Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

patrol k260 - probleme ulei


mihaiuc90

Postări Recomandate

detin un nissan patrol k260 motor a428II si dupa ce am efectuat schimbul de ulei(dupa vreo cateva sute de kilometrii), nivelul de ulei pe joja a crescut. pare sa ajunga motorina in ulei, nu cred ca este antigel(nu are spuma).

care ar putea fi defectiunea?

va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: patrol k260 - probleme ulei

 

detin un nissan patrol k260 motor a428II si dupa ce am efectuat schimbul de ulei(dupa vreo cateva sute de kilometrii), nivelul de ulei pe joja a crescut. pare sa ajunga motorina in ulei, nu cred ca este antigel(nu are spuma).

care ar putea fi defectiunea?

va multumesc.

 

verifica sa fii sigur ca e contaminat uleiul si asta poti face daca il compari cu ulei de acelasi tip de care ai folosit daca e asa mult contaminat cu motorina cum spui ar trebui ca uleiul sa fie mult mai subtire si sa nu mai fie asa onctuos si sa "spele" mizeria.

iar ca surse posibile incearca sa vezi pe la vreun simering de pe la pompa in general din ce stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: patrol k260 - probleme ulei

 

Posibila fisura in chiulasa in zona injectoarelor sau saibele injectoarelor foarte uzate.

 

Simptom asemanator la un Isuzu zilele trecute (alta Marie cu alta palarie). Verdict (crima) - chiulasa fisurata in zona injectoarelor.

 

Miroase si palpeaza uleiul ... motorina in ulei nu prea are pe unde intra decat in unul din modurile de mai sus ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: patrol k260 - probleme ulei

 

Posibila fisura in chiulasa in zona injectoarelor sau saibele injectoarelor foarte uzate.

 

Simptom asemanator la un Isuzu zilele trecute (alta Marie cu alta palarie). Verdict (crima) - chiulasa fisurata in zona injectoarelor.

 

Miroase si palpeaza uleiul ... motorina in ulei nu prea are pe unde intra decat in unul din modurile de mai sus ...

Mi-a spus ieri cineva, dar fără sa deschidă motorul ca nu lucrează ceva injector si de acolo ar fi problema. Nu stiu ce sa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: patrol k260 - probleme ulei

 

Mi-a spus ieri cineva, dar fără sa deschidă motorul ca nu lucrează ceva injector si de acolo ar fi problema. Nu stiu ce sa cred.

 

daca nu iti lucreaza un injector atunci ar fi trebuit ca motorul tau sa mearga prost in 3 cu vibratii si eventual daca e blocat pe "deschis"cu fum negru mult si cam ca un tractor ar merge dar deala praf :)

iar daca tot nu ar merge motorina nearsa ar spala cilindrul si pe langa segmenti ar curge in baie,e posibil dar nu fara simptomele de mai sus adica mers urat al motorului si fum negru desigur cu o lipsa de putere aferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: patrol k260 - probleme ulei

 

Ar mai fi o varianta :)

 

Poate sa fie segmentii, de la un piston atita de uzati incat sa "curga" motorina in baie Sau segemntii sa fie aliniati, daca stii la ce ma refer. Poti sa faci un test de compresie, nu te costa mult.

200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare