Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificare suzuki samurai


silus

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Modificare suzuki samurai

 

Din filmare zgomotul pare sa vina din spate exact cand incepe suspensia sa lucreze. Eu zic sa mai verifici odata suspensia pune pe cineva sa mearga cu masina si tu sa stai langa ea sa auzi locul zgomotului.

P.S. lucreaza foarte frumos suspensia.

P.S.2 parca totusi este prea ridicata

Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Giani, posibil sa ai dreptate, am un joc in flansa spate de pe reductor. Johnny, masina intradevar mi-a iesit mai inalta decat mi-as fi dorit dar aveam deja decupajele la aripi facute+ overfendere si nu am mai vrut sa decupez sa fac mai mult loc pt roti, asa ca am preferat sa o fac putin mai inalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Verifica sa nu bata cardanul in toba. Eu am avut un tampon din ala mic la toba rupt si pe flexari atingea cardanul fix cu suruburile in toba si facea acealasi zgomot ca la tine.

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Modificare suzuki samurai

 

Au mai aparut o serie de modificari intre timp. Mutat bateria in spate, snorkel + traseu admisie, pompa servo de mare presiune (acum invart volanul cu un deget) si ultima dar si ceea mai mare, punti de toyota lj70. Masina se comporta exelent cu ceva mai multa greutate la sol, best upgrade ever

 

 

1252308544_flexspate.jpg.d29c19277a82dca4fd1806566f1e14af.jpgflex.thumb.jpg.f8edeb62943bd01e9be3526863a5418d.jpgflex2.thumb.jpg.021f12e049808c8dfc59b808662e3e7c.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

o sa apara cat de curand un nou proiect conturat frumos in jurul acelor punti, pt asta puntile de toyota s-au potrivit mai bine. Pt puntile de g class e pacat sa nu tragi de ele cu cel putin 200cp si sa le tina mai sus cel putin niste 35-uri:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Modificare suzuki samurai

 

Am mai lucrat ceva pe la masina, am pus 35-uri, am sapat la greu in aripi sa le fac loc, am vopsit-o din nou, am pus tube fendere ca la jeep-uri si am mai pus putina teava pe ea. Problema e ca in primele minute pe 35-uri am si rupt ceva pe spate, se pare ca grumul l-am barbierit, acum nu stiu daca era obosit sau efectiv puntile de toyota sunt prea firave pt 35-uri, daca asa stau lucrurile, am un set de punti de g class + reductor gata sa fie puse la treaba.

 

96289602_2015-04-1111_48_38.thumb.jpg.e8dc2e8ceada80b52b9e7679b808f17f.jpg 1970519836_2015-04-1111_47_52.thumb.jpg.9ad2f7d548d5ce4da9e179d497167a35.jpg 355443372_2015-04-1111_47_02.thumb.jpg.12109807dd3b5726e23d91592d58186c.jpg

Editat de silus
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Nu credeam ca o sa vad vreodata o Bianca Dragusanu a Samuraielor(ca masina e schimbata/tunata zdravan), dar am trait-o. Ba mai mult, nu credeam ca o sa imi si placa la nebunie, si totusi imi place mult.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Adevarat a inviat, multumesc pt aprecieri. Mai e ceva de munca la ea. Sapt asta ma apus sa ii pun puntile si reductorul de g class, vreau sa merg linistit in padure fara emotii ca mai rup ceva.

Editat de silus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

1.6 16 v, 100caluti sanatori tun, nu am facut inca nici o iesire cu 35-uri doar ce am mers pe acolo prin curte, la prima impreseie le invarte super bine.

 

Montarea puntilor de g class mai trebuie sa astepte, adaptarea reductorului de g este fff dificila de facut pe samurai, trebuie taiat la greu din podea si urcat f mult cu el in cabina, nu ma nervi pt asa complicatii. Le mai dau o sansa puntilor de toyota.

 

ps acolo in filmare reductorul se rupsese, am barbierit pinioanele.

Editat de silus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Salutam! arata foarte fain masina , felicitatari pentru pasiunea pe care o pui in ea! Reductorul de samurai nu cred ca e ce trebuie (adica il vad ca pe calciiul lui Achile) . Am vazut la un prieten un reductor de volvo c303 cred cu toata convingerea ca asta e solutia . Ca si dimensiuni este un pic mai mare ca cel de samurai insa foarte solid si mult mai usor ca cel de G sau alt ceva (cca 35kg). Spor!

Reality is for those who cannot face Science Fiction!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

E de studiat reductorul de 303, ai dreptate in ceea ce priveste reductorul de samurai, si eu cred ca e veriga slaba, am bagat 4.16 in el acum sper sa nu mai crape asa usor, ii mai dau o sansa.

Sapt asta eram croit sa schimb puntile si in consecinta m-am si apucat sa le dau jos, ulterior am incercat sa vad cum as putea sa potrivesc reductorul de g si am realizat ca e ff dificil, acum ca sa dau valoare la munca depusa (degeaba) de a da puntea spate jos, i-am facut conversia pe discuri, deci tot raul spre bine:D

180.thumb.JPG.b2054e5f9d5110684c3d60ce438c5837.JPG

187.thumb.JPG.fdbced2b5d18e79ea4dcb8e971b450b9.JPG

188.thumb.JPG.ad5d4d3770202c16b735394fc2a2acb5.JPG

190.thumb.JPG.a166d9cd3752bab4c78fcc46626c64ec.JPG

196.thumb.JPG.fce5be9e03c741c2e80738e832c6dfe0.JPG

197.thumb.JPG.82aceba1ab64087ce7047598f95ea832.JPG

198.thumb.JPG.1a6485fdd0cc57d674a18f1895fc7fbe.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

E cea mai frumoasa samurai din ultimul timp,pe care am vazut.Cu puntile de G ar fi ceva bestial.Cu blocante fata spate,blocante care odata cuplate ,garantat nu rup planetarele,reductor sincronizat,cu care schimbi de pe strasse pe gelande din mers...

Cate modificari sunt facute la masina,nu cred ca ar fi asa de dificil montat cutia de G.

Daca apuci sa desfaci puntile g,cand vezi planetarele spate conice de 50mm!! grosime cu rulmenti conice reglabile,nu vorbind de planetarele fata cu burduf cauciuc in omocinetica si ghidata in trei puncte,iti dai seama ca G ul nu e un low cost vehicle,ci unul sponzorizat e armata germana!

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Sa mi se mai stearga din memorie amintirea ultimei luni de munca la masina si poate imi fac curaj. Puntile de g class intradevar sunt extraordinare, sunt putin mai grele ca cele de toyota dar sunt indestructibile mai ales sub o masina usoara iar grupul lor este cu 1cm pe diametru mai mare cel al grupului de lj70 deci ai si clearence. Problema la reductorul de g este ca flansa catre cutia de viteza este la acelasi nivel cu flansa care merge catre puntea fata deci reductorul trebuie montat f sus pt a avea cardanul intermediar cat mai drept, ceea ce forteaza cardanul fata sa fi foarte oblic si va intampina destul de multe obstacole in drum, gen podeaua masinii, cutia de viteze... Si ar mai fi un element, reducorul e f lat in partea de sus ceea ce ma forteaza la decupaje serioase in podea, cred ca si scaunele trebuiesc montate mai sus sau mai in spate. Daca as mai vedea la cineva adaptarea asta si modul cum a abordat-o aproape ca m-as incumeta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Pe fata se poate monta cardan cruce dubla,sau pe ambele capete duble la capatul cardanului,cu care mergi fara vibratii,si in unghiuri foarte mari.Trebuie vazut cu cat se poate ridica cabina de sasiu,pentru a modifica podeaua cat mai putin.Vezi ultimele postari ale mele,acum lucrez la un TJ la care nici eu nu am gasit nici google ul rezultate,nu stiu daca cineva a mai facut aceasta modificare.Trebuie sa fii pionier in ceva...

Spor!

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare suzuki samurai

 

Sa mi se mai stearga din memorie amintirea ultimei luni de munca la masina si poate imi fac curaj. Puntile de g class intradevar sunt extraordinare, sunt putin mai grele ca cele de toyota dar sunt indestructibile mai ales sub o masina usoara iar grupul lor este cu 1cm pe diametru mai mare cel al grupului de lj70 deci ai si clearence. Problema la reductorul de g este ca flansa catre cutia de viteza este la acelasi nivel cu flansa care merge catre puntea fata deci reductorul trebuie montat f sus pt a avea cardanul intermediar cat mai drept, ceea ce forteaza cardanul fata sa fi foarte oblic si va intampina destul de multe obstacole in drum, gen podeaua masinii, cutia de viteze... Si ar mai fi un element, reducorul e f lat in partea de sus ceea ce ma forteaza la decupaje serioase in podea, cred ca si scaunele trebuiesc montate mai sus sau mai in spate. Daca as mai vedea la cineva adaptarea asta si modul cum a abordat-o aproape ca m-as incumeta.

 

trimite-mi pe pm o adresa de email si iti dau poze cu reductor de g pus pe samurai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare