Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?


raduflorean

Postări Recomandate

Buna ziua, ma inscriu si eu aici pe forum cu masinuta mea un patrol k260 ebro cu motor de 2.800 turbo de 103 cai din 1992

Masina am adus-o din Spania, oare as putea s-o transform in autoutilitara pentru inmatriculare? Daca da ce modificari trebuie sa aduc masinii? Va multumesc si sa aveti o zi buna.

IMG_20131014_102335.thumb.jpg.34c5e9d7f7a66a399efd6487e84986e5.jpg

IMG_20131014_102306.thumb.jpg.c78869342725d6b82099e30edca569c8.jpg

IMG_20131014_102259.thumb.jpg.450af63214cb288adc4dd827c69e7dc4.jpg

IMG_20131014_102248.thumb.jpg.7431364e7ca18478d22f3b364fedf01d.jpg

IMG_20131014_102238.thumb.jpg.075548e9b422559165ae325ce71550ad.jpg

Editat de raduflorean
Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

De-ai sti cate topicuri si ce discutii aprinse sunt pe forum pe tema transformarii in autoutilitara.....

 

Da-i o "Cautare avansata" dupa "autoutilitara" :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum&p=790963&viewfull=1#post790963

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

De-ai sti cate topicuri si ce discutii aprinse sunt pe forum pe tema transformarii in autoutilitara.....

 

Da-i o "Cautare avansata" dupa "autoutilitara" :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum&p=790963&viewfull=1#post790963

 

Multumesc de sfat intradevar nu am cautat o sa caut. O zi buna!

Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Turometrul nu e neaparat un criteriu de apreciere ... daca ai bordul Jaeger . Dupa un timp imbatranesc doi condensatori si un semireglabil . Inlocuirea celor doi inculpati si curatarea semireglabilului poate revitaliza punctul de contact dintre cursor si elementul rezistiv , dar si el ( elementul ...) nu mai are aceasi rezistenta initiala si va trebui recalibrat turometrul . Mie mi-a fost ( si inca mai este ) suficienta o reglare aproximativa , folosind ca etalon fina mea ureche ( aia ca nu-i bleaga ) ... si gata .

 

Personal ma gandesc ca se putea face cu spatiul respectiv ceva mai util , cum ar fi un panou compus similar cu partea dreapta ( un al doilea voltmetru , al doilea litrometru , ceas de boost - pe care-l consider mult mai util , termometru ulei , ... poate si un turometru mic , mic , mic ... sau nu ... ) . Adica alea care-mi trebuie mie ...

 

Daca crezi ca ai nevoie de poze cu operatia de recalibrare , caut in vagaunele prafuite din calc si poate te ajuta .Daca e acelasi bord .. eu am cam aceasi masina , LWB...

 

Pune o poza ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro

 

oare as putea s-o transform in autoutilitara pentru inmatriculare? Daca da ce modificari trebuie sa aduc masinii? Va multumesc si sa aveti o zi buna.

Incepand de saptamana asta, nici o masina nu mai poate fi facuta utilitara la RAR in Romania, decat daca asa este importata.

Stima,

Florin Bogdan

"Imaginaţia este mai importantă decât cunoaşterea. Cunoaşterea este limitată. Imaginaţia înconjură lumea" – Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Bordul e ientic , asa ca ( daca dupa vestea de mai sus despre autoutilitare ) mai ai chef de fineturi , poftim ceva material de studiu :

 

1526551942_P1060518(Medium).JPG.7ff158056f298d2534cb79863e015e4f.JPG367706964_P1060519(Medium).JPG.7d4768df347ccaa4a957c308d0eb90bf.JPG443510356_P1060520(Medium).JPG.df2a4af1509eccb9d84445edf590c23e.JPG

 

Spor la lucru , trebuie doar putina atentie .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro

 

Incepand de saptamana asta, nici o masina nu mai poate fi facuta utilitara la RAR in Romania, decat daca asa este importata.

Stima,

Florin Bogdan

 

Da multumesc de informative, atunci o sa ramana la caratul lemnelor si la distractie :)

Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Bordul e ientic , asa ca ( daca dupa vestea de mai sus despre autoutilitare ) mai ai chef de fineturi , poftim ceva material de studiu :

 

[ATTACH=CONFIG]192362[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]192363[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]192364[/ATTACH]

 

Spor la lucru , trebuie doar putina atentie .

 

Multumesc pentru poze, o sa incerc daca nu o sa reusec o sa cer detalii in continuare. O seara placuta.

Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro

 

Incepand de saptamana asta, nici o masina nu mai poate fi facuta utilitara la RAR in Romania, decat daca asa este importata.

Stima,

Florin Bogdan

 

daca tot e de rau, nu o dezmembrezi?:grin:

caut o punte fata de 260 cu raport de 4,625.

 

On Topic: ordinul 1049/2013 adica RNTR 7 a fost modificat.

paragraful referitor la aceste transformari spune:

 

"8.51. Omologarea unui vehicul din categoria N1 obtinut prin modificarea unui vehicul din categoria M1 este admisa numai daca:

- vehiculul din categoria M1 supus modificarii este derivat dintr-un vehicul din categoria N1; si

- vehiculul final din categoria N1 respecta cerintele in vigoare pentru incadrarea in categoria N1.

Prin vehicul din categoria M1 derivat din categoria N1 se intelege acel vehicul a carui parte anterioara montantului caroseriei aflat in spatele geamurilor laterale fata (montantul B) este identica cu cea a unui tip de vehicul preexistent din categoria N1 avand o caroserie tip BB fara geamuri laterale in spatele montantului B."

 

deci daca vrei sa modifici masina din m1 in n1 trebuie sa vezi daca masina ta a existat in varianta de duba(panel van).

 

daca a existat se poate face daca nu, nu.

 

dar inainte de toate verifica valoarea timbrului de mediu pentru autoturism si pentru autoutilitara. s-ar putea ca efortul de a o transforma sa nu renteze.

 

Deci autoutilitare se pot face dar in alte conditii.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Este posibil comform acestei imagini ca modelul asta sa aiba diferntial spate autoblocant? Luata din manual de patrol

 

Manual_de_taller_Patrol_260_Motor_A4_28

Manual_de_taller_Patrol_260_Motor_A4_28.doc

Editat de raduflorean
Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Da . Eu am avut LSD pe spanioloaica ,inca mergea bine , m-a creierit cu banii cheltuiti pe ulei LS . Manualul e corect ... Nissan Iberica a monat doua tipuri de LSD , cel de pe 260 fiind putin mai mare .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Am gasit manualul complet pentru 260 doar ca este tot in spaniola

Mie mi se pare ca nu imi functioneaza lsd-ul daca il am cand patineaza o roata patineaza in truna nu da semne ca ar prinde ceva cealalta

Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

In cazul asta ai doar diferential deschis , sau un LSD cu discurile uzate si ineficient .

 

Ce manual ai gasit ? Sunt si eu interesat de electrica la 260 ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Manualul este de 24,3mb in format pdf si nu pot sa il incarc aici ca nu ma lasa, eventual lasa-mi o adresa pe PM si o sa ti-l trimit. O sa deschid capacul diferentialului sa vad de care este asa o sa stiu sigur :)

Editat de raduflorean
Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Nu trebuie neaparat sa deschizi diferentialul poate ai noroc sa depistezi altfel - langa busonul de umplere cu ulei poate xca inca mai este un stiker mic , galben , rosu sau portocaliu care poarta inscriptia LS, LSD , sau ONLY LSD OIL ... sau , daca ambele roti spate sunt ridicate si la rotirea cu mana a uneia , roata cealalta se roteste in acelasi sens ( sau macar are tendinta de rotatie in acelasi sens , catusi de putin ) atunci are diferential LSD ( mai mult sau mai putin eficient , dupa cum au trecut anii si intretinerea ... ) .

Daca roata opusa celei rotite se invarte din prima in sens opus , atunci diferentialul e simplu , sau LSD-ul e total ineficient . Se poate repara , se gasesc discuri , dar ....

 

 

Cu multumirile anticipate pentru efort , ai adresa de mail in PM .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol K260 Ebro - transformare in autoutilitara ?

 

Nu trebuie neaparat sa deschizi diferentialul poate ai noroc sa depistezi altfel - langa busonul de umplere cu ulei poate xca inca mai este un stiker mic , galben , rosu sau portocaliu care poarta inscriptia LS, LSD , sau ONLY LSD OIL ... sau , daca ambele roti spate sunt ridicate si la rotirea cu mana a uneia , roata cealalta se roteste in acelasi sens ( sau macar are tendinta de rotatie in acelasi sens , catusi de putin ) atunci are diferential LSD ( mai mult sau mai putin eficient , dupa cum au trecut anii si intretinerea ... ) .

Daca roata opusa celei rotite se invarte din prima in sens opus , atunci diferentialul e simplu , sau LSD-ul e total ineficient . Se poate repara , se gasesc discuri , dar ....

 

 

Cu multumirile anticipate pentru efort , ai adresa de mail in PM .

 

Acum am trimis.

Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare