Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane


zolameister

Postări Recomandate

Salut!

 

 

As dori sa ajung cu familia la "Semeringul Banatean",si as dori sa fac o parte din drum pe traseul Lupeni-Baile Herculane.Dupa "Campu lui Neag" pe undeva se termina 66A si reapare pe la "Cerna sat"...Sunt cu familia si rog colegii care stiu portiunea lipsa in ce stare e,ptr ca nu as vrea sa devina stresant ptr ei....:grin:

Multumesc!

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Salut!

 

 

As dori sa ajung cu familia la "Semeringul Banatean",si as dori sa fac o parte din drum pe traseul Lupeni-Baile Herculane.Dupa "Campu lui Neag" pe undeva se termina 66A si reapare pe la "Cerna sat"...Sunt cu familia si rog colegii care stiu portiunea lipsa in ce stare e,ptr ca nu as vrea sa devina stresant ptr ei....:grin:

Multumesc!

 

L-am facut anul trecut in vara...mergea si cu batrana mea dacie 1310 in mod sigur...

Problema este ca merge destul de mult prin padure, poate nu-i topita zapada, pot fi zone cu alunecari de teren.

Este aproape plictisitor de la un moment dat, deoarece urmareste conturul afluentilor lacului de acumulare.

De la Uricani si pana la Herculane am facut vreo 6 ore, din care hai sa zic ca vreo jumatate de ora a fost pentru poze si mancat.

 

Sincer nu mai vreau sa-l fac inca odata. mai bine pe la Motru, Baia de Arama...Herculane.

In 4 ore de mers am intalnit un Suzuki cu 2 oameni si un mos cu un copil...pustiu !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Drumul se poate face in mod normal cu orice masina.

Vara trecutra era accesibil fara probleme.

Sunt 2 zone cu probleme pe sensul in care vrei sa-l parcurgi, ambele datorate alunecarilor de teren: Una este o serpentina in ac de par cam la jumatea distantei dintre sfarsitul asfaltului si coada lacului Iovanu; cealalta pe malul lacului, unde aproape anual trebuie refacut drumul. Partea buna la a doua e ca exista drum de ocolire in zona de la coada lacului/ Izbucul Cernei (trebuie sa o iei la dreapta sa ocolesti alunecarea si iesi undeva aproape de baraj, vreo 2 km in amonte).

Daca treci, dupa ce cobori de la baraj, nu uita sa te opresti la Cheile Corcoaia, sunt de vazut.

Reality bites! :shrk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

portiunea de care esti interesat o poti gasi in tura mea de anul trecut de aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?71824-Pasul-Valcan-Herculane-Sohodol

 

mie nu mi s-a parut plictisitor, din contra, relaxant sa conduc asa lejer, km intregi, fara sa vad omenire :wink:

sper sa-ti fie de ajutor si distractie placuta!

Samurai '88 - in (vesnice) pregatiri :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Zola, nu cred ca e motiv de ingrijorare daca vii dupa ce trece zapada. Am inteles de la cineva care a trecut prin toamna ca nici surpatura nu mai e cu problema, ar fi rezolvat-o. Daca mergi de aici incolo, nu risti nimic. In caz ca surpatura ridica probleme(cu masina de teren era ocolibila oricum), te intorci cativa km pana la capatul lacului si iesi undeva aproape de Tismana. Altfel treci fara probleme pe un drum care e accesibil pentru cam orice masina cu o garda la sol decenta si un sofer care nu se sperie de un drum de pamant.

 

Am un topic aici ca sa vezi ce era acum 2 ani, dar acelasi lucru il gasesti si pe blogul meu: http://fmz.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=9:cu-doamnele-la-qplimbareq-2-zile-3-masive-4-judete&catid=2:offroad&Itemid=3

  • Like 1
Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

@zoli: multumesc de link, mai ai track-ul la iesirea aia?

 

in 12-15mai o sa fiu si eu in zona aia... cu copkilu si nevasta :grin:

  • Like 1

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

@zolameister: baga un ochi in .kmz-ul atasat si ai sa vezi care e ruta de la Campul lui Neag la CernaSat. e vorba despre sectiunea 07 . Pe GoogleEarth bifeaza sa iti arate si pozele (layer-ul Photos) facute in diverse locuri, poti sa-ti faci o idee despre drum.

in Cerna Sat exista un camping cu casute loc de gratar/etc... daca nu se poate campa foarte furmos chiar la intrarea in Cheile Corcoaiei, care chiar merita vizitate.

in afara de zona aia dubioasa cu surpatura (care e posibil sa fie "reparata") in rest nu aveti ce griji sa va faceti pe traseul ala, cel mult probleme de orientare...sunt multe ramificatii si intrari pe alte forestiere "interesante".

in cel mai rau caz ratati Lacul Iovanu si iesiti la Lacul Valea Mare, spre Motru Sec, Obarsia Closani... lucru nu neaparat rau ... peisaje super...

 

cand vreti sa mergeti? poate ne intersectam in zona :h5 probabil ca prin 14/15 sau 16 mai o sa fiu pe acolo, nu am un orar fix...plec in 12 de la Plaiul Lisei, Sibiu, si tre' sa ajung pana in 17-18mai acasa in TM :grin:

 

Traseu posibil: [ATTACH]176368[/ATTACH]

 

PS: sterge extensia ZIP, si deschide fisierul KMZ cu GoogleEarth

PPS: rutele expuse sunt desenate de mana, nu track-uri din traseu.

10-17mai2013.kmz.zip

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

nu mai e cu problema, ar fi rezolvat-o

 

corect, surpatura nici nu se mai vede unde a fost, cel putin asa era cand am trecut eu la sfarsitul lunii mai 2012.

 

@l_stoian79 are dreptate, daca te ratacesti nu pierzi nimic... castigi doar peisaje superbe (asta doar daca nu ai Herculanele fixat ca punct de sosire 100%)

Samurai '88 - in (vesnice) pregatiri :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Mersi!

 

Care este tinta ta? Sa ajungi la Herculane sau sa faci off road? Te intreb pentru ca pe traseul Petrosani -Motru -Baia de Arama -Herculane ai sa te bucuri de peisaj frumos dinspre Baia de Arama spre Herculane. Daca mergi pe traseul pe care ti l-ai propus initial,poti sa vezi si cele 7 Izvoare,poti sa stai in Cerna Sat la pensiune sau hotel sau cu cortul pe malul lacului de acumulare sau langa Cheile Corcoaiei...:grin:

Ambele trasee merita,insa cu copiii mai bine mergi pe asfalt si poti intra in Cerna Sat sa vezi Cheile Corcoaiei sau Golful Alpin(la stanga ,inainte sa intri in Cerna Sat,e un drum forestier). Zona e superba ,ca toate zonele Romaniei:wink:

Orice traseu alegi: sa ai canistra cu motorina sau benzina pentru ca ,din Baia pana la iesire din Herculane nu vei intalni nici o statie de alimentare si nu te sfatuiesc sa cumperi de la buldozeristii intalniti pe drum !

Editat de Cleo
Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

@zolameister: Poti sa mergi linistit, eu l-am facut de mai multe ori si primavara si vara. Chiar si cand am mers anul trecut spre sfarsitul lui aprilie abia mai erau cateva petice de zapada.

Surpatura e rezolvata de vreo trei ani!

Cat despre orientare, nu prea vad cum ai putea rata drumul principal. Cand cobori ultima panta lunga, ajungi aprope de izbucul Cernei, ajungi la podul peste firul apei, pe dreapta, treci podul (e si capatul lacului de acumulare), si o tot tii pe drumul ala prin Cerna Sat pana la asfalt.

E asa de frumos peisajul, ca iti recomand sa renunti la asfalt. Chiar daca dureaza mult.

"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana" A. Tarkovski

Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Am incercat duminica sa trec pe acolo dar oamenii de la baraj au spus ca de doua saptamini drumul este rupt pe o portiune de 30 metrii si ca nu se poate trece. Drumul pana in Cerna Sat este o placere pentru rinichi.:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Salut ! Am fost acum 4 ani in Iulie dinspre Campul lui Neag catre Cerna Sat cu 4 masini 4x4.Nu se putea trece la surpare,insa am gasit o varianta chiar inainte de surpare si am reusit sa trecem la Cerna Sat.Cand intorci de la surpare pe stanga la +/- 1 km vei vedea urcare de ocolire .Daca nu ai 4x4 nu ai sanse.Este o urcare in gat,de taf insa misto .Urcarea are ~2 km si dif de nivel de ~300m.Se ajunge intr-o vegetatie deasa iar drumul este slab vizibil.De sus pana in Cerna Sat 7 km.

Editat de nike&patrol
"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Eu am facut drumul prima oara acum 4 ani jumate. Acea surpatura m-a intors din drum, dar...anul trecut nu mai erau probleme. Legate de surpaturi. Insa... am gasit insa copaci cazuti

 

NKN_8401.jpg

NKN_8405.jpg

DSC_1087.JPG

 

De la lacul pana la "principala" iti vei blestema zilele pe drumul ala semi-asfaltat, full-gropi.

 

Nu am facut foarte multe fotografii, si fotografiile nu redau frumusetea locului nici pe departe....uite insa cateva:

 

NKN_8351.jpg

NKN_8365.jpg

NKN_8374.jpg

NKN_8381.jpg

NKN_8382.jpg

NKN_8400.jpg

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Mergi mai incet, cu rotile mai moi, si nu mai blestemi pe nimeni (nici nu ma gandesc ca nu are omul in masina un compresor sa le reumfle la asfalt).

 

Parerea mea: peisajele merita un minim efort/discomfort. MACAR O DATA!

Iar daca au reaparut surpaturi pe malul lacului, de la intersectia cu podul amintit anterior se poate iesi tot inainte inspre Closani. Tot frumos si pe acolo!

 

YOUR CHOICE. SUCCES!

"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana" A. Tarkovski

Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

am vorbit ieri cu @nike , a fost pe acolo weekendul care tocmai a trecut. Zice ca surpatura se poate trece, mai cu grija, dar e abordabila. In schimb a dat de multi copaci cazuti pe drum, cica a luat la drujba vreo 30 de copaci pe putin. Acuma dupa ce o trecut el probabil pot trece si altii :grin: deci in principiu se poate face drumul asta :h5

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Am facut prima trecere cu masina pe anul acesta.Imediat cum se termina asfaltul dinspre Campul lui Neag am dat de zapada,insa cu cateva manevre am trecut catre lac.Peisaj de vis .Mai departe de la coada lacului am mers catre Cerna Sat - Herculane. Peste 30 de copaci cazuti in drum.Am taiat mult.La surpatura am mutat cativa bolovani mari.La Cerna Sat am pus cortul.

Traseul merita facut !

:cl

197754_4326094325333_662964333_n.jpg.14296e5fd75c32a4733d30f0f82abe3f.jpg

316391_4326093565314_1853738407_n.jpg.96455b521818cdae2ce28eef70f1b0ab.jpg

400577_4326093805320_628143787_n.jpg.ed5ec4788197ccfa8a210b69c5e57639.jpg

481016_4326096645391_301211006_n.jpg.a90810a71b736a6ef8d419ad62779776.jpg

923049_4326093165304_1078816183_n.jpg.2fcc7930a8a102f7d8cc6edd76d51e12.jpg

940820_4326095525363_809453217_n.jpg.a70c4a1577b13ec014563f3e429b7fb8.jpg

941501_4326092725293_2121332304_n.jpg.ce9fc05806140e3227987e03e042c3e9.jpg

945593_4326092085277_1791340202_n.jpg.7e46e7f97c731893f7075755bff4cc4f.jpg

145832905_CheileCorcoaia2.jpg.9bf6e2a20746bf334a74198436e30b7a.jpg

1919132933_CheileCorcoaia3.jpg.873268b85cd470c246b68b2bb895c13f.jpg

1984179666_CheileCorcoaia.jpg.6c9c6e57283a2d0272acac2cbf3ba27d.jpg

Editat de nike&patrol
  • Like 4
"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

m-ati facut sa iau in serios o iesire acolo....nu vroiam sa stresez familia,da cred ca nu era o problema.Ce e fain ca am starnit curiozitate...poate facem o iesire de grup..Nike..daca ai mers cu copii trebuia sa dai un semn...CNX 73+CNX 75 ce fain era!

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Rute ...66A Lupeni-Baile Herculane

 

Mare om, mare caracter Nike&Patrol.:tk

 

Eu am trecut weekend-ul trecut (duminică 19.05.2013) cu un Mitsubishi Pajero mk2 LWB cu anvelope A/T, dinspre Cerna Sat spre Câmpul lui Neag, fără nicio problemă. Superb. Surpătura e rezolvată, se trece fluierând. Și de-aia m-am mirat eu că nu erau copaci căzuți peste drum - îi ciopârțiseși tu ... m-am întâlnit în schimb cu un Aro 230 ... încărcat, cred că tocau și strângeau băieții totul de pe traseu, că-s bune la iarnă. De întors la Tg-Jiu, m-am întors pe Valea de Pești - Cheile Sohodolului și pe-acolo erau vreo 5-6 copaci rupți de furtună, dar căzuți oblic pe zidul stâncos, s-a putut trece pe sub ei.

 

Oricum, frumos județ avem ... și învecinat cu altele tot frumoase, vezi HD, SB, VL, CS, MH.:h5

 

Numai bine!

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare