Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI


MihaiK

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

”Omul cât trăiește-nvață!“

 

@Kedu - ce-i aia prechiulasă - că n-am mai auzit de așa ceva până acum?

 

Toate cele bune! :h5

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Scuze pt. acest termen de "prechiuloasa". Termenul asta e adesea folosit pentru carter sau capacul motor/capacul de pe culbutori... Nu prea stiu cum sa explic.

 

 

Scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Scuze pt. acest termen de "prechiuloasa". Termenul asta e adesea folosit pentru carter sau capacul motor/capacul de pe culbutori... Nu prea stiu cum sa explic.

 

 

Scuze.

 

Am înțeles. Mulțumesc pentru explicație. Multă baftă cu găsirea bubei/reparația!

 

Toate cele bune!:h5

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Hmmm, asta e o chestie nasoala.

Din pacate nu am momentan posibilitatea sa le dau jos pe ale mele sa le masor astfel incat sa putem face comparatia intre cele care le am eu si cele care le ai tu ca sa elucidam misterul.

Imi pare rau pentru patania ta.

 

Incearca totusi sa le returnezi.

 

Ps. Vezi ca exista Monroe 4x4 Aventure(cele galbene) si pentru Pinin, la Unix pot aduce din cate am inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aomortizor pinin: Pâna în an fabricatie: 06/2004

Partea de montare: puntea spate

Sistem amortizor: bitubular, reglabil

Lungime max. [mm]: 521

Lungime min. [mm]: 329

Si

Amortizor lada niva: Partea de montare: puntea spate

Sistem amortizor: bitubular

Tip montare amortizor: ochi superior, ochi inferior

Diametru [mm]: 41

Lungime max [mm]: 502

Lungime min [mm]: 316

Diametru tija amortizor (mm): 12

 

Acum ca tot le-am luat, le-am montat asa, dar le-am pus cercei aceia pentru a mari cursa amortizorului ( cam 3 cm). O sa vad daca vor bate prin denivelari...

 

http://www.4wdaction.com.au/forum/viewtopic.php?t=108988

 

Sau

http://www.pajerio.com/forum/claudes-io-2002-zr-built-thread-onlyhappy-io

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Salut fratilor, amortizoarele care le-am pus oe spate sunt echivalent cu amortizoarele de lada niva pe spate la lungime si sunt monroe 4x4 adventure.

Urmeaza sa pun ironman dar asta e alta poveste.

 

 

Intre timp am hotarat sa fac o mica revizie la Piniache si anume sa schimb senzorul de temperatura, uleiurile si bujiile(in anumite conditii atmosferice trepideaza motorul- nu merge rotund).

Dupa ce am studiat putin despre bujii si dupa ce am discutat cu colegul @matteo_tgv(multumesc si pe aceasta cale Matteo) care mi-a spus ca se stie ca bujiile iridium dau rateuri in proximitatea punctului de roua. Am corelat informatia asta cu simptomele masinii mele in anumite conditii atmosferice si am hotarat ca trebuie sa pun niste bujii care sunt imune la acesti factori.

Eu momentan am pe masina NGK iridium.

Dupa ce am studiat foarte mult tipurile de bujii am ajuns la concluzia ca cele mai bune pt motorul de GDI sunt in momentul de fata Denso IRIDIUM TOUGH VKB20 cu platina(ar mai fi si inca un model de la NGK si Bosch fr78 super 4- dar pentru modul meu de condus am ajuns la concluzia ca Denso ar fi potrivite).

Colegul matteo_tgv a folosit si el acest tip de bujie si a fost fosrte multumit asa ca am toate speranta sa scap de trepidatiile la relanti.

 

Asa ca va tin la curent cu schimbarile dupa echiparea masinii cu aceste bujii.:pl1

 

salut! poti sa pui o poza cu sensorul de temperatura. eu am pus un tester si mi-a dat erori (13 ?) pe "air temperature sensor". multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Ca sa mai inviorez topicul mai postez una alta despre ce s-a mai facut pe la masinuta.

In primul rand in urma cu aprox un an a fost facuta tabla integral. Avea ceva rugina pe dedesubt, nu ceva excesiv dar am vrut sa stiu ca este pusa la punct si din punct de vedere al tinichigeriei. Toata rugina a fost inlaturata si alocuri inlocuite mici parti cu tabla "proaspata", aici ma refer la pasajele interioare ale rotilor fata si mai apoi masina a fost protejata si izolata impotriva ruginii pe dedesubt.

 

Astazi am schimbat si racordul flexibil al esapamentului deoarece din cauza vechimii si al uzurii mecanice probabil, cel vechi s-a rupt in dreptul inelelor sertizate si s-a si spart cam pe la mijloc, asa ca am hotarat sa il inlocuiesc cu unul nou. Din cauza ruperii racordului flexibil original (care este destul de aproape de galerie) motorul suna foarte tare. Acum este mult mai silentios si mai placut.

image.thumb.jpeg.1a4a13dc61ca4301d46bc5d5f3ea834b.jpeg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Mai dezgropam mortii, dar cred ca sunt informatii utile. Am vazut ca ai dat Pinin-ul si ai luat Wrangler, apoi te gandesti sa ajungi la un G-Classe. Care sunt argumentele care te-au facut sa schimbi modelele?

E vorba doar de performante si confort, sau te uiti mai mult la fiabilitate?

Si mie mi-ar placea o Toyota sau un Mercedes, dar nu stiu daca pot justifica un salt asa de mare, iar costurile de achizitie si reparatii sau imbunatatiri sunt foarte mari. E adevarat ca si confortul este altul si cu o mentenanta normala nu prea se strica nimic, dar pana la urma trebuie sa renunti la una din urmatoarele elemente: pret de achizitie, consum, fiabilitate...Nu le poti avea pe toate 3 :ang2

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Salutare, da asa este am vandut Pininutul. Masina mi-a placut tare mult dar asa a fost situatia si a trebuit sa o vand.

Ma intrebai de motivul alegerii altei masini, ei bine ideea este ca asteptam de mult ocazia sa achizitionez asa o masina si cam asta e motivul.

Mercedes-ul l-as alege din considerente de fiabilitate.

Diferenta de confort intre modele este sesizabila, Pinin-ul are in fata brate oscilante/bascule si nu punte rigida, fapt care il face destul de confortabil pe drum de macadam, este ceva mai limitat la inaltare pe cand altele se inalta mai usor. Pinin este mai convenabil la taxe si consum fata de altele. Si lista poate continua la nesfarsit.

Mereu am zis ca Pinin-ul are asa o alura sport, o dinamica interesanta:grin:

La Mercedes intretinerea este (zic eu) ceva mai costisitoare si piesele (unele) sunt mai greu de gasit decat la rivalii din aceeasi clasa dar are si niste avantaje totodata.

Eu nu prea pot sa ma pronunt corect deoarece eu aleg masinile mai mult cu inima decat cu ratiunea:banana. Cum ai mentionat si tu, trebuie facute anumite compromisuri, nu exista masina perfecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Ok, multumesc pentru impresii. Stiu care sunt limitarile la Pinin, ca si eu m-am chinuit putin cu rotile, dar pana la urma am bagat ce am vrut si nici nu imi freaca. M-ar tenta si pe mine un offroader adevarat si m-am gandit si eu la Jeep, dar daca tu deja te gandesti la Mercedes inseamna ca lucrurile nu sunt tocmai roz nici la faimosul Wrangler :grin:

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Preparare Pajero Pinin 1.8 GDI

 

Pai aici treaba e cam clara, cel putin la mine. Folosesc Jeep ca si daily, da stiu implicatiile cu comsumul si restul dar asa mi-e mai comod. Il mai folosesc in ture prietenesti de weekend si ma folosesc de el pentru a satisface alte hobby-uri.

Ma gandeam la un G pt offroad si ture mai lungi dar este sa spunem mai mult un proiect de viitor:grin:.

Cu Pinin-ul si eu m-am strofocat putin cu rotile dar pana la urma au incaput ok. Ce recomad la Pinin daca ai posibilitatea este sa ii faci un scut sub cutia de transfer. Nu ar fi foarte greu de croit unul din Al striat si ar ajuta foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare