Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cuplare / decuplare 4x4


Andrada093

Postări Recomandate

Buna nu ma pricep de nicio culoare la masini si am si eu o intrebare: daca in cartea masinii scrie ca are tractiune integrala insemna ca acea masina are 4x4 dar in interiorul ei nu exista niciun buton/maneta pentru cuplare/ deculpare 4x4 atunci masina merge tot timpul cu 4x4 cuplat ???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Buna nu ma pricep de nicio culoare la masini si am si eu o intrebare: daca in cartea masinii scrie ca are tractiune integrala insemna ca acea masina are 4x4 dar in interiorul ei nu exista niciun buton/maneta pentru cuplare/ deculpare 4x4 atunci masina merge tot timpul cu 4x4 cuplat ???

 

DA, asta inseamna ca ai tractiune 4X4 tot timpul. Presupun ca e un SUV generatie noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

unele modele pare ca au asa ceva http://www.globalsuzuki.com/automobile/lineup/sx4/performance/index.html

 

daca nu ai butonul asta, atunci pare ca ai 4x4 permanent

denumirea mai corecta ar fi AWD (all wheel drive)

Editat de alexei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Buna.

Eu urcat in showroom in SX4 si avea, asa cum arata colegul de mai sus, butoane de comutare, situate intre scaunele din fata, in spatele manetei de frana.

Daca e permanent, inseamna ca merge in mod normal 2x4, iar cand da de greu cupleaza si puntea spate(un computator 'dicteaza' trecerea in modul 4x4, pe baza unor senzori)).

De ce nu vorbesti cu cei ce ti-au vandut-o?

Editat de george_zainea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Uite asta am gasit pe un site unde se facea un drive test pentru Suzuki SX4:

 

"Transmisia integrala i-AWD este cu cuplaj electronic, putand functiona in modul 2WD, Auto, respectiv Lock.

In modul Auto, cuplul motor este transmis rotilor fata in cea mai mare parte a timpului, puntea spate fiind

actionata la nevoie, automat, in functie de necesitati.

Pentru teren cu aderenta scazuta, este totusi recomandata blocarea in pozaitia Lock si dupa caz, dezactivarea ESP-ului"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Buna. Stiu ca sunt 2 modele de SX4 : cu tractiune fata si 4x4. Cele 4x4 au acel buton situat in spatele franei de mana, asa cum au mentionat si colegii mei.Nu cred ca exista SX4 - 4x4 fara acest buton. Ai grija sa nu te pacaleasca. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

"Daca e permanent, inseamna ca merge in mod normal 2x4 iar cand da de greu cupleaza si puntea spate"

 

Eu asa stiu ca functioneaza. Daca nu e asa, te rog spune cum e situatia. Nu ma lua peste picior. Multam de intelegere.

 

Eu nu am vazut tractiune integrala "permanenta" nepermanenta. M-a amuzat contradictia de termeni.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Eu nu am vazut tractiune integrala "permanenta" nepermanenta. M-a amuzat contradictia de termeni.

 

Off-topic - un exemplu de tractiune integrala nepermanenta (sau aproape) este Freelander 1: in conditii normale de aderenta tractiunea este impartita 90% fata-10% spate; pe masura ce se pierde aderenta cuplul se tranmite progresiv pana se ajunge la 50%-50% fata-spate ("munca" asta o face VCU). Dar n-are nici o legatura cu topicul asta. Scuze de off:al:al

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Off-topic - un exemplu de tractiune integrala nepermanenta (sau aproape) este Freelander 1: in conditii normale de aderenta tractiunea este impartita 90% fata-10% spate; pe masura ce se pierde aderenta cuplul se tranmite progresiv pana se ajunge la 50%-50% fata-spate ("munca" asta o face VCU). Dar n-are nici o legatura cu topicul asta. Scuze de off:al:al

 

 

Foarte corect d.p.d.v. tehnic - offtopic-ul despre LR Freelander1. Ma simt nevoit sa clarific ceva pentru cine nu stie (VCU = vascocuplajul).

 

On topic - Suzuki SX4 din speta noastra, ca sa fie AWD trebuie sa aiba grup (diferential) pe puntea spate, toate pe care le-am vazut in trafic se diferentiaza de cele non-AWD prin inscriptia "AWD" de pe hayon si prin faptul ca se vede grupul pe mijloc in spate si se vad si planetarele, neavand punte rigida, fiindca e cu supensie independenta ca la unele ATV-uri. Pentru domnisoara care a deschis topicul, diferentialul spate e o cutie ca o "umflatura" din aluminiu si se vede pe sub bara de spate, sub masina, la jumatatea distantei dintre rotile stanga si dreapta.:grin:

 

Numai bine,

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Buna nu ma pricep de nicio culoare la masini si am si eu o intrebare: daca in cartea masinii scrie ca are tractiune integrala insemna ca acea masina are 4x4 dar in interiorul ei nu exista niciun buton/maneta pentru cuplare/ deculpare 4x4 atunci masina merge tot timpul cu 4x4 cuplat ???

 

Buna , eu am varianta fiat 16 ca e gemena cu sx4 , nu sunt masini 4x4 permanent , au un buton intre scaune , linga frana de mana cu 3 pozitii 2wd - 4wd automat - 4wd cu blocare diferential central (pentru situati mai dificile ) Pozitia 4w look se foloseste numai pe drumuri alunecosi ( zapada noroi etc ) si cu viteza redusa. pozitie 4wd auto poate fi folosita tot timpul pentru o tractiune mai buna .

Daca nu are acel buton insemna ca e model 4x2 !!!!!!!!!

Defender 90 TD5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Mai e si o diferenta de aspect, daca o pot numi asa.

 

Model non 4x4- din spate si din fata:

 

1407081393_images(3).jpg.fda0558e5bc4ff1de1ba8d88a0654c48.jpg173196964_images(1).jpg.f4500878c2235843867d568e2e540186.jpg

 

 

Model 4x4- din spate si din fata:

 

1525925666_images(2).jpg.e09fef63f03f2915464813db7ffa86b6.jpgimages.jpg.6003fd9c506c6212a1306b91f192dc8d.jpg

 

Diferenta este acel plastic argintiu. Iti poti da seama si dupa acest aspect.

Editat de george_zainea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Vad ca s-a dat intre timp. Dar era SX4-benzin-automatik-allradantrieb. O fi raritate, dar exista. O sa urmaresc cand apare si o sa fac screenshoturi.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Cu un an+ intarziere vin si eu cu o mica mentiune (poate ajuta viitorii vizitatori ai topicului): SX4-urile Clasic/Sedici-urile pentru Europa (facute la Esztergom, HU) nu au si posibilitatea de cutie automata + 4x4. E ori una, ori alta - cu mentiunea ca hidramata e doar pe benzinarul 1.6. Combinatia Auto + 4x4 este doar pentru versiunile de State benzina de 2.0 (fabricate in Jp) - au avut automata clasica in 4 trepte pana-n 2010 si cvt de atunci. Aici e vorba doar de SX4-ul Classic (care, cel putin in Ungaria, va fi inlocuit de noul Vitara), SX4 S-Cross avand combinatia 4x4+CVT pe benzinarul 1.6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Cuplare / decuplare 4x4

 

Salut, eu am un sx4 cu 4x4 iar sambata am reusit cumva sa raman blocat in zapada. Am cuplat LOCK si nimic. Situatia era dupa cum urmeaza: toate rotile erau pe zapada, banuiesc ca eram cu burta pe zapada putin dupa primul ax al rotilor fata, mers inainte sau inapoi nu misca nimic masina si nu se invartea decat o roata pe stanga fata care aluneca fara pic de aderenta. Acum am si eu o intrebare, daca am pus-o pe lock nu ar fi trebuit ca si pe spate sa se invarta macar o roata? Sau din cauza ca nu am oprit ESP-ul nu se invartea nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare