Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Body lift & suspension lift


horacleus

Postări Recomandate

Re: Body lift & suspension lift

 

Am facut body-liftul de 3 cm, am ridicat pragurile si bull-barul fata si spate.Masina e ok pe sosea, insa e mult mai bine in offroad, nu mai ating in locurile unde frecam.A necesitat un pic de munca, dar se simte diferenta-ma refer aici la toate modificarile facute: bl-3 cm, sl- 4 cm, jante mai late si cauciucuri cu 4 cm mai mari in diametru.

1456185730_fotodiversealcatel278.thumb.jpg.5ba0225f20e74c2fc0d890855e76053c.jpg

Editat de horacleus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Ce anvelope ai pus acum? Ce dimensiune au? Eu pusesem 215/75/15 cu SL de 7,5 cm (3 inches), fără niciun body lift și nu am tăiat niciun mm din aripi sau barele de plastic. Aveam și praguri, jantele aveau ET -20 și nu atingea niciunde. Doar bara stabilizatoare de pe față dată jos și flexau punțile de ziceai că nu-i adevărat. Uite niște poze:

 

[ATTACH=CONFIG]194554[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194555[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194556[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194557[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194558[/ATTACH]

 

Sincer, din poze mie mi se pare că a mea era și mai înaltă doar din SL și flexa și mai mult. Comparativ cu poza pe care ai pus-o tu. Și nici nu a trebuit să-i fac atâtea modificări.

 

Toate cele bune!:h5

IMG_20130815_182747.thumb.jpg.fa80ae822a9c1a01d70b502a0bd1d226.jpg

IMG_20130815_182833.thumb.jpg.9fba30367c370f97abf5c0d98520d578.jpg

IMG_20130919_102058.thumb.jpg.7879f5e18e19b37860cb53e8fb10d4ee.jpg

C30961591_2.thumb.jpg.6f8bdee7bfb37c99e9a51446a6532a25.jpg

C30961591_7.thumb.jpg.8ef364e4be151bc02625ec2f09d824fd.jpg

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Anvelopele sint 215/75/15, AT-uti.Nici eu n-am taiat aripi sau bare.

Eu am inaltat-o atit cit am crezut ca am nevoie sa trec fara probleme prin locurile pe unde ma dau, si pina acum, pare ok.

De bara stabilizatoare nu ma ating, cel putin deocamdata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Ce anvelope ai pus acum? Ce dimensiune au? Eu pusesem 215/75/15 cu SL de 7,5 cm (3 inches), fără niciun body lift și nu am tăiat niciun mm din aripi sau barele de plastic. Aveam și praguri, jantele aveau ET -20 și nu atingea niciunde. Doar bara stabilizatoare de pe față dată jos și flexau punțile de ziceai că nu-i adevărat.

 

Poti sa-mi dai niste detalii despre SL de 7,5 cm de care vorbesti? De unde ai cumpărat, la ce pret şi ce modificari a implicat SL, ca după ce am vazut pozele tale, parca as vrea si eu asa ceva. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Ce anvelope ai pus acum? Ce dimensiune au? Eu pusesem 215/75/15 cu SL de 7,5 cm (3 inches), fără niciun body lift și nu am tăiat niciun mm din aripi sau barele de plastic. Aveam și praguri, jantele aveau ET -20 și nu atingea niciunde. Doar bara stabilizatoare de pe față dată jos și flexau punțile de ziceai că nu-i adevărat.

 

Poti sa-mi dai niste detalii despre SL de 7,5 cm de care vorbesti? De unde ai cumpărat, la ce pret şi ce modificari a implicat SL, ca după ce am vazut pozele tale, parca as vrea si eu asa ceva. Multumesc

 

@geo_jimny

 

Detalii aici:

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?76194-SUZUKI-JIMNY-DIY-(do-it-yourself)&p=860078&viewfull=1#post860078

 

Și amortizoare mai lungi sau prelungite cele stock cu minimum cât ai înălțat-o.

 

Toate cele bune :h5

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Salut

Am montat pe jimny un kit susp lift (distantiere de arcuri) de 4cm de la roly. Concomitent am montat si un amortizor de directie. Dupa operatiunile astea masina trage stanga. Se intampla chiar si la viteze mici si de asemenea dupa o curba volanul nu revine chiar in 0 ci usor spre stanga. Am facut geometria, am schimbat rotile intre ele, nu am roti franate. Inainte de modificarile amintite, directia era perfecta.

Nu inteleg de unde vine problema si daca nu reusesc sa o rezolv ma gandesc sa renunt la chitul de inaltare si amortizor...

Va rog sa va dati cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Cu kit-ul de înălțare nu cred să aibă vreo legătură. Înțeleg de la tine că întâi ai montat SL-ul și apoi amortizorul de direcție. Corect? Până să montezi amortizorul de direcție, tot așa făcea? Ești sigur că e montat corect?

 

Amortizorul trebuie să fie pe jumătate deschis/destins/decomprimat cu roțile drepte. Și prinderea lui trebuie gândită astfel încât, la viraj într-o parte să se comprime (dar să nu ajungă cursa la minimum înainte ca volanul să-și termine cursa - deci să nu te limiteze amortizorul) - iar la viraj în partea opusă amortizorul să se destindă/decomprime, la fel cu mențiunea să existe toleranță, să nu limiteze cursa volanului/casetei de direcție.

 

Dacă vrei, demontează sau doar deconectează la unul din capete amortizorul și fă o probă, vezi dacă mai trage volanul. Dacă nu, e clar că e de la amortizor și/sau prindere/montaj defectuos.

 

Dacă îmi mai vin alte idei, revin.

 

Aaaaa, nu văzusem, dar dacă spui că volanul nu revine perfect pe centru, e posibil ca geometria să nu fie bine făcută. Eu am pățit-o de mai multe ori, la mai multe mașini. Există meseriași mai pricepuți sau care-și dau interesul și meseriași varză sau pe care-i doare-n :pt de tine, de banii sau de mașina ta.

 

Am dat odată de un idiot, care zicea că el a făcut bine direcția, să dăm volanul jos și să-l montăm la loc, drept. Deși mașina era un bmw e46 și nu se umblase niciodată la volan, eu venisem cu el drept și plecasem cu el, mișcat câteva grade spre stânga sau spre dreapta (nu mai rețin), după "reglajul" de geometrie făcut. L-am lăsat să mai încerce pe acolo, pe la bielete, le-a lungit, le-a scurtat, de câteva ori, dar nu a reușit să-l îndrepte. Am plecat la alt service, alți bani, altă distracție, dar acolo a ieșit din prima. Volanul perfect drept. Deci, se poate, dar câteodată e și chestie de bulan.

 

Toate cele bune!:h5

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Salut

Am montat pe jimny un kit susp lift (distantiere de arcuri) de 4cm de la roly. Concomitent am montat si un amortizor de directie. Dupa operatiunile astea masina trage stanga. Se intampla chiar si la viteze mici si de asemenea dupa o curba volanul nu revine chiar in 0 ci usor spre stanga. Am facut geometria, am schimbat rotile intre ele, nu am roti franate. Inainte de modificarile amintite, directia era perfecta.

Nu inteleg de unde vine problema si daca nu reusesc sa o rezolv ma gandesc sa renunt la chitul de inaltare si amortizor...

Va rog sa va dati cu parerea.

 

Salut,

Imi dau si eu cu parerea. Da jos amortizorul de directie (si vezi cum e asa doar cu inaltarea). Poate e montat prost.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

M-am linistit ....nu era nici amortizorul nici kitul ci doar o anvelopa rebela.

 

Bine că s-a rezolvat și că a fost atât de simplu!:h5

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...

Re: Body lift & suspension lift

 

Revin cu o concluzie personala la intrebarea pusa de mine :wink: privind SL si BL. Body lift nu as mai face decit daca ar fi absolut necesar, a fost o bataie de cap si intimplator sau nu mai multe piese au cedat dupa BL.SL da, dar din arcuri si telescoape mai lungi, nu prelungite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

intimplator sau nu mai multe piese au cedat dupa BL.

 

Hmm... cam care ar fi alea?

Eu stiam ca la Jimny e problema cu BL daca ai rugina in punctele de prindere pe sasiu, pentru ca pot sa apara tensiuni in caroserie si se lasa cu parbriz crapat/spart spre exemplu.

La tine ce a crapat?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Body lift & suspension lift

 

Am refacut(sudat) 3 suporturi de prindere sasiu/caroserie; trepidatii mari in maneta schimbator de viteze, s-au schimbat ceva unghiuri, am intarit/schimbat niste suporti si pe acolo(lucrarile au fost acum 3 ani).Dupa suporturi sasiu a trebuit refacuta/ranforsata tabla de pe linga bucsile de BL. 2 suruburi de prindere sasiu pe caroserie aveau "greierasi", am sudat piulitele de caroserie sa nu se mai desfaca.Pe linga astea, au fost probleme la montaj, pentru a monta distantiere de 3 cm, caroseria a trebuit separata de sasiu mai mult, moment in care au cedat prindreri furtune/cabluri, pe care le-am platit eu, mecanicul mi-a spus ca-mi asum riscurile :p .Cred ca am uitat 1-2 probleme pe care le-am mai avut, in masura in care mi le amintesc le trec aici.

Este si o parte buna in toata nebunia asta: inaltareea de 5 cm SL+3 cm BL, m-a ajutat mult in teren, foarte rar am mai frecat masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...

Salut!

am achizitionat de curand inaltatoarele de arcuri de 5 cm din poliuretan (cred). Acestea sun putin diferite in sensul ca doua au "gatul" (ma refer la partea care intra in arc) putin mai lung decat celelalte doua.

In concluzie cred ca sunt diferite in functie de partea pe care se vor monta respectiv pe puntea fata/spate.

Stie cineva cum se vor monta - cele cu "gat" mai scurt pe puntea fata sau pe cea din spate?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare