Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Calculator online pentru noua taxa de timbru auto


Max

Postări Recomandate

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Pai atunci trebuia sa aduci tu documentatie despre motorizare (Certificate Of Conformity) sau sa faci test dinamic. Nu cred ca merita generalizat cazul, principalul e ca nu se va putea face test dinamic la milioanele de masini din tara si se va folosi o referinta deja existenta.

In Iulie 2008 cand a inceput nebunia cu CO2-ul am fost printre primii care au vazut impotenta sistemului.

 

Vina mea a fost ca m-am dus fara sa-mi fac temele, in baza datelor de la cealalta masina. Ideea e ca se mai intampla si d-astea, RAR-ul a luat in consideratie anul inmatricularii.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Stie cineva o modalitate de a evita plata acestei taxe pentru o masina inmatriculata ro inainte de 2007. Suma de plata se ridica la 3000 euro aproape cat pretul masinii.

Scuze de offtopic.

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Nu va fi din cauza modului de aplicare. Urmatorul proprietar ..la prima transcriere este cel "pagubit " ...sau cel care suporta teoretic taxa. Primul proprietar nu poate da statul in judecata , pentru ca el , teoretic , nu plateste nimic. Al doilea nu poate da statul in judecata , pentru ca nu il obliga nimeni sa cumpere masina. Poate lua o masina mai putin poluanta sau una mai veche la care taxa este micsorata. Au fost destepti in cazul asta. Doar daca iese lumea in strada se poate rezolva ceva. Cateva miscari organizate, in cateva resedinte de judet si guvernul va da inapoi pentru masinile inmatriculate inainte de 2007. La restul , va ramane valabil , pentru ca te poti feri de efectele legii , aducand si inmatriculand o masina mai putin poluanta.

Nu te poti feri de efectele legii doar in cazul in care aveai deja masina pana in 2007 si nu stiai cand ai luat-o ca va fi impozitata suplimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

asta vroiam sa zic eu acum, sa postez link-ul de pe autovit.

la o otoyta din 97, 3000 diesel. cica ar fi 540 euro...cam putin ....sper sa fie bun acest calculator.

 

am mai gasit eu unul pe alt site si imi dadea 1372....

oare astia de la autovit, au discount?

 

http://www.autocentral.ro/taxa-auto

 

http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/

 

http://www.timbruldemediu.com/calculator-timbru-de-mediu-anaf-2013

 

acum este mare dilema

daca ai in casa 2 ceasuri, nu sti de pe care sa te iei...in consecinta...daca 2 insi iti spun ca esti beat...mergi la culcare....

 

 

asadar, tot 1372 euro este taxa la masina .

In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

eu nu inteleg ceva am calculat pe autocentral nissan patrol an 2005 euro 3 emisii co2 287 taxa undeva la 5700 euro nissan patrol euro 4 emisii co2 288 taxa 3600 euro dilema care polueaza mai mult

Editat de marian coteanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Asa mi-a dat si mie, la euro 3 motorina-9485 de E

Pe calculatorul Autovit,era in jur de 500 si mi se pare mai normal dar nu cred.

De fapt nu mai stiu pe cine sa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Sursa sigura este aceasta:

 

http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS42OTMyMTUxMjk2MDI3RSszMA==

 

eu inca nu am avut rabdare sa calculez, si in plus nu am in CIV trecuta cifra de la emisii

Y61 3000cmc din 2003, euro 3, stie cineva s aimi spuna cifra de la emisii?

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Te uiti pe mobile.de si gasesti masini ca a ta , acolo majoritatea au si Co2-ul trecut pe site.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

pt un G din 83 motor 3000 diesel utilitara ,2200 euro , sant nebuni la cap

Pentru utilitare stiu ca taxa e aceeasi ca si pana acum,nu s-a schimbat.Timbrul de mediu este pt masinile din categoria max. 8+1 locuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Pentru utilitare stiu ca taxa e aceeasi ca si pana acum,nu s-a schimbat.Timbrul de mediu este pt masinile din categoria max. 8+1 locuri

 

Salut! Are cineva idee in ce norma de poluare intra un Discovery 1 1996 2496cm3 si cam cat costa taxa de timbru de mediu? La euro 2 folosind calculatorul vechi a rezultat o taxa de 2000 euro. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Cine stie? Intra pe 15 martie 2013 taxa de timbru, sau nu?

 

Si inca ceva ... cei cu4x4, Euro3 sau Euro4 intre anii 2004-2007 si-au tras masina pe viata!

 

Dupa calculatorul taxei de timbru, imi da ca la autoturism 5 locuri, diesel 2477cc, 85kw, (cca. 278 g/km CO2), an 2005, E3, taxa este de .... 17236 euro!!! Unde e eroarea???

 

Inca mai traiti? ... BIIINNNNNEE!!!... #%%#%@@@&&%#$**##@% :hm:hm:hm

Editat de CarDriver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Deocamdata nu se stie ,dar cel mai sigur o sa fie judecata.....

 

Asa este,

azi am inaintat actiunea,termen........................................................................I U L I E-2 0 1 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

Poti sa faci cere de preschimbare termen , dai o declaratie la notar precum masina i ti trebuieste zi de zi pe o anumita ruta in interes de servici , important este sa se creeze precedent ,daca o sa cada 1 o sa cada toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calculator online pentru noua taxa de timbru auto

 

semnat petitia,ok daca acum in cel de-al 12-lea ceas m-am hotarat ,mai pot da statul in judecata ?mai sunt sorti de izbanda?

amintirile cele mai frumoase le am din........vise.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare