Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...


hcampian

Postări Recomandate

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Daca nu scrie LSD inseamna ca probabil nu ai ca sunt modele care nu au, asa cum ai vazut in poza de mai sus.

Da, eu zic ca se poate schimba cu una cu LSD sau doar diferentialul spate care e cu LSD. am dat pe ea 100euro dar arara destul de rau.

Da, tot cutie automata cu super-select am si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Am si eu o intrebare legata de sistemul de tractiune..

Am gasit sa i-au un pinin dar nu are SuperSelect , are 4x4 permanent.

Am inteles ca acest sistem mai este si pe Forester.

Se merita sa merg pe acest sistem?

Eu intentionez sa folosesc masina soft off road ( pescuit , vanatoare ) dar sa pot folosi 4x4 si pe asfalt

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Personal nu stiu ce inseamna sistemul fara super-select dar din experienta iti spun ca pentru soft offroad e ok orice masina, chiar si Duster-ul. 4x4 pe sosea sigur se poate folosi daca nu cumva e permanent in cazul tau si este necesar cand e cu ploaie sau zapada pe carosabil.

 

Nu ar strica cineva care stie ce e cu sistemul de tractiune de la Pinin fara super-select, sa ne spuna ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Din cate am inteles cele fara Superselect au doar modul 4H, fara posibilitatea de a bloca diferentialul central. Cam nasol, eu nu ieseam de la mine de acasa doar cu ala zilele trecute cand a dat viscolul. S-ar putea totusi ca toate care nu au Superselect sa aiba LSD, ca altfel e belea, ramai blocat daca derapeaza o singura roata. Dar na, e mai bine decat fara 4x4 banuiesc...

 

In alta ordine de idei am incercat sa merg prin oras pe zapada doar cu 2H. La prima urcare, pe podul Grand, a fugit spatele in balarii la cea mai mica accelerare, cu toate ca am 4 cauciucuri de iarna (e drept ca nu ceva de top, niste Matador). Nu stiu cum naiba se poate merge iarna cu ceva care nu are sistem gen Superselect, ca mi se pare periculos cu tractiune spate, iar cu 4x4 blocat cred ca se face praf transmisia, ca in general e totusi mai mult asfalt si doar pe alocuri zapada unde derapezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Pai aparent la alea fara Superselect poti sa le dai in goarna ceva mai tare, nu ca as indrazni sa merg cu 170 cu Pinin-ul... E oarecum logic, transmisia fiind mai simpla. In rest mi se pare interesant, dar nu ceva iesit din comun. Nu inteleg de ce nu e trecuta si treapta a 5-a, poate acolo nu este limita, poti sa-i dai cat duce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Ca raspuns daca stie cineva care este treaba cu SuperSelectul nostru. Incerc sa fiu explicit ;)

 

Pe scurt, avand SuperSelect putem merge cu tractiune integrala in regim on road (asfalt) cu viteza mare deoarece avem pe maneta si optiunea 4H, (adica rotile din fata trag independent fata de rotile din spate ceea ce face transmisia noastra sa nu sufere la viraje pe asfalt) care nu o au celelalte masini asemanatoare (Vitara, Samurai, etc.). In momentul in care cuplam 4HLc apare si la noi aceeasi problema cand rulam pe asfalt cu viteza ca la Vitara si Samurai (rotile din fata trag in acelasi timp cu rotile din spate). Dupa cum stim, toate transmisiile cuplate in regim 4x4 sufera pe asfalt, mai ales in curbe din cauza ca rotile se invart cu viteze diferite.

 

Pe lung,

 

SUPER SELECT 4WD

 

Mitsubishi’s answer to off-road driving comes in 3 flavours; the Pajero, the Triton and the Challenger. They are all very capable vehicles with some obvious differneces. However somewhere between the engine and the wheels, there is a key element that Mitsubishi has included on all of the 4wd options of these 3 vehicle models. And they call it the Mitsubishi Super Select 4wd system. The Super Select 4wd System is differnt from the Mitsubishi All Terrain Technolgy (MATT). MATT incorporates systems such as Active Stability Control, Traction Control and ABS, whereas the Super Select 4wd system allows you to select your driving mode based on the terrain you’re driving on.

 

The Super Select 4wd system provides you with 4 driving options to suit terrain and road conditions. Note that some of the models listed above are also available in a 2wd configuration. Super Select 4wd is obviouly not available on 2wd models. However MATT is.

 

SUPER SELECT 4WD DRIVING OPTIONS

 

Mitsubishi Super Select 4wd offeres 4 driving options. These are:

 

 

 

Super Select 4wd 2H2H – Two wheel drive, high range. In this mode, the front wheels are completely disengaged from the drive train. All engine power is directed towards the rear wheels. This mode is said to be the most fuel efficiant and causes the least wear and tear on the vehicle’s drive-train. It is recommended for use on dry, good quality, sealed roads

 

Super Select 4wd 4H4H – 4 wheel drive, high range. 4H connects the front wheels to the drive train through a viscous coupling unit. This means that there is no physical connection between the engine and the front wheels, but power is delivered to the front wheels to assist with traction on wet or slippery roads. This mode is recommended for use in slippery conditions on sealed roads, or on good quality tracks. It can be used on dry, sealed roads with no adverse impact to the drive train. It is possible to change from 2H to 4H and back again while the vehicle is in motion. When changing from 2H to 4H, the engine must not be powering the wheels. I.e. the vehicle must be coasting.

 

Super Select 4wd 4HLc4HLc – 4 wheel drive, high range, locked centre. Locking the centre differential forces even power to be delivered to both the front and rear wheels. The advantage of this is that it provides significantly greater traction in more serious off-road situations. However it’s very important not to dirve on sealed roads in this mode. Locking the centre also will prevent the front and rear wheel from spinning at different speeds. When a vehicle is turning, the rear wheels will travel less distance than the front and will therefore need to spin more slowly. If the centre is locked and forcing the front and back to turn at the same speed, then the drive train can ‘wind up’. Rotational tension is placed on components and over time will rapidly cause damage. So it is critical to never use 4HLc on terrain where the tyres are unable to slip (such as roads). It is possible to change from 4H to 4HLc while the vehicle is in motion.

 

Super Select 4wd 4LLc4LLc – 4 wheel drive, low range, locked centre. This mode is the same as 4HLc except will provide greater torque for situations that require it. This mode can be used for steep climbing and decending or for slow driving where precision and power are required. As with 4HLc, it is important not to use this mode on good quality road surfaces. The vehicle must be stopped to move between 4HLc and 4LLc.

 

In addition to these 4 modes, some models are fitted with a rear differential lock, that is available in 4HLc and 4LLc modes only. 4wd Impassable When WetIt is recommended that the vehicle be stopped when engaging the rear differential lock. Having said this, the vehicle can be in motion when activating the rear diff lock, however locking will not actually occur until the vehicle is travelling slower than 6km/h.

 

The rear differential lock forces both rear wheels to spin at the same speed regardless of traction. With an unlocked differential, if one wheel loses traction then power will be directed to that wheel. This results in a loss of forward momentum. Locking the differential will ensure that the wheel that maintains traction will continue to recieve engine power and will drive the vehicle forward.

 

However it is critical not to drive the vehicle on quality sealed roads. When turning, the inside wheels will spin slower than the outside wheels. Locking the differential will prefent this and will cause windup and eventual damage to the vehicle.

 

When changing between 4wd modes, indicator lights on the dash board will flash to indicate that the mode has been selected, and will stop flashing when the mode has been activated. On occasion it can take some time to move between the different modes.

 

Sursa de unde am luat este: http://www.offroadaussie.com/2013/06/mitsubishi-super-select-4wd/

 

Mi-am luat si eu o punte cu Herical LSD si am o mare problema... Nu pot sa scot planetarele, daca nu ies planetarele nu iese diferentialul. Are cineva idee, in afara de siguranta de la butuc(cea care se prinde in 3 sau 4 suruburi nu mai stiu exact) mai are vreo siguranta pe undeva de nu iese ? Am bagat presa intre butuc si punte am fortat, nu vrea...am incercat sa scot clopotul cu diferentialul, nu vrea (se simte clar ca tine in planetare). Care este procedura de scoatere a planetarelor din puntea spate ? Va multumesc !

Editat de Zaf
Pajero Pinin 2.0 GDI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Salut.

Vreau sa cumpar un Pinin si incerc sa inteleg modul de functionare al Super Select 4WD. Am citit cred tot ce exista pe forum si totusi mai am unele nelamuriri.

Intrebarile mele ar fi:

 

1. Puntea spate pe care avem LSD functioneaza astfel in toate cele patru trepte 2H, 4H, 4HLc si 4LLc ? Sau doar in unele ?

 

2. Puntea fata, unde din ce am inteles avem un open differential, functioneaza astfel in toate cele trei trepte 4H, 4HLc si 4LLc ?

 

Ma gandesc la situatia in care esti intr-un noroi in care ai aderenta la o singura roata fata si cuplezi 4HLc sau 4LLc. Iesi din noroi sau nu? Diferentialul puntii fata se va comporta ca un diferential blocat cu tractiune la ambele roti indiferent de aderenta ? Sau se va comporta ca un open differential transferand puterea catre roata cu aderenta mai scazuta lasandu-te impotmolit ?

 

Punand altfel problema, daca cuplam 4HLc sau 4LLc avem:

1. puntea fata open differential

puntea spate LSD ?

sau 2. puntea fata diferential blocat

puntea spate diferential blocat avand in vedere ca diferentialul central este blocat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Salut.

Punand altfel problema, daca cuplam 4HLc sau 4LLc avem:

1. puntea fata open differential

puntea spate LSD ?

sau 2. puntea fata diferential blocat

puntea spate diferential blocat avand in vedere ca diferentialul central este blocat ?

 

 

1. puntea fata open differential

puntea spate LSD

 

4HLc si 4 LLc inseamna ca ai centralul blocat (50:50 fata-spate) High si Low. Nu se intervine la diferentialele din punte fata/spate. Diferentialul central este deschis in 2H si 4H, blocat in celelalte 2.

 

Daca ai pierdere de tractiune pe o roata sau ambele pe fata (pe fata este diferential deschis) si selectezi 4HLc sau 4LLc (diferential central blocat), atunci cel putin o roata de pe spate trebuie sa se invarta cu aveeasi viteza ca ce-a de pe fata care patineaza. Daca ai aderenta pe spate, iesi. Daca si pe spate ai una care pierde aderenta si functioneaza LSD-ul, teoretic trebuie sa iesi (transferandu-se din cuplu catre roata cu aderenta). Daca nu functioneaza, incerci alta metoda de a scoate masina (un exemplu poate fi un pic de frana de mana care sa infraneze roata de pe spate care patineaza).

Editat de rdk84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Înțeleg ca indiferent în ce treapta de 4x4 ești, dacă o roată față pierde aderenta, pierzi aderenta pe toată puntea față?

Iar dacă și pe spate o roată nu are aderenta te mai salvează doar LSD?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Atata timp cat nu ai LSD, blocant, autodeblocant, autoblocand sau un sistem electric gen controlul tractiunii, doar simplu si una din roti se invarte in gol, cealalta sta pe loc. Ca la masinile normale 4x2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Dacă ar fi sa montați un blocant pe Pinin, unde l-ați pune?

Pe puntea spate care are deja LSD sau pe puntea față?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Salut.

Vreau sa cumpar un Pinin si incerc sa inteleg modul de functionare al Super Select 4WD. Am citit cred tot ce exista pe forum si totusi mai am unele nelamuriri.

Intrebarile mele ar fi:

 

1. Puntea spate pe care avem LSD functioneaza astfel in toate cele patru trepte 2H, 4H, 4HLc si 4LLc ? Sau doar in unele ?

 

2. Puntea fata, unde din ce am inteles avem un open differential, functioneaza astfel in toate cele trei trepte 4H, 4HLc si 4LLc ?

 

Ma gandesc la situatia in care esti intr-un noroi in care ai aderenta la o singura roata fata si cuplezi 4HLc sau 4LLc. Iesi din noroi sau nu? Diferentialul puntii fata se va comporta ca un diferential blocat cu tractiune la ambele roti indiferent de aderenta ? Sau se va comporta ca un open differential transferand puterea catre roata cu aderenta mai scazuta lasandu-te impotmolit ?

 

Punand altfel problema, daca cuplam 4HLc sau 4LLc avem:

a. puntea fata open differential

puntea spate LSD ?

sau b. puntea fata diferential blocat

puntea spate diferential blocat avand in vedere ca diferentialul central este blocat ?

 

Sa incepem cam asa: masina ideala din punct de vedere al tractiunii are 3 diferentiale blocabile manual/mecanic... parerea unanima a tuturor celor ce utilizeaza masina in off-road. Electronica nu are ce cauta pe acolo. Dar vorbim strict de off-road, on road treaba sta complet diferit.

 

1. Nu stiu exact. Din punctul meu de vedere ar trebui sa mearga si in 2H nu doar in 4H deoarece transferul de putere la roata cu aderenta nu are treaba cu cuplarea in 4x2 sau 4x4. Inca odata, e parere personala.

 

2.

Atata timp cat nu ai LSD, blocant, autodeblocant, autoblocand sau un sistem electric gen controlul tractiunii, doar simplu si una din roti se invarte in gol, cealalta sta pe loc. Ca la masinile normale 4x2.

 

Subscriu!

 

a. Exact asa este.

b. Ai trei diferentiale dupa cum urmeaza: fata OPEN, central BLOCABIL, spate LSD.

 

1.Înțeleg ca indiferent în ce treapta de 4x4 ești, dacă o roată față pierde aderenta, pierzi aderenta pe toată puntea față?

2.Iar dacă și pe spate o roată nu are aderenta te mai salvează doar LSD?

 

1. Exact asa se intampla.

2. Depinde cat de mult esti in noroi :-P, dar DA numai LSD te mai poate ajuta, nu neaparat salva.

 

Colegul @CristiZ a pus un filmulet foarte bun care te ajuta sa intelegi tipurile de blocante, in special partea a doua.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1v6pq0orSGQ

 

Iar aici e baza, filmuletul care m-a ajutat sa inteleg principiul de functionare al unui diferential.

 

Editat de plummer
Detalii eronate

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Sistemul Super select fata de vechiul sistem Easy select iti da posibilitatea sa cuplezi din 2x4 in 4x4H si apoi in 4x4HLc fara a opri masina pe loc, doar scoasa pe liber la transmisie manuala si in N la transmisie Auto .

Gresit: si la Easy Select poti cupla in 4H din mers, pana la o viteza de 80km/h (dupa unele surse 100km/h), la fel, pe liber sau N la automate. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Gresit: si la Easy Select poti cupla in 4H din mers, pana la o viteza de 80km/h (dupa unele surse 100km/h), la fel, pe liber sau N la automate. :wink:

 

Mersi de corectare @Optimus... asa m-am mai interesat in detaliu despre cele 2 sisteme si am inteles ca sistemul Easy Select nu are Diff central blocabil si nici vasco cuplaj ci doar cutie de transfer care imparte 50-50 si nu variabil ca la sistemul SS.

Atentie! @waaky denumeste generic "diff central". Este vb de cutia de transfer. Daca se urmareste toata discutia din linkul din ultimul paragraf se intelege analogia.

 

Citez pe @waaky

 

buna ziua !

 

Am cautat mult timp raspuns la intrebarea cu diferentele dintre easy si super select.. si am ajuns la urmatoarea concluzie...

 

Easy Select are tot un dif.central(numit in continuare C/D), care functioneaza in modul 4wd prima treapta 4H doar blocat si puterea transmisa puntii fata este fix 50% din cuplu disponibil ,indiferent daca rotile puntii spate patineaza amandoua. sau doar una.CD nu este niciodata liber in 4wd.Aacest raport 50/50 nu variaza niciodata.Raportul de crestere-descrestere a puterii transmise de la o punte la alta, este dat de un sistem VCU(vasco cuplaj)..de care Easy Select NU dispune.

 

La Super Select apare urmatoarea chestiune...exista 3 variante de Super Select la Mitsubishi toate au diferentiale centrale si un mecanism VCU dar la una din variante, VCU este inclus in C/D...iar la celelalte 2 variante(mai evoluate cica) el este montat in paralel....si modalitatile de functionare de aici se diversifica numai la capitolul primei trepte 4WD (cea mai simpla pentru off-road usor, sau conditii mai proaste de aderenta pe sosea) si anume cum am zis si mai sus 4H

 

Varianta de Super Select mentionata mai sus, cu C/D si VCU inglobate, (care a fost poiectata initial pentru Pinin a.k.a iO si nu stiu la care model a mai fost dupa aia) in prima treapta cind pui pe 4wd de fapt merge tot numai cu puntea spate 100% (diferentialul central nu este blocat, este normal) si cand una din rotile spate incepe sa derapeze, prin intermediul unui alt diferential (spate)de tip LSD se transmite intai putere la cealalta roata de pe spate, si apoi daca nici aia nu are aderenta , prin VCU se transmite putere spre puntea fata de la raportul 0/100 pina la raportul 50/50.Este un sistem care are unele dezavantaje: la deplasari cu viteze mici in 4H simplu, masina daca nu are deloc aderenta la puntea spate(ex: oroata e suspendata si una e in mal sau praf) si are un obstacol la puntea fata, poate ramane blocata daca nu se creste destul de mult turatia,cat senzorul de viteza sa cupleze VCU, si sa puna fata ca sa scoata masina.

 

Deci , diferenta intre easy si super e data de prezenta acelui VCU.

Urmatoarele 2 variante de Super select au ca diferenta intre ele, ca in treapta 4H, functioning cu c/d normal(nu blocat), VCU variaza puterea fata inte 0-50% sau intre 33-50% in functie de generatia sistemelor.

 

Discutia e mai veche si se gaseste AICI

Editat de Astral

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

salutare

 

am si eu o problema cu cutia de viteze la Mitsubishi pinin 1.8 gdi ...nu prea intra in a 2a ...caraie ( in mers doar ...pe loc intra foarte usor )

exista vreo solutie la problema asta fara sa desfac cutia de viteze? are cineva codurile oem pentru sincronul de a 2 a si pentru pinion in caz ca acestea trebuie schimbate sa vad preturile si sa calculez daca e mai bine sa o repar sau sa o iau din dezmembrari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

la pininul meu achizitionat de o luna de zile am facut un test cu rotile din spate suspendate sa vad daca are lsd, pt ca a fost ridicata pe elevator pt a schimba un rulment la o roata fata, si anume scoasa din viteza, cuplat pe 4x2 am invartit de o roata spate si cealalta se invartea in sens invers. apoi m-am dus si am invartit de cealalta roata spate dar la invartirea ei , si inainte si inapoi, cealalta roata sta pe loc ! o fi sau nu lsd ?[ pe eticheta grup spate nu se mai vede nici un scris,am curatat si degeaba]

am uitat sa spun este gdi de 2l cu superselect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Salutare, din pacate nu ai diferential LSD pe spate. La testul facut de tine la LSD roata opusa trebuie sa se invarta in aceeasi directie cu cea pe care o invarti.

 

Bine ai venit in club :cl! :h5

 

Uite aici 2 video.

 

 

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

multumesc de urare si de primire ! probabil nu am lsd dar am o nedumerire vizavi de cum se invart rotile spate si anume de ce cand anvart de o roata cealalta se invarte invers dar cand anvart de cealalta , cealalta sta pe loc. ce anume se petrece in grupul spate , de ce se invarte pe liber acea roata fata de cealalta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Pai pentru ca Pinin n-are LSD normal ci un diferential Torsen care merge ceva mai complicat. Eu am studiat de vreo 2 ani comportamentul si mi se pare ca functioneaza. Adica la plecare din noroi doar cu tractiune spate, chiar daca la inceput derapeaza, derapeaza ambele nu doar una. Mai mult n-am descoperit, probabil doar daca o sa deschid vreodata carcasa sa vad ce-i inauntru. M-am calmat oricum, nu mă mai stresează subiectul, am văzut că mașina merge până rămâne cu roțile suspendate. Mă stresează mai mult că a cam luat-o rugina pe la aripi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Pai pentru ca Pinin n-are LSD normal ci un diferential Torsen care merge ceva mai complicat. Eu am studiat de vreo 2 ani comportamentul si mi se pare ca functioneaza. Adica la plecare din noroi doar cu tractiune spate, chiar daca la inceput derapeaza, derapeaza ambele nu doar una. Mai mult n-am descoperit, probabil doar daca o sa deschid vreodata carcasa sa vad ce-i inauntru. M-am calmat oricum, nu mă mai stresează subiectul, am văzut că mașina merge până rămâne cu roțile suspendate. Mă stresează mai mult că a cam luat-o rugina pe la aripi...

 

La 15-17 ani vechime ce pretentii sa avem, nu mai sunt fete mari, trebuie sa le bagam putin botox :ha::ha:

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Am si eu o intrebare de incepator... tractiunea pe 2wd e pe spate, nu? Am vazut ca in bord se aprinde pictograma pt rotile fata... si la cea pe care am testat-o in weekend, si la altele pe net. In manual zice ca ar trebui sa fie aprinsa cea pt rotile spate (cum e si logic). Care-i faza? Cand cuplez 4x4, indiferent de treapta, ar trebui sa fie aprinse si fata si spate, nu? Daca, de ex, nu se aprinde... inseamna ca nu cupleaza sau e o problema de senzor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sisteme de tractiune la Pinin: LSD, Superselect, etc...

 

Tractiune permantenta spate.

Daca sunt aprinse nu inseamna ca functioneaza, daca sunt stinse nu inseamna ca sunt defecte, se poate sa fie asa dar nu este o regula.

Se defecteaza senzorii care indica, de multe ori se ard chiar si becurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare