Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificare Y61 pompa de injectie 2.8


Unimog

Postări Recomandate

Avand in vedere ca pompa de injectie de la Y61 fiind electronica cand se strica :cr1:cr1:cr1

 

Asa a ajuns la noi un exemplar cu cap hidraulic blocat .

 

Variante: pompa de la dezmembrat 800-1000 eur+manopera ( care nu stii in ce stare este)

pompa noua 3-4000 eur

adaptare pompa Y60 mecanic

 

Evident am ales varianta III- masina functioneaza din nou foarte bine. Fericitul posesor a scapat de grija

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Y61 pompa de injectie 2.8

 

Zoli, desi posesorul a fost sceptic in ceea ce priveste "varianta III", acum chiar este "fericitul posesor" care a scapat de multe griji si de carat cativa zeci de litri de apa in masina.

Si acum, fiindca am scapat de cheltuiala cu pompa, urmeaza si reductorul 4 la 1 despre care am mai discutat si pe care abia astept sa il am pe masina.

Din punct de vedere tehnic, nu pot da prea multe detalii, dar pot sa indrum posesorii de Y61 catre Brasov; se ajunge usor din orice colt al tarii si se pleaca fericit.

Ca sa concluzionez: o modificare de facut la Y61.

 

PS: Multam frumos pentru tot si urmeaza :2dr

PATROL Y61 - BIVOLU'

KTM 950 SM

SOTIE, COPIL SI 2,5 PITTBULL-I

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Y61 pompa de injectie 2.8

 

Ceva detalii de genul:

 

a) ce interventii presupune

b) durata operatiei

c) costuri estimative

d) avantaje si dezavantaje

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Y61 pompa de injectie 2.8

 

Buna ziua.Imi puteti spune cum ati rezolvat cu senzorul de la turometru?.Multumesc

 

De rezolvat, se rezolva. Cum anume insa, o sa-l las pe Zoli sa explice; astazi este prin padure (din cate stiu eu) si nu cred ca poate, dar, cu proxima ocazie, sigur o va face.

PATROL Y61 - BIVOLU'

KTM 950 SM

SOTIE, COPIL SI 2,5 PITTBULL-I

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Y61 pompa de injectie 2.8

 

Ceva detalii de genul:

 

a) ce interventii presupune

b) durata operatiei

c) costuri estimative

d) avantaje si dezavantaje

 

 

Ai nevoie de o pompa de injectie de Y60, pedala de acceleratie + cablu acceleratie, senzor turometru + carcasa de tabla in care sta senzorul si... cam atat... vreo 3-4 ore dureaza, avantajul e clar.. PRETUL, o pompa second de Y61 e vreo 800 euro, sau cel putin atat era atunci cand am sunat eu sa intreb, dezavantajul este ca ..teoretic pierzi ceva caluti... la masina mea am umblat la debit si i-am recuperat :grin:

Madi - 0768 295 083 - Piese Nissan Patrol Y60 & Accesorii Offroad -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Y61 pompa de injectie 2.8

 

Pedala de acceleratie + cablu ..... se renunta la senzorul de acceleratie de pe Y61 ? Senzorul ala e legat direct la ECU, pe de o parte, si multe chestii depind de el (boost-ul in primul rand). In functie de boost + valorile raportate de MAF se determina si cantitatea de motorina pe care pompa o va injecta. In functie de cantitatea de motorina la o anumita turatie + sarcina, vei obtine niste valori ale EGT-ului care pot determina motorul sa faca BUM (vorbesc in special de ZD30).

 

Poate imi scapa ceva, insa cred ca operatia este mai complicata de atat. Ideea unei pompe mecanice nu e rea in principiu, insa transpunerea ei in practica se poate lasa cu costuri si mai mari. Zic si eu.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Y61 pompa de injectie 2.8

 

Pedala de acceleratie + cablu ..... se renunta la senzorul de acceleratie de pe Y61 ? Senzorul ala e legat direct la ECU, pe de o parte, si multe chestii depind de el (boost-ul in primul rand). In functie de boost + valorile raportate de MAF se determina si cantitatea de motorina pe care pompa o va injecta. In functie de cantitatea de motorina la o anumita turatie + sarcina, vei obtine niste valori ale EGT-ului care pot determina motorul sa faca BUM (vorbesc in special de ZD30).

 

Poate imi scapa ceva, insa cred ca operatia este mai complicata de atat. Ideea unei pompe mecanice nu e rea in principiu, insa transpunerea ei in practica se poate lasa cu costuri si mai mari. Zic si eu.

 

 

Am facut treaba asta pe 2 masini pana acum (inca de acum un an jumate, masina functioneaza si acum perfect ), eu am montat pompa si pedala cu cablu, partea electrica a revenit unui nene electrician :grin: , am renuntat si la debitmetru, treaba asta nu merge la ZD30 .. CLAR!!!! motorul de Y60 2.8 si cel de Y61 2.8 este aproape identic, blocul motor e identic (am montat bloc de Y60 pe Y61), chiuloasa aproape identica, am montat turbina de Y61 pe Y60... se poate, daca vrei iti dau numarul de tel. al unui prieten din Craiova, anul trecut in dec. a facut si el modificarea asta si e foarte multumit. Il las pe Zoli sa va povesteasca mai multe :grin:

Madi - 0768 295 083 - Piese Nissan Patrol Y60 & Accesorii Offroad -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Modificare Y61 pompa de injectie 2.8

 

Practic uita de functiile electronicii de pe Y61 si sunt transpuse cele de Y60 cel vechi fiind anulat . In rest descris 100%Ok de Madi . Pret montaj 300 eur+ cele necesare 300-500 eur . Pentru informareamea nuam gasit pompa in mintile lui de Y 61 sub 1300 eur.

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare