Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi achizitie Pinin


Byk

Postări Recomandate

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

As mai adauga o chestie la Pinin, ca acum am avut si eu zilele trecute multe drumuri de facut cu el, vreo 2000 km prin tara: masina asta se aseaza extraordinar la 130-140 km/h, toarce efectiv, ii place. Bine, suge vreo 10%, dar na.... Pe national la 80-90 km/h am reusit sa scot si 6%, in general cam 7,5. Pana acum am evitat sa trag de ea, am zis sa schimb primul ulei, dar acum ca i-am pus un Motul performant am vrut sa vad ce stie. La 130 te baga in scaun, rupe asfaltul in depasiri, e o super masina pe asfalt. Eu zic ca asta adaugat la dotarile decente de off-road o face o alegere extraordinara pentru cine vrea ceva sub 2000 cmc si nu vrea sa faca off-road extrem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Dpdv motor si transmisie, Pininul nu are nici o treaba cu noroiul ala. Singura problema ar fi garda la sol care este de doar 20,5 cm, standard. Daca observi, aceeasi problema o are si Samuraiul acolo, ca ramanea suspendat. Pe acolo, cu un Patrol, Land Cruiser, Pajero... treci fara sa simti, bineinteles, echipat minim cu MT. Asta este diferenta intre "veverite" si "liga mare".

 

Revenind la comparatia Pinin - Samurai, pot sa-ti punctez urmatoarele aspecte:

 

* Pinin - probate de mine:

 

+ confort acceptabil

+ computer de bord - pentru unii fita, pentru altii o necesitate

+ AC

+ Super Select (cum spunea si un coleg mai sus, poti rula si pe asfalt in 4x4, mai ales la viteza mare pe curbe, sau pe ploaie, depaseste ESP-ul)

+ motorul GDI, care mie mi se pare o mare "smecherie"

+ constructie robusta, calitate Mitsubishi (am facut o coborare pe toboganul de noroi, pe vremea cand era cumplit acolo, cea mai mare parte "pe burta" ca aveam rotile in aer din cauza sleaurilor, si in afara ca s-a rupt toba de la jumate, dar am sudat-o a doua zi simplu, in rest nu a avut nimic masina)

+ 170 km/h pe asfalt

+ foarte frumos (acum depinde si de gusturi), design Pininfarina

 

- limitari la inaltare, din cauza suspensiei fata (dar aici se pot aplica anumite artificii, exista exemplu pe forum)

 

* Samurai - vazute de mine la diverse iesiri

 

+ nu are moarte! :ha: indoit, tavalit, merge inainte.

+ constructie simpla si robusta

+ piese gramada din dezmembrari

+ raport bun CP/masa

+ aspect spartan, cu personalitate (tot de gusturi depinde si asta)

 

- dai cu capul de toate alea, prin el, asa topaie

- e chel, in afara ca se deplaseaza, nu mai stie sa faca nimic

- model foarte vechi, e greu sa gasesti o masina in stare foarte buna, deci trebuie investit in resuscitare; alea bibilite si costa mai mult

- majoritatea nu au sevodirectie, asa ca daca vrei deplasari zi de zi, prin oras, devine neplacut

- siguranta este spre zero, caroseria fiind destul de firava, deci ai nevoie de rollcage pentru treburi mai serioase

 

 

Tu stii ce vrei sa faci cu noua masina... Cand esti intre doua variante, cel mai bine este sa te dai cu ambele, sa vezi care-ti place mai mult, sau si mai bine, sa alegi in functie de necesitate.

 

Referitor la partea cu inaltarea, eu unu nu as da - Pininului si iti explic si de ce. Atasez aici doua poze din care o sa vezi diferetele inainte si dupa inaltare, cu niste artificii simple: inaltatoare 4-5 cm si cauciucuri plus jante.1570571909_2013-12-1410_05.58(Large).thumb.jpg.919438292da5e1af7ba74a30fd5ad3dc.jpgphpmWzWBuAM.thumb.jpg.f40dc23680a0457dd901a31ddf3b3e28.jpg

Pajero Pinin 2.0 GDI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

... niste artificii simple: inaltatoare 4-5 cm si cauciucuri plus jante.

Pai da si detalii, eventual poze cu lucrarea. Ai pus si pe fata inaltatoare? De cat sunt noile cauciucuri? Atinge pe undeva, pe fata? Ca acolo e buba, spatele se ridica usor.

Hai sa vedem si noi cum arata la roata fata, pune niste poze detaliate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Pinin-ul are reglaj pentru unghiul de cădere faţă? Pentru că la o înălţare mai agresivă cred că devine necesar acest reglaj.

 

 

Uite un Pinin binişor înălţat:

Editat de Byk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Pininul pe suspensie stock nu are reglaj la unghiul de cadere dar se pot castiga cateva grade majorand gaurile fuzetei si amotrizorului cu un burghiu (am facuto eu si nu e nici o problema am bagat de atunci 2900 km de autostrada dintr-o bucata si multe altfel de drumuri si nici o problema).

Si da GDI e mare smecherie (aproape toate masinile pe benzina de ultima generatie au asa ceva) si daca spui ca sunt problematice referindute la a mea sa sti ca eu nu pot sa o las in service ca am nevoie de ea zi de zi iar in zona unde sunt acum reprezentanta mitsubishi e ultimul loc in care m-as mai duce. Si in plus ca la mine e un fel de moft ca nu vibreaza mereu ci doar din cand in cand dar vreau eu sa fie ca din fabrica (pitici pe creier), poate ca daca as avea timp sa o las o saptamana in service mai mult ca sigur i-ar gasi buba (probabil ceva banal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Nu, nu m-am referit în mod special la maşina ta, sunt mai multe posturi în acest sens, dar am văzut că problemele care apar sunt rezolvabile, adică bujii, benzină mai bună, microfiltrele de la înaltă. Nu mă sperie aceste aspecte, deci nu le consider cu adevărat probleme.

 

Legat de unghiul de cădere, soluţia ta este una universal valabilă, există maşini cu acelaşi tip de suspensie care au în locul suruburilor normale, unele cu excentric, este adevărat însă, doar pentru corecţii minore la o maşină de asfalt. Se poate rezolva şi în felul descris de tine, dar în plus, eu m-aş gândi şi la o modalitate de blocare, adică să nu rămână în poziţia corectă doar prin strângerea şuruburilor.

 

Ca să recapitulăm:

 

- Pentru a înălţa maşina putem folosi metoda descrisă de către Călugăru, o soluţie simplă şi uşor de executat. El spunea că a făcut acele distanţiere de 50mm, dar că se puteau face chiar de 65mm. O singură modificare aş face eu la acele distanţiere, le-aş face de tip flanşă, ca la roată, adică prinsă fix de şuruburile amortizorului şi, cu alte prezoane fixate în flanşă, prins amortizorul de caroserie. Asta este iarăşi simplu de rezolvat. Şi făcute dintr-un material mai uşor. Pe spate nu aş merge pe soluţia (provizorie de altfel şi la el) cu prelungire pe bază de platbandă a amortizoarelor, se poate fabrica un dispozitiv mai rigid acolo, până la găsirea unor amortizoare mai lungi (a găsit Kedu ceva, dar văd că nu a mai postat codul lor). Tot Călugăru spunea că merg puse arcuri de Twingo.

 

- Pentru reglarea unghiului de cădere putem folosi metoda lui Ionuţ, adică ovalizarea găurilor amortizorului, cu amendamentul că trebuie găsită o metodă de fixare permanentă a şuruburilor, pentru a nu sta sta roata în poziţie corectă doar prin strângerea şuruburilor.

Singurul dubiu care îl am până aici este poziţia planetarelor şi cât de mult vor fi solicitate suplimentar.

 

- Urmează flanşe distanţiere pe butuci, Kedu58 a pus de 40mm, dacă mecanica maşinuţei suportă acest lucru este ok, plus că la această dimensiune scăpaţi de polizarea etrierilor. Kedu a spus că acele flanşe au costat 840 roni, nu este nici mult, nici puţin, dar eu zic că, dacă găsiţi un material bun şi uşor, un strungar bun vi la face la jumătate de preţ.

 

- Cauciucurile puse de Călugăru şi Kedu sunt 235/75/15, care mai ridică maşina cu 24 mm, sincer eu aş vrea mai mult, cu riscul de a tăia din partea din faţă a caroserie şi ciocănit mai mult spre prag. Aşa ar intra oare cauciuc 31/10.5/15?

 

Îmi poate spune cineva ce dimensiuni au cauciucurile din imagine?

 

Pinin.jpg.1b5691a80881f9393315a025fb4e2372.jpg

 

- Mergând la extrem, cu flanşe de 65mm la amortizoare şi cauciucuri mai mari, 31/10,5/15 de exemplu, care ar mai ridica cu 35mm, rezultă o înălţare efectivă de 10mm. Nu este fantastic, dar nici prea rău, problema este să se poată şi să ducă mecanica maşinuţei.

 

- Bineînţeles, scuturi pe sub toată maşina, am văzut că se găsesc, dar sunt scumpe cu siguranţă, se pot face din tablă de dural de 5mm, eventual striată.

 

- Mai rămâne problema blocantului spate, din ce am citit, ele au din fabrică un autoblocant Torsen Limited Slip, dar am văzut comentarii ale proprietarilor cum că nu prea dă rezulate în teren. Există de la ARB, dar trebuie să pui 1500 euro pe masă...

Oare nu există vreo soluţie mecanică de autoblocant, aşa cum am văzut la Samurai? Ar ieşi mult mai ieftin.

 

Cu siguranţă am scăpat ceva din vedere, vă rog să veniţi cu completările şi criticile de rigoare.

 

Concluzionând, există ceva potenţial cu cheltuieli nu foarte mari, însă mie îmi rămâne pe suflet o întrebare, de ce majoritatea proprietarilor, după ce au încercat mai multe metode de modificare, au sfârşit prin a vinde maşinuţa, pentru altceva mai orientat spre offroad? Ştiu, este una retorică...

Editat de Byk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Referitor la partea cu inaltarea, eu unu nu as da - Pininului si iti explic si de ce. Atasez aici doua poze din care o sa vezi diferetele inainte si dupa inaltare, cu niste artificii simple: inaltatoare 4-5 cm si cauciucuri plus jante.[ATTACH=CONFIG]198114[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]198115[/ATTACH]

 

Frumos ai făcut-o!

Da-ne și nouă detalii despre modul de înălțare pe față si pe spate. Ce anvelope ai pus? Ce jante, 15 sau 16? Cum ai rezolvat cu suportul de arc pe față, daca ai pus roti mai mari?

Mulțumim pentru informații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Nu are nimeni nimic de adăugat/comentat/criticat la pomelnicul înşirat de mine?

O fi de bine sau de rău?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Eu personal nu m-as apuca sa modific mult un Pinin din cauza ca e o masina un pic mai rara si e greu spre imposibil de gasit piese de schimb care sa nu fie originale, iar cele originale au un pret de ti se face rau. De aia nu m-as baga la inaltari, roti mai mari sau alte lucruri care ar pune in pericol piese scumpe, mai bine as lua pentru asta o Vitara, un Samurai, ceva pentru care piata de piese de schimb e foarte vasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pentru achiziţionarea unui Pinin vă rog.

 

Da, din acest punct de vedere ai perfectă dreptate, din păcate...

Dacă îi fac aceste modificări, automat o voi forţa mai mult decât în mod normal, iar la o ieşire se pot întâmpla multe lucruri neplăcute, oricât ţi-ai propune să fii de grijuliu.

Şi să mergi cu frica în sân, parcă iar nu este o plăcere.

Mulţumesc pentru sfaturi, alegerea este destul de dificilă, rămâne de văzut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Pai intereseaza-te cat ar costa ce poate sa crape, cum ar fi o planetara. Eu pariez pe un pret de mult peste 1000 de euro pentru una, impresia mea e ca orice piesa la masina asta costa 5.200 RON, ca atat mi-au cerut si pe pompa de benzina si pe computerul de injectie, diferenta de vreo 2 lei. Mai exista varianta SH din dezmembrari, dar greu gasesti un Pinin la dezmembrat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Planetara SKF e undeva la 900 de RON.

Eu unu am observat duminica seara diferenta cand am parcat langa un Nissan tot in 3 usi (cred ca era Patrol sau oricum ceva asemanator). Deci pe bune, "Pufarina" era buburuza pe langa ala. E la mintea cocosului ca daca vrei sa te arunci cu ea in noroaie o alegeai pe cea mare, iar de mers pe strada pe cea mica (pentru consum) iar partea de mijloc e oricare dintre cele doua in functie de gusturi, sau ce "pitici pe creier" are fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Sa zicem ca masina este in mintile ei la cumparare si nu necesita nicio reparatie (costisitoare), decat schimburile de consumabile si distributia... lucru (cred eu) ce nu costa enorm (sau costa fiind Pinin? :grin:)

 

...Bun! Acum sa zicem avem un pinin ok. Cam cat ar costa si in ce ar consta in mare o inaltare pt. a putea rula fara probleme pe 235-uri, eventual 31''? Stiu ca sunt "n" variante fiecare cu pretul ei... dar intreb asa, una low cost (nu tiganeala, dar totusi fara prea mari costuri si batai de cap).

 

Asta ca sa stim cam cat ar trebui sa investim pentru o "preparare" offroad minima: cauciucuri mai mari si implicit lift-ul necesar acestora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

am de 3 ani pin motor 1.8 3 usi cutie automata

consumul este ENORM, ENORM

la drum lung mers usor sub 8% nu mi-a luat niciodata

in ultimul timp am pus benzina scumpa 6,3 lei / litru si la fel de mult consuma

in oras si pe langa iarna am consum de 12 - 14 %

mereu am avut propleme cu tremuratul

urmeaza sa-i schimb microfiltrele si bujiile sa vad daca se reduce consumul si tremuratul

parerea mea ca nu e o masina ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Nu... in padure avea odata 14, da eu nu m-am dat prea mult cu ea pe off, poate papa si mult mai mult. El s-a referit la persul pe asfalt sau cel putin asa am crezut eu :D.

Nici nu fac mare lucru cu a mea la cum e echipata acum, asa ca nici nu prea incerc.

Editat de Ionut.Soptea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Eu cred ca pe cutie automata iese consumul cu cel putin 1 l daca nu 2 mai mare, asta e.... Eu am reusit si 6% in afara in conditii de condus foarte economic iar in Bucuresti pe aglomeratie maxima nu sare de 10,5-11. Intr-adevar cu frigul a crescut consumul cu mai mult de 1 l fata de asta-vara, atunci am reusit 5,8 in afara si in oras nu sarea de 9.

 

Intreba cineva de distributie, eu am schimbat-o cum am luat masina, nu costa mult, nu mai stiu exact cat dar cam cat costa orice distributie pe curea, maxim vreo 4-500 RON un kit bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Eu cred ca pe cutie automata iese consumul cu cel putin 1 l daca nu 2 mai mare, asta e.... Eu am reusit si 6% in afara in conditii de condus foarte economic iar in Bucuresti pe aglomeratie maxima nu sare de 10,5-11. Intr-adevar cu frigul a crescut consumul cu mai mult de 1 l fata de asta-vara, atunci am reusit 5,8 in afara si in oras nu sarea de 9.

 

Intreba cineva de distributie, eu am schimbat-o cum am luat masina, nu costa mult, nu mai stiu exact cat dar cam cat costa orice distributie pe curea, maxim vreo 4-500 RON un kit bun.

 

Pare un consum bun zic eu.

Acum ca am aflat consum si pret distributie, ar mai ramane in continuare cele intrebate mai devreme:

 

Sa zicem ca masina este in mintile ei la cumparare si nu necesita nicio reparatie (costisitoare), decat schimburile de consumabile si distributia... lucru (cred eu) ce nu costa enorm (sau costa fiind Pinin? ) - 500lei

 

...Bun! Acum sa zicem avem un pinin ok. Cam cat ar costa si in ce ar consta in mare o inaltare pt. a putea rula fara probleme pe 235-uri, eventual 31''? Stiu ca sunt "n" variante fiecare cu pretul ei... dar intreb asa, una low cost (nu tiganeala, dar totusi fara prea mari costuri si batai de cap).

 

Asta ca sa stim cam cat ar trebui sa investim pentru o "preparare" offroad minima: cauciucuri mai mari si implicit lift-ul necesar acestora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Legat de consum, vara i-am facut consumul din plin in plin, la aceeasi pompa, alimentat cu benzina de 99 de la Mol a dat 9,8%.

Consumul a fost facut la un drum in afara localitatii, condus sportiv, viteza constanta fiind undeva in jur de 120 km/h. In modul economic in arata in CB in jur de 8% ( asta dupa calcule si transformari din mpg in l/100 km)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Confirm si eu ca la 120 consuma 10 fix. Mie tot timpul consumul la pompa mi-a dat foarte aproape de cel real, diferente cam de 0.2 - fata de si 1 l la alte marci. In plus, am vazut ca viteza reala de pe GPS corespunde cu viteza de pe bord, la 130 km/h pe GPS aveam cam 132-133 pe bord fata de 140 la alte masini.

 

Consum de 6-7 am scos fara sa depasesc 80 km/h, fara accelerari si franari, lasata masina la liber la intrare in localitati pana ajunge singura la 60 la ora, stat cat se poate in spate la TIR-uri si autocare. Eu oricum asa merg in mod normal cand nu am un motiv anume sa ma grabesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu cel mai bine am reusit (si cu 235-uri) in afara nu mai stiu la ce viteza si la ce turatie 5,4 l/100 km.

 

In oras daca ma duc sportiv si "ma grabesc" consuma 15

Daca ma dic frumos cam 13 jumate dar tineti comt de roti.

 

Apropo de asta, eu nu am apucat sa comduc mult masina mea cu roti de strada, cum trage cu roti normale? Din punctul vostru de vedere? Trage? Se simte ca orice benzinar decent?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Rupe asfaltul, pleaca de la 1500 rpm puternic iar in turatii mari e, bineinteles, tot puternica. E ca un fel de diesel care se poate tura peste 5000. Problema e din cutie si tine de etajarea treptelor care o fac cam neeconomica peste 100 km/h, dar duce perfect si acolo ignorand consumul. Daca ar avea treapta a 6-a ar fi o masina perfecta de asfalt. Dar na, in 1996 era mare smecherie ca avea 5 trepte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Sfaturi achizitie Pinin

 

Mulţumesc tuturor pentru sfaturi. Viaţa te duce şi te aduce... Mi-aş fi dorit mult acest tip de maşină, dar vreau mai mult off road, aşa că tocmai am cumpărat Samurai-ul prietenului meu.

Acesta este anunţul său pe 4x4 forum: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?79046-vand-samurai-1-6-8v-inmatriculat-preparat

Toate cele bune! Mă mut la ăştia cu veveriţe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare