Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Maruntisuri


Radu-N

Postări Recomandate

Re: Maruntisuri

 

Intai de toate impinge usa bine pe pozitia inchis apoi incearca s-o deschizi, daca nici asa nu se intampla nimic va trebui sa demontezi clapeta de actionare de pe manerul portierei si sa ajungi la firele de la switch-ul de comanda si sa-i dai comanda directa.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Maruntisuri

 

Multumesc pentru sfat.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa verific ca usa este bine inchisa.

O sa demontez manerul de comanda sa vad ce rezolv. Sper ca, daca o deschid, pot sa o si inchid la loc, chiar daca nu o voi putea repara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Daca este problema din switch poti s-o deschizi si s-o inchizi fara probleme.

1130119353_reardsw.thumb.JPG.425ad7f0eb76b6835c904cf4d2341d5a.JPG

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Daca nu ai facut-o pana acum, iti descarci RAVE Disc 1 folosind unul din link-urile de aici http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56810-In-atentia-proaspetilor-posesori-de-land-rover, in acel manual gasesti tot ce ai nevoie.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Maruntisuri

 

Salut.

La al meu TD 4 am filtrul de motorină + o pompă (sau ce o fi acea piesa rotunda asemanatoare cu filtrul) prinse cu coliere de plastic in zona de sub cutia cu sigurante,puteti sa-mi spuneti cum ar trebui sa fie normal?sau unde îi este locul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Salut.

La al meu TD 4 am filtrul de motorină + o pompă (sau ce o fi acea piesa rotunda asemanatoare cu filtrul) prinse cu coliere de plastic in zona de sub cutia cu sigurante,puteti sa-mi spuneti cum ar trebui sa fie normal?sau unde îi este locul?

 

O poza face cat 1000 de cuvinte:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Salut.

La al meu TD 4 am filtrul de motorină + o pompă (sau ce o fi acea piesa rotunda asemanatoare cu filtrul) prinse cu coliere de plastic in zona de sub cutia cu sigurante,puteti sa-mi spuneti cum ar trebui sa fie normal?sau unde îi este locul?

 

Locul lor este sub panoul de sigurante, intr-o carcasa fixata cu un surub pe lonjeron.

75030335_td4sp.jpg.df3dff40f3896b83faa71081db25b8cd.jpg

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

@DKW, trebuia sa-l lasi pe DanyX sa rasfoiasca, asa facea cunostinta mai bine cu forumul si problemele discutate aici.

 

Voiam sa va informez ca astazi am luat contact cu prima zapada de anul asta. Conditii de iarna autentice, ninsoare abundenta cu fulgi mari, vizibilitate redusa, viteza max.80/90 (cu exceptia descreieratilor inevitabili) soseaua totusi nu era inghetata dar acoperita cu mazga de rigoare. Asa ca pregatiti incaltarile, ventilatia si incalzirea masinilor.

Acum sunt +1,4C in SV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Intai de toate impinge usa bine pe pozitia inchis apoi incearca s-o deschizi, daca nici asa nu se intampla nimic va trebui sa demontezi clapeta de actionare de pe manerul portierei si sa ajungi la firele de la switch-ul de comanda si sa-i dai comanda directa.

 

Inca nu am reusit sa deschid usa de la portbagaj.

Nu este defect electric, asa ca nu merge cu comanda de la switch-ul din clapeta.

Este blocata mecanic. Motorul electric primeste comanda electrica, dar nu poate trage tija care actioneaza mecanismul de deblocare. Am reusit sa ajung cu mana la tija respectiva, dar nu pot sa o misc, este blocata.

Are cineva vreo idee cum sa o deblochez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Muuuuult WD40 pana o poti misca cu mana... Dar nu numai pe tija, pe tot mecanismul incuietorii:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Muuuuult WD40 pana o poti misca cu mana... Dar nu numai pe tija, pe tot mecanismul incuietorii:wink:

 

Si asta regulat, pentru toate incuietorile. Iarna inclusiv la busonul de motogait ca altfel risti sa plangi langa ea la benzinarie :ha2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Inca nu am reusit sa deschid usa de la portbagaj.

Nu este defect electric, asa ca nu merge cu comanda de la switch-ul din clapeta.

Este blocata mecanic. Motorul electric primeste comanda electrica, dar nu poate trage tija care actioneaza mecanismul de deblocare. Am reusit sa ajung cu mana la tija respectiva, dar nu pot sa o misc, este blocata.

Are cineva vreo idee cum sa o deblochez?

Este inchisa ''stramb'', se va deschide cand va avea ea chef... La fel m-am rugat si eu dee a mea vreo saptamana, doar ca la mine cedase intre timp si macaraua de la luneta.:ha:

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Muuuuult WD40 pana o poti misca cu mana... Dar nu numai pe tija' date=' pe tot mecanismul incuietorii[/quote']

Si asta regulat, pentru toate incuietorile. Iarna inclusiv la busonul de motogait ca altfel risti sa plangi langa ea la benzinarie :ha2

 

Va sfatuiesc insistent sa nu folositi WD40 pentru intretinerea actuatoarelor de usi sau altor componente care contin mecanica fina(de exemplu contact cheie), WD40 e ca un magnet pentru praf pe care dupa ce-l 'asimileaza' se transforma intr-o mazga dificila, pentru incuietori si al'de astea folositi spray dedicat cu grafit, e mi-am luat din asta http://www.maplin.co.uk/p/ambersil-graphite-lock-lubricant-n68jb cand am fost in UK si e perfect, la noi nu am vazut dar trebuie ceva similar, IN NICI UN CAZ WD40!!!

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

WD40 e ca un magnet pentru praf pe care dupa ce-l 'asimileaza' se transforma intr-o mazga dificila, pentru incuietori

 

Perfect de acord dar altceva mai bun nu stiam. Merci pentru pont.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Va sfatuiesc insistent sa nu folositi WD40 pentru intretinerea actuatoarelor de usi sau altor componente care contin mecanica fina(de exemplu contact cheie), WD40 e ca un magnet pentru praf pe care dupa ce-l 'asimileaza' se transforma intr-o mazga dificila, pentru incuietori si al'de astea folositi spray dedicat cu grafit, e mi-am luat din asta http://www.maplin.co.uk/p/ambersil-graphite-lock-lubricant-n68jb cand am fost in UK si e perfect, la noi nu am vazut dar trebuie ceva similar, IN NICI UN CAZ WD40!!!

 

Fery, nu e vorba de intretinere aici! E vorba de curatare si deblocare.

Mai mult ca sigur incuietoarea este blocata de o combinatie de mizerie, zamac corodat si vaselina pietrificata! (am patit-o pe propria piele, la ambele masini)

WD40 (sau alt produs similar) e cea mai buna varianta de curatare si deblocare. E drept, asta nu exclude, dupa reusita operatiunii si deschiderea usii, suflarea, (pentru uscare), cu jet de aer sub presiune si ungerea cu orice unsoare rezistenta atat la temperaturi joase cat si la temperaturi de peste 50-60oC (cam la atat se ajunge in zilele de vara in interiorul caroseriei)

 

Iar in butucul cheii, (orice fel de butuc de cheie), te sfatuiesc sa nu dai cu ceva pe baza de grafit (pe langa ca iti murdaresti buzunarele, aduna si ala praf cat cuprinde:wink:). Pentru astfel de mecanisme fine exista un spray pe baza de teflon, cu foarte putin ulei si care "unge" uscat mecanismele. Cand ajung la masina ma uit de unde il am eu.

 

 

LE: nu era in masina, era in casa... despre asta e vorba: https://eshop.wuerth.de/Dry-lubricant-spray-PTFE-PTFE-SPR-300ML/0893550.sku/en/US/EUR/

Editat de teddybear

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

... si dupa curatare si deblocare il desfaci sa-l cureti de WD40?:wink: ...ala din linkul pus de mine nu lasa urme si deblocheaza bine, pentru deblocare chestii "agresive'' sunt din alea care dupa aia se evapora, eu unul am patit-o cu wd40 si la usa si la motorul de stergator, nu recomand in aplicatii din astea

 

ala PTFE din link DA, e perfect

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

Pentru curatat,eu am folosit spray de curatat etrierii.Ala se evapora repede si degreseaza bine fara sa lase urme unsuroase.

 

Corect! Cata vreme e vorba de diverse unsori pietrificate, e cel mai bun. Dar... mai pot fi si oxizi de diverse metale...:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maruntisuri

 

si dupa ala ce-ai folosit?... daca nimic atunci nu-i bine, de aia trebuie folosit ceva dedicat pt asa ceva care degripeaza dar si unge in acelas timp fara sa atraga praf, recomandarea mea e sa nu se utilizeze solutie pt frane la mecanisme fine de genul asta ca solutia aia e acida iar in actuatoarele de usi exista motorase electrice... faptul ca ai scapat basma curata nu inseamna ca si altii o sa aiba noroc:wink:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare