Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi achizitie j90 (95?), LWB, d4d (170/163 cp?


matteo_tgv

Postări Recomandate

Va salut,

 

dupa LR Discovery 200TDI, 300 TDI, Forester si absolut fascinanta Mitsubishi Delica 2.8TD SWB Jasper, microbul nu-mi da pace si as vrea sa incerc ceva nou (din domeniul 4x4, zic :)) ).

 

Ma bate serios gandul sa fac un efort si sa cumpar un J90 Prado/Colorado diesel generatia 2000 sau similar, cea cu motor mai puternic : nu mai retin exact, 163 sau 170cp?

 

In fine, vreau ceva in 4/5 usi, nu caut extreme ci doar libertate de miscare pe drumuri de munte sau forestiere, nu urmaresc sa reinventez Camel Trophy :)

 

Cateva intrebari:

 

1. Ce consumuri scoate motorul asta?

2. Cum sta, per total, masina asta la fiabilitate?

3. Cat e impozitul anual la capatitatea asta?

4. Cat de grave sunt costurile de intretinere?

5. Este destul de lunga ca, atunci cand scoti banchetele din spate, sa poate dormi acolo (pe saltele), confortabil, doi adulti?

6. De capacitatile off-road stock nu intreb, am avut ocazia sa le vad, sunt suficiente pt mine, DAR cum se comporta pe asfalt/la drum? (intreb pt ca am condus un LC 120 din 2007-2008 si am resimtit o reala imprecizie a directiei la viteza si o stranie leganare, tot la viteza, desi masina era super-intretinuta si avea putini km -- chestia cu directia am simtit-o si la un Mercedes G lung de dupa 2010 si nu mi-a placut deloc...)

7. Aspecte anume de verificat la achizitie?

 

Evident, orice alte aprecieri, informatii si sfaturi sunt utile.

 

Cu stima, multumiri premature si scuze daca pun intrebari sever inocente,

Matteo

Editat de Astral
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: rog sfaturi j90 (95?) 5 usi d4d (170 sau 163 cp??), vreau sa cumpar una

 

Va salut,

 

dupa LR Discovery 200TDI, 300 TDI, Forester si absolut fascinanta Mitsubishi Delica 2.8TD SWB Jasper, microbul nu-mi da pace si as vrea sa incerc ceva nou (din domeniul 4x4, zic :)) ).

 

Ma bate serios gandul sa fac un efort si sa cumpar un J90 Prado/Colorado diesel generatia 2000 sau de genul, cea cu motor mai puternic: nu mai retin exact, 163 sau 170cp?

 

In fine, vreau ceva in 4/5 usi, nu caut extreme ci doar libertate de miscare pe drumuri de munte sau forestiere, nu urmaresc sa reinventez Camel Trophy :)

 

Cateva intrebari:

 

1. Ce consumuri scoate motorul asta?

2. Cum sta, per total, masina asta la fiabilitate?

3. Cat e impozitul anual la capatitatea asta?

4. Cat de grave sunt costurile de intretinere?

5. Este destul de lunga ca, atunci cand scoti banchetele din spate, sa poate dormi acolo (pe saltele), confortabil, doi adulti?

6. De capacitatile off-road stock nu intreb, am avut ocazia sa le vad, sunt suficiente pt mine, DAR cum se comporta pe asfalt/la drum? (intreb pt ca am condus un LC 120 din 2007-2008 si am resimtit o reala imprecizie a directiei la viteza si o stranie leganare, tot la viteza, desi masina era super-intretinuta si avea putini km -- chestia cu directia am simtit-o si la un Mercedes G lung de dupa 2010 si nu mi-a placut deloc...)

7. Aspecte anume de verificat la achizitie?

 

Evident, orice alte aprecieri, informatii si sfaturi sunt utile.

 

Cu stima, multumiri premature si scuze daca pun intrebari sever inocente,

Matteo

 

Modelul J9 cu 163 de cai este cel cu motorul 3L turbodiesel D4D.

 

1. Consum banuiesc ca intre 10 si 15 L poate chiar mai mult in sarcina.

2. Fiind Toyota, fiabilitatea e multumitoare in mod special daca folosesti piese originale pentru eventualele reparatii.

3. Impozitul este undeva la peste 2100 de lei/an (asta daca nu e incadrata ca utilitara)

4. Ca orice Toyota, daca folosesti piese originale, nu e chiar ieftin

5. Da, la modelul cu 4 usi e loc suficient pentru dormit in spate daca se lasa bancheta.

6. Cu o investitie intr-un kit de suspensie potrivit, atat tinuta in offroad cat si cea pe asfalt sunt foarte bune.

7. La achizitie e bine de verificat temeinic starea motorului, a transmisiei, a diferentialelor si a planetarelor fata, starea suspensiei fata (bucsi, pivoti). Eventual, in functie de anul de fabricatie si tara din care a fost adusa, trebuie verificata starea sasiului (desi nu cred sa fie probleme de genul asta eventual doar cu rugina superficiala).

Sa aiba overfendere si bandourile intregi pt ca se gasesc greu si nu sunt ieftine.

 

Motoarele trag bine, au cuplu si putere bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie j90 (95?), LWB, d4d (170/163 cp?

 

Salut,

 

multumesc de info.

 

Auzisem de motorul asta de 163cp ca ar consuma mai putin decat cel de 123cp, de aia am intrebat consumul, dar par tot cam pe acolo.

 

Masina am s-o cumpar din Anglia, sunt deja obisnuit cu volanul pe dreapta (am avut 4 masini asa si cu fiecare am mers destul de multi km), este mai ieftin sa cumperi de acolo, am mai adus de acolo personal 2 masini, deci nu ma tem de aventura.

 

Am drum la Londra in aprilie-mai cand, este cert, preturile la 4x4 vor fi simtitor mai reduse decat sunt acum (asa e mereu primavara). Plec cu avionul iar acolo am acces la o masina cu care sa merg la vizionari, deci ar trebui sa fie destul de simplu.

 

Pana la urma, masina pot s-o tin si inmatriculata pe Anglia, e simplu sa-i fac talon pe numele meu, impozit nu e (e inclus in taxa lor de drum si, daca nu circuli acolo, nu platesti taxa), ITP-ul se face la RAR la noi, asigurarea e mai delicata dar sunt solutii.

 

INTREBARE: cele cu blocant pe spate au un cod anume de echipare (gen VX, FX, GX)? Sau, blocantul spate este standard pe motorul D4D?

 

Multumesc de info si, desigur, orice opinii/informatii sunt bine-venite.

 

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie j90 (95?), LWB, d4d (170/163 cp?

 

Daca motorul ar fi ceva mai silentios sau masina mai bine antifonata ... si sistemul de directie ceva mai agil , mai precis ... ar fi o masina geniala din categoria ei .

Consumul e cel mentionat .. poate parea mare , dar se regaseste sub pedala ... caii aia trebuie hraniti . Si te unge pe inima cum pun ei copitele jos ... unul-doi litri in plus la consum eu i-as suporta cu mare drag si fara regrete .

 

Nu siu sa zic nimic de blocant , nu scotocesc net-ul sa ma dau atoatestiutor ca lebada in lighean , dar pot spune ca am gasit blocant pe mai multe versiuni ( scuza neincrederea si necunosterea , dar una avea literele lipite ulterior ) ... la sfarsit mi-as pune toata increderea pe ce-i la fata locului .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie j90 (95?), LWB, d4d (170/163 cp?

 

Am un sfat pentru tine, cauta anunturile private si nu te increde prea mult in dealerii din UK, multi sunt neseriosi iar masinile mirese. Am avut cateva experiente cu ei, vorbesc in cunostiinta de cauza. Despre model nu stiu ce sa-ti spun ca nu am avut iar Surf-ul meu avea motorul de 125Cai, foarte fiabil insa .

Succes in cautari !

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfaturi achizitie j90 (95?), LWB, d4d (170/163 cp?

 

In Irlanda nu prea am vazut acest model cu blocant spate! Or fi importat astia doar variantele mai ieftine?

 

Ce motor are varianta Prado 3.0 diesel din 97-98? Nu cred ca este D4D.

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie j90 (95?), LWB, d4d (170/163 cp?

 

Nu este d4d, cel mai probabil este cel de 125 cp 1kz te, care merge foarte foarte bine.

 

Diesel engines were the 2.8 L (2776 cc) 3L engine, the 3.0 L (2986 cc) 5L engine and the 3.0 L (2982 cc) 1KZ-TE.

 

In July 2000, a new diesel engine, the 3.0 L (2982 cc) Common Rail Diesel Injection (D-4D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Sfaturi achizitie j90 (95?), LWB, d4d (170/163 cp?

 

Sa nu deschid topic nou....intreb aici!

 

Ce ulei se pune in D4D ca discutii am gasit doar despre 3.0td ? Cica 5w40 e bun dar il papa iar 10w40 ar ajunge greu pe rampa/presiune /martor ulei aprins mai multe secunde/etc (citez ce am citit la sectiunea LC J9)

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare