Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

J4 de pe ebay


Max

Postări Recomandate

Re: J4 de pe ebay

 

Imi apare: Einmal abgegebene Maximalgebote können nicht mehr verringert werden. = Oferte maxime Odată date nu poate fi redusă.

 

Am dat 3420 si pe site ramine 3340..... plus romane in nemteste.....

 

Help!!!! Ma poate ajuta careva?

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: J4 de pe ebay

 

Ebay are niste reguli simple. Daca tu licitezi 5000 de euro si concurentul tau liciteaza doar 4000 o sa castigi masina cu 4050, 4010, 4100 sau cat e intervalul minim de oferta. Poti sa licitezi pana in ultima clipa sau sa introduci valoarea maxima care vrei sa o oferi si ebay va relansa automat daca cineva liciteaza mai mult decat tine dar fara sa depaseasca valoarea maxima.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

ai reusit pina la urma sa iti faci cont?tu daca pui o suma maxima,normal ca nu ti-o va arata suma respectiva daca nu s-a ajuns la ea

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

PRICIPIT! Multam de lamuriri!!!

 

Am cont si acum m-am prins, datorita lamuririlor voastre. Multam!

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Cred ca problema lui @Ilie este una simpla : are cont pe ebay, dar licitatia fiind deschisa de un vanzator german pe ebay.de, orice ar face datele licitatiei tot in germana vor fi !

El are nevoie acum doar un translator pentru ca Gogu este prea putin si prea ambiguu in traducere......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

oricum in momentul in care tu esti cel care are cea mai mare suma licitata iti va aparea cu verde sus,lucru care confirma ca esti higher bidder

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

atentie.ca sa poti face plati pe ebay trebuie neaparat sa faci cont si pe http://www.paypal.com

 

Atentie la paypal cand il legi de card. Leaga-l de card pe limita ...si nu pe nelimitat. Alimentezi paypalu si dupa aia platesti ...ca altfel s-ar putea sa te "usureze" baietii ...Si cel mai important nu da nimanui detalii despre userul de ebay, facebook, paypal samd...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

se poate pune fara limita.faci un cont doar pt asa ceva.in momentul cand cumperi ceva de ep ebay,transferi doar suma respectiva pe cont si asa nu ai probleme.cel putin de cand lucrez eu cu paypalu,de vreo 5 ani,nu am patit niciodata sa imi goleasca careva cardu.cred ca sunt cazuri,insa daca nu dai detaliile contului/cardului cui nu trebuie,nu cred ca se poate face ceva

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Ebay are niste reguli simple. Daca tu licitezi 5000 de euro si concurentul tau liciteaza doar 4000 o sa castigi masina cu 4050, 4010, 4100 sau cat e intervalul minim de oferta. Poti sa licitezi pana in ultima clipa sau sa introduci valoarea maxima care vrei sa o oferi si ebay va relansa automat daca cineva liciteaza mai mult decat tine dar fara sa depaseasca valoarea maxima.

 

 

Nu licita niciodata suma maxima pe care esti dispus sa o platesti dinainte. Daca vei avea competitor serios, ala va tot licita pana iti depaseste suma ta maxima, si gata, ti-a 'suflat-o'.

Daca stii ca clar ca vrei sa dai maxim o anumita suma, astepti sa pana in ultimele 7 secunde si abia atunci licitezi suma ta. Daca cineva a dat deja mai mult, asta e! Daca nu, ai sansa ca alti licitatnti sa ofere o suma sub a ta, considerand ca nu au competitor prea serios.

Vezi ca trebuie sa scrii suma si apoi iti cere confirmare pt licitarea facuta. Confirmarea trebuie validata in acele ultime secunde. Pt treaba cu 7 secunde, iti trebuie degete rapide :grin: si conexiune buna. Eu am muscat-o de cateva ori din cauza conexiunii prin modem mobil (DIGI, ORANGE, VODAFONE,..)

Sper ca ai inteles ideea de a nu iti fi descoperita suma maxima pe care esti dispus sa o licitezi.

Succes.

"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana" A. Tarkovski

Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

MULTAM TUTUROR DE SFATURI!!

 

Cum tot mi-am pus ceva paralute deoparte pentru o masina mai... barbateasca, cred ca o sa merg pina la ...(aici e secret).

 

Cu banii astia vroiam sa iau masina lui Vetu, (caruia ii multumesc foarte mult pentru amabilitate si tot ce a facut pentru asta), dar m-a scirbit profund chestia taxelor. Pina la urma taxa de prima inmatriculare la trecerea pe PF mai treaca-mearga (desi si aia e o aberatie), dar si din taxa anuala in citiva ani platesti masina a doua oara. In fine, lasind politichia in cloaca in care se scalda, as vrea citeva sfaturi de la cunoscatori in ale legilor Romaniei, ca sa nu sar din lac in put!

 

1. Un asemenea J4 cum poate fi inmatriculat in Romania pe PF? Cit ar costa taxa de prima inmatriculare, de ...etc (tot ce au mai pus astia de la guvernare)?

2. Care ar fi taxa lui anuala?

3. Asigurarile si toate alea obligatorii nu-s mai scumpe?

4. sint sigur ca insasi piesele de schimb sint o raritate la ele, dar macar se gasesc?

 

Cu stima!

 

PS. Daca subiectul e cam in afara discutiei, poate un moderator sa faca alt topic. Sau sa-mi sugereze unde sa gasesc raspunsul. Multumesc!

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

As lasa subiectul tau tot aici....

 

Din partea mea :

Sa te asiguri ca este o Toyota J4 veritabil si nu o Toyota Bandeirante (modelul de J4 fabricat in Brazilia pana prin anul 2001), care arata identic. Asta ca sa fii sigur ca modelul poate obtine atestat de vehicul istoric (30 de ani de la ultimul an de fabricatie al modelului).

Prin urmare, va putea primi atestat de vehicul istoric, cu toate consecintele de rigoare legate de taxe/impozite/asigurari/alte costuri.

Totusi, simpla originalitate a modelului/vehiculului nu va fi motiv suficient pentru a primi atestatul, trebuiesc respectate si celelalte conditii obligatorii (stare fizica, originalitatea componentelor, conformitatea pieselor after-market folosite, etc, etc).

 

Piese se gasesc, oarecum la indemana. Costurile/preturile le-as cataloga undeva la peste medie, din punct de vedere al cuantumului lor.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

As lasa subiectul tau tot aici....

 

Din partea mea :

Sa te asiguri ca este o Toyota J4 veritabil si nu o Toyota Bandeirante (modelul de J4 fabricat in Brazilia pana prin anul 2001), care arata identic. Asta ca sa fii sigur ca modelul poate obtine atestat de vehicul istoric (30 de ani de la ultimul an de fabricatie al modelului).

Prin urmare, va putea primi atestat de vehicul istoric, cu toate consecintele de rigoare legate de taxe/impozite/asigurari/alte costuri.

Totusi, simpla originalitate a modelului/vehiculului nu va fi motiv suficient pentru a primi atestatul, trebuiesc respectate si celelalte conditii obligatorii (stare fizica, originalitatea componentelor, conformitatea pieselor after-market folosite, etc, etc).

 

Piese se gasesc, oarecum la indemana. Costurile/preturile le-as cataloga undeva la peste medie, din punct de vedere al cuantumului lor.

 

Multam de lamuriri, dar.... m-ai bagat mai tare-n ceata!! Pai daca, printr-o minune, ajung posesorul... bunicutei Scufitei Rosii, cine-mi garanteaza ca-i veritabila si ca nu-i numa o coaja sau niste poze furate de pe net? Odata licitatia cistigata si suma platita nu ramin cu buza umflata si, vorba aia, prinde orbu', scoate-i ochi...?

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

nu.paypal este cred eu cel mai sigur mod de tranzactionare.orice problema ai legata de plati,se rezolva.este practic imposibil aia sa fuga banii,deoarece au conturi in banci tot pe care paypal le poate bloca,la fel si sumele aferente pot fi returnate

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

As lasa subiectul tau tot aici....

 

Din partea mea :

Sa te asiguri ca este o Toyota J4 veritabil si nu o Toyota Bandeirante (modelul de J4 fabricat in Brazilia pana prin anul 2001), care arata identic. Asta ca sa fii sigur ca modelul poate obtine atestat de vehicul istoric (30 de ani de la ultimul an de fabricatie al modelului).

Prin urmare, va putea primi atestat de vehicul istoric, cu toate consecintele de rigoare legate de taxe/impozite/asigurari/alte costuri.

Totusi, simpla originalitate a modelului/vehiculului nu va fi motiv suficient pentru a primi atestatul, trebuiesc respectate si celelalte conditii obligatorii (stare fizica, originalitatea componentelor, conformitatea pieselor after-market folosite, etc, etc).

 

Piese se gasesc, oarecum la indemana. Costurile/preturile le-as cataloga undeva la peste medie, din punct de vedere al cuantumului lor.

 

Pricipit. Dar daca nu se poate inregistra ca vehicul istoric, ce taxe se platesc? La fel ca la HJ lui Vetu?

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Multam de lamuriri, dar.... m-ai bagat mai tare-n ceata!! Pai daca, printr-o minune, ajung posesorul... bunicutei Scufitei Rosii, cine-mi garanteaza ca-i veritabila si ca nu-i numa o coaja sau niste poze furate de pe net? Odata licitatia cistigata si suma platita nu ramin cu buza umflata si, vorba aia, prinde orbu', scoate-i ochi...?

 

Am crezut de cuviinta sa-ti dau sfaturi referitoare la vehicul nu si la metoda de achizitie via ebay sau orice alt site de tranzactionari. Pentru ca nu-mi permit s-o fac.

In alta ordine de idei, cred ca nu esti foarte coerent (sau poate ca esti, dar foarte subtil si cu nuante pe care eu nu le prind...) : pai daca ajungi posesorul hoastei (si aici e o treaba tare urata cu caracterul "posesiv" fata de o venerabila bunicuta, mai putin in zona Vasluiului ), ce treaba mai ai cu pozele furate de pe plasa?

Off topic, oarecum : ti-ai bagat de curand internet? Daca da, e fibra optica sau sarma? Esti intr-o locatie remote sau ai in jurul tau un mediu social solid, dar fara acces la internet?

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Pricipit. Dar daca nu se poate inregistra ca vehicul istoric, ce taxe se platesc? La fel ca la HJ lui Vetu?

 

As fi facut referire la postarea mea anterioara, privind aspectul conectivitatii, dar acum realizez ca nu stiu cine-i HJ si nici Vetu! Iarta-mi nestiinta dar daca ma luminezi cu ceva detalii suplimentare, as putea sa-ti dau un raspuns. Dar probabil ar fi tot asta : https://www.google.ro/ , pentru ca, trebuie sa recunosc, un pic de ignoranta tot ma defineste.....

Un sfat : sa nu incerci sa introduci "HJ lui Vetu" sau "La fel ca la HJ lui Vetu", ca te baga mai rau in ceata. S-ar putea sa se deschida dexonline.ro ....

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Ca sa nu o dam intr-o tzurca intr-un tramvai ...cel mai simplu este sa intrebi care e VIN-ul (seria de sasiu). Asta lamureste daca "hoasca" e hoasca sau e pipita cu parul mare pe picioare. :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Bun sfatul colegului @Yonutz, daca te ne referim la FJ-ul rosu cred ca nu ai de ce te speria, dupa umila mea stiinta in ale J4, Bandeirante nu s-au facut benzinare, pana in 1980 seria sasiului la J4 nu continea litere, nu e rau sa ii ceri vanzatorului o poza cu placuta constructorului din compartimentul motor unde vezi si culoarea cu care a fatat-o ma-sa, pe langa alte informatii pe care eu nu stiu sa le traduc.

 

Altfel spor la cumparat, in Moldova parca nu e nici un J4, incet , incet poate avem acoperire nationala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

@ pmstancu. Scuze de confuzie! Ti-am explicat pe PM.

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

2034230220_SerieToyota.jpg.dff45effe48cbe352f4ef16e59e23c93.jpg

 

Asta e seria "Bunicutei Scufitei Rosii". Ceva nu merge. Neamtu' spus-a ca-i de 3 litri benzina si mie tablita aia imi spune 4.2 litri....

Oare ma insel? Asa ceva mai poate fi inmatriculat? Dar omologat ca vehicul istoric?

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Hmmm ...

 

Ce ai tu acolo...pe tablita:

motor 4230 benzina (2F).

Asta ar trebui sa fie un FJ40.

 

In rest nu se vede nimic ptr ca poza e "arsa"!

Daca ne spui o serie sau ne dai o poza in care sa se vada seria...poate ne dam seama ce e de fapt.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

Asta e seria "Bunicutei Scufitei Rosii". Ceva nu merge. Neamtu' spus-a ca-i de 3 litri benzina si mie tablita aia imi spune 4.2 litri....

Oare ma insel? Asa ceva mai poate fi inmatriculat? Dar omologat ca vehicul istoric?

Cand, unde si cui "a spus neamtu' " ca are 3 litri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J4 de pe ebay

 

[ATTACH=CONFIG]212520[/ATTACH]

 

Asta e seria "Bunicutei Scufitei Rosii". Ceva nu merge. Neamtu' spus-a ca-i de 3 litri benzina si mie tablita aia imi spune 4.2 litri....

Oare ma insel? Asa ceva mai poate fi inmatriculat? Dar omologat ca vehicul istoric?

 

Neamtu' ala e un imbecil, nici F-ul nu avea 3 litri, daramite 2F care e o frumusete de motor, 4,2 litri clar cu 135 cai care trag de zici ca mananca jaratec, pentru seria de sasiu pune-l sa-ti faca o poza a sasiului in zona seriei (dreapta fata in zona primei traverse) nu cred ca poti face o poza "nearsa " placutei constructorului care nu stiu din ce kkt de aluminiu e facuta de iti intoarce blitzul si dupa 30 de ani.

Ca sa te linistesc, sau mai rau sa te nelinistesc pana o cumperi, placuta din poza ta e pusa de fabricant, am curaj sa fac pariu ca nu a fost scoasa vreodata si asta dupa umila mea parere e de bine.

Ca sa fii si mai linistit, sau sa te apuce insomiile iremediabil, cere o gramada de poze: cu motorul, cu compartimentul motor, pe sub masina, pe la directie, in zona scaritelor, etc,posteaza-le si poate ne dam seama de oarece lucru necurat nemtesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare