Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Hilift sau Airjack?


Tuareg

Postări Recomandate

Re: Hilift sau Airjack?

 

Probabil ambele .

Airjack-ul il folosesti doar pentru ce a fost conceput , si eventual ca pernuta de sezut . Poate fi incapacitat ( adica cam ...bulit ...) destul de usor ( chiar si cu kitul de reparatii nu e sigur 100%. Alea indestructibile costa mult chiar serios de mult ) .

Este comod si il folosesti chiar si daca te doare spatele sau ai o mana legata de gat . Nu tragi cu el ( de impins e posibil teoretic ) . Necesita o oarecare atentie in utilizare , dar e relativ usor de folosit ( nu-l baga sub evacuarea fierbinte , ca s-a terminat distractia ) .

 

 

Hiliftul iil folosesti pentru multe alte aplicatii , inclusiv tarnacop sau parghie . Impreuna cu accesoriile lui -> in cazul de fata o placa de baza, suplimentara - obligatoriu - poate ca varianta usoara din plastic desi eu as prefera metalica ( e singura pe care n-o am si nu simt nevoia ...) . Acesorii , adica adica liftmate , expander , un levier mic in teava de la maner ... un metru de lant mai serios , ocheti mici si o chinga cu catarama pentru reglare - combinata cu doua carlige de la chingile de ancorare ...

Cu hiliftul poti trage , impinge , cracana diverse , presa bucse etc .

P.S.- nu am beadbreaker , dar il inlocuiesc cu succes cu talpa de la liftmate , montata in locul talpei originale . Ma mai apuca unele preocupari la ore imposibile cu jante , gume , bucse si altele .

 

 

Poate fi o problema ca trebuie sa fii mai pregatit tehnic , e destul de greu fiind o fieroanga ... dar se defecteaza greu ... aproape indestructibil la o utilizare cu minima atentie ( adica sa fii sigur ca s-a cuplat sigur clichetul - asta e unicul aspect important , necesar si suficient pentru a nu lua un maner in barba ) ...

Si trebuie citeodata sa ai si ceva implicare musculara pentru hilift , alta decit cuplarea furtunelor si apasarea pe butoane de la airjack .

... Aaaa , daca inaltimea utila a ridicarii e un factor definitoriu , atunci airjack e cam descalificat - ridica aproximativ jumatate fata de hilift .

E destul de posibil sa nu ai nevoie de niciunul ( dar e si destul de posibil ca asta sa se intimple la alta ocazie ...)

Eu sint un familist convins care incearca sa fie devreme acasa , dar nu cred ca as putea fi destul de prudent sa nu ma incotopenesc intr-un sant pe cine-stie-unde ...

Daca nu ai praguri , singurele posibilitati de ridicare din lateral sunt rotile - te agati cu liftmate de janta . Se presupune ca in fata si in spate ai cel putin cite doua punte de acrosare , la fiecare cap de sasiu .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilift sau Airjack?

 

Salutare,

 

Trebuie sa-mi iau una din sculele din titlu. O voi folosi pt un Mitsubishi L200 fara praguri, preponderent pe drumuri de piatra sau nisip.

 

Ce imi recomandati?

 

Merci.

 

Un filmulet util pentru acest subiect

Hc7Tni99dlQ

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Hilift sau Airjack?

 

Ce ai ales in final ? Am aceeasi dilema...

 

Airjack....si il recomand....isi face treaba oricand, pe orice vreme si teren. Doar sa iei de ala profi de offroad....sunt si variante pt masini mici care ridica la max 50 cm....daca te nimeresti intr-o groapa n-ai ce face cu el. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilift sau Airjack?

 

Ma bate si pe mine gandul la un hilift, dar nu prea stiu cum se ridica masina cu el. Am citit ceva de niste adaptoare care se sudeaza pe bara. Stiti ceva?

Pe fata am bara originala, de tabla (Daihatsu Feroza) iar pe spate am carlig de remorcare si bara originala (din 2 bucati) tot de babla. Pragurile sunt din teaza rotunda si nu prea solide (mai mult de aspect)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilift sau Airjack?

 

Nu vreau sa imi schimb barile originale (tare imi plac), dar nu am nicio problema sa le intaresc cu ceva fierotanii. Este suficient daca am sub ce sa bag talpa de ridicare a cricului sau trebuie acei suporti speciali in care sa intre talpa de ridicare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilift sau Airjack?

 

Eu mi-am facut la hilift un lift-mate , inainte sa stiu ca de fapt el exista si se numeste lift-mate . Daca eu am fost in stare , si tu poti .

Poze cu dragalasenia am prin calc , dar sunt vechi de un mileniu si nu mai stiu pe unde bantuie ele ... dar intreaba pe varu googu si te lamuresti repede si despre adaptorul ( pentru hilift ) pentru ridicarea din zona barelor de protectie .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilift sau Airjack?

 

ia uite aici :

. un air-jack e mai bun la ridicare dar un hi-lift faci mult mai mult decit asta...http://www.youtube.com/watch?v=Nlb32KFRD7I. o data l-am folosit ca ancora intre 2 bolovani la troliere cind nu puteam ajunge la nici un ciot sa leg sufa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Hilift sau Airjack?

 

Am luat un Hilift pana la urma. Acum urmeaza modificarea portbagajului de deasupra pentru prindere cricului. Revin cu foto cand termin ...

 

Foarte buna alegerea, dar pozele cu fixarea lui pune-le pe topicul masinii tale, nu aici, pentru ca aici e discutie comparativa......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilift sau Airjack?

 

H-Lift + LftMate ..... restul e varbarie fara rost.... am oferte f bune daca te intereseaza, Airjack-ul nu ti-l recomand decat daca il tii pt 2-3 utilizari si atat.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Hilift sau Airjack?

 

Dupa un an de cautari ...la un moment dat chiar initiatorul topicului recomada ...ceea ce e bine ...sens in care ma gandesc ca ar trebui sa-mi recomand si eu mie un Jack ...alt Jack ...dasta:

 

 

Punk ... :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilift sau Airjack?

 

@Ioane ... te intelegem ca se apropie Craciunul...dar nu e cam devreme sa incepi sa o dai pe ratura impreuna cu nenea Jack ? :grin:

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Hilift sau Airjack?

 

Continuand discutia de aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?92970-cric-hi-lift-sau-cric-pe-gaze-de-evacuare&p=1067732#post1067732

 

@cristian.cojocar

''Ca cam''...asa arata Vitara cu Hi-Jack-ul pe roata de rezerva.:old :ha::grin::happy

Nu am gasit poze cu Air-Jack-ul dar in ciuda a ceea ce spun colegii mai sus, e f.util. Pui o foaie de cort sub el si il feresti de intepaturi accidentale.

Distractie placuta!

:x :cl

DSCN4550.JPG.61e3392e881b89ec212eb8a6e3a4590d.JPG

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare