Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?


Marianw8

Postări Recomandate

Am cautat pe net si nu am gasit decat la Baia Mare si Buzau Cluj , imi trebuie pentru inlocuirea conductelor la Mitsu tur si retur benzina , de 6 si 8mm

 

http://www.gplshop.ro/index.php?route=product/category&path=33

http://www.topautoparts.ro/produse/conducta-cupru-6mm-colac/527

 

 

....in Bucuresti oare nu sunt , a cumparat cineva ? stie vreun magazin etc. ?

 

Merci

...magaru' moare de drum lung si prostu' de grija altuia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Marian incearca la Romstal sau orice magazin de genul sau cum a spus colegul mai sus.Gasesti si invelite in plastic.Eu tocmai le-am schimbat de fapt le-a schimat meseriasul.Marian ai pm.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Da , merg maine la dedeman, hornbach d-astea sa vedem daca gasesc .

 

Merci

 

Nu au astia sunt varza poate la dedeman dar nici acolo ni cred.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

De ce de cupru? Te poti duce la orice magazin de camioane si poti cumpara conducta la metru(ce diametru doresti), mufe rapide si inlocuiest tot circuitul de alimentare.Eu unul nici nu ma gindesc sla alta varianta daca am de refacut un circuit de alimentare.Indiferent de masina.Am mai facut-o si e foarte ok.

Editat de PYZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Dupa aceea iti trebuie si scula speciala de bercuit tevile la capete. Si foarte multa rabdare cand faci traseul tevilor ca se pot rupe foare usor.

 

Asta doar la conductele decupru.Spune-i omului, ca sa nu se sperie.:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Asta doar la conductele decupru.Spune-i omului, ca sa nu se sperie.:grin:

 

Depinde de sistemul ales la imbinare .NU de fiecare data ai nevoie de bercuire, poate la conductele de frana ai nevoie, la combustibil nu e necesra.Sunt sisteme inclusiv de alimentare cu propan/butan care doar se strang si inelul respectiv se fixeaza pe teava la strangere.Asa ca cea mai ieftina solutie este cea pe care ti-o poti permite si o si gasesti.

In general ar trebui sa fie de acelasi diametru pus de fabricant.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

O solutie definitiva sunt cele de plastic , gasesti usor pe la firmele de hidraulica sau la piese de camioane . Traiesc forever , nu se fisureaza , bine instalate le lasi mostenire unui nepot si el la un muzeu , ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Eu chiar acum refac toata instalatia la feroza,avantajul meu e ca am cabina data jos ,am acces perfect.

Tur retur inlocuiesc cu teava de plastic pneumatic ,rezistent la benzina si ulei,si 10 bari,tevi de 8mm,aerisire rezervor teava plastic 6mm,iar conducta de frana,in loc de 5 ,pun teava cupru de 6mm.

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Spune-ne si noua de unde cumperi teava de plastic , de 6 si 8 mm si cum o bercuiesti la capete acolo unde este nevoie sau pui coliere ?

 

Merci

...magaru' moare de drum lung si prostu' de grija altuia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Pentru diametrul majorat de la 5mm ( defapt e ceva mai mic de 5mm ) la cel de 6mm cum rezolvi cu olandezele ? E simpleflare , doubleflare sau bubbleflare ? Intreb ca-s curios cum incap , faci etansarile mai mici in latime ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

La frana am cumparat de fara aici nu se gaseste diametrul ala....si conexiuni tot de afara si trusa de dublu-simplu flare tot de afara.....aici gasiti teva de cupru, alama la Laromet.SA...dar nu dimensiunea aia de aproape 5mm. gasiti 4,6 si restul mai uzuale.

Pe cea de afara mai precis UK era stantata inclusiv preisune de lucru ..si rupere. conexiuniile le gasiti inclusiv in inch sau metric..depind e de ce aveti nevoie.....

Succes!

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Eu sunt din Oradea,avem un magazin cu chestii hidraulice si pneumatice.Tevile din plastic le prind cu colier,introducand 10-15mm de teava metalica cu perete subtire inde strange colierul.

Cos,nu am gasit tevi mai mici de 6,am mai montat multe,la strung maresc gaura de la 5,la 6 mm,iar pentru marginea tevii am un mini aparat de bercheluit,am luat de la un magazin cu accesorii aer conditionat.

Nu am avut probleme sa scape sau sa puste teava,se strange mai cu simt decat cele de fier.

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Eu cand vorbim de frane cred ca ar trebui sa discutam doar de materiale si scule specifice acestui sistem. Mai facem modificari de genul, alt traseu, mai schimbam discurile cu unele mai mari, etc. In general ar trebui sa folosim materiale superioare calitativ atunci cand modificam ceva iar eventuale carpeli sa le facem doar de nevoie si sa avem vointa sa le eliminam in cel mai scurt timp posibil. 1 Marind gaura de la 5 la 6mm ai micsorat suprafata de etansare; 2 mare atentie la teava, sa fie special pentru conducte de frana; 3 Sculele pentru aer conditionat sunt de mai multe feluri. La unele bercluirea nu se face perfect, in ideea ca teava se va forma dupa conul de alama al aparatului de ac. 4 mare grija la stransul "mai cu simt de raspundere", adica cum? mai cu forta? teava de cupru se poate taia relativ usor.

 

Iar cu conductele de plastic pentru combustibil, chiar nu inteleg, te chinui sa pui la capete tava metalica... rezista la 10 bari, si? teava metalica rezista la 30 bari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Eu sunt din Oradea,avem un magazin cu chestii hidraulice si pneumatice.Tevile din plastic le prind cu colier,introducand 10-15mm de teava metalica cu perete subtire inde strange colierul.

Cos,nu am gasit tevi mai mici de 6,am mai montat multe,la strung maresc gaura de la 5,la 6 mm,iar pentru marginea tevii am un mini aparat de bercheluit,am luat de la un magazin cu accesorii aer conditionat.

Nu am avut probleme sa scape sau sa puste teava,se strange mai cu simt decat cele de fier.

 

Salut eu folosesc de 10 ani la masinile de competitie conducta de cupru de 4.9 mm , aparatul de bercuit il am din Germania si stie sa faca bercuiala dubla . In 10 ani nu s-a spart nici o conducta la nici o masina . Cauta la un atelier care repara clime pentru case , daca nu gasesti suna-ma la tel 0745010380 Liviu si cumpar eu si trimit la Oradea au si conducta de 6-8-10-12 mm din cupru. Ozi buna Liviu.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte cupru tur/retur benzina de unde cumpar in Bucuresti !?!?!?

 

Liviu,multumesc de ajutor,am primit de la colegul Autoluc o conducta spate foarte buna,originala.Cand am folosit conducta 6mm am marit si conul,si gaura pe olandez,sa nu taie teava,si ,da ,bineinteles se strange cu simt.

 

Avolocaru,conductele de plastic nu eu le-am inventat,firmele mari auto,Vw ,Opel,Mercedes,Bmw,folsesc cu succes de multi ani de zile pentru combustibil.Ca am reintarit peretele tevii plastic cu o bucsa mica metal,de 20 mm chiar sub coliere,asta e ticul meu sa dorm bine.Problema cu conductele metal este,ca s-au corodat complet.Pentru presiunea de 2.5 bar,respectiv 3 bar in sistemul de alimentare,sunt perfecte.

Editat de peter erno

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare