Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.


allroad

Postări Recomandate

Salut,

se poate inlocui caroseria fara sa ai probleme cu RAR-ul?

Stiu ca seria este pansonata pe sasiu dar am vazut ca are o placuta de aluminiu cu ceva date,prinsa in nituri in zona motorului.

Pe caroserie nu este pansonata nici o serie?

Mentionez ca trebuie ajuns la RAR pentru schimbarea culorii,noua caroserie fiind alta culoare.

L 200

BMW F650 GS Dakar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Da. Poti inlocui orice, mai putin sasiul si chiulasa, daca motorul e de 3 l.

 

Masina mea nu are deloc acea placuta din compartimentul motor.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Pai Giorgele si in caz de "Doamne Fereste" si face bum chiuloasa...ce e de facut ?

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Pai Giorgele si in caz de "Doamne Fereste" si face bum chiuloasa...ce e de facut ?

 

La ZD30 seria e pe chiulasa. Schimbi chiulasa....alta serie....

 

LA RD28 nu stiu unde este seria motor.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

La ZD30 seria e pe chiulasa. Schimbi chiulasa....alta serie....

 

Stiu asta....dar trebuie iar omologare/hartii si timp pierdut ?

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Motorul este piesa de schimb dupa cate stiu. Eu am schimbat un motor la o masina, iar la RAR cand am fost sa fac omologarea, nu i-a interesat seria noului motor, i-a interesat doar sa fie acelasi tip de motor. In cartea masinii nu a mai trecut seria noului motor, a lasat-o tot pe cea veche. Mi-a dat o tidula la mana precum ca totul este ok.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Salut, eu mi-am facut RAR-ul (autenticitate) de curand la Pajero si nu am acea placuta in compartimentul motor, dar seria de sasiu este.

In cazul in care schimbi ciuloasa sau motorul mergi frumos la RAR si soliciti schimbarea seriei, doar ca trebuie, sau trebuia cand stiam eu in urma cu cativa ani hartie de la service autorizat ca s-a schimbat motorul si actele noului motor/ciuloasa....sau nu, depinde de fiecare cum poate ;-).

Sunt unele masini la care seria nu este poansonata pe sasiu sau pe caroserie, aceasta serie este sub forma unor abtipilduri aplicate pe caroserie, mai multe chiar, si contin datele masinii, caracteristica speciala a acestor abtipilduri este faptul ca daca se deterioreaza daca se dezlipesc....asadar nu se pot "transfera" de pe o masina pe alta sau caroserie pe alta. Situatia asta am avut-o la un Chrysler Neon si un Chrysler Stratus, fiind americane nu aveau serie de motor, iar seria de "sasiu" era sub forma acestir abtipilduri...baietii de la RAR mi-au dat autenticitatea si mi-au spus ca este tipul de masina "perfecta", adica fara serii in conceptia lor, dar ca sa scape de mine m-au lasat.

Spor!

Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Motorul este piesa de schimb dupa cate stiu. Eu am schimbat un motor la o masina, iar la RAR cand am fost sa fac omologarea nu i-a interesat seria noului motor, i-a interesat doar sa fie acelasi tip de motor. In cartea masinii nu a mai trecut seria noului motor, a lasat-o tot pe cea veche. Mi-a dat o tidula la mana precum ca totul este ok.

 

Ciudat, pentru ca la ITP verifica sa fie ambele serii: motor si sasiu identice cu ce este in carte, iar daca in timpul efectuarii inspectiei, echipajele de la RAR "blocheaza" masina in statia ITP si nu corespund....iese cu penalizari pentru baietii de la statie....si parca la doua penalizari este tare nasol.

Mie mi-au schimbat seria de motor, trecut pe acte, si intr-adevar daca este acelasi tip de motor nu intra la alte verificari, altfel situatia se schimba putin.

 

P.S.: nu stiu daca la Y61 este vre-o caracteristica mai speciala cu schimbarea seriei de motor sau cu schimbarea caroseriei, eu a Pajero am vazut ca am seria poansonata pe peretele dintre compartimentul motor si habitaclu, ca si la turisme, la Y61 imi amintesc ca aveam pe sasiu, in parte rotii din dreapta si erau ceva probleme ca se stergea, era putin vizibila.

Editat de daniel_hnatec
Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

La ZD30 seria e pe chiulasa. Schimbi chiulasa....alta serie....

 

LA RD28 nu stiu unde este seria motor.

 

 

la ambele motoare , seria e pe bloc ! nu pe chiulasa....si nici pe pompa de apa sau aiurea

de RAR ai nevoie daca schimbi blocul sau sasiul , unde sunt seriile , si atunci trebuie ca motorul nou sa corespunda la poluare si caracteristici cu cel vechi , iar la sasiu nu trebuie nimic special.

in ambele cazuri insa schimbarile trebuie facute in ateliere autorizate RAR pt asa ceva - mare atentie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

D-le Patriciu, recunosc sincer ca pe blocul motor de ZD30 nu am cautat seria, intrucat se vede clar sus pe chiulasa, si scrie in ESM ca este de gasit acolo unde am spus. In ESM la capitolul identificare nu se face referire la prezenta seriei pe blocul motor, repet ma refer doar la ZD30.

 

Iata extras din ESM:

 

1953885302_seriemotorZD30.thumb.jpg.6c06863d13c16184446cf45fa42b2f96.jpg

 

Inainte de a ma apuca sa racai constiincios namolul de pe blocul motor, v-as fi recunoscator daca ne-ati arata si noua unde anume pe bloc gasim afurisita de serie.

 

@mac01: motorul este piesa de schimb in unele tari hai sa zicem civilizate, si nici acolo nu poti pune orice motor.

In Romania, daca exista o serie motor in CIV, aceea trebuie sa se regaseasca si pe organul gazduitor de vilbrochen. Exista intr-adevar ceva exceptii "fara serie", dar sunt putine.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

@ giorgel:

Motorul de pe o masina se poate schimba fara nici un fel de problema cu alt motor identic. Trebuie ca motorul nou sa corespunda din toate punctele de vedere cu motorul vechi. Se poate merge la RAR, unde se verifica seriile ambelor motoare si daca totul este ok si nu sunt improvizatii primesti o hartie care o atasezi la CIV.

Eu am facut treaba asta acum trei ani si nu am intampinat nici un fel de problema la RAR. A fost odata cand erau probleme cu schimbarea motorului, dar acum nu mai este asa.

La seriile de caroserie sau sasiu sunt probleme grave. Acolo intr-adevar, ce scrie pe CIV trebuie sa fie poansonat si pe caroserie sau pe sasiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

@mac01: tot asa schimbi si sasiul....cu acte si serii....ori tu ai scris mai devreme ca ai schimbat un motor si ca pe RAR nu l-a interesat seria. Ma indoiesc.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

De ce am spus acest lucru?

Pentru ca noul motor care s-a schimbat in perioada de garantie, in Austria, nu avea trecuta seria pe el. Am ajuns la RAR sa fac omologarea si au cautat baietii vreo zece minute seria, dupa care s-au lasat pagubasi. Cred ca s-a rezolvat treaba prin telefoane (au ei sistemul lor de verificare).

Au lasat pe CIV seria veche si am primit o hartie prin care atesta faptul ca noul motor corespunde din toate punctele de vedere cu cel vechi. Si eu am ramas surprins cand am vazut in cutie noul motor fara serie pe el. Incet dar sigur noile masinii nu cred ca vor mai avea serie pe motor. La cat kilometrii tine un motor nou din ziua de azi, nici nu m-ar mira faptul ca maine-poimaine sa fie trecut la consumabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Legal trebuie sa faci pasii astia:

 

1.Se cumpara caroseria cu act de vanzare/cumparare sau factura, acte dupa care se fac copii si se depun in dosarul de la RAR

2.Trebuie sa ai atat originalul cat si o copie legalizata a actului de propietate al masinii donatoare (acesta din urma ramane la RAR)

2.Se monteaza pe masina. Trebuie sa ai in vedere ca acest lucru trebuie sa se faca intr-un service autorizat sa opereze marca respectiva sau sa obtii o hartie ca ai montat-o intr-un service autorizat

3.Se da o declaratie notariala pe proprie raspundere ca ai schimbat caroseria ptr ca ...

4.Se face programare la RAR in vederea inspectiei tehnice si a omologarii noii caroserii (eventual se trece noua culoare in carte daca e cazul)

 

Nota: cand duci masina la RAR sa ai asigurare valabila.

 

Cu motorul e cam aceeasi procedura daca aveai trecut un motor cu serie in CIV. Daca aveai trecut fara serie atunci il poti schimba fara probleme. Sau intre timp seria la noul motor se poate "evapora" partial sau total si atunci inginerii de la RAR vor trece in carte la observatii "fara serie motor" ...

 

La seriile de caroserie ...in cazul in care lipsesc primele cifre/litere comune atunci seria se repansoneaza undeva pe sasiu. In cazul in care lipsesc ultimele cifre atunci masina se baga intr-o comisie si dupa noroc ... e posibil sa ti-o repansoneze sau e posibil sa ti-o "blocheze" in RAR for ever ...

Un factor decisiv sunt pozele din arhiva RAR cu seria ta de sasiu (la autenticitati, itp-uri anterioare)

 

Cam asta este. Poti proceda cum doresti sau cum ti se pare tie ca e mai usor. Ce am descris eu aici e CALEA LEGALA.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Confirm cele spuse de Yonutz cu urmatoarel patanii la RAR/ITP:

Chevrolet Aveo: seria de motor este scrisa cu vopsea pe o placuta de aluminiu care se afla la partea inferioara a motorului.La primul ITP al masinii(vechime 2 ani) placuta cu pricina era "linsa".NU mai avea urma de serii. A trebuit programata la RAR pt scriere "fara serie motor" in cartea de identitate

BMW seria 3 din 2005: motor schimbat cu unul sh, a fost nevoie de hirtie de la un Service autorizat R.A.R ca sa se poata face modificarea in Cartea de Identitate.

Daewoo Tico: seria motorului a fost gresit trecuta in cartea de Identitate in 1998.In 2011, la schimbarea de proprietar, deoarece seriile nu corespundeau, RAR-ul nu a inteles situatia si am platit totusi taxele de inlocuiree motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Salut

Ce ar fi de adaugat in plus la ce a scris mai sus Yonutz este ca inainte de a schimba caroseria, de ati deschide dosarul, trebuie sa mergi la RAR cu masina ta (in starea in care este) sa ii faca poze.

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

D-le Patriciu, recunosc sincer ca pe blocul motor de ZD30 nu am cautat seria, intrucat se vede clar sus pe chiulasa, si scrie in ESM ca este de gasit acolo unde am spus. In ESM la capitolul identificare nu se face referire la prezenta seriei pe blocul motor, repet ma refer doar la ZD30.

 

Iata extras din ESM:

 

[ATTACH=CONFIG]166025[/ATTACH]

 

Inainte de a ma apuca sa racai constiincios namolul de pe blocul motor, v-as fi recunoscator daca ne-ati arata si noua unde anume pe bloc gasim afurisita de serie.

 

@mac01: motorul este piesa de schimb in unele tari hai sa zicem civilizate, si nici acolo nu poti pune orice motor.

In Romania, daca exista o serie motor in CIV, aceea trebuie sa se regaseasca si pe organul gazduitor de vilbrochen. Exista intr-adevar ceva exceptii "fara serie", dar sunt putine.

 

domnule Giorgel , ai DREPTATE ! imi cer scuze pt dezinformare

 

P.S. intr-adevar , inainte de schimbarea sasiului , trebuie ca RAR sa faca poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

La Nissan Patrol Y60 2.8 si la Y61 2.8 seria de la motor este trecuta pe bloc, la Y61 3.0 este trecuta pe chiuloasa

Madi - 0768 295 083 - Piese Nissan Patrol Y60 & Accesorii Offroad -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inlocuire LEGALA a caroseriei la Y 61.

 

Am schimbat la un pajero MK2 caroseria, am dat declaratie pe propria raspundere cum ca, caroseria nu este furata...si am fost la rar...s-au uitat la placuta originala care se prinde in nituri...care a fost pastrata si pusa pe caroseria cea noua...ura si la gara toate bune!

Samurai Putregai 1.9td:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare