Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

jimny dupa un an...


MIHAI DAN

Postări Recomandate

s-a implinit aproape un an de cand sunt posesorul unui Jimny 1,3 an fab. 2002 cu A.C. motor 1328cc

in general sunt multumit de aceasta masina exceptie facand consumul exagerat( adica aprox. 12,5%) cam 80% on road si restul pe la pescuit si padure!

problemele de care m-am lovit au fost cele specifice Jimny adica vibratii volan la o anumita viteza si si in general tinuta de drum ...

am rezolvat in mare parte adaugand niste saibe distantiere (0,3-0,5) sub rulmentii conici (sau king pin) si montare amortizor directie ( unul ieftin de Mercedes cobra) m-a gandesc pe viitor la un amortizor bun !

probabil ca foarte curand o sa inlocuiesc acesti rulmenti ca daca au " cerut" saibe sunt uzati

alte imbunatatiri - scut de la Roly ! care acopera cutia de viteza si cutia de transfer si care s-a potrivit si montat usor

mentionez ca aceste modificari le-am facut dupa ce am vazut aici problemele altor posesori de Jimny

o sa incerc sa adaug si niste foto curand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

revin la acest topic cu o alta problema pa care am observat-o

si anume pierdere ulei pe la articulatia homocinetica

pierderea este destul de vizibila pe ambele parti , inca nu curge siroaie dar este tot timpul umed pe articulatia sferica cred ca trebuie sa ma pregatesc de

piese si sincer nu prea stiu unde sa le comand

poate imi dati si mie o mana de ajutor !

457359702_RegionCapture.jpg.5ec592ad1a9aec9a8f93a7fd8dd5e935.jpg

Editat de MIHAI DAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

Pierderile de ulei din punte pe la "bila" omocinetica se datoreaza faptului ca simeringurile care vin pe planetare, nu mai etanseaza.Cauzele acestei lipse de etanseitate pot fi: puntea strimba(nu cred ca este cazul), rulmenti king-pin uzati(joc), saibe distantiere adaugate la rulmentii king-pin(exista o toleranta pina la care se pot adauga aceste saibe), sau pur si simplu uzura la semeringuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

Probabil sint uzate semeringurile de la planetare.

Am si eu saibele alea acasa, dar nu le-am montat si nu cred ca o sa le montez vreodata pentru ca pun presiune suplimentara pe rulmentii kingpin. Tremuratul volanului se datoreaza unor roti prost echilibrate, au patit-o multi dintre noi, inclusiv eu. Idem, amortizorul de directie trateaza niste simptome, nu rezolva de fapt problema.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

:tk vreau sa va spun ca pana nu am pus saibe distantiere sub rulmenti nu am scapat de trepidatii la 75-80km/h

asta dupa ce am echilibrat rotile de mai multe ori in locuri diferite si inclusiv pe flansa adaptoare cu prezoane la masina de echilibrat

recunosc ca am mers cu aceste trepidatii vreo 3 luni si este posibil sa se fi dus simeringurile de la planetare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

Nu ne-ai zis daca ai anvelope resapate sau nu. Daca ai, atunci asteapta-te sa le echilibrezi mai greu.

 

Later edit: vaselina aia are o culoare care seamana prea mult cu rugina. Daca ai rulmentii ruginiti, schimba si garniturile de protectie, altfel in scurt timp vor ceda si rulmentii noi.

Editat de unde

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

revin cu problema mea !

anvelopele sunt m+s barum dimensiune stock la echilibrare au luat putin plumb

referitor la culoarea de pe bila este intr-adevar un amestec de vaselina de culoare rosie (ca de asta am pus) ulei si rugina

am sa tin cont de sfaturi si am sa inlocuiesc tot (simeringuri ,rulmenti, etc) fiindca nu vreau sa umblu de mai multe ori acolo.

curioasa rugina ca eu nu am umblat prin apa si oricum acolo sistemul este destul de etans (am desfacut greu suruburile de la capacele rulmentilor conicisi aveau si mastic aplicat)

am sa revin cu noutati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

:tk vreau sa va spun ca pana nu am pus saibe distantiere sub rulmenti nu am scapat de trepidatii la 75-80km/h

asta dupa ce am echilibrat rotile de mai multe ori in locuri diferite si inclusiv pe flansa adaptoare cu prezoane la masina de echilibrat

recunosc ca am mers cu aceste trepidatii vreo 3 luni si este posibil sa se fi dus simeringurile de la planetare!

 

Dar daca schimbai rulmentii kingpin crezi ca mai trebuiau puse saibele distantiere? Si eu am trecut prin trepidatii naspa, recent, de nu mai stiam ce sa-i fac ( asa ca am schimbat bucsele de la tendoanele de pe fata) dar am descoperit ca aveam slabita bara Panhard la unul din capete. Trebuie verificat si paraverificat totul. Si se schimba si garnitura dinspre punte de la sfera, pe langa simeringurile de la planetare. Mergand perioada indelungata cu jocurile/vibratiile in momentul in care descoperi cauza (in cazul tau uzura mare in rulmentii kingpin) pe care ai remediat-o cu distantieri, sa te astepti ca din cauza acestor vibratii repetate sa se fi "largit" si alte alea pe la directie/suspensie. Acum trebuiesc verificate/inlocuite bucse, articulatii, suruburi, etc. Tine-ne la curent. Si eu sunt in acelasi stadiu, de verificari, strans de repere (simeringuri, garnituri, rulmenti kingpin, uleiuri - ma pregatesc de o revizie generala a puntilor). Azi am montat si eu in sfarsit amortizorul de directie si pot sa spun ca se cunoaste, e altceva.

 

Numai bine,

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jimny dupa un an...

 

interventia cu adaugat de saibe de pretensionare a rulmentilor este o rezolvare provizorie pana cand o sa strang piesele macar pentru o parte!

n-am mai rabdat sa merg cu vibratiile respective de aceea am apelat la acesta improvizatie. multumesc celor care mi-au raspuns ! o sa revin cand mai rezolv cate ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare