Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Flanse distantiere roti Freelander!


Liviu-San

Postări Recomandate

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Nu cred. Am eu flanse de 30 si 215 este la limita,cu BFG/AT.Oricum, cu cat pui anvelope mai late,iti va creste si consumul si zgomotul. In alta ordine de idei,degeaba vei pune MT-uri,pentru ca in teren nu te va ajuta masina.Crede-ma,prietenii stiu de ce:grin:

 

Pana acum nu m-a dezamagit...ce-i drept nu am testat-o la extrem. Fratele meu are tot Freelander si are BFG AT de 215, nu are distantiere, si sunt ok, adica nu ating nu nimic. M-am gandit ca daca pun flansele distantiere de 30mm, ar incapea si 235. Consumul nu e o problema si nici zgomotul. O folosesc ca a 2-a masina, strict pentru asa ceva.

Mai astept ceva pareri legate de aceasta dimensiume, daca e vreo sansa sa incapa..

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Salutare.

Stie cineva daca montez flanse distantiere de 30mm, pot folosi anvelope BF Goodrich MT KM2 cu dimensiunea 235 / 75 / R15 ?

Multumesc

 

Sper sa nu fie considerat spam urmatorul link.

Folosind tool-ul de pe acest site, pare sa se si inalte, probabil cu maxim 1cm

http://www.calcule.ro/Compatibilitate-Anvelope/Cu-alte-anvelope.aspx#&&/wEXCwURUGFnZUNvbW1lbnRzU3RhdGUFATAFAzUxNAUDMjE1BQM1MTUFAjc1BQM1MTYFAjE1BQM1MTcFAzIzNQUDNTE4BQI3NQUDNTE5BQIxNQUJVDVfVDQwX1Q1BQEwBQ1UNV9UNTBfVDJfVDYzBQEwBRBOZXdzUGFnZVN0YXRlS2V5BQEwBR9TY2VuYXJpb1ByZXNlbnRlcl9IYXNTdGF0ZVNhdmVkBQR0cnVlvLBr6nATuEt7+L5sK19WLIirtHg=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Pana acum nu m-a dezamagit...ce-i drept nu am testat-o la extrem. Fratele meu are tot Freelander si are BFG AT de 215, nu are distantiere, si sunt ok, adica nu ating nu nimic. M-am gandit ca daca pun flansele distantiere de 30mm, ar incapea si 235. Consumul nu e o problema si nici zgomotul. O folosesc ca a 2-a masina, strict pentru asa ceva.

Mai astept ceva pareri legate de aceasta dimensiume, daca e vreo sansa sa incapa..

Multumesc

 

Din contra,daca pui flanse,nu o sa-ti incapa anvelopa mai lata de 215.Poate,daca montezi kit de inaltare,dar si aici am unele rezerve.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Din contra,daca pui flanse,nu o sa-ti incapa anvelopa mai lata de 215.Poate,daca montezi kit de inaltare,dar si aici am unele rezerve.

 

 

Sincer nu prea sunt cunoscator. De aceea am intrebat daca ar merge...mai astept ceva pareri, poate a incercat cineva totusi. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Salutare.

Stie cineva daca montez flanse distantiere de 30mm, pot folosi anvelope BF Goodrich MT KM2 cu dimensiunea 235 / 75 / R15 ?

Multumesc

 

O sa ai probleme la viraje, gumele vor lovi in aripi.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Sincer nu prea sunt cunoscator. De aceea am intrebat daca ar merge...mai astept ceva pareri, poate a incercat cineva totusi. Multumesc.

 

Salut

 

Cred ca am povestit azi la telefon.

Ti-am explicat ca si eu am pe Freelander 215/75R15 Hankook Dynapro MT RT03.

 

Sunt foarte multumit de ele, mai ales daca in teren sunt folosite la o presiune de 1.2-1.5 bari.

Iarna pe zapada inghetata sau drum acoperit de zapada/gheata sunt "varza" ca si orice alt MT !

 

Am amintit si faptul ca daca vei pune 235/75R15 o sa fie RAU !

Ingreunezi transmisia, care si asa e problematica, creste consumul si performantele in teren nu vor fi deloc mai bune, din contra, cu cat anvelopele sunt mai mari si mai grele, cu atat se va chinui motorul sa invarta rotiile si sa descarce noroiul.

 

Deci ca si rezumat, ramai la 215/75R15 oricare ar fi modelul ales de tine :wink:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Salut

 

Cred ca am povestit azi la telefon.

Ti-am explicat ca si eu am pe Freelander 215/75R15 Hankook Dynapro MT RT03.

 

Sunt foarte multumit de ele, mai ales daca in teren sunt folosite la o presiune de 1.2-1.5 bari.

Iarna pe zapada inghetata sau drum acoperit de zapada/gheata sunt "varza" ca si orice alt MT !

 

Am amintit si faptul ca daca vei pune 235/75R15 o sa fie RAU !

Ingreunezi transmisia, care si asa e problematica, creste consumul si performantele in teren nu vor fi deloc mai bune, din contra, cu cat anvelopele sunt mai mari si mai grele, cu atat se va chinui motorul sa invarta rotiile si sa descarce noroiul.

 

Deci ca si rezumat, ramai la 215/75R15 oricare ar fi modelul ales de tine :wink:

 

Intr-adevar am discutat astazi la telefon.

M-ati convins.

O sa astept flansele distantirere si apoi o sa achizitionez MT-uri de la BFG 215 / 75 / 15

Multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu un sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Am dat peste un link https://www.wheel-size.com/size/land-rover/freelander/2004/#trim-20-td4-eudm unde vad dimensiuni la anvelope/jante posibile pentru land rover freelander 2004 2.0TD4 acestea

 

215/65R16 7Jx16 ET40 5x114.3

235/60R16 7.5Jx16 ET38 5x114.3

225/55R17 7.5Jx17 ET38 5x114.3

225/55R17 7.5Jx17 ET38 5x114.3

235/50R18 8Jx18 ET35 5x114.3

235/50R18 8Jx18 ET35 5x114.3

245/35R19 8.5Jx19 ET35 5x114.3

245/35R19 8.5Jx19 ET35 5x114.3

 

Astea ar incapea deci fara modificari ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flanse distantiere roti Freelander!

 

Asa cum sunt date dimensiunile

toate rotile au diametru de 26".

Diferenta e la latime , dar intre prima si ultima sunt 15mm mai mult la interior(unde poate atinge ceva) care de fapt ..nu conteaza. daca scazi si cei 5mmm de la ET..raman 10mm in .plus

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare