Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Optiuni montare antena


omoroka

Postări Recomandate

Oameni buni, am mari probleme cu emisia si receptia :ha:

 

Problema mea tine de felul in care am in prezent antena montata pe masina.

 

Echipamentul folosit consta intr-o statie TTI550 si o antena din chitul TTI CB145 care se afla montata in prezent pe coltul barei fata dreapta prin intermediul unui cablu asemenator cu cel de mai jos.

 

cablucb.jpg.289f3146a7c34120202bd4def634243a.jpg

 

Statia si antena sunt bune, sunt sigur de asta, pentru ca atunci cand le folosesc in combinatie cu suportul magnetic bate la distante impresionante, e/r fiind clare, fara paraziti.

 

Problema, ca sa revenim la ea, tine deci de felul in care este montata in prezent antena pe bara, si nu cred ca este data de proasta calibrare cat mai degraba de faptul ca in acel colt de bara se aduna mereu noroi si apa care oxideaza prinderea si deci masa antenei.

 

In concluzie as dori sa stiu ce alte optiuni de prindere a antenei pe masina as mai putea avea? Orice alta idee de imbunatatire a actualei prinderi este binevenita.

 

Va multumesc.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Optiuni montare antena

 

Un ML 145 de la President pe bara , faca mai putin decat o"scurtatura " pusa pe plafon. Principalul atu al unei antene este inaltimea. Cu cat este mai sus cu atat emite si receptioneaza mai bine. Locatiile de acest gen ( adica de pe bara ) se folosesc doar in situatia in care montarea pe plafon este contraindicata din cauza lucrurilor care pot lovi antena ( crengile ) . Indiferent cum o prinzi pe bara sau in alt loc aflat jos , o vei putea folosi doar pe distante scurte . Daca doresti calitate pe distante lungi , trebuie montata cat mai sus posibil si calibrata exact pe acel loc .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Optiuni montare antena

 

Solutia pe care am aplicat-o eu, cu modificari minime si cu rezultate f bune (pt cerintele mele). Spicul culcat asigura legatura in coloana si nici nu-l agati de crengi. In plus, il poti demonta.

Solutia optima dpdv radiatie o ofera mijlocul plafonului care asigura cel mai bun plan de masa pt antena. Modificand inclinarea tijei se modifica in anumite limite si directivitatea.

 

20141108_124708.thumb.jpg.dc87cf0c0cb38e9f1d9d5f533489dca6.jpg20141108_124846.thumb.jpg.9a3b31b65340bf39a05ad38c3b7766b1.jpg20141108_124952.thumb.jpg.1633ff32187e436d3f447a27fd816265.jpg20141108_142734_Richtone(HDR).thumb.jpg.39733eedbadafaffd5bc33fb1493f9db.jpg20141108_142820_Richtone(HDR).thumb.jpg.9dca2267f88ca3b76f1bfb9d640937be.jpg

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Optiuni montare antena

 

cam la ce distanta bate spicul ala culcat?

In alta ordine deidei, ctinu, e faina solutia ta de atasare a statiei in bord (clema aia cromata). Ma gandeam si eu o la varianta asemanatoare si sUnt curios cad de comoda e cand pui statia in ea, in timpul mersului.

Trebuie sa te uiti cu atentie la clema cand pui statia in timpul mersului luandu-ti privirea de la trafic sau poti face miscarea asta si automat, mecanic, fara sa fii atent?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Optiuni montare antena

 

1. N-am facut masurari exacte cu spicul culcat. Am avut legatura buna intre 3 masini insirate cam pe 6-700m, inclusiv fara vizibilitate intre ele. De pe vf. Sureanu, cu antena verticala, am luat legatura cu un tir-ist din Cugir (vreo 30-35 km in linie dreapta), care initial m-a injurat, crezand ca imi bat joc de el.

2. Pozitia statiei e cea mai ergonomica si stabila. O ridici si o agati la loc cu ochii inchisi. Daca chiar vrei, poti sa-i atasezi un microfon exterior agatat la "indegura" si atunci nu o mai misti din locul ei.

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare