Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 45
    Banned
    Data Inscriere
    Jan 2012
    Varsta
    32

Implicit Re: ITP in RO la masinile inmatriculate in alte tari membre UE

Citat Postat original de atar Vizualizare Mesaj
    Se poate face ITP la RAR in Romania la masina cu numere satraine. Trebuie ca masina sa corespunda tehnic, sa aiba Carte Verde valabila si cam atat.
    ITP-ul este valabil 2 ani si numai pe teritoriul Romaniei.
    Noi am facut la Jeep in Galati, luna trecuta.
    Deci sa inteleg ca, daca am masina de Anglia sa zicem si fac ITP la noi, nu mai pot iesi cu ea prin Ungaria de ex sa merg in Franta mai ales daca acolo ma mut definitiv si vreau sa refac ITP-ul la ei cum era si normal??! .....mi se pare o aberatie mai ales daca tot suntem cica membrii UE......ma intreb ca spunea cineva mai sus de masini inscrise in Irlanda cu ITP-uri din Spania si Franta, acelea nu mai pot merge in alta tzara din comunitate?!!
    Daca asa este legea numai pt noi, romanii atunci practic RAR-ul nu este recunoscut in UE!!! Nu mi se pare logic deloc, pt ca, masina respectiva numai daca ar are nr de Ro i se recunoaste ITP-ul in intreaga UE si nunumai, astfel logic mi se pare sa nu fie nici o diferenta intre daca masina are nr de Ro sau de UK sau Fr....
    Last edited by RA4Gklasse; 16th November 2012 at 11:36.

Banned
    Data Inscriere
    Jan 2012
    Varsta
    32

Citat Postat original de dragoslav Vizualizare Mesaj
    eu am facut itp la o masina inmatriculata in strainatate inmatriculata pe altcineva...am avut nevoie de actele masinii in original(talon + carte identitate) si buletinul de identitate.a costat 250 de ron si am primit itp-ul pe doi ani.legat de asigurari,eu stiu ca la noi nu se fac polite de asigurare pt masini inmatriculate in strainatate.daca cineva stie alceva, rog sa ma corecteze.

am uitat sa specific,ca itp-ul se face doar la statiile r.a.r.-ului . statiile partenere nu fac itp-ul la masini cu nr straine.
    OK, si scrie undeva ca e valabil in TOATA UE sau doar in Ro? .....sau implicit are aceeasi valoare ca si cum ar avea nr de Ro cum este si logic?
    Last edited by RA4Gklasse; 16th November 2012 at 11:38.

Data Inscriere
    May 2011
    Varsta
    31
    Masina
    momentan BMW X5

Ar trebui sa fie valabil in UE, nu cred ca se specifica undeva pe "ITP" ca e doar ptr Romania!

Dar daca esti plecat in concediu sau in excursie si iti expira verificarea tehnica prin alta tara, ce faci?

Faci ITP in romania si nu mai iesi cu ea din tara deoarece nu esti legal.....
    Nissan Patrol Y61 3.0
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Nissan Patrol Y61 2.8 "expeditii"
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    43

Citat Postat original de 4L Limited Vizualizare Mesaj
    Ar trebui sa fie valabil in UE, nu cred ca se specifica undeva pe "ITP" ca e doar ptr Romania!

Dar daca esti plecat in concediu sau in excursie si iti expira verificarea tehnica prin alta tara, ce faci?

Faci ITP in romania si nu mai iesi cu ea din tara deoarece nu esti legal.....
    cred ca lucrurile trebuie privite putin altfel, in sensul ca fiecare tara din UE are propria legislatie privitoare la conditiile pe care un autovehicul trebuie sa le indeplineasca pentru a putea circula. Atata timp cat vehiculul este inmatriculat sub drapel sa spunem UK, teoretic ar trebui sa indeplineasca standardele UK. Deci, daca un vehicul circula legal in tara de origine va fi acceptat sa circule si in alte tari. Similar cu cetatenia, suntem noi toti europeni dar unii sunt mai egali decat altii...

iar daca pleci in concediu ar trebui sa te asiguri la plecare ca ai inspectia tehnica valabila pentru perioada respectiva, similar cum te asiguri ca actele de identitate personale sunt in termen.

nu faceti confuzii, Europa nu e chiar o tara mare in care totul e la fel peste tot...
    Last edited by u2_2; 16th November 2012 at 18:34.

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    43

Citat Postat original de RA4Gklasse Vizualizare Mesaj
    OK, si scrie undeva ca e valabil in TOATA UE sau doar in Ro? .....sau implicit are aceeasi valoare ca si cum ar avea nr de Ro cum este si logic?
    e valabil doar pe teritoriul Romaniei.

Data Inscriere
    Sep 2011
    Varsta
    46
    Masina
    y61 3.0,bmw 330xd,

si eu vreau sa stiu cum procedez daca la mine in Austria se face revizia anual si in Romania la doi ani

Data Inscriere
    May 2011
    Varsta
    31
    Masina
    momentan BMW X5

Sa zicem ca este doar pe teritoriul Romaniei valabil.....

Eu nu inteleg dece doar la noi....la ce imi foloseste daca e doar ptr romania atata timp cat legal nu ai voie sa circuli cu alte numere la noi in tara decat o perioada X de timp? Asta inseamna ca ei te ajuta sa stai "ilegal" cat mai mult in ro cu masina....dar totusi legal pe starda!

Daca chiar vreau sa plec inapoi cu masina in tara ei de origine ce fac daca "ITP"-ul este valabil doar in ro?

De curiozitate am sa intreb aici in Irlanda daca pot face ITP (NCT) la masina mea de Ro care o am cu mine....imi expira in ianuarie
    Nissan Patrol Y61 3.0

Nissan Patrol Y61 2.8 "expeditii"

Banned
    Data Inscriere
    Jan 2012
    Varsta
    32

Nu cred, din 2 motive:
    1 - primul motiv e cel logic, mai ales ca, faptul ca, sa zicem pt aceeasi masina cu numere de Ro, adica singura diferenta niste hartii degeaba, daca ACEEASI institutie, RAR-ul sau mai mult un service oarecare de cartier acceptat cica de acest RAR iti pune aceasta stampila poti merge in orice tzara UE si ba mai mult, 90 de zile si in state non-UE !!!
    2 - in al doilea rand si anume motivul tehnc, si enume nu scrie pe talon unde iti pune ITP-ul ca nu e voie decat pe teitoriul unei tzari....practic avand valoare la fel ca si cel facut pe masina cu numere de Ro...
    Last edited by RA4Gklasse; 17th November 2012 at 11:51.

Data Inscriere
    Oct 2009
    Varsta
    35
    Masina
    Pajero MK2 2.8TDI LWB
    Licenta FRAS
    Inca nu.

Se pare ca e valabil in tarile cu care Romania are semnate tratate in acest sens. Dar unde e o lista cu aceste tari, nu stiu.

Eu cred ca treaba asta cu ITP-ul facut la noi e un paravan pentru depistarea celor cu masini inmatriculate in BG si care au contract de vanzare - cumparare cu bulgarul. Dupa ce te duci la RAR, ei fac cerere la notariat in BG, obtin copie dupa contractul tau si-ti baga masina la fisc. "Smecherii" o sa spuna ca fac ei un contract v-c antedatat si scapa, dar ramana dovada de la RAR, cu cine a prezentat masina la inspectie... si astfel platesti amenda ca n-ai declarat masina la fisc in 30 de zile (cum zice legea) si mai platesti si impozit din urma plus penalitati...

In aceste conditii, mai merita sa faci ITP in RO?
    Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA!

Pajero 2.8 LWB daily user - tractaragiu de ocazie

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    43

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    Citat Postat original de RA4Gklasse Vizualizare Mesaj
    Nu cred, din 2 motive:
    1 - primul motiv e cel logic, mai ales ca, faptul ca, sa zicem pt aceeasi masina cu numere de Ro, adica singura diferenta niste hartii degeaba, daca ACEEASI institutie, RAR-ul sau mai mult un service oarecare de cartier acceptat cica de acest RAR iti pune aceasta stampila poti merge in orice tzara UE si ba mai mult, 90 de zile si in state non-UE !!!
    2 - in al doilea rand si anume motivul tehnc, si enume nu scrie pe talon unde iti pune ITP-ul ca nu e voie decat pe teitoriul unei tzari....practic avand valoare la fel ca si cel facut pe masina cu numere de Ro...
    e valabil DOAR pe teritoriul Romaniei...ce crezi tu e una iar ce fac ,,ei,, e alta.cel mai bine ar fi sa-i intrebi ,si atunci vei stii sigur..

Discutii Similare

1. Raspunsuri: 17
    :: 26th November 2013, 22:30
  2. Raspunsuri: 12
    :: 19th June 2011, 18:45
  3. Serie Land Rover- vizita in nordul tari.
    By valentin-o8 in forum Seria 1, 2/2A, 3
    Raspunsuri: 19
    :: 28th March 2010, 13:20