Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB


Irod

Postări Recomandate

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Patrolul a primit ulei nou Liqui Molly, filtru ulei, filtru motorina, filtru de aer și filtru habitaclu. Parca trage mai bine masina :ha:, da , da autosugestia este cucoana mare :grin:.

  • Like 1

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 371
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Colegule eu vreau soluții folosite de oameni pe care ii cunosc.

Deja Ionuț mi-a arătat cum e pe la el.

 

Cam toti procedeaza la fel.Evident la modelul de suporti ai optiuni destul de multe.Depinde ce preferi tu,unde crezi ca ti-s la vedere

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Panzer IV a primit gume Insa Turbo Special Track (profil simex ) 265/75 R16 echivalent 32x10,5 R16. Multumesc tuturor userilor care m-au ajutat in luarea acestei decizii.

Multumiri speciale unor patrolisti convinsi :grin: : dansoare si Razvan Dinescu. Urmeaza montajul si apoi poze si proba in teren . Ce pot sa va spun e ca BFG KM2 MT m-a dezamagit prea mult aproape in toate situatiile.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

BF-urile km2 ar fi de vanzare? Ce dimensiune au?

 

33x12,5 R15 , le pastrez pentru ITP , off road pe timp de vara si trasee tehnice tip rock climbing.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Depinde de ce are omu' ( adeca masina ... ) ... in carte ... Dar ... e o solutie buna sa vinzi gume cat timp mai ai ce vinde ca daca se uzeaza prea mult , opinci nu cumpara nimeni ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Pai inseamna ca sunt bune si ele la ceva. La trasee tehnice, gen rock climbing :grin: si la ITP.

 

Oricum cred ca tu vrei ceva mai mult ... acum dupa ce ai inceput sa cunosti masina mai bine probabil o folosesti foarte mult in noroaie si foarte putin pe asfalt, etc. si e absolut normal sa vrei un profil mai agresiv. Dar nu cred ca e dracul chiar asa negru. Eu numai ce mi-am luat 4 BFG M/T KM2 noi 31x10.5x15 si am cautat mult pana sa ma decid/hotarasc sa le aleg pe astea. Si am luat foarte mult in calcul cele scrise pe aici pe forum de colegi - exclusesem din start profilul simex pentru ca nu urmaresc performante deosebite si vreau sa mai merg si pe asfalt si am mai mers cu profilul ala, peste 60-70 km/h nu mai auzi ce spune cel de langa tine sau muzica. Nu am montat inca anvelopele, pana acum nu am auzit pe nimeni asa dezamagit de ele si sper ca atunci cand o sa decid sa le schimb sa nu fiu la fel de dezamagit. Toate cele bune!:hi5:

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Eu sper sa fii multumit de el. Daca trag linie acest profil cred ca merge bine pe asfalt , stancarie si noroaie mai mici. Nu ii bai . Acum le am pe amandoua si voi jongla in functie de situatie. Dupa cum am spus si mai sus, nu voi renunta la km2 de tot.

Daca stam sa analizam si filmuletele ce le pun australienii pe youtube , in mai bine de 50% din cazuri evolueaza la rock climbing.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Romania nu e Australia (difera atat relieful cat si structura solului). Eu rulez pe KM2 de ceva vreme. Nu sunt nici extaziat dar nici nemultumit. Performanta faci prin presiune mica (cu riscurile de rigoare) si prin indemanare cu covrigu. Adica pe unde a intrat Simexu 35, am intrat si eu si unde nu a mers am pus troliul. Per total, chiar daca in unele cazuri a fost ceva mai multa munca si timp pierdut ...nu e chiar rau.

 

In toate cazurile, fie ca ai anvelope agresive sau semi agresive conteaza sa iti cunosti foarte bine masina sa stii cand, cum si cat sa-i ceri.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

azi am montat simexurile pe jante originale de patrol , cele de aliaj 8j. Simexurile s-au echilibrat relativ usor. Masina merge bine cu ele. Le-am probat deja pe asfalt cu viteze de pana la 80 km pe ora si s-au comportat bine as zice. Dimensiunea este 265/75/16 asta in valori cu inch ar fi 32x10,4x16. Puse pe langa MT 33 sunt la fel de inalte, ma gandesc ca 32+ resapare =33 sau MT nu au chiar 33. Totusi puse pe langa MT care sunt pe 12,5 latime , simexurile par ingrijorator de inguste. Pe langa asta jantele cred ca au ET 0 si masina arata cam ciudat. Aspectul a scazut , sa vedem insa in teren , ca de asta voiam simex :wink:. E rau sa fie rotile sub caroserie si nu iesite in exterior ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

azi am montat simexurile pe jante originale de patrol , cele de aliaj 8j. Simexurile s-au echilibrat relativ usor. Masina merge bine cu ele. Le-am probat deja pe asfalt cu viteze de pana la 80 km pe ora si s-au comportat bine as zice. Dimensiunea este 265/75/16 asta in valori cu inch ar fi 32x10,4x16. Puse pe langa MT 33 sunt la fel de inalte, ma gandesc ca 32+ resapare =33 sau MT nu au chiar 33. Totusi puse pe langa MT care sunt pe 12,5 latime , simexurile par ingrijorator de inguste. Pe langa asta jantele cred ca au ET 0 si masina arata cam ciudat. Aspectul a scazut , sa vedem insa in teren , ca de asta voiam simex :wink:. E rau sa fie rotile sub caroserie si nu iesite in exterior ?

 

Simex se recomanda montajul pe tabla nu aliaj, nu stiu sa iti motivez.. e o cutuma sau poate ceva tehnic... sunt mai rezistente cele de tabla... cred si eu ca arata ciudat de la jante 10 j cat avei inainte... diferenta in bine o sa o vezi in teren .. in concluzie schimba jantele..

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Simex se recomanda montajul pe tabla nu aliaj, nu stiu sa iti motivez.. e o cutuma sau poate ceva tehnic... sunt mai rezistente cele de tabla... cred si eu ca arata ciudat de la jante 10 j cat avei inainte... diferenta in bine o sa o vezi in teren .. in concluzie schimba jantele..

 

Problema e ca pe stoc nu am numai aliaj. Stiu ca e mai bine cu tabla dar nu am si nici nu intrevad sa cumpar jante in viitor f apropiat.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Acum am gatat cu offroadul , ce sa va spun, cu simexuri Patrolul meu e altul. Am alt Patrol ! Colegul tot cu Y61 pe ZD30 si MT a fost ba sufa ba troliu.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Acum am gatat cu offroadul , ce sa va spun, cu simexuri Patrolul meu e altul. Am alt Patrol ! Colegul tot cu Y61 pe ZD30 si MT a fost ba sufa ba troliu.

 

In sfarsit dupa 2 ani ai plecat urechea la spusele mele..

Ce sa zic ...mai tarzior... dar Mihai ma bucur sincer pt. Tine.

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

asa arata pe simexuri cu jantele originale de Patrol. nu prea imi place ... dar vom mai vedea.

 

http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170206_170543_zpscwmlpibq.jpg

 

http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170128_103637_zpsyki3rvxb.jpg

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Unghiul din care ai facut poza nu e chiar cinstit.

La offroad roata e bine sa fie usor iesita in afara. Chiar cu riscul a arunca noroi pe masina.

La mersul pe strada lucrurile stau pe dos. roata e bine sa fie la nivelul overfenderelor.

 

Inainte sa o latesti in vreun fel, verifica-i jocurile in rulmentii de la roata.

 

La latit ai doua variante:

-jante cu ET negativ

-flanse la roti

 

Cu riscul de a ma injura multi, bara aia e impunatoare ...dar cam atat!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Ma tot gandesc ce sa fie , fanse sau jante. Inclin in proportie de 90% spre jante. Jantele de aliaj de pe masina nu ma prea incanta ... .

Bara e f bine finisata si de cand o am lucrul cu troliu a devenit o joaca de copii fata de ce era inainte. Marimea obstacolelor ce pot fi angajate de roata fata ( atentie pe o roata, nu bilateral ) a crescut simtitor. Cu parere de rau spun ca unghiul de atac s-a micsorat ( imi este greu sa cuantific cat ) dar cu siguranta s-a micsorat .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Ma poate cineva ajuta cu codul pe original de la suruburile de la roti ? Nu piulitele , suruburile. Multumesc.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Iac'sa di colea , na asa : 40222 C 6000 pi fata ... 40222 C 6001 pi spate

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Iac'sa di colea , na asa : 40222 C 6000 pi fata ... 40222 C 6001 pi spate

 

Sarumana domnu Costel .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Declar oficil bateria de pe Patrol moarta :) . Ce baterie imi recomandati ? Amperaj , brand ? Eu mai si folosesc troliu , inconstant , dar totusi lunar :grin: . Nu sunt dispus sa montez doua baterii pe masina si sisteme de power management pentru ca troliez ocazional si consider ca nu sunt justificate la ce folosesc eu masina.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Banner Pofessional AGM , cea mai mare care incape . Rezonabila ca pret , e pentru inclinari de 50 grade , se gaseste si pe raft sau la un clic distanta , cu una de 90A am dat la cheie sa amorsez circuitul de injectie la RD28t pana mi s-a facut mila de electromotor ca bateria nu dadea semne de oboseala . Comparativ cu altele plumb/acid normale pe care le tot frec in batatura , am fost placut surprins .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea : Nissan Patrol Y61 2.8, LWB

 

Banner Pofessional AGM , cea mai mare care incape . Rezonabila ca pret , e pentru inclinari de 50 grade , se gaseste si pe raft sau la un clic distanta , cu una de 90A am dat la cheie sa amorsez circuitul de injectie la RD28t pana mi s-a facut mila de electromotor ca bateria nu dadea semne de oboseala . Comparativ cu altele plumb/acid normale pe care le tot frec in batatura , am fost placut surprins .

 

Ce inseamna ca e pentru inclinari de 50 de grade ? Incape fara sa fac mldificari in compartimentul motor ? Cati amperi are aceasta baterie ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare