Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Supravietuire


Postări Recomandate

Re: Supravietuire

 

O alta idee de supravietuire, in afara sistemului:

 

 

Perspectiva mult mai probabila, in viitorul apropiat. Daca se adeveresc "zvonurile", va fi foarte greu de trait in orase, la un moment dat, iar "supravietuitorii" vor fi cei care isi pot asigura singuri cele necesare traiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Supravietuire

 

Multumesc, acum ma uit la video. :D

 

L.E. ... da, asta inseamna supravietuire si skill-uri de supravietuire. Tot canalul este despre asa ceva, asa ca mi-ai oferit niste informatii foarte pretioase. Multumesc!

Acum am ce viziona pentru urmatoarea perioada :)

Editat de Dreamer
"Viata e facuta din amanunte, ce e drept ca-s mici si multe."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Bordeiul stramosesc este mult mai usor de facut,te folosesti de configuratia naturala a terenului ca sa nu sapi ca nebunul,este mult mai eficient si mai sigur...treci si iarna in el fara probleme.:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Supravietuire

 

Am vazut de ceva vreme cartea asta, uite ca a aparut si la noi tradusa, se pare ca de ceva vreme, dar eu abia acum am gasit-o ...

 

http://www.emag.ro/sas-ghidul-supravietuitorului-cum-sa-supravietuiesti-oricand-si-oriunde-john-lofty-wiseman-9786065798168/pd/D9W5LBBBM/

"Viata e facuta din amanunte, ce e drept ca-s mici si multe."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Supravietuire

 

Asta este cu adevarat o situatie in care trebuie sa supravietuiesti... fara pregatiri prealabile si fara truse speciale.

 

http://www.cunoastelumea.ro/poveste-impresionanta-9-ani-pe-o-insula-pustie-salvat-de-google-earth/

 

Ce spuneti voi aici, sunt povesti cu situatii ipotetice pe care vi le imaginati si prin care sigur nu veti ajunge sa treceti niciodata.

Apocalipsa, oricum nu va avea nici o legatura cu supravietuirea... :wink:

 

no offence... :sr

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

e frumoasă povestea :)

e prea frumoasă...

nu există nicăieri detalii despre insulă, măcar o captură din google earth a imaginii văzute de copil, ori imagini de la locul supraviețuirii de 9 (nouă) ani a unui tip care făcea exerciții la bara de copac și genoflexiuni cu pietre :ap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Insula necunoscuta, ala nu stia de Google Earth desi era aparut de un an cand a disparut el, in fine,

dar sa spui ca un naufragiat pe o insula nelocuita are atata mancare si o obtine asa de usor incat isi permite luxul de a face exercitii fizice, e prea de tot...

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Totusi se desprinde o idee buna din reportaj. Aceea de a semnaliza cu semne foarte mari prezenta naufragiatului sau a ratacitului . Poate credeti ca este o chestie banala dar va asigur ca la 99 % din eventuali naufragiati nu le-ar da prin cap sa faca asta . Exista unele insule aflate la mare departare de rutele comerciale navale si extrem de departate de uscat. Acestea nu sunt populate si ajungerea pe o astfel de insula poate insemna o viata petrecuta integral in calitate de naufragiat. Reportajul este facut de un amator si publicat de alti amatori. Este evident ca existenta pe o astfel de insula este foarte austera iar pestii si apa nu se procura atat de usor. De cele mai multe ori naufragiatii , care nu au idee de tehnici de supravietuire, mor si nu se mai stie nimic de ei .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Nici cu pestii nu e chiar usor. Sa zicem ca esti Rambo si-i vanezi cu arcul,dar unele specii sunt otravitoare si daca nu te omoara,poti capata o alergie de toata frumusetea,care netratata cosrespunzator,poti ajunge hrana pentru pasari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

N...dar unele specii sunt otravitoare si daca nu te omoara,poti capata o alergie de toata frumusetea,care netratata cosrespunzator,poti ajunge hrana pentru pasari.

Si asta este relativa. Dupa unii autori "supravietuitori" autentici, daca nu cunosti vietatea/planta cu pricina, este mai intelept sa testezi alimentul intr-o cantitate infima, gen "juma de lingurita rasa" si sa astepti minim 8 ore, iar daca nu apar reactii adverse si semne pe corp, poti manca "obiectul" ala linistit. Dar daca esti imbuibat si necontrolat, nu hrana te omoara, ci tu insuti. In afara de ceva veninuri, orice altceva intr-o cantitate infima nu te omoara, cel mult iti provoaca varsaturi, o diarere usoara, crampe, ceva pete rosii pe piele, etc, dar nu te omoara, cum s-ar petrece daca ai ingurgita o cantitate mai mare.

Cum am mai zis, inainte de orice dotari, este necesara o capacitate interioara de a face fata noii situatii, de a fi stapan pe sine, si abia apoi urmeaza "sculele". Sunt mai mari sansele sa o mierlesti rapid cu toate sculele din lume daca nu stii ce sa faci cu ele sau te apuca depresia, iti pierzi cumpatul, etc, decat atunci cand te poti stapani si poti judeca la rece situatia, sa evaluezi corect sansele, sa profiti de oportunitati, sa-ti creezi pur si simplu "sansele" din orice ai la indemana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Am vazut de ceva vreme cartea asta, uite ca a aparut si la noi tradusa, se pare ca de ceva vreme, dar eu abia acum am gasit-o ...

 

http://www.emag.ro/sas-ghidul-supravietuitorului-cum-sa-supravietuiesti-oricand-si-oriunde-john-lofty-wiseman-9786065798168/pd/D9W5LBBBM/

 

Multumesc de pont. Am comandat, dar direct la Nemira - este redusa la 35 ron.

https://nemira.ro/sas-ghidul-supravietuitorului

AroM461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

 

Ce spuneti voi aici, sunt povesti cu situatii ipotetice pe care vi le imaginati si prin care sigur nu veti ajunge sa treceti niciodata.

Apocalipsa, oricum nu va avea nici o legatura cu supravietuirea... :wink:

 

no offence... :sr

 

sa dea domnul sa nu ajungem sa trecem prin asa ceva , dar totusi putina prevedere nu strica daca esti si cu 5% mai pregatit/dotat decat competitorul tau in f multe situatii poate face diferenta.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

după cum văd isteriile născute pe FB, cel mai ușor supraviețuiești dacă ai câine de stână...:ha:

ce tot atâtea conserve îngropate, arme sofisticate și tutoriale sf - trebuie doar să te hotărăști unde vrei să supraviețuiești: la câmpie, la deal sau la munte

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Tind sa cred ca supravietuirea e un instinct si nu o stiinta. Daca nu un esti un "supravietuitor" înnascut si e groasa treaba... ghinion, oricîte carti si documentare facute de "profesionisti" ai studia.

 

... si apropos; Arca lui Noe a fost construita de amatori iar Titanicul de profesionisti. :ha:

 

:ti

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Cui ii place varianta electronica, se poate descarca aplicatia cu 4.78 lire si au si tutoriale video. Pentru inceput se poate descarca gratuit varianta DEMO :h5

 

Am si varianta electronica, in format PDF, dar este in limba engleza. Daca o doreste cineva, trimite-mi un PM si rezolvam ;)

 

Cu Placere V.I.D. :)

 

Am citit pana acum jumatate din ea si prezinta multe lucruri interesante, chiar ai de invatat din ea :)

Editat de Dreamer
"Viata e facuta din amanunte, ce e drept ca-s mici si multe."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Supravietuire

 

Te uiti la carul mare si urmaresti directia celor doua stele din coada. La de 5 ori distanta , dai de Steaua Polara , care , in mod miraculos , arata tot timpul nordul .

 

1796710936_Steauapolaranorduluipolaris.jpg.77868b98c23834936a873c05835ceea8.jpg

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare