Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Noduri - ptr coarda / plasme /etc...


Postări Recomandate

era undeva o discutie plasma vs. cablu de otel (ptr troliu) si unul dintre avantajele plasmei este ca daca se rupe o poti inoda ... ei bine... o poti inoda, daca stii cum...

 

mai jos am gasit un site unde sunt descrise o sumedenie de tipuri de noduri:

 

http://noduri.ro/

 

gasiti acolo cam ce tip de noduri vreti, cu descriere, poze, la ce solicitari sunt recomandate...etc.

sunt utile nu doar ptr plame, gasiti inclusiv cum se face nodul la cravata :ha:

daca stiti si altele (link-uri, poze, explicatii) bagati.

 

o zi faina!

Editat de l_stoian79
  • Like 2

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Daca tamburul si constructia troliului poate sa preia un nod, atunci cel mai simplu si 100% rezistent (garantat poate se rupe din alta parte plasma, dar, de la nod NU) este un nod auroblocant, pe nume "nodul pescarului" simplu, dublu (ca in video) sau triplu.

 

Editat de rockshox
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Este, intradevar un nod rezistent cel prezentat de rockshox insa exista riscul sa nu incapa pe fantele troliului sau datorita pozitionarii troliului sa nu se infasoare pe tambur. Exista mai multe tipuri de noduri si dintre cele mai sigure sunt cele de excalada sau nodurile folosite de salvamontisti pentru asigurare in corzi. Se pot gasi cu o simpla cautare pe GOOGLE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

da, dar atentie: unele noduri, desi par bune, pot fi inselatoare si in sarcina mare sa se desfaca singure. eventual invatati sa le faceti (luati coarda de 10 vreo 4m si testati pe ea).

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

exista riscul sa nu incapa pe fantele troliului sau datorita pozitionarii troliului sa nu se infasoare pe tambur............dintre cele mai sigure sunt cele de excalada sau nodurile folosite de salvamontisti pentru asigurare in corzi

Asta este cam cel mai "slim" nod de imbinare a doua corzi, dar posibil sa nu incapa sau sa incomodeze cumva la rularea pe tambur... depinde de la troliu la troliu, de aceea am si specificat ca nu sunt sigur daca se preteaza la rularea pe tambur.

Legat de siguranta, sunt alpinist :grin:... de mii de ori mi-am incredintat viata intr-un astfel de nod :h5

 

da, dar atentie: unele noduri, desi par bune, pot fi inselatoare si in sarcina mare sa se desfaca singure

Ai mare dreptate, multe noduri se desfac in anumite conditii sau daca nu sunt facute corect, dar, cel prezentat de mine este un nod "autoblocant"... cu cat se trage mai tare de el cu atat se strange mai mult.

 

Cum zice @air_wolf luati o coarda sau o cordelina (cu sfoara sau sireturi nu merge, nodurile nu se prea vad si se strang de nu se mai desfac) si exersati pana sunteti sigur pe ceea ce faceti.

Daca tot vorbim de alpinism, anumite corzi si echipamente se pot folosi, cu nodurile aferente, la asigurari pe inclinatii laterale, asigurari din spate la masinile ce coboara in cap, etc. Poate o sa vorbim si de astfel de noduri.

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Pai din cite stiam eu reparatia preferata la plasma este "splicing" (e un termen in romana dar l-am uitat, poate ma ajuta cineva!). Nodurile slabesc coarda, de obicei ruperea urmatoare e imediat linga nod...

 

Aici un exemplu de cum se face:

 

Dati "Dyneema splicing" pe youtube si sint o gramada de exemple pentru ochiuri, capete etc.

Cind uitam sa ne jucam incepem sa imbatrinim...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

@TudorTanase: ideea topic-ului era despre noduri care le poti face cand esti in rahat...cand ti s-a rupt plasma si trebuie sa te troliezi... deci fara scule speciale, in conditii de teren

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Pai niste banda adeziva de hartie, nu este scula speciala. :) Plus ca dureaza foarte putin, e mai trainica lucrarea si "definitiva". Asa, cu nod, trebuie sa o rezolvi mai tarziu, asta daca nu ti se mai rupe pe langa nod. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Pai niste banda adeziva de hartie, nu este scula speciala. :) ....

 

nu e speciala...da' daca n-o ai la tine devine extraordinar de neasemuita :grin: si mai e o chestie... innadeala aia e faina...da' omuletul ala e curat pe maini, coarda e curata si aia... ii dau eu o bucata de plasma folosita, plina cu noroi/pamant , sa faca acelasi lucru ca sa se poata trolia frumos si sa mearga mai departe...ca asa in garaj acasa cu berea langa mine si eu stiu sa fac multe...:grin:

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

E o idee buna de afacere: kit de innadit plasma - contine: lighean, bidon 5L cu apa de robinet, scaunel neaparat cu spatar, umbrar, 2 beri reci (frigiderul e optional).

Lasand gluma la o parte, pentru situatia in care se poate realiza treaba aia, e o solutie foarte buna, ca greu nu pare a fi. Daca stii ca ai plasma, nu e o filosofie sa-ti pui in portbagaj si o rola de hartie adeziva pe care o poti cumpara de oriunde.

Eu optez pentru cablu de otel la troliu, insa vazand toate "smecheriile" astea cu plasma, de la innadit pana la confectionat diverse accesorii din ea, parca ma bate un gand... aspectul asta ma atrage cel mai mult la plasma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Nodul ala cu autostrangere l-am facut acum doua sapt pe cablu de otel care s-a rupt aproape de prinderea carligului. Am pierdut vreo doi metri de cablu dar o functionat si m-am scos. E drept ca si cablul era destul de moale. Nici vorba sa se poata rula pe tambur si trebuie taiat ulterior, dar in situatii disperate merge si pe cablu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Sunt o Granada de knots care il poti face daca se rupe plasma, problema este ca o plasma rupta nu Mai e bune de nimic, eu la Odorhei am abandonat aproape de finisaje cand eram intrun namol atât de mare ca am avut nevoie de troliu cu scripete am reușit sa rupe plasma am facut un nod de 8 si surpriza iar se a rupt plasma, copilot nu stai sa fac, am ieșit din masina si am sesizat ca nod nu se a desfacut/rupt, ci altundeva pe plasma, am mai încercat de 3/4 ori si tot așa, rezultat o plasma cand se rupe își pierde toată rezistența, așa ca cel mai bine este sa ai una de una de schimb

Nodul de 8 nu se desface ci cât mai trage de el se mai strânge, este uno dintre noduri mai folosiți in alpinism

Land Rover 90- 3.9 V8

L.R.Discovery I V8

Seat Pink Panther II Leon-1.9 TDI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Re: Noduri - ptr coarda / plasme /etc...

 

Pai din cite stiam eu reparatia preferata la plasma este "splicing" (e un termen in romana dar l-am uitat, poate ma ajuta cineva!). Nodurile slabesc coarda, de obicei ruperea urmatoare e imediat linga nod...

 

Aici un exemplu de cum se face:

 

Dati "Dyneema splicing" pe youtube si sint o gramada de exemple pentru ochiuri, capete etc.

 

 

Ai dreptate, nodurile slabesc coarda/plasma chiar si cu pana la 50%.

Nodul "pescarului" prezentat mai sus este intradevar un nod bun daca iti permite tamburul sa poti bobina plasma cu nod pe ea.

Atentie insa deoarece acest nod nu se strange la fel pe coarda/cordelina ca si pe plasma.

Coarda are un miez format dintr-un numar de toaroane si peste o manta, pe cand plasma are o structura "impletita". S-ar putea ca in anumite cazuri nodul sa se destranga daca nu e folosit si nu a fost tensionat sanatos odata inainte.

 

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare