Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

motor 2.0 diesel grand vitara - pareri


Postări Recomandate

Re: motor 2.0 diesel grand vitara - pareri

 

salut ! Domnilor foarte ,foarte interesanta discutia din punct de vedere personal,am un samurai pe care doream sa-l schimb cu un gv diesel dar ,am sa ma mai gindesc.Discutile sunt contradictori dar productive,nu trebuie sa se super nimeni fiecare expune problema din experientele personale cu gv .MULTUMESC,si va rog continuati expunerile!

 

O discutie productiva este atunci cind fiecare vorbeste din experienta proprie cu un anumit tip de masina,nu din carti sau de pe net:)))tipul asta de discutie se numeste can-can,sueta etc.In ce priveste gv-ul astept opiniile celor de au folosit acest tip de masina macar citeva mii de km,nu opinii citite de pe net sau preluate din auzite.Cu stima cam atit am mai avut de zis pe subiectul asta.

Editat de grandvitara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: motor 2.0 diesel grand vitara - pareri

 

La cat de activa este aceasta sectiune, daca am astepta sa vina cu opinii cei care au acesta masina topicul ar fi cam... gol. De acum inainte, sa vina posesori de GV cu opinii, se pare ca cei care cautam informatia, spunem doar prosti. O seara buna.

  • Like 1
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: motor 2.0 diesel grand vitara - pareri

 

Salutare! Sunt nou in domeniu si interesat de achizitia unei Grand Vitare.

Din ce am citit in urma cautarilor, nu am gasit mare lucru despre motorul de 2.0 16v benzina.

Am vazut o GV LWB din 2004 cu acest motor si nu am prea gasit info despre el.Este fiabil?

Am vazut cu predilectie acest motor pe varianta in 3 usi. A venit din fabrica montat si pe varianta cu 5 usi?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: motor 2.0 diesel grand vitara - pareri

 

hop si eu un pic dezorientat. vreau sa ma-mi iau masina asta:

http://olx.ro/oferta/suzuki-grand-vitara-2-0td-ac-aer-conditionat-automat-ID6tRGA.html#58a9318151;promoted

 

am citit ce ati scris voi aci despre motoare dar asta din 2001 ce motor o avea? de 90 de cai? si mai ales merita banii? ca mie mi se pare ca da si as face vreo 400 de km sa o vad vineri.

asadar mi-ar pronde bine niste paraeri pana atunci...

Editat de matea bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: motor 2.0 diesel grand vitara - pareri

 

Salutare!

Deoarece la rece am identificat o vibratie discreta in zona ambreiajului care se simte decat la relanti si care dispare imediat ce calc ambreiajul si reapare la eliberarea lui, va intreb daca Grand Vitara xl-7 cu motorul de Peugeot RHW are volanta cu masa dubla?

Cutia de viteze este manuala si schimba destul de bine, nu am identificat probleme.

Pe internet nu am gasit nimic despre intrebarea mea si nu imi pot da seama daca este rulmentul de presiune sau volanta in cazul in care este cu masa dubla.

Va multumesc!

Cauta! Nici albina nu gasaeste miere in fiecare floare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: motor 2.0 diesel grand vitara - pareri

 

Va salut sunt posesor a 2 GV-XL 7 după un Peugeot 307 Sw cu cc 1997 hdi , Suzuki Vitara 1,6 16 v si un Suzuki Grand Vitara 2002 cc 1997 hdi. Peugeotul are masa dubla, dar se poate pune simpla, la XL 7 am si eu la unul acea problema si din discuții, e cu masa simpla iar acea problema este data de un rulment, la mine dispare uneori in funcție de cum se poziționează acel rulmentul cind degreiez. Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: motor 2.0 diesel grand vitara - pareri

 

XL7 are volanta cu masa dubla,iar vibratiile nu pot sa provina de la rulmentul de presiune,el lucreaza doar cand se calca ambreajul si este prea mic in dimensiuni sa poata sa produca asa vibratii sa se simta in masina.Vibrtiile vin de la volanta cu masa dubla,din cauza slabirii arcului.O volanta cu masa simpla nu vibreaza,bate,doar daca unul sau mi multe suruburi de fixre s-au rupt

Editat de adammoga80

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare