Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 22

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    41

Implicit Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

Salut!

As dori sa ajung cu familia la "Semeringul Banatean",si as dori sa fac o parte din drum pe traseul Lupeni-Baile Herculane.Dupa "Campu lui Neag" pe undeva se termina 66A si reapare pe la "Cerna sat"...Sunt cu familia si rog colegii care stiu portiunea lipsa in ce stare e,ptr ca nu as vrea sa devina stresant ptr ei....
    Multumesc!
    NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
    HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Data Inscriere
    Mar 2012
    Varsta
    47
    Masina
    ARO 10.4 1,9dT

Implicit Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

Citat Postat original de zolameister Vizualizare Mesaj
    Salut!

As dori sa ajung cu familia la "Semeringul Banatean",si as dori sa fac o parte din drum pe traseul Lupeni-Baile Herculane.Dupa "Campu lui Neag" pe undeva se termina 66A si reapare pe la "Cerna sat"...Sunt cu familia si rog colegii care stiu portiunea lipsa in ce stare e,ptr ca nu as vrea sa devina stresant ptr ei....
    Multumesc!
    L-am facut anul trecut in vara...mergea si cu batrana mea dacie 1310 in mod sigur...
    Problema este ca merge destul de mult prin padure, poate nu-i topita zapada, pot fi zone cu alunecari de teren.
    Este aproape plictisitor de la un moment dat, deoarece urmareste conturul afluentilor lacului de acumulare.
    De la Uricani si pana la Herculane am facut vreo 6 ore, din care hai sa zic ca vreo jumatate de ora a fost pentru poze si mancat.

Sincer nu mai vreau sa-l fac inca odata. mai bine pe la Motru, Baia de Arama...Herculane.
    In 4 ore de mers am intalnit un Suzuki cu 2 oameni si un mos cu un copil...pustiu !!!

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    41

Am inteles Claus...Tu zici ca ar trebui sa cobor de la Petrosani la Motru si dupa aia sa urc inapoi la Baia de Arama,dupa care Baile Herculane?
    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    41

Marius Vad ca esti pe topic...te bagi?
    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Drumul se poate face in mod normal cu orice masina.
    Vara trecutra era accesibil fara probleme.
    Sunt 2 zone cu probleme pe sensul in care vrei sa-l parcurgi, ambele datorate alunecarilor de teren: Una este o serpentina in ac de par cam la jumatea distantei dintre sfarsitul asfaltului si coada lacului Iovanu; cealalta pe malul lacului, unde aproape anual trebuie refacut drumul. Partea buna la a doua e ca exista drum de ocolire in zona de la coada lacului/ Izbucul Cernei (trebuie sa o iei la dreapta sa ocolesti alunecarea si iesi undeva aproape de baraj, vreo 2 km in amonte).
    Daca treci, dupa ce cobori de la baraj, nu uita sa te opresti la Cheile Corcoaia, sunt de vazut.
    Reality bites!
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    41

Mersi!
    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Data Inscriere
    May 2010
    Varsta
    32
    Masina
    Samurai 1.3 '88

portiunea de care esti interesat o poti gasi in tura mea de anul trecut de aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.p...culane-Sohodol

mie nu mi s-a parut plictisitor, din contra, relaxant sa conduc asa lejer, km intregi, fara sa vad omenire
    sper sa-ti fie de ajutor si distractie placuta!

Moderator
    Data Inscriere
    May 2008
    Varsta
    48
    Masina
    SJ410 cu motor 1300 carb.

Zola, nu cred ca e motiv de ingrijorare daca vii dupa ce trece zapada. Am inteles de la cineva care a trecut prin toamna ca nici surpatura nu mai e cu problema, ar fi rezolvat-o. Daca mergi de aici incolo, nu risti nimic. In caz ca surpatura ridica probleme(cu masina de teren era ocolibila oricum), te intorci cativa km pana la capatul lacului si iesi undeva aproape de Tismana. Altfel treci fara probleme pe un drum care e accesibil pentru cam orice masina cu o garda la sol decenta si un sofer care nu se sperie de un drum de pamant.

Am un topic aici ca sa vezi ce era acum 2 ani, dar acelasi lucru il gasesti si pe blogul meu: http://fmz.ro/index.php?option=com_c...froad&Itemid=3
    Samurai incepator

Data Inscriere
    May 2009
    Varsta
    35
    Masina
    Toyota LJ73, Opel Astra Classic II 1.4
    Licenta FRAS
    n-am nici de Windows, ar fi culmea sa am de FRAS.... :-)

@zoli: multumesc de link, mai ai track-ul la iesirea aia?

in 12-15mai o sa fiu si eu in zona aia... cu copkilu si nevasta
    "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
    cele mai bune lucruri din viata mea:
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

"my precioussssss"
    :

Data Inscriere
    May 2009
    Varsta
    35
    Masina
    Toyota LJ73, Opel Astra Classic II 1.4
    Licenta FRAS
    n-am nici de Windows, ar fi culmea sa am de FRAS.... :-)

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    @zolameister: baga un ochi in .kmz-ul atasat si ai sa vezi care e ruta de la Campul lui Neag la CernaSat. e vorba despre sectiunea 07 . Pe GoogleEarth bifeaza sa iti arate si pozele (layer-ul Photos) facute in diverse locuri, poti sa-ti faci o idee despre drum.
    in Cerna Sat exista un camping cu casute loc de gratar/etc... daca nu se poate campa foarte furmos chiar la intrarea in Cheile Corcoaiei, care chiar merita vizitate.
    in afara de zona aia dubioasa cu surpatura (care e posibil sa fie "reparata") in rest nu aveti ce griji sa va faceti pe traseul ala, cel mult probleme de orientare...sunt multe ramificatii si intrari pe alte forestiere "interesante".
    in cel mai rau caz ratati Lacul Iovanu si iesiti la Lacul Valea Mare, spre Motru Sec, Obarsia Closani... lucru nu neaparat rau ... peisaje super...

cand vreti sa mergeti? poate ne intersectam in zona probabil ca prin 14/15 sau 16 mai o sa fiu pe acolo, nu am un orar fix...plec in 12 de la Plaiul Lisei, Sibiu, si tre' sa ajung pana in 17-18mai acasa in TM

Traseu posibil: 10-17mai2013.kmz.zip

PS: sterge extensia ZIP, si deschide fisierul KMZ cu GoogleEarth
    PPS: rutele expuse sunt desenate de mana, nu track-uri din traseu.
    Last edited by l_stoian79; 22nd April 2013 at 16:21.
    "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
    cele mai bune lucruri din viata mea:

"my precioussssss"
    :

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima

Discutii Similare

1. Raspunsuri: 8
    :: 18th April 2014, 17:56
  2. Cheile Butii-Baile Herculane, 28-29 aprilie 2012
    By covaciusorin in forum Oltenia
    Raspunsuri: 2
    :: 2nd August 2012, 09:18
  3. Pasul Valcan - Herculane - Sohodol
    By ak47apache in forum Oltenia
    Raspunsuri: 47
    :: 14th July 2012, 19:44
  4. Baile herculane
    By styuk in forum Turism
    Raspunsuri: 8
    :: 29th September 2011, 16:17
  5. harta rutiera campu lui neag-baile herculane(dn 66a)
    By styuk in forum Discutii generale GPS
    Raspunsuri: 4
    :: 19th August 2009, 22:29