Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema franare Pinin 1.8 GDI


MihaiK

Postări Recomandate

Buna dragi pininisti,dupa ce am citit jumate de forum sa gasesc solutia problemei de franare la masina mea, ma adresez voua dupa ce masina a inceput sa faca urat cand apas pedala de frana si anume cand franez de la 30 km/h in sus pedala de frana bate( dar atentie nu ca si cand ar intra abs-ul, ci se compreseaza, se decompreseaza si tot asa) si volanul imi tremura stanga dreapta foarte violent. Mentionez ca rotile nu sunt dezechilibrate si mai mentionez ca am reusit si sa rup o bucsa de la bara stabilizatoare pe fata, dar nu cred sa fie de acolo. Impresia mea este si ca trage putin dreapta la franare. Sa fie un disc sramb? Dereglat ceva pe la directie? Ce ar putea sa fie?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema franare Pinin 1.8 GDI

 

Disc stramb! Eu nu am Pinin, ci V60, dar coincidenta face sa avem aceeasi problema, a mea e deja la mecanic, se schimba discuri si placute pe fata, plus se rectifica etrierele.

Editat de Tavi D.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema franare Pinin 1.8 GDI

 

Multumesc mult, atunci am sa schimb si eu discurile, placutele si aerisita frana, banuiesc ca fiind stramb discul placutele sunt uzate aiurea asa ca le schimb oricum si pe alea, va tin la curent.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema franare Pinin 1.8 GDI

 

In mod normal cand pui discuri noi se recomanda si placute noi. Eu aveam placute puse acum 10k km, originale, erau practic noi, si mi le-a aruncat mecanicul, ca eu ma gandeam ca poate macar la urmatorul schimb le-as putea folosi... ei bine a zis NU, la gunoi! Cu franele nu ne jucam!

Bafta!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema franare Pinin 1.8 GDI

 

in functie de gradul de uzura a discurilor si de cat de grava este deformarea se pot rectifica discurile. Trebuie insa un meserias care stie ce face si cu scule pe masura. Exista varianta unui dispozitiv care se prinde pe urechile pentru etrier, si pe care dispozitiv este montat un cutit de strung care se regleaza. Discurile se invart "cu motorul" ca sa zic asa.

 

Alternativa este sa le dai jos si sa le duci la un strungar bun, care stie treaba! ;)

 

Varianta 1 a fost aplicata la un disc de pe spate la una din masinile mele din trecut, iar varianta 2 am aplicat-o la una din masinile mele "de strada" (autoturism, nu 4x4).

 

O sugestie, daca tot umbli pe la frane, daca mai ai banuti in buzunar, poti schimba si furtunele de frana cu unele cu camasi metalice. Vor imbunatati franarea.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema franare Pinin 1.8 GDI

 

Multumesc de sfaturi, am hotarat sa schimb discurile cu unele noi, placutele, sa rectific etrierii si sa schimb furtunele cu unele HD, va anunt cum se comporta masina dupa sesiunea de reparatii.

 

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare