GTC Auto Shop
Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 23456789
Afisez rezultatele 81 la 90 din 90

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    39

Implicit Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

eu propun sa facem ca in america: sa ne dea la toti cite o arma si sa-mi permita sa-i trag una in sfecla primului care imi trece proprietatea fara sa fie invitat. e cel mai simplu si mai eficient mod delucru. democratic.

cit despre partid, se pare ca din PCR faceau parte doar nicolae si elena ceausescu.

rangere, ia mai gindeste-te, cine e acum in parlament. hai! si primarii... hai si cu ei. da, unii au mai crapat dintre cei vechi, dar ne conduc aia care la revolutie erau in plin avint muncitoresc: 25-40 de ani!!!

si voi vreti legislatie in favoarea poporului.

si cind vorbesc de nationalizare mascata, sar altii de cur in sus. pai, daca tu nu platesti 500% impoit pe cele 10 hectare nelucrate, vine statul il ia in contul datoriei, si-l cumpara un fost sef de SMA sau CAP. si tu ajungi sclav la tine. si cu padurea va fi la fel, statul nu va fi interesat ca tie ti-au furat padurea. scrie in acte ca ai 4ha de padure? nu mai e? platesti amenda si impaduresti, altfel, pac, luam terenul in contul amenzilor. ce nu e clar?
    Last edited by air_wolf; 21st August 2015 at 15:02.
    The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
    4x4MANIA is where we are !!!
    “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Data Inscriere
    Jul 2011
    Varsta
    35
    Masina
    Patrol Y60 2.8 TD si Honda Hr-v 1.6 i

Citat Postat original de air_wolf Vizualizare Mesaj
    eu propun sa facem ca in america: sa ne dea la toti cite o arma si sa-mi permita sa-i trag una in sfecla primului care imi trece proprietatea fara sa fie invitat. e cel mai simplu si mai eficient mod delucru. democratic.

cit despre partid, se pare ca din PCR faceau parte doar nicolae si elena ceausescu.

rangere, ia mai gindeste-te, cine e acum in parlament. hai! si primarii... hai si cu ei. da, unii au mai crapat dintre cei vechi, dar ne conduc aia care la revolutie erau in plin avint muncitoresc: 25-40 de ani!!!

si voi vreti legislatie in favoarea poporului.

si cind vorbesc de nationalizare mascata, sar altii de cur in sus. pai, daca tu nu platesti 500% impoit pe cele 10 hectare nelucrate, vine statul il ia in contul datoriei, si-l cumpara un fost sef de SMA sau CAP. si tu ajungi sclav la tine. si cu padurea va fi la fel, statul nu va fi interesat ca tie ti-au furat padurea. scrie in acte ca ai 4ha de padure? nu mai e? platesti amenda si impaduresti, altfel, pac, luam terenul in contul amenzilor. ce nu e clar?

pai asa e acuma : daca nu ai data padurea in paza si se constata ca iti lipsesc arbori ii platesti din buzunarul tau ;) .Cel putin in zona noastra asa e :)
    Natural Disaster Response Operations

Data Inscriere
    Aug 2015
    Varsta
    46
    Masina
    Suzuki Samurai SJ410

Citat Postat original de FordRanger Vizualizare Mesaj
    Stimate coleg air_wolf ,
    ai 37 de ani dar nu sunt convins ca stii exact in ce lume traiesti . Eu nu am fost comunist. La revolutie eram in ultimul an de liceu. In Andrei Saguna , cica se formau liber cugetatori . Tu aveai 11-12 ani cand a cazut comunismul. Asta se traduce prin faptul ca il cunosti din auzite . Modul in care abordezi tu toate problemele ( in ciuda faptului ca la prima vedere pare rezonabil ) este extrem de superficial. Nu exista sisteme sociale bune si rele ci oameni care le pun in aplicare. Nu exista tari din care trebuie sa emigrezi ci oameni care fac ca acele tari sa fie greu de locuit. Superficialitatea si faptul ca toti au impresia ca orice prostie le iese pe gura este o vorba de duh , pentru ca iese din gra lor , fac ca subiectivismul sa fie ridicat la rang de filosofie. Romania furata , Romania comunista , Romania rosie , bla-bla-bla. Sintagme pentru idioti ( no offence ) . O persoana care se considera informata si care este destul de inteligenta sa digere realitatea intelege ca aceste marote sunt creata ca sa abata atentia de la probleme. Traim de mai bine de un sfert de deceniu in capitalism salbatic. El este pus in practica de oameni . Cand ceva iese bine , este merotul capitalismului , cand ceva iese rau ( in plin capitalism ) este de vina fantoma comunismului de acum 25 de ani . Este elucubrant . Este fantastic cum prind aceste prostii la intelectele subtiri . Ma intreb cum naiba nu au obosit unii sa tot puna in carca unei fantome toate nerealizarile lor ? Cat de slab trebuie sa fii ca sa nu ai nici macar rusinea sa recunosti cand esti depasit , cand gresesti , cand esti prea slab ca si om , cand esti hot si faci lucrurile sa mearga prost . Cum poti sa fii ( ca si individ ) atat de naiv incat sa pui in carca unui sistem social de acum 25 de ani faptul ca exploatezi nepotrivit padurile , la 25 de ani dupa caderea acelui sistem ? Stimate coleg , cred ca tie nu iti palce democratia asa cum arata ea in realitate si nu poti sa recunosti faptul ca este un sistem prost , care genereaza crize sociale si economice si pentru ca nu intelegi cum stau lucrurile sau nu vrei sa intelegi , cauti vinovati ipotetici .
    Ti-ai face un serviciu sa ramai la partea auto , unde se pare ca ai oarece abilitati si experienta. In materie de sisteme sociale , compari mere cu pere si nu ai avut ocazia sa le cunosti cu adevarat ca sa poti face o analiza coerenta .
    Padurile se exploateaza de catre capitalisti pur-sange . Banii se transforma in masini de lux si apartamente pentru curvele celor care beneficiaza. Ce comunism vezi tu in asta ?
    Daca ai avea un gram de obiectivism te-ai informa si ai afla ca padurile de pe vremea comunismului sunt alea virgine. In comunism faceai puscarie daca taiai un arbore nemarcat. In comunism se facea orice , mai putin risipa de resurse .
    Asa ca , hai sa revenim la partea AUTO si sa lasam lucrurile pe care nu le intelegem sa fie discutate de cei care le si inteleg .
    Ai spus absolut tot ce se putea spune ......

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    42

Fenomenul NU se poate stopa atata vreme cat factorii de decizie sunt corupti !!!

@FordRanger, io din ce am inteles discutia se referea la incompetenta, marlania si nepasarea combinata cu hotia a celor care au preluat tara in conducere atunci ( si care inca in mare parte e si azi )
    Daca chiar vrei sa imi zici ca anii in anii 90 cine era la putere si care primea 80 din voturi a fost ok , cred ca mai bine ma limitez in a posta numai la subiecte auto, cu scuzele pentru deranj pentru acest post. Parerea mea e ca atunci s-au pus bazele democratiei mafiote ( mai rea ca si comunismul ) si s-a continuat de catre tot spectrul politic, fara exceptie. Asta nu inseamna ca vreau eu sau unii vor inapoi la comunism.

P.S. ( cam aspra dojeneala .. parerea mea )
    XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Data Inscriere
    Jun 2013
    Masina
    Galloper 2,5 tdi

In privinta administrarii fondului forestier si cinegetic as vrea sa ma intorc la comunism, dar cam asta ar fi printre singurele motive...

Data Inscriere
    Mar 2015
    Varsta
    36
    Masina
    Jeep Cherokee 2002 ,Chrysler 300M 3.5

Padurile se salveaza crescand taxele la masini si accizele pentru poluare din carburant.Noi iubim natura foarte foarte mult avand in vedere taxele

@air_wolf
    Imi pare rau dar arma nu ai voie.Daca vrei sa mai impusti niscai animale ...asta ca sa te simti bine si sa te distrezi in timpul liber atunci sigur ai voie sa ai arma dar pentru ca sa iti aperi viata sau proprietatea este exclus.Daca indraznesti o sa ajungi la TV sub numele de "pistolarul".

Data Inscriere
    Jun 2010
    Varsta
    35
    Masina
    Mercedes C220, Nissan Terrano 2

Citat Postat original de FordRanger Vizualizare Mesaj
    Stimate coleg air_wolf ,
    ai 37 de ani dar nu sunt convins ca stii exact in ce lume traiesti . Eu nu am fost comunist. La revolutie eram in ultimul an de liceu...

Sintagme pentru idioti ( no offence ) . O persoana care se considera informata si care este destul de inteligenta sa digere realitatea intelege ca aceste marote sunt creata ca sa abata atentia de la probleme. Traim de mai bine de un sfert de deceniu in capitalism salbatic. El este pus in practica de oameni . Cand ceva iese bine , este merotul capitalismului , cand ceva iese rau ( in plin capitalism ) este de vina fantoma comunismului de acum 25 de ani ...
    Padurile se exploateaza de catre capitalisti pur-sange . Banii se transforma in masini de lux si apartamente pentru curvele celor care beneficiaza. Ce comunism vezi tu in asta ?
    ...
    @FordRanger nu te cunosc personal asa cum nu il cunosc nici pe air_wolf, dar cred ca te grabesti sa etichetezi oamenii gratuit .

Indiferent de varsta fiecaruia, nu ai cum sa nu observi, ca acest sistem putred numit comunism, a fost un experiment esuat in mai toate statele in care s-a dorit a fi implementat.

Daca ar fi ceva ce regret din acele vremuri, chiar daca am apucat foarte putin din cauza varstei, ar fi respectul pentru pentru lege...care acum a cam disparut. ATAT !

Ce nu vrei sa intelegi, este ca in sistemul de stat s-a continuat clienterismul, nepotismul si favoritismul acelorasi infectii care iti luau tie ratia de parizer de la gura in acei ani 1989.
    Locul lor a fost luat de fiul/fiica acestuia, nasul/fina, verisorul/verisoara, nepotul/nepoata etc.

Comunismul nu a cazut!
    A fost inlocuit de NEO-comunism prin putregaiurile care au succedat la putere sau in functiile cu factor decizional dupa circul din '89.

Data Inscriere
    Jul 2009
    Varsta
    45
    Masina
    Mitsubishi Pajero Sport 3.0 V6 A/T

Luati de va enervati si voi: http://www.ecopolitic.ro/mafia-padur...asini-fantoma/
    Deci, in concluzie, nu prea avem ce face pentru a stopa acest flagel. Nu noi. Iar cei care ar putea face ceva, politicienii, nu vor sa faca.
    Esenţa stranie a prostiei nu este doar să nu ştii, ci să nu vrei să ştii... atunci când aceasta este cu putinţă.

Data Inscriere
    Feb 2015
    Masina
    wrangler jk

da, si cei din zona se vaieta ca le ia apa cosmeliile sau ca se pravaleste muntele peste ei si tipa dupa ajutoare.

Data Inscriere
    May 2016
    Varsta
    49

Acum asociati mafia celor ce cumpara lemn la negru , mafia celor ce asigura traseul de deplassare , mafia celor ce raspund de fondul forestier , vreo 2 -3 organe competente de la romsilva , una nou infiintata , si la baza mafia celor ce taia la propriu fara nici o limita . Asa ajungem la STAPINII DE SCLAVI la 100 km de capitala . In zona mea cea mai mare mafie e cea bisericeasca improprietarita cu ZECI de mii de hectare de padure pe care o RADE rapid ca nu e definitiva decizia de improprietarire . Calculati citi tigani ,popi , si bugetari profita de lemnul negru , nu verde . Sclavii sau amaritii de prin satele de munte nu se imbogatesc din acest comert . Cel mult pot schimba caii pe care ii nenorocesc mai rapid ca abatoarele ............ nu e o culoare politica ci un sistem ce coloreaza politica asa cum doreste ......
    Last edited by bwb; 14th July 2016 at 14:29.

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 23456789

Discutii Similare

1. Noroiala in padurile Hidiselului 05.03.2011
    By pit ciprian in forum Banat si Crisana
    Raspunsuri: 30
    :: 13th March 2011, 17:59
  2. iesire prin padurile din zona...
    By Marius C alias Turagmes in forum 2008
    Raspunsuri: 7
    :: 17th May 2008, 20:43
  3. Un fenomen ciuda - trepidatii masina
    By alibotean in forum Patrol Y61
    Raspunsuri: 3
    :: 11th May 2008, 17:58
  4. in padurile din marginea Brasovului
    By Marius C alias Turagmes in forum 2008
    Raspunsuri: 11
    :: 11th April 2008, 10:15

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!