Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mudster


ITLand

Postări Recomandate

Re: Mudster

 

Buna seara ,

 

Revin si cu ultima modificare, asa cum am promis :

 

bara spate ce incorporeaza carligul de remorcare si suportul pentru roata de rezerva :

poza1.JPG.86a2e823763b75568402cdc19253eb93.JPG

poza2.JPG.bcd406f560ae24200887e76013eb7def.JPG

poza3.JPG.d5fd3410e516f878214c258ab7508322.JPG

Editat de Max
LR Discovery 2 TD5 '01 +6cm +40cp, BFG KM2 235/85/16, troliu "Chinezarie" de 9800, Intek M120+, Midland Alan 9+,imitatie de safari snorkel made in UK,rapoarte modificate in 4.1, truetrack fata + spate, multe alte maruntisuri .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Pe forumduster am fost rugat sa pun si poza cu roata de rezerva rabatata , asa ca o sa postez si aici :

 

poza-bara.JPG.fd28e207b753c4f80399bf489d568b93.JPG

LR Discovery 2 TD5 '01 +6cm +40cp, BFG KM2 235/85/16, troliu "Chinezarie" de 9800, Intek M120+, Midland Alan 9+,imitatie de safari snorkel made in UK,rapoarte modificate in 4.1, truetrack fata + spate, multe alte maruntisuri .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Pe forumduster am fost rugat sa pun si poza cu roata de rezerva rabatata , asa ca o sa postez si aici :

 

[ATTACH=CONFIG]210982[/ATTACH]

 

Bravo ! O masina muncita .

Acum ca fiecare ar vrea altceva sa nu luati in seama . Este ok si spor in continuare .

 

Zi buna

Mircea Balas

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Intrebare (rog fara polemici) si scuze ca nu poestez la sectiunea care trebuie dar are legatura cu Duster.

Care ar fi cel mai usor, puternic si mic troliu bun pentru Duster.Vorbim de un troliu folosit ocazinal, nu concurs si care sa nu fie de atv.

Stiu ca era unul Warn dar nu dau de el....

Multumesc.,

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Intrebare (rog fara polemici) si scuze ca nu poestez la sectiunea care trebuie dar are legatura cu Duster.

Care ar fi cel mai usor, puternic si mic troliu bun pentru Duster.Vorbim de un troliu folosit ocazinal, nu concurs si care sa nu fie de atv.

Stiu ca era unul Warn dar nu dau de el....

Multumesc.,

 

....si bineinteles, "cel mai ieftin", nu ?! :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Intrebare (rog fara polemici) si scuze ca nu poestez la sectiunea care trebuie dar are legatura cu Duster.

Care ar fi cel mai usor, puternic si mic troliu bun pentru Duster.Vorbim de un troliu folosit ocazinal, nu concurs si care sa nu fie de atv.

Stiu ca era unul Warn dar nu dau de el....

Multumesc.,

 

t-max ew 6500 e undeva la 400 euro cu tva cu tot

dar sigur gasesti si altele doar sa cauti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Troliul poate fi si de 9000 sau mai mare ... Problema nu e troliul ci cum il cuplezi corect o caroserie fragila fara sa sfarteci punctele de acrosare . Astept cu rabdare sa vad ( si sa ma inclin cu respect la momentu' ala ) un Duster cu subsasiere , macar pe fata , de care sa poti trage fara emotii , fara 'eforturi moderate' .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Troliul poate fi si de 9000 sau mai mare ... Problema nu e troliul ci cum il cuplezi corect o caroserie fragila fara sa sfarteci punctele de acrosare . Astept cu rabdare sa vad ( si sa ma inclin cu respect la momentu' ala ) un Duster cu subsasiere , macar pe fata , de care sa poti trage fara emotii , fara 'eforturi moderate' .

 

In principiu realizarea unui cadru fata modificat nu cred ca ar fi o realizare inginereasca deosebita, numai interes si pricepere sa existe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Troliul poate fi si de 9000 sau mai mare ... Problema nu e troliul ci cum il cuplezi corect o caroserie fragila fara sa sfarteci punctele de acrosare . Astept cu rabdare sa vad ( si sa ma inclin cu respect la momentu' ala ) un Duster cu subsasiere , macar pe fata , de care sa poti trage fara emotii , fara 'eforturi moderate' .

 

Cos solutie exista iti spun ca stiu si chioar am avut una dar problema cea mare pe care o vad eu aici este greutatea aditionala

de troliu la care ma refeream eu are 30 kg cu sufa metalica si fara are undeva la 24-26 cu plasma

iar acel suport are undeva la 25kg

deci din start 50kg in bot care iti coboara putin garda pe fata cam cu 1,5cm datorita faptul;ui ca cele 50 de kg sunt localizate in fata rotilor fata si desigur implicit pierzi pe unghi de atac.

de solid este foarte solid si rezistent si tine la tractari cu soc inclusiv cu sufe statice nu elastice

dar neaparat la prindere trtebuie folosite suruburi de minim 10,9 ca alea de 88 le-am indoit si unul era aproape forfecat;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Daca vreti troliu usor fara pretentii de viteza si de folosit ocazional merge si de Atv . Un rand de scripeti poate face minuni !

Nu cred ca trebuie incurcat extremul cu ocazional .

Dar mai bine aceasta discutie depre trolii acolo unde trebuie .

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Intrebare (rog fara polemici) si scuze ca nu poestez la sectiunea care trebuie dar are legatura cu Duster.

Care ar fi cel mai usor, puternic si mic troliu bun pentru Duster.Vorbim de un troliu folosit ocazinal, nu concurs si care sa nu fie de atv.

Stiu ca era unul Warn dar nu dau de el....

Multumesc.,

 

superwinch S5000 are 17Kg si e suficient, cred eu, pentru duster. warn M6000 sau warn XDC-s... dar la pret dublu fata de superwinch.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Intrebare (rog fara polemici) si scuze ca nu poestez la sectiunea care trebuie dar are legatura cu Duster.

Care ar fi cel mai usor, puternic si mic troliu bun pentru Duster.Vorbim de un troliu folosit ocazinal, nu concurs si care sa nu fie de atv.

Stiu ca era unul Warn dar nu dau de el....

Multumesc.,

 

Buna ziua ,

 

Va pot propune Warrior C6000S de 6000lbs la care sa punem sufa sintetica ; ajunge astfel la 17kg ( fara suportul de troliu ) ; are 5,5 m/min fara sarcina si 1,8 m/min in sarcina maxima ( 2722 kg )

Ar mai fi varianta mai grea insa mai puternica de Warrior Samurai 8000 tot cu sufa sintetica ( precum cel montat pe demo-car , asa cum il vedeti in poze .

LR Discovery 2 TD5 '01 +6cm +40cp, BFG KM2 235/85/16, troliu "Chinezarie" de 9800, Intek M120+, Midland Alan 9+,imitatie de safari snorkel made in UK,rapoarte modificate in 4.1, truetrack fata + spate, multe alte maruntisuri .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mudster

 

Troliul poate fi si de 9000 sau mai mare ... Problema nu e troliul ci cum il cuplezi corect o caroserie fragila fara sa sfarteci punctele de acrosare . Astept cu rabdare sa vad ( si sa ma inclin cu respect la momentu' ala ) un Duster cu subsasiere , macar pe fata , de care sa poti trage fara emotii , fara 'eforturi moderate' .

 

Salut ,

 

Troliul montat de noi este de 8000lbs ( un Warrior Samurai cu plasma ) iar suportul de troliu intra in lonjeroane pe aprox 30cm , fiind prins in cate 2 puncte pe fiecare lonjeron ; metoda de prindere este net superioara fata de ce s-a mai pus puna acum ( suportul de troliu montat pe pintenii de lonjeroane , in zona prinderii cadrului motor si in fata radiatorului de intercooler ) - nu o sa argumentez ce si cum pt ca mi se pare evident .

 

Am facut niste teste brutale cu masina si se comporta ok- tine cont ca este o masina foarte usoara , de doar 1300 kg

LR Discovery 2 TD5 '01 +6cm +40cp, BFG KM2 235/85/16, troliu "Chinezarie" de 9800, Intek M120+, Midland Alan 9+,imitatie de safari snorkel made in UK,rapoarte modificate in 4.1, truetrack fata + spate, multe alte maruntisuri .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Mudster

 

Salut ,

 

Revin cu alte 2 noutati : diferentialul autoblocant fabricat in rusia , montat de noi pe masina de test ( se comporta ireprosabil , vedeti filmuletul de aici

) precum si farurile cu lupa pentru Xenon si neon pt pozitii .

1image.thumb.jpeg.8870c1d7fbe2d8401b5ed4469f397a7b.jpeg

6image.thumb.jpeg.903d164fb1974312cdeb4fdd9a3e5aa3.jpeg

8image.thumb.jpeg.b0b6bea62451cdcf210f4123fc0ed1c4.jpeg

9image.thumb.jpeg.cd10819a2f557a1c67509c44e4d91c26.jpeg

10mage.thumb.jpeg.7d52541a9d8a9d7c76f954fa88fa1d73.jpeg

Editat de Max
LR Discovery 2 TD5 '01 +6cm +40cp, BFG KM2 235/85/16, troliu "Chinezarie" de 9800, Intek M120+, Midland Alan 9+,imitatie de safari snorkel made in UK,rapoarte modificate in 4.1, truetrack fata + spate, multe alte maruntisuri .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Mudster

 

intru-un review pe youtube se mentiona ca e torsen t2 facut in rusia (nu am vazut tbr-ul mentionat).

 

editare:

de pe forumul duster, se mentioneaza ca e torsen t2 cu pretensionare (pt a suplini dezavantajul torsen-ului cand o roata e in aer), tbr 4 : 1; in afara ca ei se certa acolo nu prea e clar daca ajuta la ceva sau nu.

http://forumduster.ro/topic/1560-diferential-autoblocant-pentru-duster-amatori/page__st__192#entry23232

http://forumduster.ro/topic/1560-diferential-autoblocant-pentru-duster-amatori/page__st__210#entry26167

banuiesc ca e ceva in genul acestuia (ca tot e facut in rusia):

http://www.ladaworld.com/product_info.php?products_id=47

Editat de adrianfd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare