Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Volanta cu masa dubla


geza g300

Postări Recomandate

Re: Volanta cu masa dubla

 

La unele modele , e posibil . Arcurile elicoidale lungi , rulmentul central , unele bucse , bucsulite , armaturi intermediare ... rectificata , echilibrata si e ca noua . Cam la acelasi pret ... De fapt , redevine noua .

 

Brr... Cam multe de inlocuit... Nu ma asteptam.

Am inteles.

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

Întrebare: se poate întâmpla să se rupă volanta DMF în drum/coclauri?

Răspuns: Da.

 

Întrebare: S-a întâmplat, în unele cazuri ca o volantă DMF slăbită (uzată) să rupă vibrochenul?

Răspuns: Da.

 

Întrebare: Merg mașinile cu volante SMF (cu discuri de ambreiaj cu arcuri) de 100 și ceva de ani?

Răspuns: Da.

 

Întrebare: Se poate rupe vibrochenul dacă la capătul lui este cuplată o volantă SMF și un disc de ambreiaj cu arcuri?

Răspuns: Nu.

 

Întrebare: Poate fi considerată o ”fiță“ volanta DMF și în același timp o găselniță a producătorului, pentru a scoate bani?

Răspuns: Da.

 

Întrebare: Au condus, marea majoritate dintre noi și în general, marea majoritate a șoferilor, mașini cu volante SMF?

Răspuns: Da.

 

Întrebare: Acele mașini au fost greu de condus, spre imposibil, au avut probleme cu ambreiajele sau cu tremuratul excesiv la mersul subturat?

Răspuns: Nu.

 

Întrebare: Ați auzit să se plângă, pe cineva din cei care au făcut conversia de la DMF la SMF, ținând cont că se produc kit-uri de conversie pentru marea majoritate a motoarelor și mulți apelează la această soluție în lumea-ntreagă?

 

Răspuns: Nu.

 

Din experiență vă spun, mersul subturat, nu e bun. Îmbâcsește EGR-ul, geometria variabilă a turbinei și nu scade consumul.

Tot din experiență vă spun că, deși ”elasticitatea“ pe care ți-o dă volanta DMF e comodă, nu e nicio mare șmecherie, față de cea SMF. Caz concret, am avut un motor 1,9TDI cod ASV - 110 cp. Am schimbat volanta DMF cu una SMF, tot de motor 1,9TDI (cod ALH) de 90 cp + disc de ambreiaj cu arcuri. A mers ca focul mașina, am reușit să merg și subturat, am reușit să îmbâcsesc EGR-ul și geometria variabilă a turbinei la fel de repede.

 

Din toate cele de mai sus, eu am tras concluzia că, acolo unde se poate, conversia de la volanta DMF cu disc de ambreiaj fix la volanta SMF cu disc de ambreiaj cu arcuri - este sfântă!

 

Avantaje: Ieftin și trainic pe termen lung (volanta SMF se poate lua și second hand, pentru că nu se uzează). Încă o părere, dacă se combină o volantă SMF cu un kit de ambreiaj HD - ești rege! :Hr

 

Dezavantaje: Aproape că nu există. Sau, sunt insesizabile și pot paria cu voi, ca 95% dintre șoferii amatori, nu au habar despre diferențe și nu au cunoștințe de mecanică, încât să poată înțelege sau percepe asemenea diferențe.

 

Dacă pui pe două mașini identice, cele două soluții diferite și pui un șofer obișnuit, caruia să nu-i spui, la drive test - nu va face diferența, le va putea conduce la fel de bine pe ambele, chiar dacă pe cea cu volantă SMF va trebui s-o tureze puțin mai mult, o va face instinctual și probabil că nici nu își va da seama.

 

P.S.:

 

DMF = dual mass flywheel

SMF = single mass flywheel

 

Toate cele bune!:h5

Editat de mita31
  • Like 1
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

Totusi mai multe date despre temerarii care au incercat reconditionarea ?

 

Multumes. Zic eu .

Paralel cu explicatiile d-vs scriam si eu .

Pe te maceasta este muuuult de discutat . Chiar vroiam sa aflu omu' care a incercatl la opel sa repare . Treaba grea zic eu si om tehnic !

.

Editat de CSGauto.ro
graba

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

Pe Golf-urile IV se simte binisor trecerea.

Am condus unul inainte de schimbare si dupa. Nu era masina personala ca sa ii cunosc bine mersul , insa era sesizabila diferenta.

 

Era normal ! Sa nu credem cumva ca nu au fost gandite un pic aceste volante ...

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

Parca am mai zis pe undeva...

 

Pentru ca si-a anuntat sfarsitul, am inlocuit DMF cu SMF, acum 2 ani.

Din pacate, pentru Patrol cu ZD30 nu exista SMF pe filierea Nissan, asa ca am apelat la o solutie...mai ieftina decat o DMF noua.

Kit complet HD, placa de presiune cu +40% parca.

Ambele discuri, inlocuitul si inlocuitorul, sunt identice.

 

Exceptand gaura din cont :grin::grin:, SINGURA diferenta sesizabila s-a concretizat prin vibratiile care apar, incepand cu treapta a 3-a, numai sub 1300 rpm.

 

In rest nicio schimbare.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

 

 

Întrebare: Ați auzit să se plângă, pe cineva din cei care au făcut conversia de la DMF la SMF, ținând cont că se produc kit-uri de conversie pentru marea majoritate a motoarelor și mulți apelează la această soluție în lumea-ntreagă?

 

Răspuns: Nu.

 

o mica observatie .....

 

eu stiu cel putin 10 cazuri care se plang de diverse vibratii si zgomote , la unele turatii..in special cele apropiate de 750 rpm

si asta desi s-au si resoftat masinile in concordanta cu schimbarea....

Corect ar fii sa se faca si o resoftare ECM odata cu trecera din DMF in SMF , dar din pacate sunt putine cazuri unde producatorul ofera asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

Ambele discuri, inlocuitul si inlocuitorul, sunt identice.

Giorgel, daca ai montat volanta simpla vibratiile nu le preia discul de ambreiaj?

Dupa cate stiu la volanta cu masa dubla discul nu nu are arcuri.

Ori tu ai zis ca ambele discuri sunt identice.

Nu mai inteleg nimic.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

@patriciu: acum, cu SMF, nu pot merge sub 1000 rpm cu treapta a 2-a (cu treapta intai merge), iar de la a 3-a in sus sub 1300 rpm apar vibratiile.

Pe mine nu ma deranjeaza tare, eu nu merg asa subturat cu nicio masina.

Cateodata o mai scap pe decelerare sub 1300 intr-a 3-a, apar vibratiile cand accelerez, si ori o duc asa ori retrogradez intr-a 2-a.

 

In teren n-are nicio treaba, merge brici.

 

La 750 rpm cred ca zguduie rau.

 

@mac01: discurile sunt identice. Ambele cu arcuri, daca nu insel ambele sunt Exedy:ha:

 

Vibratiile le prelua dubla masa. Discul nu are cum.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Volanta cu masa dubla

 

Tocmai am montat volanta,discul si placa de presiune reconditionate la dl. Ionescu de la Bacau.

In afara de faptul ca aratau ca noi cand am primit piesele se comporta foarte bine pe masina.

Daca o sa apara probleme va spun si voua. Pana atunci eu il recomand pt. seriozitate,promtitudine si va spun lucreaza profi. M-a costat 1138 lei +courierul.

 

Buna ziua domnule.

Intru direct in subiect si va rog sa imi spuneti daca nu va deranjeaza, cum se comporta masina dvs. dupa reconditionarea volantei cu dubla masa si de asemenea ce se intelege prin reconditionarea facuta de dl. Ionescu care in concret ce a facut? (pot avea o exprimare gresita intrucat nu sunt un cunoscator al termenilor tehnici) caut o solutie sa rezolv problema volantei cu dubla masa si implicit a ambreiajului la un nissan patrol y61 LWB, zd30ddti din 2003.

Va multumesc anticipat

Adrian Buzea

Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta cu masa dubla

 

@patriciu: acum, cu SMF, nu pot merge sub 1000 rpm cu treapta a 2-a (cu treapta intai merge), iar de la a 3-a in sus sub 1300 rpm apar vibratiile.

Pe mine nu ma deranjeaza tare, eu nu merg asa subturat cu nicio masina.

Cateodata o mai scap pe decelerare sub 1300 intr-a 3-a, apar vibratiile cand accelerez, si ori o duc asa ori retrogradez intr-a 2-a.

 

In teren n-are nicio treaba, merge brici.

 

La 750 rpm cred ca zguduie rau.

 

@mac01: discurile sunt identice. Ambele cu arcuri, daca nu insel ambele sunt Exedy:ha:

 

Vibratiile le prelua dubla masa. Discul nu are cum.

 

 

Nenea giorgel , discurile nu erau/sunt la fel .

Deosebirile ar fi

1. discul pt VDM nu are arcuri , dicul pt VSM are arcuri de compensare cuplu

Nu mai stiu ce am demontat de pe masina dumitale dar daca era si cel vechi cu arcuri inseamna ca cineva, la modul anterior a montat ceea ce nu trebuie !

2. Exedy din kitul de ambreiaj HD e cu totul altceva fata de un disc Exedy ce il cumparam de pe la furnizorii europeni. Ce difera?

A. Divizia offroad clutch = EXEDY SAFARI Clutch (vezi foto), fabrica ambreiaje HD pt acarete sport, nefiind nevoita sa respecte norme de productie antipoluare, sau mai pe romaneste ferodourile lor au in compozitie azbest la greu , jmekerie ce le face sa nu "ia foc" la forje pe munte. De aici si capacitarea HD +40% si durabilitatea mai mare. Nu e ieftin.

Discul de ambreiaj Exedy ce il cumperi de aici e o piesa stok, nu are o calitate proasta dar in teren se simte diferenta , mai ales cand incepe sa miroasa a prajeala.

 

Pe langa varianta discului cu ferodouri organice exista si varianta pt "baietii rai" , discul cu placute ceramice. (vezi foto)

- nu se incinge, nu miroase

- pe masura ce se incalzeste, cupleaza mai al dracului

dar

- la cald cuplarea se face f rapid ( ceva on/off) si pe sosea observi ca masina demareaza in trepte

- nu tine mai mult de 10.000 -12.000 km ( verificat) pe mixt, sosea si offroad

- in momentul cand incepe sa patineze , SE SCHIMBA INTREG KITUL , VSM+DISC+Placa. Placutele ceramice "sapa" la greu atat in volanta cat si in placa de presiune, deci nu se mai pot refolosi

1544231155_offroad24_02.2008039.thumb.jpg.89b3aefca41dd777becc4d3b9095a0b7.jpg

595923952_offroad24_02.2008042.thumb.jpg.b938ee47240aba8c5979f7086c72c96c.jpg

19042011852.thumb.jpg.9c0347a0c50b026423e8daab2a52141c.jpg

19042011853.thumb.jpg.cfeb42e99153098909bf6d3493e4939c.jpg

19042011854.thumb.jpg.45239c2acb09fdddb1a80c0a4e4ed3f5.jpg

559585551_outbackextreme20001.thumb.JPG.ad1354012ffc9327f54e3dc2af5d6630.JPG

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare