Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?


timberland0910

Postări Recomandate

buna seara , am tot cautat pareri si opinii despre honda hrv si nu am gasit mai nimic ...sa fie atat de rara masina la noi? daca are cineva sau cunoaste modelul astept pareri plusuri si minusuri....mi-ar placea ca si masina de zi cu zi varianta 4x4 , ce am citit despre ea e ca are un sistem 4x4 inteligent , adica trage doar fata , iar cand derapeaza fata intra si spatele....o masina interesanta la un pret corect zic eu intre 2500 si 4000 eur in germania + 960 eur la banditzii din ro...astept ceva pareri de la posesori sau cunoscatori ai acestui model ...multumesc
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Modelul este foarte ok, dar cam toate masinile scoase la vanzare au multi (sau foarte) km. Vezi ca exista HRV-uri si cu 4x2. Inainte de a da banii verifica, daca poti, consumul de ulei.

PATROL Y61 - BIVOLU'

KTM 950 SM

SOTIE, COPIL SI 2,5 PITTBULL-I

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Era cat pe ce sa-mi iau si eu una din Germania in 2009, dar n-am mai apucat sa merg dupa ea ca am gasit un Pinin in Bucuresti. Din ce m-am informat si eu la vremea aia, HRV este o super masinuta, foarte fiabila, evident cu conditia sa fi fost intretinuta decent. Sistemul 4x4 este ca la CRV, hidraulic. Are doua motorizari, una de 105 CP si una de 125 CP cu motor VTEC care este o mare smecherie.

In principiu motoarele Honda nu au moarte, daca nu si-a batut nimeni joc de ele (si chiar si asa...), nu trebuie sa te sperie km din bord oricati ar fi ei, iar la transmisie trebuie sa faci o verificare profi, fiind bazata pe un sistem hidraulic este sensibila la remorcari "nesimtite", si necesita servisare la timp si cu ulei corespunzator.

Altfel o masina simpla, spartana, fara prea multe complicaciuni care sa se strice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Era cat pe ce sa-mi iau si eu una din Germania in 2009, dar n-am mai apucat sa merg dupa ea ca am gasit un Pinin in Bucuresti. Din ce m-am informat si eu la vremea aia, HRV este o super masinuta, foarte fiabila, evident cu conditia sa fi fost intretinuta decent. Sistemul 4x4 este ca la CRV, hidraulic. Are doua motorizari, una de 105 CP si una de 125 CP cu motor VTEC care este o mare smecherie.

In principiu motoarele Honda nu au moarte, daca nu si-a batut nimeni joc de ele (si chiar si asa...), nu trebuie sa te sperie km din bord oricati ar fi ei, iar la transmisie trebuie sa faci o verificare profi, fiind bazata pe un sistem hidraulic este sensibila la remorcari "nesimtite", si necesita servisare la timp si cu ulei corespunzator.

Altfel o masina simpla, spartana, fara prea multe complicaciuni care sa se strice.

 

 

multumesc mult pt raspuns , initial ma uitam dupa mitsu outlander 2004-2005 , imi placea mai mult , dar din cate am inteles sunt mai sensibile decat hrv si costurile de intretinere sunt mai mari , consumul nu prea ma intereseaza , deoarece nu fac foarte multi km , legat de honda ai dreptate km nu prea conteaza , am vazut pe mobile un hrv la 350.000 km si neamtul zicea ca motorul si cutia functioneaza perfect .Legat ce Vtec 125 cp sunt foarte rare si cred ca voi lua una de 105 cp ...de piese nu imi fac probleme ca sunt in UK la dezmembrat o groaza de HRV -uri...la transmisie nu cred ca voi avea cum sa fac o verificare profi , decat cand voi ajunge acasa cu ea , cat de consumul de ulei nu imi fac probleme , ca la fel am patit si la Jimny si am rezolvat prin inlocuirea simeringurilor de supape si a segmentilor de ungere (aprox 1000 ron)

avand totusi un consum maricel (hrv) nu prea cred ca nemtii o folosesc pt naveta , drept urmare majoritatea au sub 200.000 km....si din ce am mai inteles sistemul de tractiune nu este unul permanent , ci trage doar fata si la nevoie intra si spatele (corect????)....ce am mai gasit pe net e ca hrv vtec foloseste acelasi motor ca si honda civic 1.6 vtec (iarasi se gasesc destule in ungaria la dezmembrat)...apropo de pinin cum se comporta , costuri de intretinere? e mai fiabil ca si Honda?

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Modelul este foarte ok, dar cam toate masinile scoase la vanzare au multi (sau foarte) km. Vezi ca exista HRV-uri si cu 4x2. Inainte de a da banii verifica, daca poti, consumul de ulei.

 

multumesc pt sfat ...Dar legat de consumul de ulei cum il pot verifica la fata locului? ca neamtu nu te lasa sa faci testdrive lung ...si dupa ce o platesti nu te mai poti intoarce din austria daca vezi ca ti-a consumat 1-2 l ulei :(

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Ca si posesor de Honda iti recomand sa cauti in goagal "Hondafan" si vei gasi tot ce ai nevoie, chiar mai mult.

''Viata trebuie savurata, nu suportata''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Motorul de 1.6 este un motor extrem de fiabil indiferent daca are 105 sau 125 cp. Vtec reprezinta un mare avantaj dar si fara e ok. Un avantaj mai este ca daca si doar daca te las motorul grav si nu merita sa-l repari ai alte variante de motorizari de 1.6 chiar de la civic si cu puteri ceva mai mari. E o masina simpla fara prea multe gadgeturi fiabila si consum mic.

''Viata trebuie savurata, nu suportata''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Motorul de 1.6 este un motor extrem de fiabil indiferent daca are 105 sau 125 cp. Vtec reprezinta un mare avantaj dar si fara e ok. Un avantaj mai este ca daca si doar daca te las motorul grav si nu merita sa-l repari ai alte variante de motorizari de 1.6 chiar de la civic si cu puteri ceva mai mari. E o masina simpla fara prea multe gadgeturi fiabila si consum mic.

 

am inteles ca masina nu este permanent 4x4 , ci ii trage fata , iar la nevoie se cupleaza si spatele...ce stii de sistemul asta ? e problematic sau e ok?

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Pentru un turism fara pretentii de 4x4 este unul din cele mai inteligente sisteme. Pentru un 4x4 dedicat ..iz'a'pis'ov'shit :grin:.

Explicatia poate suna cam asa : orice sistem 4x4 care cupleaza la sesizarea pierderii aderentei , se numeste " retroactiv" . Intai pierde aderenta pe o punte ( spate in cazul acesta ) si o recupereaza furnizand cuplu pana la egalizarea turatiilor celor doua punti .

Daca vrei un turism ceva mai potent in cazul aderentei precare , este OK. Dar nu poti emite nici o pretentie off-road .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Pentru un turism fara pretentii de 4x4 este unul din cele mai inteligente sisteme. Pentru un 4x4 dedicat ..iz'a'pis'ov'shit :grin:.

Explicatia poate suna cam asa : orice sistem 4x4 care cupleaza la sesizarea pierderii aderentei , se numeste " retroactiv" . Intai pierde aderenta pe o punte ( spate in cazul acesta ) si o recupereaza furnizand cuplu pana la egalizarea turatiilor celor doua punti .

Daca vrei un turism ceva mai potent in cazul aderentei precare , este OK. Dar nu poti emite nici o pretentie off-road .

 

o voi folosi ca si masina de zi cu zi , pentru mers la ski iarna ( unde poate ajunge si un passat) iar vara avem ceva locuri pe munte unde mergem saptamanal cu cortul ( unde pana anul asta urcam cand era uscat cu un vw caddy fara sa dau jos , asta dupa ce i-am inaltat fata cu 3 cm cu niste bucse de teflon) asteptarile care le am de la HRV sunt : garda la sol mai mare decat la caddy , pozitia mai inalta de condus , pe timp de iarna cu gume adecvate sa pot merge prin zapada ...uite ce am gasit :

HRV in Deep Snow...daca merge asa fara modificari pt mine e mai mult decat ok ...apropo oare pt hrv se pot monta cauciucuri MT si cum se comporta mt-urile pe zapada ? Editat de timberland0910
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Dar intre Honda HR-V si Daihatsu Terios care ar fi mai buna? Avantaje/dezavantaje? Au vreuna din ele si automata?

 

Vorbim de an 2000-2004 maxim

 

pana la urma eu am luat pt nevasta HRV ...este si automata pe hrv ,dar sunt foarte defectuoase , de aia am luat manuala ...de cand o avem investitii spre zoro pe parte de mecanica , doar consumabile si chiar tragem de ea si nu cedeaza ...fiabilitatea honda are un 10+ din partea noastra , despre terios nu stiu sa iti spun nimc ca nu am avut si nu am condus

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie - honda H-RV.....nu are nimeni?

 

Poti sa-mi spui cum se descurca prin zapada mare/drum de piatra de munte eventual un pic de noroi?

 

Consumul estimativ?

 

Mersi

 

prin zapada maricica merge ok , dar totul tine de cauciucuri si sofer , pe drum de piatra merge cu orice fel de cauciuc , iar la noroi tine iar de cauciucuri , acuma la noroaie si padure nu am bagat-o ca pt asta avem PATROL :) ...ca si consum media e cam la 8 la suta....ca sa iti faci o idee cum merge in zapade vezi filmuletul de mai sus : hrv in deep snow de pe acest topic ...daca mai ai si alte nelamuriri intreaba linistit

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Buna, eu am o honda hrv, am fost foarte multumita cu ea. 2 ani am folosita atat in tara cat si in strainatate. La dimensiunea ei, portbagajul generos m a ajutat f mult, asistenta la parcare in panta si multe alte dotari de care beneficiaza. Din pacate trebuie sa o vand pt ca de un an am primit o alta masina si nu am facut decat 2000 km in ultimul an cu honda. Sunt primul si unicul proprietar. Daca te intereseaza poti intra pe linkul de mai jos. Inca e in garantie

https://www.olx.ro/oferta/honda-hr-v-1-5-elegance-2017-IDdOSNM.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te intereseaza poti intra pe linkul de mai jos

 

Nu stiu daca era pentru mine, nu sunt interesat de downgrade de la 4x4 la 4x2 in nici un caz! Noi aici vorbeam de masini 4x4 (prima generatie de HR-V). Din ce stiu eu, la noi nu vin si HR-Vuri cu 4x4, numai 4x2, pentru modelul nou. Apropo, HR-Vurile sunt impactate de "oil diluation"?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...
The term coil overs seems rather bizarre and unknown at first but if you have wandered in the world of car enhancements and upgrades you might just have noticed these aggressive looking springs hiding behind the wheels. A coil over is a small but a decisive part of a cars suspension. So, you must sure that you coil over must follow the standard rules for the life of your car.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare