Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?


Maresalul

Postări Recomandate

Salut!

Vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva daca Ipad 2 wifi, 3 G are sau nu un receptor GPS incorporat? Din ce am gasit pe site-ul producatorului si identificand aparatul dupa seria apare ca are assisted GPS : http://support.apple.com/kb/SP622 . Sa inteleg ca are un receptor GPS incorporat si este de ajuns pentru a folosi un soft de navigare sau imi mai trebuie si un receptor extern GPS? In configurarile de la Ipad nu-mi apare nicio optiune legata de acest assited GPS si nici in datele generale din tableta.

Merci mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

Din ce inteleg eu, nu are receptor GPS ci se foloseste de o aplicatie pentru a extrage datele necesare din reteaua operatorului: http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

iPad 2 și softul gratuit galileo sunt tot ce ai nevoie ca să te descurci în teren

softul are harțile offline și opțiuni de inregistrare-salvare track, iPadul are gps și autonomie mare la baterie

;)

1744065067_poz259.thumb.PNG.0619693901e907de1520f04ad9c49543.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

Am instalat pe Ipad GPS HD MotionX. Cu SIM-ul de date functioneaza perfect. Am descarcat si harti ale zonei pentru a fi folosite offline dar pauza. In meniul de la configurari nu-mi apare vreo optiune cu privire la receptorul GPS-ul de pe tableta. Se poate verifica altfel pentru a stabili daca am sau nu receptor GPS?? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

da, se poate

tocmai ți-am spus, mai sus, și am pus și poză...

așa, ca fapt divers: dacă te uiți la tracKul ăla, în jumătatea de sus nu ai semnal pe nici o rețea de telefonie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

motionX e mai complicat

trebuie sa incarci o harta - asta dureaza foarte mult

apoi, cind este offline, are intărziere în gasirea locatiei tale pe harta - asta te face sa te oprești uneori

 

galileo e mai versatil - inregistreaza și sub cover, deci economisești bateria, iar cind deschizi tableta in max 1secunda iti arata poziția

 

am incercat vreo 15 softuri pină m-a convins galileo de simplitate si usurinta in folosire

sigur, mai sunt destule softuri care costă bani, dar nu vad de ce as cheltui intre 5 și 40 de euro (sau chiar mai mult) pentru ele

 

succes in teste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mao

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

Exact asta il am si eu, ipad 2 3g 64gb si vreau sa va spun ca in roaming cu igo intalat pe el cu toate hartile, cumparat din appstore nu merge. Din cate stiu eu foloseste sistemul de triangulare. Deci nu cred sa aiba receptor gps. La etape si cupe il folosesc cu motionx hd pe el si merge perfect. De exemplu pe airplane mode nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

Am tot incercat cu MotionX dar degeaba. Cu MotionX am impresia ca e mai usor de lucrat cu hartile offline. Selectezi partea din harta care te intereseaza, nivelul de zoom, si se descarca singura. La Galileo trebuie sa te plimbi tu pe toata harta pe care o vrei, sa tot dai zoom in si zoom out in functie de gradul de detaliere pe care il vrei. Nu gaseste nici un satelit cu internetul oprit. Aveti idee de receptoare GPS sunt compatibile cu Ipad2? Eventual de unde se poate achizitiona asa ceva. Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

faci o confuzie undeva... galileo lucreaza offline adică fără internet

motion X are nevoie de descărcat în prealabil harta la nivelul de detaliu pe care vrei sa-l folosești

dar mai ai de incercat maps+, two nav... și te hotărăști tu apoi la ce-ți place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

Acelasi model de tableta il am si eu: iPad 2 3G si iti garantez ca are GPS incorporat. Problema lui si defapt a tuturor device-urilor Apple este proasta sensibilitate a GPS-ului. Probabil acest lucru se datoreaza carcasei metalice si dimensiunilor reduse atat a receptorului cat si antenei GPS din dispozitiv. Prin urmare, pentru a detecta satelitii dispozitivul are nevoie de un pic de conexiune 3G sau internet wifi pentru a-si da seama de zona in care te afli si pentru a se pozitiona rapid. Iti garantez ca daca-l lasi mai mult timp sub cer senin fara 3G si fara a te misca, va gasi satelitii si te va pozitiona. La mine acest lucru a durat si 20 de minute, fapt deloc placut in teren.

 

De asemenea, conectat fiind si cu dispozitivul o data pozitionat vei putea inchide 3G-ul si vei vedea ca ve ramane in continuare pozitionat cu destul de multa precizie.

 

Pentru a remedia acest minus ai nevoie de un GPS extern gen Garmin GLO. Atentie, ca nu orice GPS bluetooth este vazut de iPad ca GPS... chiar daca il detecteaza si se imperecheaza cu el.

 

Revenind acuma la Galileo trebuie sa recunosc ca este aplicatia GPS cu cel mai bun raport pret calitate. Varianta gratuita iti ofera doar cateva optiuni insa daca platiti 3.59EUR puteti avea acces la harti offline construite cu MOBAC (ex. hartile militare sau google earth offline), la posibilitatea de a inregistra si importa trackuri, etc. Este o aplicatie simpla care-ti ofera cam tot ce ai avea nevoie in teren si o recomand cu caldura tuturor posesorilor de dispozitive Apple :wink:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

Problema lui si de fapt a tuturor device-urilor Apple este proasta sensibilitate a GPS-ului. Probabil acest lucru se datoreaza carcasei metalice si dimensiunilor reduse atat a receptorului cat si antenei GPS din dispozitiv.

 

Eu am un Ipad4 dar sunt foarte multumit de sensibilitatea receptorului GPS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Ipad 2 3g are receptor GPS incorporat?

 

Are GPS incorporat si functioneaza foarte bine. Il recomand! M-am convins pe drumurile din Rusia. Daca ai si semnal gsm totul e perfect si te localizeaza foarte bine. Ideea e ca trebuie sa ai descarcate hartile offline daca nu ai conexiune la net. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare