Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???


edy_M

Postări Recomandate

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Da, mersi frumos. Pe mine ma intereseaza mai mult cum e (1) diff lock spate vs. no diff lock (open differentials) si/sau (2) diff lock spate vs diff lock fata/spate. In filmuletul de la tine este open differentials vs AMBELE diferentiale blocate. Eu vreau sa inteleg daca se merita sa pun doar pe spate.

 

P.S. Daca vreti sa vedeti Jimny cu difflock versus fara:

- la inceput fara , min 2:53 cu diferentialul blocat. Editat de n.vasiliu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Da, mersi frumos. Pe mine ma intereseaza mai mult cum e (1) diff lock spate vs. no diff lock (open differentials) si/sau (2) diff lock spate vs diff lock fata/spate. In filmuletul de la tine este open differentials vs AMBELE diferentiale blocate. Eu vreau sa inteleg daca se merita sa pun doar pe spate.

 

Nu vrei sa vii cu noi si sa vezi live cum merge un Jimny cu blocant?

  • Like 1

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Nu vrei sa vii cu noi si sa vezi live cum merge un Jimny cu blocant?

 

Vai dar cum sa nu? Mi-ar placea.

 

That's the spirit! :h5 :cl

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Da, mersi frumos. Pe mine ma intereseaza mai mult cum e (1) diff lock spate vs. no diff lock (open differentials) si/sau (2) diff lock spate vs diff lock fata/spate. In filmuletul de la tine este open differentials vs AMBELE diferentiale blocate. Eu vreau sa inteleg daca se merita sa pun doar pe spate.

 

P.S. Daca vreti sa vedeti Jimny cu difflock versus fara:

- la inceput fara , min 2:53 cu diferentialul blocat.

 

Normal ca merita si oricum ti-ai dat raspunsul singur. Vezi ca in filmul de la tine vorbim de un Jeep cu nivelul de echipare Rubicon, deci ambele diferentiale blocabile, care erau si blocate in film.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Salutare,

 

Am un Jimny din '99, standard, pe care-l folosesc la vanatoare si ca masina de familie, pentru ca e singura care o am. Partea buna e ca in curand va fi doar masina de vanatoare si va fi utilizata mult mai putin.

De 3-4 ori am ramas impotmolit in situatii relativ usoare cred ca un diferential blocabil, autoblocant sau autodeblocant m-ar fi scutit de situatiile respective.

 

Asa incat, in urma unei mici documentari m-am gandit ca m-ar ajuta un diferential autodeblocant pe puntea fata.

De ce:

1. Pretul pe care mi l-as permite. Un ARB e peste 50% din pretul masinii

2. Va fi functional doar cand este 4x4 activ si asta se va intampla pt ~10% din Km facuti, si sper sa ma tina multa vreme chiar daca se spune ca nu ar avea fiabilitate. In mintea me, daca MLR-urile nu sunt pe ON si nici din cutia de transmisie nu e activat 4x4 mecanismele din diferential nu for fi in miscare.

3. Am inteles ca la rularea pe zapada la viteza mai marisoara, masina va avea tendinta sa fuga de spate, daca am inteles bine; dar va fi in modul 4x4.

 

Ca intrebari ar fi urmatoarele:

1. E o mare prostie ce gandesc si riscurile sunt mia mari decat cele pe care le vad eu?

2. Ma poate ajuta cineva in zona Moldovei? Daca e Isi in Iasi e perfect.

 

Multumesc mult,

Nicu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Salutare,

 

Am un Jimny din '99, standard, pe care-l folosesc la vanatoare si ca masina de familie, pentru ca e singura care o am. Partea buna e ca in curand va fi doar masina de vanatoare si va fi utilizata mult mai putin.

De 3-4 ori am ramas impotmolit in situatii relativ usoare cred ca un diferential blocabil, autoblocant sau autodeblocant m-ar fi scutit de situatiile respective.

 

Asa incat, in urma unei mici documentari m-am gandit ca m-ar ajuta un diferential autodeblocant pe puntea fata.

De ce:

1. Pretul pe care mi l-as permite. Un ARB e peste 50% din pretul masinii

2. Va fi functional doar cand este 4x4 activ si asta se va intampla pt ~10% din Km facuti, si sper sa ma tina multa vreme chiar daca se spune ca nu ar avea fiabilitate. In mintea me, daca MLR-urile nu sunt pe ON si nici din cutia de transmisie nu e activat 4x4 mecanismele din diferential nu for fi in miscare.

3. Am inteles ca la rularea pe zapada la viteza mai marisoara, masina va avea tendinta sa fuga de spate, daca am inteles bine; dar va fi in modul 4x4.

 

Ca intrebari ar fi urmatoarele:

1. E o mare prostie ce gandesc si riscurile sunt mia mari decat cele pe care le vad eu?

2. Ma poate ajuta cineva in zona Moldovei? Daca e Isi in Iasi e perfect.

 

Multumesc mult,

Nicu

 

Nu cred ca te-ai documentat suficient(fara suparare). Chiar in acest topic cineva scria ca daca vrei blocant incepe cu puntea spate!

Cate ceva despre diferentiale s-a discutat aici : https://forum.club4x4.ro/showthread.php?39963-Principiul-de-functionare-al-unui-diferential-obisnuit

Si un raspuns la prima intrebare a ta: De directie ai nevoie tot timpul nu doar 90% din km facuti pe cand blocare fata ai nevoie cred ca sub 1%...

Nu am testat autodeblocant dar sunt suficienti oameni tehnici pe aici pe forum care le recomanda inclusiv pt onroad. Cred ca toti am vrea ARB macar spate, daca nu un macar un Torsen...apoi cred ca urmeaza cei 50/50% care ar alege LSD sau autodeblocant.

Daca as fi in locul tau si singura varianta dpv financiar ar fi autodeblocantul, atunci l-as monta in puntea spate....de obicei ai nevoie de tractiune la mersul inainte si descarcarea de forte si greutati sa face preponderent pe puntea spate....de ce atatia fabricanti au pus din start blocant sau LSD pe puntea spate...crezi ca nu inventau ei apa calda inainte?

Bafta in alegerea solutiei tehnice si spor la joaca :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Blocantele de orice tip sunt montate majoritar in puntea spate lasand puntea fata libera si sigura pentru controlul masinii in timpul conducerii .

 

Daca ar fi echipate si pe fata ar necesita cunostinte de conducere mai aprofundate , o pregatire mai avansata a conducatorului auto obisnuit ... si din pacate marea majoritate - amatori sau profesionisti , nu conteaza - nu pot gestiona nici macar diferentialul central , si o mare parte nici nu stiu ce-i aia care invarte roata ... si , cum bine spunea un buzoian intr-o zi pe o plaja ... pune tu LSD in puntea fata sa vezi cate garduri poti darama dintr-o data ... Asa ca , soferii normali care merg pe drumuri normale isi primesc masini pe masura necesitatilor lor . Situatiile speciale sunt atat de putine incat masinile in cauza sunt si ele putine .

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Blocantele de orice tip sunt montate majoritar in puntea spate lasand puntea fata libera si sigura pentru controlul masinii in timpul conducerii .

 

Daca ar fi echipate si pe fata ar necesita cunostinte de conducere mai aprofundate , o pregatire mai avansata a conducatorului auto obisnuit ... si din pacate marea majoritate - amatori sau profesionisti , nu conteaza - nu pot gestiona nici macar diferentialul central , si o mare parte nici nu stiu ce-i aia care invarte roata ... si , cum bine spunea un buzoian intr-o zi pe o plaja ... pune tu LSD in puntea fata sa vezi cate garduri poti darama dintr-o data ... Asa ca , soferii normali care merg pe drumuri normale isi primesc masini pe masura necesitatilor lor . Situatiile speciale sunt atat de putine incat masinile in cauza sunt si ele putine .

 

As fi dat un like pentru acest mesaj, dar n-am optiune ... :h5

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Va multumesc mult pentru raspunsurile rapide si detaliate. Sincer, nu ma asteptam sa am 3 reply-uri.

 

Revenind la subiect:

1. Categoric, natural blocantul e pe spate. De ce nu l-as prefera pe spate? Va zdrangani la fiecare curba, cel putin asta e senzatia mea din ce am vazut video-uri.

2. Uzarea deblocantului va fi pe 100% din km parcursi, si exista multe pareri ca nu sunt foarte fiabili. Drept ca ca au mai multe componente decat diferentialele deschise.

3. "din pacate marea majoritate - amatori sau profesionisti , nu conteaza - nu pot gestiona nici macar diferentialul central" - ma jur ca nu stiu la se face referire. Ziceam ca de 2 ani o folosesc zi de zi; ma distrez de minune iarna prin oras cu ea pe zapada, abbuzez acceleratia in 4x4, si e o joaca fantastica, fara un risc mare.

4. In situatia descrisa de mine, cu autodeblocant pe fata, cand se merge in 4x4 masina va avea un comportament supravirator. Practic din ce inteleg eu, daca in mod normal Jimny cu tractiunea activa pe puntea fata roata care are tractiune mai mare e cea de pe exteriorul virajului, cu un diferential autodeblocant tractiunea mai mare va fi pe roata din interiorul virajului.

 

Va multumesc anticipat pentru clarificari. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce model/firma de autoblocant este acesta?! Detroit Locker, Spartan Locker, Lock Right!!!!???

 

Va multumesc mult pentru raspunsurile rapide si detaliate. Sincer, nu ma asteptam sa am 3 reply-uri.

 

Revenind la subiect:

1. Categoric, natural blocantul e pe spate. De ce nu l-as prefera pe spate? Va zdrangani la fiecare curba, cel putin asta e senzatia mea din ce am vazut video-uri.

 

2. Uzarea deblocantului va fi pe 100% din km parcursi, si exista multe pareri ca nu sunt foarte fiabili. Drept ca ca au mai multe componente decat diferentialele deschise.

3. "din pacate marea majoritate - amatori sau profesionisti , nu conteaza - nu pot gestiona nici macar diferentialul central" - ma jur ca nu stiu la se face referire. Ziceam ca de 2 ani o folosesc zi de zi; ma distrez de minune iarna prin oras cu ea pe zapada, abbuzez acceleratia in 4x4, si e o joaca fantastica, fara un risc mare.

4. In situatia descrisa de mine, cu autodeblocant pe fata, cand se merge in 4x4 masina va avea un comportament supravirator. Practic din ce inteleg eu, daca in mod normal Jimny cu tractiunea activa pe puntea fata roata care are tractiune mai mare e cea de pe exteriorul virajului, cu un diferential autodeblocant tractiunea mai mare va fi pe roata din interiorul virajului.

 

Va multumesc anticipat pentru clarificari. :)

 

1.Daca citesti ce s-a scris despre autodeblocante pe forum vei vedea ca majoritatea celor care au asa ceva pe masina (si este si instalat corect) nu se plang de zdranganeala(caraiala).

2. Daca analizezi dpdv tehnic autodeblocantul inlocuieste satelitii diferentialului deci cam acelasi numar de piese, nu ca ar fi relevant....costurile de reparatie/schimbare fiind relativ egale.

3. Asta nu face decat sa intareasca ce a spus @Cos (cum ai analizat tu problema pe care ti-ai dat-o singur daca nu intelegi nici macar diferenta dintre o masina cu dif central si fara dif central sau tractiune fata sau spate daca vrei, repet urmareste tot ce s-a discutat despre diferentiale, ti-am dat si link-ul discutiei, gasesti acolo multe filmulete care explica ce si cum)

4. Masina nu va avea comportament supra sau sub sau cum vrei tu virator... ci putin sau deloc virator sau rupt de planetare virator daca nu rupt de garduri virator cum frumos a expus @Cos :ha:. Roata cu tractiune mai mare este si va fi intotdeauna fix aia de care nu ai nevoie ... :grin:

 

Inca odata, fara suparare, nu reinventa roata acolo unde nu e cazul. Pt veverita ta pune-i un autodeblocant pe spate ca omul, nu te va satisface on/off road ca nivel de zgomot samd, da-l jos (se gasesc amatori de SH aici pe forum sa te scape de el) si frige-i ori blocantul saracului (2 manete de frana de mana) ori fi fudul si arde-i un ARB (sau chiar 2) si gata galceava.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare