Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GPL pe Jimny. Pareri?


mita31

Postări Recomandate

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

asta in cazul in care locuiesti aproape de staia gpl ...eu de ex stau la 50 km de cea mai apropiata statie gpl daci nu imi prea renteaza , din pacate gpl nu se poate la canistra :(

 

Si tu ai dreptatea ta.Ce mai apropiata statie este la 5 km.Gandeste-te,totusi,ca si in cazul tau se poate dubla autonomia cu 2 rezervoare pline.In felul asta poti sta pe munte mult si bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 115
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Salutare...m-am decis sa-mi montez si eu o instalatie gpl pe veverita iar la mine-n oras am gasit o oferta destul de avantajoasa de la Cangas...cam 1700lei cu butelie de 32l , si vroiam sa intreb daca este cineva care poate sa-mi dea ceva informatii despre aceasta instalatie.

Cu stima

George

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Salutare...m-am decis sa-mi montez si eu o instalatie gpl pe veverita iar la mine-n oras am gasit o oferta destul de avantajoasa de la Cangas...cam 1700lei cu butelie de 32l , si vroiam sa intreb daca este cineva care poate sa-mi dea ceva informatii despre aceasta instalatie.

Cu stima

George

 

Am vazut instalatiile astea.La prima vedere sunt ok.Vezi ca sunt turcesti.Ce butelie e aia de 32 litri?Ocopa dimensiunea unui scaun din spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Poi am optat pentru cea mai mica butelie pe care am gasit-o si care se potriveste in portbagaj...acum ramane de vazut daca o pot monta in asa fel incat sa am acces la trusa de scule si ce mai este pe acolo...am vazut ca un coleg a reusit s afaca miscarea asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Poi am optat pentru cea mai mica butelie pe care am gasit-o si care se potriveste in portbagaj...acum ramane de vazut daca o pot monta in asa fel incat sa am acces la trusa de scule si ce mai este pe acolo...am vazut ca un coleg a reusit s afaca miscarea asta...

 

Eu am la Jimny butelie de 55 litri pe inst.BRC.Ocupa tot portbagajul.Am facut un artificiu:doua rafturi,pe doua nivele,peste butelie si am acelasi spatiu in portbagaj dar totul se pune la inaltime.Am prins si doua bare metalice pe usa spate pentru protectia lunetei.Bafta!Eu sunt mai mult decat multumit cu GPL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Poi am optat pentru cea mai mica butelie pe care am gasit-o si care se potriveste in portbagaj...acum ramane de vazut daca o pot monta in asa fel incat sa am acces la trusa de scule si ce mai este pe acolo...am vazut ca un coleg a reusit s afaca miscarea asta...

 

Dupa ce am postat mi-a venit o idee:chiar daca la tine va ocupa jumatate,poti face la fel cu raftul peste partea de butelie.Va fi f. folositor!Vei vedea!Tinem legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Salutare...m-am decis sa-mi montez si eu o instalatie gpl pe veverita iar la mine-n oras am gasit o oferta destul de avantajoasa de la Cangas...cam 1700lei cu butelie de 32l , si vroiam sa intreb daca este cineva care poate sa-mi dea ceva informatii despre aceasta instalatie.

Cu stima

George

 

Numai să fie secvențială și să aibă garanție. Altfel nu te încurca. Sau mai caută, poți găsi cu 2000-2100-2200 lei o instalație tomasetto cu ECU STAG 4, care sunt foarte reușite, uzuale etc. Și atunci merită pentru o diferență atât de mică să-ți iei belea pe cap? Eu nu zic că e proastă instalația, documentează-te pe google, caută păreri ale altor posesori/utilizatori. Butelia ... eu am avut de 55 L, pe pagina 4 a acestei discuții poți vedea și imaginile atașate de mine. Am vrut o autonomie cât mai mare și nu mă prea interesa spațiul din portbagaj. Dar economia făcută cu mersul pe gpl vs benzină ... e de aur. Dacă mergi zi de zi cu mașina, instalația de gpl, se va amortiza repede.

 

Toate cele bune!:h5

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Subscriu la ce a spus colegul mita31.

Daca nu ai un feed-back prea bun despre Cangas, mergi pe ceva ce altii au folosit si recomandat.

Eu merg de aproape doi ani pe Tomaseto, Stag 4, secventiala, garantie 2 ani, service la orice service ce monteaza GPL.

Eu tot butelie de 30 l am, ocupa, asa cum se vede in pozele de mai sus, in spatele unui scaun, am acces la trusa de scule si am si loc sa car sacii cu ciment sau cartofii si varza pentru toamna!

Nu simt nicio diferenta de putere intre benzina si gaz, poate un psihologic 5% in teren, la turatii mari si in sarcina maxima! gandeste-te ca am fost la vreo cateva etape de campionat ce le-am facut numai pe gaz! 80 de lei gaz si vreo 30 de lei benzina pentru o zi de concurs! Adica 200 lei carburantul pentru o etapa de campionat! Si treceam si pe benzina pe final, pentru ca in teren am autonomie de circa 130-150 km.

Sa iti seteze trecerea pe gaz la cel putin 25-30 grade celsius, temperatura motorului. E ok sa mergi circa 1-2 minute cand e foarte frig pe benzina.

Bafta maxima!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Salutare...m-am decis sa-mi montez si eu o instalatie gpl pe veverita iar la mine-n oras am gasit o oferta destul de avantajoasa de la Cangas...cam 1700lei cu butelie de 32l , si vroiam sa intreb daca este cineva care poate sa-mi dea ceva informatii despre aceasta instalatie.

Cu stima

George

 

Daca e turceasca uita de ea. Orienteaza-te spre o instalatie cu un ECU bun (seriile STAG 300/400 sint excelente) si injectoare care nu cad dupa 10k de km. Te va costa mai scump, dar macar nu vei trece prin service decit la revizie.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Subscriu la ce a spus colegul mita31.

Sa iti seteze trecerea pe gaz la cel putin 25-30 grade celsius, temperatura motorului. E ok sa mergi circa 1-2 minute cand e foarte frig pe benzina.

Bafta maxima!

 

25 de grade e cam putin, 40 e o valoare optima, mai ales ca Jimny se incalzeste repede. Iar instalatiile astea trec ele automat pe gaz cind se atinge regimul de temperatura optim.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Am cerut o oferta pentru o instalatie la pro-gaz(Buzau, Vernesti) si mi-au zis ca nu instaleaza gpl pe jimny ca au avut multe probleme cu chiulasa.

Pe forumuri nu am vazut astfel de probleme. Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Iti traduc eu: nu vor sa se bage :wink:

Pe de alta parte, motorul de Jimny fiind unul de turatie, e recomandata si montarea unei instalatii pentru ungerea supelor (ar trebui aia de la service sa stie).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Nu e vorba de turatia maxima, ci de regimurile de turatie la care merge motorul. Mai am alta masina pe benzina si aia are 2700 de ture la 100 la ora. Jimny are 3000 de ture la 80 la ora.

Combustibilul nu lubrefiaza, doar la GPL temperatura de ardere e mai mare. Cauta pe google "GPL cu ungere".

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Am gpl pe Jimny de 4 ani,BRC cu aditivare supape. Nu simt nici o diferenta fata de benzina,trage de rupe,ne papa ulei. Sunt mai mult decat incantat. Consuma cam cu 1.5 litri de gpl mai mult decat benzina. Nu montati Cangaz,este slaba instalatia. Ps: un litru aditiv ajunge la 1000 litri combustibil. Cost 90 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Am cerut o oferta pentru o instalatie la pro-gaz(Buzau, Vernesti) si mi-au zis ca nu instaleaza gpl pe jimny ca au avut multe probleme cu chiulasa.

Pe forumuri nu am vazut astfel de probleme. Pareri?

 

Salut!

Am instalatie GPL pe Jimny, Landirenzo, montata la Ramnicu Sarat la Popescu, dupa ce si pe mine m-au refuzat cei de la ProGaz. nu are sistem de ungere, insa merge foarte ok.

Vali S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe Jimny. Pareri?

 

Eu am montat instalatia GPL la buzau,la SEBI GAZ care sunt profesionisti 100% acum aproximativ 4 luni si in acest timp am parcurs pe gpl circa 4000 km fara nici o problema asa ca recomand tuturor montarea unui kit gpl pt a micsora costul de utilizare a masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare