Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Samurai


yonutzratiu

Postări Recomandate

Buna seara,

Detin un Suzuki samurai din 1991 si as dori sa-l inalt. M-am gandi la un body lift si un set de jante.

Cred ca am citit majoritatea discutiilor cu aceasta tema, dar fiind un incepator in acest domeniu nu am inteles foarte multe!:(

As dori sa stiu daca reusesc sa ma incadrez in 500-600 Euro cu aceste modificari, ce includ aceste modificari si la ce sa fiu atent!!!

Orice sfat e bine primit :hl

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Samurai

 

Daca vrei sa pui maxim 235 poti sa faci o springuire la arcuri+amortizoare si cercei ceva mai lungi. Bagat un pic flexul la coltul barii fata si gata. Toate astea nu ar trebuii sa depaseasca 1000 -1200 de lei, fara cauciucuri. Dar daca te arunci mai sus cu anvelopele chiar daca faci body lift + springuit arcuri iti mai trebuie si alte rapoarte in grupuri sau in reductor + decupaje la aripi fata spate si scos barile.

Editat de Johnny_r0
Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Samurai

 

Am gasit la cineva care dezmembreaza un samurai ,model ca si al meu, care este ridicat ... si as fi interesat sa le cumpr... doar ca neavand experienta nu-s sigur ce sa iau de la el. ...Ce is cerceii?!...

Va rog sa aveti rabdare cu mine pentru ca nu am experienta in domeniu, pana acuma am facut off road cu o dacie si cu un polo:))

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Samurai

 

sfatul meu este sa ai rabdare pana stii ce vrei de la masina....macar spune-ne ce anvelope vrei sa pui, cat de mari? jentile nu-s importante....sunt o groaza de topicuri despre inaltat samurai ai de unde te inspira n-are rost sa povestim vrute si nevrute...incearca sa te familiarizezi cu ce inseamna un body lift, incearca sa te familiarizezi ce inseamna un suspension lift si cu toate modificariule ce le presupune inaltarile si incaltarile cu anvelope foarte mari...totusi daca vrei doar inaltare pt frumusete merge un body lift si roti nu foarte mari, totusi asta trebuie sa ne spui tu ce anvelope vrei sa pui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Samurai

 

eu m-am gandit s-o incalt cu 215/ 75/ 155 si da, as vrea o inaltare pentru frumusete!!(momentan) deoarece nu-mi permit sa ma intind la prea multe modificari!... am gasit ceva kituri de body lift , am gasit arcuri pe foi cu inaltatoare de 5 cm.. si cate si mai cate!!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Inaltare Samurai

 

Buna. As fi interesat sa echipej un sj413 cu insa turbo special track de 205/70/r15. Pot fi montate fara inaltare? daca este necesara o inaltare de cati cm ar trebui sa fie? Nu ma pricep deloc la mecanica si intreb si eu... Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Samurai

 

Buna. As fi interesat sa echipej un sj413 cu insa turbo special track de 205/70/r15. Pot fi montate fara inaltare? daca este necesara o inaltare de cati cm ar trebui sa fie? Nu ma pricep deloc la mecanica si intreb si eu... Va multumesc

 

intra direct, trebuie doar sa tai din capetele barei fata.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Samurai

 

Multumesc! Poate am sa o dotez si cu niste cercei de 100 mm pe fata si 130 pe spate si nu mai tai nik...dar vor trebui si flanse apoi...

 

chiar daca pui cercei tot trebuiesc ajustate colturile barei fata.

simexurile insa turbo sunt mai mari decit cauciucurile stoc.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare