Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Troliu pentru 80


mm

Postări Recomandate

Re: Troliu pentru 80

 

Asta cu expeditia de 2 ani mi-a scapat. Poti sa ai surprize cu troliul chiar si la o iesire de o zi, darmite la una de 2 ani... Nu stii peste ce dai in drum... Cu atat mai mult iti recomand un troliu cu frana in afara tamburului, nu degeaba sunt mai scumpe decat celelalte, dar merita, duc mai bine trolierile, si le poti pune linistit si plasma, daca nu vin echipate direct cu plasma. Aici, cel mai bun pret il are Kingone, apoi probabil Superwinch gama Talon.

Masina echipata pentru o astfel de expeditie, fiind foarte grea, s-ar recomanda un troliu de minim 11000 lbs. Da, stiu, poti pune scripete, poti recurge la diverse artificii, nu te grabesti, etc... dar ce te faci daca nimeresti involunar intr-o situatie de cacao? Si esti nevoit sa te bazezi doar pe ce poate troliul el singur? Repet, este un scenariu posibil, cu totul diferit de o iesire de weekend, unde te mai scoate un coleg si a doua zi repari troliul la service, daca ti-a facut probleme, si asta este. Cu atat mai mult trebuie sa alegi un troliu foarte bun, nu doar foarte usor.

 

Uite aici un test comparativ relevant, cu detalii despre consum curent, temperatura in sarcina, probleme in exploatare, si altele:

http://www.avenger4x4.com.au/library/4WD159036-054FEATURE_WinchComparo.pdf

 

Poate nu strica sa ai la tine si ceva piese de schimb. Evident, tu ar trebui sa stii, in mare cel putin, traseul pe care il vei parcurge, si ce tipuri de dificultati ar putea sa apara, ca poate nici nu o sa ai nevoie de troliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Troliu pentru 80

 

Multumesc inca o data de sfaturi. Paa am luat Superwinch-ul TD de 11500 pe care l-am si instalat pe masina. Din pacate, inca nu am apucat sa ma joc cu el deloc, sper sa fac asta la urmatoarea iesire. Daca se ofera cineva sa imi tina un curs practic rapid despre trolieri, dau niste beri ;)

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare