Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Motor vitara 1.6 - merge doar in doi cilindri !


A.Marius

Postări Recomandate

Incep acest scurt istoric, prin a relata ca sunt posesorul unei Suzuki Vitara 93' 1.6 (carburatie) motor G16A, 59 kw cred.

nedumerirea mea abia acum incepe: (am fost la un nenea mecanic si mi-a transmis ca "cilindrii 3 si 4" nu merg, cica de la supape, ba mai mult dupa un nr de km bujiile se innegresc)

1. solutii propuse de nenea mecanic:

- reparatie motor, exclus nu se merita

- achizitionarea unui nou motor, implicit schimbarea lui

2. Intrebarile mele pentru mai marii forumului sunt: rsp

- consult si un alt doctor/mecanic?

- daca tot cumpar un motor as prefera sa fie 1.6 8v injectie (stie cineva vreun exemplar), se potrivesc fara modificari majore?ce modificari ar necesita?

- alte sugestii pentru rezolvarea problemei mai sus amintite.....asta nu este o intrebare este o rugaminte:pr1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AJUTORRRR!!!!! motor vitara 1.6

 

Salut consulta alt doctor.Daca cilindrii 3 si 4 ''nu merg de la supape'' cauzele pot fi multe.Poate cine stie scapi doar cu un reglaj de tacheti.A desfacut capacul culbutorilor sa vada ce este acolo?Schimba ''meseriasul'' ceva asemanator cu bujii afumate, mers neregulat am avut si eu.Am scapat cu un reglaj de culbutori si schimbat de bujii.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor vitara 1.6 - merge doar in doi cilindri !

 

Decat sa cumperi alt motor, mai bine il desfaci pe asta si il repari. Cat dai pe un motor Sh il faci pe asta nou si pe urma chiar nu mai ai nici o treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor vitara 1.6 - merge doar in doi cilindri !

 

Salut,

 

O intrebare relativ off-topic (dar nu total): La masina mea Suzuki Vitara 1.6 16v injectie nu am seria motorului trecuta in cartea masinii. Este doar la mine sau chiar nu au serii motoarele de la modelul asta? Daca nu are serie e mult mai usor de schimbat motorul presupun (nu mai ai de alergat si pe la RAR).

 

:h5

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor vitara 1.6 - merge doar in doi cilindri !

 

cum zicea si colegul

incearca si la alt mecanic

 

nu pune pe injectie pt ca te doare capul(calculator, injectie, instalatie electrica, delcou, rezervor etc)

un motor second bun e 250 de euro. o reparatie completa la al tau (doar piesele) 400 de euro, tu alegi

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor vitara 1.6 - merge doar in doi cilindri !

 

cum zicea si colegul

incearca si la alt mecanic

 

nu pune pe injectie pt ca te doare capul(calculator, injectie, instalatie electrica, delcou, rezervor etc)

un motor second bun e 250 de euro. o reparatie completa la al tau (doar piesele) 400 de euro, tu alegi

 

multumesc mult pentru informatii...o sa incerc ma duc si la un alt mecanic si dupa cred ca o sa caut un motor :fh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor vitara 1.6 - merge doar in doi cilindri !

 

Nu te speria uita de alt motor momentan.Ti-am zis daca ai noroc scapi cu un reglaj de supape sau cel mult rectificat chiulasa.Masina scoate fum mult?

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor vitara 1.6 - merge doar in doi cilindri !

 

Nu te speria uita de alt motor momentan.Ti-am zis daca ai noroc scapi cu un reglaj de supape sau cel mult rectificat chiulasa.Masina scoate fum mult?

 

nu scoate foarte mult fum....dar scoate.

am pus si bujii noi... motorul mergea lin si rotund (900-1000 de rot/min)...dar dupa vreo 500 de km ..am inceput nebunia

imi puteti recomanda un mecanic.....in bucuresti pentru o constatare, sau mai bine spus pentru un verdict corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare