Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reconditionare jante aluminiu


Postări Recomandate

Am cumparat un set de jante originale de aluminiu pentru Mitsubishi Pajero mk1 care necesita reconditionare. Stie cineva vreun loc in Cluj unde se face aceasta operatiune? Vreau sa arate ca de fabrica, nu de o singura culoare (au gaurile vopsite in negru). Atasez o poza cu tipul de janta.

40proc.thumb.jpg.4ba931206054fa2093a22ecc3e9063b2.jpg

Editat de Astral
VREUN / VREO....fara cratima ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Alea nu sunt jante vopsite,pe fata este aluminiu polishat si nu gasesti o firma sa le fac exact cum au fost originale decat in Italia sau Anglia.Polish oglinda fac toti pe aici dar acela este un polish realizat cu o taietura de diamant pe un strung cu comanda numerica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Am cumparat un set de jante originale de aluminiu pentru Mitsubishi Pajero mk1 care necesita reconditionare. Stie cineva vreun loc in Cluj unde se face aceasta operatiune? Vreau sa arate ca de fabrica, nu de o singura culoare (au gaurile vopsite in negru). Atasez o poza cu tipul de janta.

 

Ai rezolvat in vreun fel problema?

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Inca nu. Pana cum am gasit doar oferte de revopsire intr-o culoare sau dupa telefonicul "da, cum sa nu" ajuns la fata locului mi s-a zis ca nu o pot face. Cred ca voi lua alta in locul celei care arata foarte rau si cu restul de trei vor ajunge pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Inca nu. Pana cum am gasit doar oferte de revopsire intr-o culoare sau dupa telefonicul "da, cum sa nu" ajuns la fata locului mi s-a zis ca nu o pot face. Cred ca voi lua alta in locul celei care arata foarte rau si cu restul de trei vor ajunge pe masina.

 

Eu am luat niste jante 5x112,de Mercedes parca si mi le-am reconditionat singur.

Uite aici informatie despre cum sa iti reconditionezi singur jantele : http://forum.4tuning.ro/83-car-styling/270519-vopsesti-jantele-acasa.html

 

In caz ca administratorul considera ca fac reclama,rog sa mi se stearga topicul.

1169363863_1_110.0098-periisarmacombinate(3buc_set).jpg.cafd19fa615aef0f178d7361cd4b9bd7.jpg

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Iti cunosc topicul. Diferenta este ca la tine era janta vopsita. Cum zicea si fastbiker ale mele sunt mai ciudate, facute pe strung. Daca tragi degetul pe ele se simt canelurile minuscule. Cele de tabla le-am reconditionat si eu simplu. Dar astea sunt mai speciale. Am atasat si o poza cu una dintre eles.

janta1.thumb.jpg.81b1efb632177d9dd0e3e6318ae54417.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Iti cunosc topicul. Diferenta este ca la tine era janta vopsita. Cum zicea si fastbiker ale mele sunt mai ciudate, facute pe strung. Daca tragi degetul pe ele se simt canelurile minuscule. Cele de tabla le-am reconditionat si eu simplu. Dar astea sunt mai speciale. Am atasat si o poza cu una dintre eles.

 

Gresesti,nu ai de unde sa imi cunosti topicul,fiindca nu am deschis niciunul. :grin:

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Inca nu. Pana cum am gasit doar oferte de revopsire intr-o culoare sau dupa telefonicul "da, cum sa nu" ajuns la fata locului mi s-a zis ca nu o pot face. Cred ca voi lua alta in locul celei care arata foarte rau si cu restul de trei vor ajunge pe masina.

 

Jantele tale fiind diferite fata de celelalte,cu siguranta necesita o atentie suplimentara.

In cazul canelurilor,poti incerca inlaturarea vopselei de pe ele prin sablare,pe urma vopsire electrostatica.

Bafta.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Nu au vopsea in caneluri (decat in acele gaurele negre). In rest e metal "polishat" la strung. Nu m-ar deranja nici vopsirea in camp electrostatic. Dar in doua culori cum este acum. Si nimeni nu a acceptat cand a vazut despre ce este vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

@vas_adam2000: Daca ai aflat vreun meserias/atelier bun in Cluj, da-mi te rog si mie un pont (pe PM).

As vrea si eu sa curat/vopsesc niste jante de aliaj (mai 'normale', nu asa complicate ca ale tale).

Mersi.

"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana" A. Tarkovski

Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

@vas_adam2000:

Indraznesc sa te intreb din nou: Ai gasit vre-un meserias/atelier bun in Cluj, pt sablat/polishat? Zi-mi si mie te rog, ca pe oricine intreb, toata lumea trage din umeri.

Multumesc anticipat.

"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana" A. Tarkovski

Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Nu, nu am gasit. Mai exact, dupa discutii purtate cu mai multe persoane am renuntat la ideea reconditionarii. O vopsire electrotatica nu era pe placul meu. Intre timp am gasit inca doua jante identice dar intr-o stare foarte-foarte buna. In curand voi monta anvelopele pe cele doua si din restul de 4 voi alege pe cele mai bune pentru inca doua din roti. Intre timp mai caut inca doua foarte bune. E o varianta mult mai ieftina decat reconditionarea ca la carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Am cumparat un set de jante originale de aluminiu pentru Mitsubishi Pajero mk1 care necesita reconditionare. Stie cineva vreun loc in Cluj unde se face aceasta operatiune? Vreau sa arate ca de fabrica, nu de o singura culoare (au gaurile vopsite in negru). Atasez o poza cu tipul de janta.

 

Incearaca pe Plevnei,in Cluj,unde indreapta, sableaza si revopsesc jante. Au strung CNC pentru reconditionarea jantelor, asa-zis "DIAMOND CUT".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Si jantele din fabrica sunt vopsite in camp electrostatic in prima faza.

 

Jantele de firma au aplicat doar primerul electrostatic,vopseaua este lichida pe baza de solventi..primerul se polimerizeaza la temperatura scazuta si cu o durata de coacere mai mica.

 

Exista si vopsea lichida aplicata electrostatic care la fel se polimerizeaza la o temperatura scazuta fata de pulbere.

 

Si nu in ultimul rand nu poti compara in nici un fel cuptoarele de coacere,instalatiile automate de acoperire uniforma cu pulbere,tehnologia diferita pentru diversele tipuri de aliaje pe care o detin fabricile producatoare de jante cu mizeriile,chinezariile si personalul deloc specializat ale asa ziselor centre de reconditionat jante din Romania.

Se greseste inca de la inceput cand se apuca sa sableze aluminiul,o reconditionare de calitate se face prin curatarea chimica a jantelor din aliaj iar primerul electrostatic sau lichid nu trebuie sa lipseasca din reconditionatul jantelor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare jante aluminiu

 

Jantele de firma au aplicat doar primerul electrostatic,vopseaua este lichida pe baza de solventi..primerul se polimerizeaza la temperatura scazuta si cu o durata de coacere mai mica.

 

Exista si vopsea lichida aplicata electrostatic care la fel se polimerizeaza la o temperatura scazuta fata de pulbere.

 

Si nu in ultimul rand nu poti compara in nici un fel cuptoarele de coacere,instalatiile automate de acoperire uniforma cu pulbere,tehnologia diferita pentru diversele tipuri de aliaje pe care o detin fabricile producatoare de jante cu mizeriile,chinezariile si personalul deloc specializat ale asa ziselor centre de reconditionat jante din Romania.

Se greseste inca de la inceput cand se apuca sa sableze aluminiul,o reconditionare de calitate se face prin curatarea chimica a jantelor din aliaj iar primerul electrostatic sau lichid nu trebuie sa lipseasca din reconditionatul jantelor .

 

Cei de pe Plevnei, din Cluj asa procedeaza cum descri si tu. In prima faza , indreapta jantele, daca sunt zgarieturi profunde incaraca cu sudura in argon,(nu cu chit), il slefuieste, dizolva chimic vopseaua veche, sableaza foarte fin ca sa aiba aderenta primerul electrostatic si numai dupa acea aplica vopseaua pe baza de solvent. ( si bineinteles si lacul ) Daca este necesar, palpeaza fata jantei, fac un program CNC, si strunjesc cu un strung special pentru jante, asa-zis "DIAMOND CUT", si dupa acea lacuiesc toata fata jantei. Toate fazele reconditionarii se poate vedea si pe situl lor.Daca introduci in Google, "reparatii jante Cluj", sunt pe prima pagina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare