Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Senegal - impresii ?


gusteru

Postări Recomandate

Re: Senegal - impresii ?

 

stiu de la un coleg care a lucrat acolo o perioada ca e foarte ieftina mincarea...

 

cica cu 50 de dolari iti iei mancare pentru o saptamana... a trimis un localnic la cumparaturi si a venit ala cu un crocodil viu legat cu scoci la gura si un sac de orez...

hyundai galloper 2,5 d de plimbare

wolkswagen amarok de munca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

Salutam! este o tara foarte frumoasa. In primul rind mult mai sigura decit multe alte tari africane. Este Africa neagra , o lume total diferita decit o stim noi . Majoritatea locuitorilor vorbesc franceza si sunt prietenosi . Daca ai in plan sa mergi cu masina de offroad , ai posibilitatea sa descoperi peisaje si locuri foarte frumoase . Intradevar costurile sa traiesti acolo sunt mai scazute , dar in orase mai mari (ex. Dacar) viata este simtitor mai scumpa (eu am fost in 2000 si este foarte sigur ca lucrurile sau schimbat de atunci). In rest ce sa iti spun , merita se mergi , experienta este uriasa !

Reality is for those who cannot face Science Fiction!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

deocamdata e in studiu,adun informatii, nu stiu daca acopar NL-Senegal si inapoi intr-o luna. mai vedem.

 

Noi am facut tot traseul pentru o tura dus intors din Iasi pana in Guinea Bissau ( detalii pe budapestbamako.org) si se incadreaza totul intr-o luna in conditiile in care dusul ne ia 19 zile .... asa ca, sunt convins ca poti face tura pana in senegal intr-o luna.

Eu am mai fost in Africa neagra acum 3 ani si abia astept sa ma intorc. Nu ai cum sa nu te indragostesti de africa. Asa ca.... go for it!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

mda, eu insa vreau sa ma opresc, sa casc gura.

cum te-ai descurcat de vize, banuiesc ca fiind intr-un raid a fost mai usor.

ai vreun track intre Dakhla si NKT in mauritania?

cum a mers cu carnetul de pasaj , ati avut masini noi? noi avem una din 85 si una din 65

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

mda, eu insa vreau sa ma opresc, sa casc gura.

cum te-ai descurcat de vize, banuiesc ca fiind intr-un raid a fost mai usor.

ai vreun track intre Dakhla si NKT in mauritania?

cum a mers cu carnetul de pasaj , ati avut masini noi? noi avem una din 85 si una din 65

 

De vize se ocupa organizatorii.

Masina noastra e din 2008. Vroiam sa iau un Land Cruiser vechi dar pana la urma ne-am oprit la un L200, si din cauza asta.

Oricum din ce stiu pt maroc iti trebuie permis pt masinile mai vechi de 8 ani. Iar permisul poate fi obtinut usor si costa 150 euro (asta la noi dar organizatorii ar putea avea o taxa suplimentara ca se ocupa ei de asta).

 

Nu am niciun track, nicio harta. Ne-am ocupat intai de masina, care e aproape gata, si de acum ne ocupam de navigatie.

Mai mult, nici nu stim cu ce se mananca navigatia. Avem doua luni sa ne punem la punct. Sper sa ne descurcam....daca ai vreun sfat shoot. Am un post si in sectiunea Navigatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

in maroc nu-ti trebuie carnet pentru masina, am mai batut zona.ceva harti pentru marocsi in general pentru zona sahariana ar fi michelin dar nu are coordonate gps, ign si TPC-urile care-s usor la plotat pozitia dar trebuie folosite in combinatie cu una din cele mentionate mai deveme. ar mai fi vechile ign 1;200 000 excelente la traversari in ciuda vechimii, insa nu stiu in ce masura le poti folosi la un raliu, banuiesc ca acolo primesti un track sau un road book. eu nu am experienta la raliuri, noi de obicei o taiem oblu pe unde ne taie capul cu gps, harta pe hirtie si compasul. in electronica nu prea am incredere si cu harta ai intotdeauna o vedere generala. nu cred ca ai nevoie de asta la o cursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Senegal - impresii ?

 

dupa 2 luni in asteptarea unui raspuns care nu avea sanse sa ajunga la noi, inarmat cu multa nesimtire si tupeu, am rupt usa ambasadei din bruxelles si am primit viza in mai putin de 20 minute- 15 la depus acte si 5 la ridicat pasaport. ambasadele vest europene ar avea ceva de invatat de la africani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

BAFTA BAIETI SI DRUM BUN!!!!!!! FELICITARI PENTRU CURAJUL DE A LUA LUMEA-N PIEPT!!!

 

Sa nu va faceti probleme! Toata Africa de vest e superba. Cu putina franceza ve descurcati excelent. Chiar si cu lingurition-furculition o sa mearga.

Oamenii is simpli, prietenosi, gata sa te ajute cu orice. Colind Africa Neagra de vreo zece ani si inca n-am avut nici o problema. E drept, is mai mult static, dar n-am prea auzit de niscaiva probleme.

 

Ce v-as sfatui e sa aveti grija de malarie! Si nu luind pastile (astea previn doar sa nu faci criza atunci si s-o dai celor dimprejurul tau), ci evitind sa fiti muscati de tintari, mai ales cind dormiti. Atunci chisca draciile astea. Exista Malaria Survival Kit, neaparat sa aveti 1/membru expeditie si tot felul de spray-uri anti chiscatura (DEET, Phermethrin, etc.). Iaca adresa unei firme care poate sa va ajute:

 

Marie MORETTI

 

Administration des ventes / Sales admin

Tel.: +33 (0)1 30 05 05 40

Fax: +33 (0)1 30 05 05 41

m-moretti@smi-en.com

http://www.smiequip.com

 

Dati cu spray si-i ok. Daca dormiti in hotel, AC la maxim! Daca in camera-i sub 20 -18 C, o sa gasiti dimineata tintarii amortiti pe pereti. Si dormiti sub plase de tintari, bagate sub saltea!

 

Si sa stiti, malaria nu-i mortala, identificata la timp!!! Daca va simtiti rau, faceti testul cu ce aveti in kitul mai sus mentionat. Daca-i pozitiv, incepeti sa luati Coartem-ul din kit, cu multa mincare. In 2-3 zile va reveniti. Aveti grija, exista 2 tipuri de malarie: unul mortal - daca in 2-3 zile dupa ce va simtiti rau nu luati Coartem-ul e... gata. Celalalt, puteti intirzia cu tratamentul, dar durerile is atroce.

 

Sa nu va speriati! Io am vazut zeci de albi imbolnaviti de malarie, dar nici unu' mort. Odata luate pastilele, totu-i in regula. Si, in timp, scapati si de "streptococu'"ce-o sa-l colectati in ficat.

 

Alta chestie e apa.... Sa nu dea cufureala in voi, ca-i jale. Ei sint imuni, de atitea generatii beau apa, dar voi, veniti din medii aseptice, o sa aveti probleme. Io nu m-am ferit si am baut intotdeauna apa lor, dar am avut la indemina "palinkuta de intimpinare" si m-am dres cu cite-un git ori de cite ori simteam ca-mi forfoteste-n burta... Si nu numai... Deci citeva kile de "lichid de racire" n-ar strica... Ca sa carati sticle de apa minerala..... e cam mult. Poate sa gasiti vreo instalatie de purificare a apei portabile...

 

Ce v-as mai sfatui sa aveti dolari la voi. Bancnote mici, preferabil pina in 10 si emisi dupa 2000. Euro poate merge in Maroc, dar toata Africa Neagra doar de la Taica Bush accepta... O sa vedeti ca va scot din orice kk.

 

Alta chestie... Io am avut intotdeauna citeva bomboane in pozinar, pt copiii necajiti de colo. Se bucura tare mult. Dar folosite cu.... discretie. Daca nu, navalesc toti pe voi si cind ii vedeti ase de amariti, le-ati da si chelea de pe voi!!!

 

 

NU VREAU SA VA SPERII!!!! AFRICA-I SUPERBA!!!! DOAR SA AVETI PUTINA GRIJA!!! Io, in cei 10 ani, am fost piscat de tintari de vreo 3 ori. Atit. Da' m-am imbalsamat cu spray, am dormit intotdeauna sub plasa de tintari si-am avut palinkuta-n jab!

 

BAFTA!!!! DRUM BUN!!!!! Si sa faceti poze multe!!!

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

multam de urari. avem cam tot ce ne trebuie, am mai umblat pe ici pe colo. mai greu e cu palinca, dar oi primi ceva ajutoare pina plecam.cit despre cufureala, avem o vasta experienta. cind ne loveste plecam in grup si o mai punem de un septica sa nu pierdem vremea degeaba. viza era dureroasa, acum putem sa trecem pe la diama sau cu pluta pe la bogue, rosso e jale daca ajungi in vama la ei. sa vedem cum o rezolvam acum cu mauritania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

Sa aveti un drum bun si sa impartasiti cu noi experientele voastre!Si sa nu uit,poze cat mai multe poze :-).

Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

Sa inteleg ca este mai scump carnet de passage pentru masinile vechi? esti obligat sa il faci la ACR sau poti sa ti-l faci si la ADAC de exemplu? am auzit ca acolo ar fi cel mai ieftin.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

noi le-am facut in germania la adac, 195€ carnetul, 3€ posta si 1500€ garantie pentru masini cu valoarea declarata pina in 10 000€. nu se elibereaza decit cu o luna inainte de data plecarii, ceea ce saboteaza oarecum obtinerea vizelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Senegal - impresii ?

 

Buna,

 

CPD-ul obtinut din Germania in conditiile descrise este pentru un autovehicul inmatriculat / detinut in Romania de catre un cetatean roman?

Cate pagini are si ce valabilitate?

Multumesc.

 

eu am masina inmatriculata in nl, dar banuiesc ca e la fel si pentru RO, are 25 pagini, valabil un an cu posibiltate de prelungire daca esti pe drum la max un an si se elibereaza cu max o luna inainte de data de la care vrei sa inceapa valabilitatea. atentie insa, nu pentru toate tarile e aceeasi garantie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

eu am masina inmatriculata in nl, dar banuiesc ca e la fel si pentru RO, are 25 pagini, valabil un an cu posibiltate de prelungire daca esti pe drum la max un an si se elibereaza cu max o luna inainte de data de la care vrei sa inceapa valabilitatea. atentie insa, nu pentru toate tarile e aceeasi garantie

 

wow!...

in Ro, in 2007, am platit 500 usd pt unul cu doar 5 (cinci) pagini + garantie notariala pt 10.000 euro.

voi incerca data viitoare in Germania daca se va putea

ai un contact de la ADAC-ul la care ai facut cpd-ul?

... chiar si e-mail, ca am un amic care poate scrie in germana

multumesc mult pt informatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Senegal - impresii ?

 

wow!...

in Ro, in 2007, am platit 500 usd pt unul cu doar 5 (cinci) pagini + garantie notariala pt 10.000 euro.

voi incerca data viitoare in Germania daca se va putea

ai un contact de la ADAC-ul la care ai facut cpd-ul?

... chiar si e-mail, ca am un amic care poate scrie in germana

multumesc mult pt informatie

Karina.Stephani@adac.de tel 089 76766331 trebuie sa mai pui prefixul germaniei si tai primul 0. poti sa vorbesti engleza fara probleme, e o fata de nota zece.

da un ochi si aici, de aici il iei de fapt:

http://www.adac.de/reise_freizeit/ratgeber_reisen/fahrzeug_reisen/carnet_de_passage/carnet_de_passages_en.aspx?ComponentId=18834&SourcePageId=19976#tabid=tab2

 

 

oricum cel mai bine si rapid e sa intrebi direct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare