Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inca un Jimny!


octav_man

Postări Recomandate

Re: Inca un Jimny!

 

Hai ca trec iar la treaba!

Maine e prima zi in care nu este sarbatoare, si ultima din saptamana asta, asa ca va fi un maraton in a schimba toata suspensia!!!!

Adica am comnadat kit de 80mm plus de la ToughDoug.

A ajuns, impreuna cu set de furtune mai lungi cu 10 cm.

Dar aici vine intrebarea:

in cutia de furtune mai erau doua benzi de cca 20 cm, din material sintetic, cam cum ar fi chingile de ancorare s-au tractare.

Aveti idee la ce se folosesc, ce prind sau fixeaza? Sunt in ceata!!!!

Sper sa nu am probleme la schimbarea arcurilor si amortizoarelor, ar trebui sa fie simplu, am mai facut operatiunea, dar cu arcuri si amortizoare normale, OEM.

Va mai fi montajul barelor panhart, habar nu am cum va fi trebuit facut reglajul, banuiesc eu ca va fi ajustat cand voi pune masina pe standul de directie.

Orice sfaturi si recomandari sunt binevenite!

Revin cu date de dinainte si dupa modificari!!!!!!

Si sper si cu ceva poze!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Inca un Jimny!

 

Chingile ... sa fie limit strap ?

 

Reglajul barelor panhard o faci singur ( cu masina pe capre - neparat pe teren plan si cu masina dreapta , plana ) masori din sasiu pana la un reazem bine definit pe punte ( eu prefer oricand e posibil sa pun pe punte pe fiecare parte cate un echer magnetic cu cate o rigla in sus- plasate absolut simetric pe punte - sa pot masura din sasiu pana in rigla ) . Daca nu te descurci cu masurarea intre reperele de pe punte , masori intre sasiu si buza jentilor ( presupune ca jentile sa fie in buna stare , nu colacei ondulati ) si rotile fata sa nu fie virate , ci cu directia strict pe centru ).

E de preferat sa faci tu reglajul , masurand si regland cu rabdare pana inpari perfect stg/dr . E destul de probabil ca domnii de la reglajul geometriei sa nu se intalnit cu 'problema' mai inainte si sa nu iasa un rezultat satisfacator ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

mai mult ca sigur sut limit straps. ma voi lamuri, sper, maine!

La reglajul barelor panhart m-ai cam pierdut, am sa vad maine, la lucru, in garaj, sper sa ma dumiresc, daca nu...tip si eu pe aici, sau te caut!!!

Danke!!!!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Hai ca nu-i greu ... Incepi cu ele puse pe lungimea standard , masurat dupa cele originale , apoi te prinzi repejor ca mai trebuie data puntea la centru . Masuratul trebuie facut bine - mai usor din buza jentii la sasiu , mai corect din centrul kingpin la sasiu - dar puntea trebuie sa fie paralela cu sasiul ( nu se masoara din flancul cauciucului la sasiu , ca anvelopa nu e de baza , e o gogoasa de guma neomogena , nesimetrica ) .

Daca gresesti nu-i mare bai , ca masina va merge , dar rotile spate nu calca pe urmele celor de fata , greutatea e impartita inegal pe roti si afecteaza stabilitatea in general . Si altele ... scuzabile daca masina ar sta parcata langa gardul gradinii ... daca merge la pascut lastari trebuie pusa la centru , si asa e ingusta si inalta .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Hai ca am început treaba. Prima dilema: un arc de pe fata e mai lung si celălalt mai scurt. Cica asa ar fi normal. Ala mai lung pe partea șoferului. Mai sap sa verific.

Cele doua bride sunt limit straps. Ciudat ca erau in cutia de furtune de frana si nu cu amortizoare. La final voi vedea daca trebuie sau nu montate. La jimny nu prea am văzut puse, mai degrabă la land rover sau altele.

cat despre barele panhard, le voi bijuteri pana da la mm.

Merci de sfaturi!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

hai ca am facut o pauza si incarc acum pozele!

Ca tot raman cu piese, voi scoate la vanzare arcurile si amortizoarele de pe masina (OEM) si suspension lift-ul de 3” (de la roly). Au doar vreo 5.000 km din care doar 500 pe coclauri, asa mai amortizez din investitie.

Hai iau strumfita de la gradinita si revin cu poze!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

1221634828_Spateinitial.thumb.jpg.cef6385b65e242d571bfecf9a78c8ada.jpg1582373185_piesefata.thumb.jpg.262257065a915d7f9e968f8b20934f47.jpg1427703387_fatainitial.thumb.jpg.c72e9a504b237569e894e30e1f461495.jpg184002517_dreaptafatademontarearc.thumb.jpg.55c36767858b074c845bc2058a80f868.jpg120732218_Comparatieamortizoarefata.thumb.jpg.c815943c8c1f8d2245e2c651e5a970ab.jpg1855279155_Arcurifatanoi.thumb.jpg.005aede1744d8315244ac6d5c5669a4e.jpg65732729_AmortizorMonroe.thumb.jpg.8f36a2f66f8e7a37e0384996bbabe914.jpg

 

Se poate vedea ca initial pe fata aveam 79cm pana la marginea superioara a pasajului aripii, iar pe spate aveam 80 cm.

E ceva diferenta intre amortizoarele standard si cele de la TOugh Dog, si ca lungime si ca volum de ulei, respectiv gaz.

Arcurile noi sunt cam cu 1 cm mai inalte decat cele vechi cu tot cu inaltatoarele de poliuretan si sunt si mai groase, mai ”sanatoase”!

Cele vechi se prezinta foarte bina dupa 5000 km, ce-i drept, nici nu au fost ”linsate”!

Am schimbat si furtunele de frana, In cateva minute trecem la puntea spate!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Gata!!!!

Am terminat!

In sfarsit am facut si eu ceva bn la masina asta, dupa ce am dat-o prin balarii cu roll cage si alte prostii...

Rezultat final:

fata - 83cm (de la 79)

spate - 90cm!!!!! (de la 80)

pe fata am castigat 4 cm si pe spate 10 cm!

Nu stiu de unde este diferenta asta, sper sa ma lamuresc!

Oricum, e cu totul alta masina, am reusit sa ies prin spatele casei putin si e alta viata!!!

Alta stabilitate, flexare, rigiditate!

Bara panhard spate am reglat-o ochiometric, ca trebuie sa apara saptamana viitoare si cea de pe fata si voi regla atunci ambele si voi face si directia pe stand.

Aaaa...si am pus si distantierele de 35mm.

Sper sa mai fiu in stare sa incarc si pozele, ma scoate din sarite ca trebuie sa le redimensionez.

Editat de octav_man
Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

[ATTACH=CONFIG]212565[/ATTACH]961447015_amortizorfatavechi.thumb.jpg.83de91f4a07fe57e458b8c54139ff2ca.jpg1594580739_barapanhard1.thumb.jpg.1595f8e11488a18ff5cabb87dad3a0e0.jpg1631461090_amortizorspatevechi.thumb.jpg.30f74996adac342722b92c32af511754.jpg596543159_fataafter.thumb.jpg.53bf0713881b3d5d218670f0fd171031.jpg[ATTACH=CONFIG]212558[/ATTACH]120988760_puntespate1.thumb.jpg.d0195ffcc9bac4f586c6a9f7761040f4.jpg[ATTACH=CONFIG]212561[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]212560[/ATTACH]front2.thumb.jpg.a9354af63355247b114fbdd4e5c34e23.jpgsigla.thumb.jpg.3c8276592997591e2fb7c7871950bb91.jpg1693550621_spateafter.thumb.jpg.f160f51f1f50714cbac92718e3624edf.jpg202832557_fataafter2.thumb.jpg.3653ab107ab840dcdbb5d050e94ca485.jpg

 

Nu mai sunt in stare si de explicatii prea multe.

Se pot vedea si amortizoarele vechi, fata si spate, erau Monroe Adventure 4x4, se pot vedea codurile.

 

Si cred ca am sa deschid si un topic de vanzare a ceea ce a fost pe masina, arcuri, amortizoare si distantiere. Poate le dau pe un terra trip <)).

front1.thumb.jpg.b0d23d621bf2a8c438f1233ad0dc688b.jpg

107523359_lateralafter.thumb.jpg.a0bdcb74ff9720e54e81006b17d01419.jpg

lumina.thumb.jpg.fdd4e78a18732ca7c757f938ef4552e4.jpg

355122264_spateafter2.thumb.jpg.fc8a3668264ca5bb8f8f5d339e968c2f.jpg

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Io ti-as zice un 'bravo' mic , dar nu zic ca sa nu ti-o iei in cap ...

 

Si vezi cum te adaptezi cu stilu' de mers sa n-o pui in cap ... e alta masina acum ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

de cat este suspensia de 5cm si cat a fost pretul la tot ce ai luat.mersi

 

cred ca te referi la cea veche, de pe masina.

Este suspensia standard ca lungime, amortizoare Monroe Adventure 4x4 si arcuri Kayaba. Inaltatoare de 3" din poliuretan, de la roly au fost luate.

Nu mai stiu cat am dat pe ele.

Oricum, am sa vad cam cat ar fi ele acum si le dau la jumatate de pret, sa amortizam din investitie! :grin:

 

Suspensia noua, kit complet, am luat-o de la Tough Dog, cca 5.400 lei, nu stiu exact pretul, nu am factura la indemana.

Astept sa ies si eu zilele astea la noroiala, ca nu am avut timp deloc!

Poate ma lipesc de alti colegi de prin zona si asez suspensia asta noua!

A, si maine dimineata dau jos cusca, nu sunt multumit de cum a iesit, va trebui sa mai lucrez la ea, dar mai tarziu, ca in perioada asta stau rau cu timpul liber!

 

Deci.....VREAU LA NOROAIE!!! HAI SI VOI, CEI DIN ZONA!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Este suspensia standard ca lungime, amortizoare Monroe Adventure 4x4.... Inaltatoare de 3" din poliuretan, de la roly au fost luate.

 

Roly stiam ca face inaltatoare arcuri de 4cm (tocmai ca sa mearga, la limita ce-i drept, amortizoarele stock... la 5cm ar lovi)... iar tu spui ca aveai de 3" (7.6cm) si mergeai cu amortizoarele stock? :oo... sau imi scapa mie ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Roly stiam ca face inaltatoare arcuri de 4cm (tocmai ca sa mearga, la limita ce-i drept, amortizoarele stock... la 5cm ar lovi)... iar tu spui ca aveai de 3" (7.6cm) si mergeai cu amortizoarele stock? :oo... sau imi scapa mie ceva?

 

cand ai dreptate, ai dreptate!

circa 2", aproape 5cm, au inaltatoarele!!!!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Octavian te pregatesti sa avansei pe potium sau dupa lumini te pregatesti de offroad pe noapte.

Felicitari ptr munca.

 

Ma pregatesc sa ma pot tine dupa tine!!!!

Iar daca ma pierd si ma prinde noapte in padure sunt pregatit! Let there be light!!!

Incerc sa tin si eu piept celor cu masini pregatite, si sa mai si compensez lipsa de iesiri!

De anul trecut am mai iesit de 3 ori la namoale! In rest ,,,, munca, munca si iar munca!

Asa ca vreau sa mai tasez putin vertebrele prin groape si hartoape!

Astept sa ne vedem in targul de la poalele Pietricicai!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Azi am terminat ultimele pregatiri!

Am montat si bara panhard pe fata, deocamdata reglata ochiometric. Maine merg pe un stand de direcție si sper sa pun totul la punct.

Am scos catalizatorul si am lasat sonda lambda, adica am scos doar carbunele ala din el si l-am sudat la loc. Nu a dat nicio eroare de sonda lambda. Ca prima observatie, urca mult mai usor in turatie si se simte puțin mai sprinten. Nu am pus vreo herghelie in plus dar e mai bine. Sunetul face toti banii!!! Gadila la suflet!

Si am schimbat placutele de frana si sabotii pe spate, aerisit instalatia.

Mâine ultimele surubareli si vineri ... la treaba!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare