Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre testere si alte chestii aferente


sierrafery

Postări Recomandate

M-am gandit ca e bine sa deschid un topic despre asta aici sa nu mai incarcam alte topicuri cu discutii paralele. Sa scrie fiecare ce experiente a avut cu diagnoza ca e util pentru toata lumea. De multe ori e mai ieftin si mai practic sa0ti iei propriul tester decat sa umbli pe ici-colo sa dai bani la diverse service-uri apoi sa te trezesti ca i-ai dat degeaba. Se gasesc pe piata mii de tipuri de scannere dar dupa cum stim la LR e destul de complicata treaba. E bine de stiut ca atunci cand vedem un tester cam la ce ar putea sa ne ajute, cel mai important e sa fim constienti ca atunci cand se vorbeste de OBDII/EOBD e vorba de engine management in special si la testerele mai avansate scrie ce mai vede in plus(cum ar fi ABS, SRS, etc) si la ce tipuri de masina.

 

Nu o mai lungesc ca sunt foarte multe de spus... eu am studiat serios problema asta si am vazut multe in ultimii 5 ani de cand am LR, am si avut diverse testere, sa stiti ca in general listele de compatibilitati au fost intocmite in functie de masinile testate pe viu dar asta nu inseamna ca nu duce si altele care producatorul nu le-a testat... exemplu e acel ELM327 a lui DKW in lista caruia nu apare KV6 dar eu am citit pe alte forumuri ca a fost utilizat cu succes la tipul asta si de aceea mi-am permis sa-l recomand, oricum am cautat un furnizor care s-a adaptat la piata si nu ia banii pana nu se confirma ca merge...asa ca veniti aici cu intrebari, impresii si patanii sa le discutam si poate ajungem la o concluzie.

 

Hai noroc

 

EDIT: la o cautare mai adanca m-am uitat in lista de compatibilitati la ELM327 si cu toate ca la Freelander KV6 nu apare ca si compatibil, coroborat cu lista la care s-a folosit aceasta motorizare am gasit compatibilitate la MG-ZT, V6 (2001-2002)care are exact acelas tip de motor, totodata din RAVE se vede ca protocolul e ISO9141 care e compatibil. Asa ca se demonstreaza ca se poate gasi si variante ieftine... pentru motorizare :wink:

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Atentie Fery vorbim despre LR pana in 2005.

Deja dupa aceea este "naveta spatiala" si nu se aplica nici un tester folosit pana atunci.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Tocmai ca dupa 2006 toate sunt compatibile cu OBDII, nu vorbim de sistemele "personalizate" pentru care trebuie tester de firma.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Ce am gasit legat de ELM 327 http://www.outilsobdfacile.com/vehicle-list-compatible-obd2.php?brand=land-rover

elm327.thumb.jpg.e8c20c3ad85f0090c19051e10bf1accd.jpg

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Pe mine ma bate gandul sa ma bag la un Nanocom Evolution. Pare mai complex decat Hawkeye-ul. Nu am lucrat cu niciunul dintre ele (doar info de pe net) asa ca nu stiu care ar fi o alegere buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

daca vrei sa repari masini cumperi ceva dedicat pt firma (cotetul respectiv) cauti documentatia citesti printre randuri si dai cu presupusul .........................................pe generic obd citesti doar codurile de eroare specifice obd ce au legatura cu depoluarea codurile specifice de producator nu stie sa le interpreteze sau nici macar nu le afiseaza ...........atentie ca de multe ori traducerea e idioata si te trimite in balarii ................

 

in alta ordine de idei aveti grija mare la ce conectati in obd ul masinii ca sunt sanse mari sa prajiti ceva sau pot sa apara tot felul de glume nesarate de ti sta inima in loc .....ex la cherokee cand se face diagnoza cu o scula generic obd se activeaza antidemarajul masinii (immo) .....exista o droaie de ''reprogramari'' ale diferitelos sisteme de pe masini in urma carora desi au probleme masinile nu mai genereaza coduri de defecte ...si atunci daca nu stii exact cu ce se mananca te uiti la tester precum..... (gluma asta a inceput sa apara de vreo 2-3 ani in urma multitudinii de probleme aparute in romanica pe sistemele de injectie atat la diesel cat si benzina datorate carburantilor de cocos si a normelor de poluare tot mai stricte..................colindand cu jobul prin mai multe reprezentante am bagat si eu un ochi pe ici pe colo si cum nu sunt batut in cap concluziile le a tras singur :h5

Editat de nae rx 4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Poate ne spui si de ce.... mie mi se pare scump la ce este, sau poate ne arati ce stie pt. Land Rover

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Stie destule, face unele codari, programari. La banii care este un Actia nu prea se merita. Se poate folosi cu succes si un DS150E care este mai ieftin. Aici vorbim oricum de clone ca originalele sunt cam scumpe. Pentru LR se poate folosi cu foarte mare succes VCM 2 care ofera diagnoza si programari/codari la nivel de reprezentanta.

Land Rover Discovery 2.5 TDi 1994

Jeep Grand Cherokee 5.2 V8 1994

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Acel VCM IDS2 acopera doar de la Discovery 3 in sus, iar varianta multimarca foarte complexa este VDM UCANDAS care costa 200 Euro si acopera multe Land Rovere chiar bine, de aia intrebam ce stie pt Land Rover acel ACTIA

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Poate ne spui si de ce.... mie mi se pare scump la ce este, sau poate ne arati ce stie pt. Land Rover

 

Sal, dupa multe incerari cu alte testere clone dar si originale , Actia Multidiag 2011 (clona) a fost singurul care a citit erorile pe motor la un Freelander 2.0 D din 99. Alte testere folosite de mine nu se conectau cu masina sau au doar motorul pe benzina la acel an (delphi si/sau autocom). Ulterior am fost contactat de un alt fericit posesor de Freelander 2.0 D care nu gasea tester :al Scump nu este sau acest lucru este relativ :wink: aproximativ 200 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Ok, in cazul asta nu mai am comentarii, doar ca pe unde l-am vazut era 1700lei

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Salutare,

Eu va recomand cu caldura un Launch original multimarca. Eu il folosesc de mai bine de 7 ani cu updatu-rile la zi pana anul trecut si va spun ca nu am gasit masina sa nu se conecteze functioneaza impecabil pe orice marca si model si ai si o geanta de diverse mufe pentru modele vechi. Va mai spun ca uni prieteni imi trimit masini la diagnoza pentru ca aparatele lor nu se conecteaza gen Texa, Bosch, Delphi, Autocom, etc.

Iar intradevar daca vrei diagnoza profesionala va trebuie tester dedicat si cum cei mai multi din producatori securizeaza datele si va trebuie pe langa dedicat si acces online :wink: pentru diverse adaptari, codari etc.

Ma pricep un picut si daca doriti diverse sfaturi pentru testere va ajut cu placere.

 

Numai bine

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Da, Launch original e un tester bun...dar nu poti sa'l compari cu clonele enumerate care sunt la un sfert din pretul lui:wink: ... eu va rog la topicul asta sa ne concentram pe ce stie fiecare tester sa faca pt Land Rover, (multimarca, generic, ce-o fi ca asta-i interesul la sectiunea asta).

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Corect dar depinde fiecare ce vrea sa faca cu un tester la ce sal foloseasca si mai ales sa si cunoasca notiunea de diagnoza ca nu cred ca pe vre-un cofetar il intereseaza sa cumpere o scula de diagnoza fie ea si pentru Land Rover. Daca interes numai pentru Land Rover urmatoarele scule va pot sadisface nevoile:

- X-VCI XVCI Ford VCM( Ford/Mazda/Jaguar/LandRover) la doar 139$ + transport http://www.uobd2.net/wholesale/x-vci-ford-vcm.html

- Newest Allscanner VCM VCX-Nano Scanner For Ford/Mazda/LandRover And Jaguar la doar 190 $ http://www.uobd2.net/wholesale/newest-allscanner-bluetooth-vcm-vcx-nano-scanner.html

- sau pentru cei interesati cu Land Rover dupa 2005 ceva mai simplu si ieftin V138 JLR Mangoose SDD Pro For Jaguar And Land Rover Support Till 2014 Support Win XP/7 With Multi-languages Diagnostics Trouble Codes la doar 79 $ http://www.uobd2.net/wholesale/v138-jlr-mangoose-pro-for-jaguar-and-land-rover.html

 

Sper sa va fie de ajutor.

 

Bafta in ale diagnozei :wink:

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Din toate testerele enumerate pot sa intreb si eu care stie ceva pentru RR P38, Discovery/Defender 300Tdi sau Td5, Freelander 1?... si ma refer si la alte sisteme decat motorizare... la astea sunt problemele reale ale posesorilor nu la cele care deja sunt OBDII/EOBD compliant.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre testere si alte chestii aferente

 

Eu am unul, pentru ce masina te intereseaza?...ma uit in programul DEMO si iti spun ce stie pentru acel tip...nu vorbim de OBDII ca alea sunt acoperite complet

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare