Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimaUltima
Afisez rezultatele 11 la 20 din 49

Data Inscriere
    Dec 2007

Implicit Re: Senegal - impresii ?

dupa 2 luni in asteptarea unui raspuns care nu avea sanse sa ajunga la noi, inarmat cu multa nesimtire si tupeu, am rupt usa ambasadei din bruxelles si am primit viza in mai putin de 20 minute- 15 la depus acte si 5 la ridicat pasaport. ambasadele vest europene ar avea ceva de invatat de la africani

Data Inscriere
    Aug 2010
    Varsta
    45
    Masina
    Jimny 1.3 (2008), Hilux 3.0 (2008)

BAFTA BAIETI SI DRUM BUN!!!!!!! FELICITARI PENTRU CURAJUL DE A LUA LUMEA-N PIEPT!!!

Sa nu va faceti probleme! Toata Africa de vest e superba. Cu putina franceza ve descurcati excelent. Chiar si cu lingurition-furculition o sa mearga.
    Oamenii is simpli, prietenosi, gata sa te ajute cu orice. Colind Africa Neagra de vreo zece ani si inca n-am avut nici o problema. E drept, is mai mult static, dar n-am prea auzit de niscaiva probleme.

Ce v-as sfatui e sa aveti grija de malarie! Si nu luind pastile (astea previn doar sa nu faci criza atunci si s-o dai celor dimprejurul tau), ci evitind sa fiti muscati de tintari, mai ales cind dormiti. Atunci chisca draciile astea. Exista Malaria Survival Kit, neaparat sa aveti 1/membru expeditie si tot felul de spray-uri anti chiscatura (DEET, Phermethrin, etc.). Iaca adresa unei firme care poate sa va ajute:

Marie MORETTI

Administration des ventes / Sales admin
    Tel.: +33 (0)1 30 05 05 40
    Fax: +33 (0)1 30 05 05 41
    m-moretti@smi-en.com
    www.smiequip.com

Dati cu spray si-i ok. Daca dormiti in hotel, AC la maxim! Daca in camera-i sub 20 -18 C, o sa gasiti dimineata tintarii amortiti pe pereti. Si dormiti sub plase de tintari, bagate sub saltea!

Si sa stiti, malaria nu-i mortala, identificata la timp!!! Daca va simtiti rau, faceti testul cu ce aveti in kitul mai sus mentionat. Daca-i pozitiv, incepeti sa luati Coartem-ul din kit, cu multa mincare. In 2-3 zile va reveniti. Aveti grija, exista 2 tipuri de malarie: unul mortal - daca in 2-3 zile dupa ce va simtiti rau nu luati Coartem-ul e... gata. Celalalt, puteti intirzia cu tratamentul, dar durerile is atroce.

Sa nu va speriati! Io am vazut zeci de albi imbolnaviti de malarie, dar nici unu' mort. Odata luate pastilele, totu-i in regula. Si, in timp, scapati si de "streptococu'"ce-o sa-l colectati in ficat.

Alta chestie e apa.... Sa nu dea cufureala in voi, ca-i jale. Ei sint imuni, de atitea generatii beau apa, dar voi, veniti din medii aseptice, o sa aveti probleme. Io nu m-am ferit si am baut intotdeauna apa lor, dar am avut la indemina "palinkuta de intimpinare" si m-am dres cu cite-un git ori de cite ori simteam ca-mi forfoteste-n burta... Si nu numai... Deci citeva kile de "lichid de racire" n-ar strica... Ca sa carati sticle de apa minerala..... e cam mult. Poate sa gasiti vreo instalatie de purificare a apei portabile...

Ce v-as mai sfatui sa aveti dolari la voi. Bancnote mici, preferabil pina in 10 si emisi dupa 2000. Euro poate merge in Maroc, dar toata Africa Neagra doar de la Taica Bush accepta... O sa vedeti ca va scot din orice kk.

Alta chestie... Io am avut intotdeauna citeva bomboane in pozinar, pt copiii necajiti de colo. Se bucura tare mult. Dar folosite cu.... discretie. Daca nu, navalesc toti pe voi si cind ii vedeti ase de amariti, le-ati da si chelea de pe voi!!!

NU VREAU SA VA SPERII!!!! AFRICA-I SUPERBA!!!! DOAR SA AVETI PUTINA GRIJA!!! Io, in cei 10 ani, am fost piscat de tintari de vreo 3 ori. Atit. Da' m-am imbalsamat cu spray, am dormit intotdeauna sub plasa de tintari si-am avut palinkuta-n jab!

BAFTA!!!! DRUM BUN!!!!! Si sa faceti poze multe!!!

Data Inscriere
    Dec 2007

multam de urari. avem cam tot ce ne trebuie, am mai umblat pe ici pe colo. mai greu e cu palinca, dar oi primi ceva ajutoare pina plecam.cit despre cufureala, avem o vasta experienta. cind ne loveste plecam in grup si o mai punem de un septica sa nu pierdem vremea degeaba. viza era dureroasa, acum putem sa trecem pe la diama sau cu pluta pe la bogue, rosso e jale daca ajungi in vama la ei. sa vedem cum o rezolvam acum cu mauritania

Data Inscriere
    Aug 2012
    Varsta
    42
    Masina
    Gargaritza-Toyota Hilux Surf 1992- 2,4 - Automatic SSR-G

Sa aveti un drum bun si sa impartasiti cu noi experientele voastre!Si sa nu uit,poze cat mai multe poze :-).
    Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.

Data Inscriere
    Feb 2011
    Varsta
    29
    Masina
    HDJ 80

Sa inteleg ca este mai scump carnet de passage pentru masinile vechi? esti obligat sa il faci la ACR sau poti sa ti-l faci si la ADAC de exemplu? am auzit ca acolo ar fi cel mai ieftin.

Alex

Data Inscriere
    Dec 2007

noi le-am facut in germania la adac, 195€ carnetul, 3€ posta si 1500€ garantie pentru masini cu valoarea declarata pina in 10 000€. nu se elibereaza decit cu o luna inainte de data plecarii, ceea ce saboteaza oarecum obtinerea vizelor

Data Inscriere
    Nov 2008
    Varsta
    38
    Masina
    L200

Cea mai mare problemă în Dakar, este SIDA. Atenție mare!
    La benzinării și magazine cresc prețul instantaneu cât apari...
    Anul trecut era mai scump ca în Tokyo... pentru albi:))

Succes!

Data Inscriere
    Dec 2007

nu am de gind sa trec prin dakar mai mult decit e necesar, am alte directii

Moderator Land Rover
    Data Inscriere
    Jul 2007
    Masina
    Proiect Thor LR Disco 2 V8

Bafta, drum bun si sa ajungeti cu bine.
    Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor
    Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix
    www.lroc.ro

Data Inscriere
    Jan 2008
    Masina
    Landy

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    Buna,

CPD-ul obtinut din Germania in conditiile descrise este pentru un autovehicul inmatriculat / detinut in Romania de catre un cetatean roman?
    Cate pagini are si ce valabilitate?
    Multumesc.

Discutii Similare

1. Hyundai Terracan -pareri si impresii
    By Isuzu Rider in forum Hyundai
    Raspunsuri: 51
    :: 24th September 2012, 15:55
  2. MMOF 2011 - informatii, poze, impresii
    By mao in forum Discutii generale privind competitiile oficiale
    Raspunsuri: 96
    :: 26th November 2011, 23:29
  3. Raspunsuri: 14