Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga


valibog

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Am mai trecut pe la baietii de la Dojo dar am uitat sa-i intreb despre ce bara era vorba. Ideea e ca acum a disparut sunetul ala enervant dar am constatat altul. Daca balansez masina(adica ma imping in caroserie sa faca un pic de balans lateral) se aude un scartait de undeva din fata probabil vreun arc sau amortizor naiba stie. E adevarat ca nu se aude in mers, dar nu stiu ce-mi veni ieri de am balansat-o si asa am descoperit zgomotul. Sunt cu urechile pe ea oricum sa vad daca se aude cumva si in mers.

Suzuki Jimny 1.3i 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Am mai trecut pe la baietii de la Dojo dar am uitat sa-i intreb despre ce bara era vorba. Ideea e ca acum a disparut sunetul ala enervant dar am constatat altul. Daca balansez masina(adica ma imping in caroserie sa faca un pic de balans lateral) se aude un scartait de undeva din fata probabil vreun arc sau amortizor naiba stie. E adevarat ca nu se aude in mers, dar nu stiu ce-mi veni ieri de am balansat-o si asa am descoperit zgomotul. Sunt cu urechile pe ea oricum sa vad daca se aude cumva si in mers.

 

Daca scartaitul vine de la "bot", atunci poate scapi ieftin :grin:... doar cu niste vaselina in sistemul de inchidere al capotei. La mine asta a fost, facea asa la balans sau la gropi repetate pe drumuri proaste si ma scotea din minti. Incearca, poate ai noroc :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

O sa trec pe la baieti sa vad ei ce zic. Momentan masina e la taica-miu prin Buzau. O voi aduce in curand ca sa repar ce mai e de reparat la ea. O sa tin la curent, doar ca va mai trece un pic de timp. Merci oricum de sfat.

Suzuki Jimny 1.3i 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Referitor la zgomote punte fata poate ma puteti ajuta cu un sfat: jimny nou (20000 km) la mers offroad se aude o scartzaiala in fata similara cu zgomotul produs de bucse bara stabilizatoare. Daca masina sta o perioada, nu se aude nimic. Zgomotul nu apare imediat dupa ce intri pe denivelari si dupa o perioada de mers asa si deci dispare complet daca sta o perioada. Nu se poate reproduce zgomotul prin apasare pe bot sau pe laterale. Bucse bara stabilizatoaree au fost unse cu wd 40 lareprezentanta dar fara efect. Credeti ca ar putea proveni zgomotul din alta parte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Referitor la zgomote punte fata poate ma puteti ajuta cu un sfat: jimny nou (20000 km) la mers offroad se aude o scartzaiala in fata similara cu zgomotul produs de bucse bara stabilizatoare. Daca masina sta o perioada, nu se aude nimic. Zgomotul nu apare imediat dupa ce intri pe denivelari si dupa o perioada de mers asa si deci dispare complet daca sta o perioada. Nu se poate reproduce zgomotul prin apasare pe bot sau pe laterale. Bucse bara stabilizatoaree au fost unse cu wd 40 lareprezentanta dar fara efect. Credeti ca ar putea proveni zgomotul din alta parte?

 

Am mai spus-o, poate-i o tampenie si banuiesc ca oricum vazusei deja postarea mea, insa la 3 jimny pana acum am intalnit un scartait asemanator pe fata. Niste vaselina in sistemul de inchidere al capotei a rezolvat problema. :h5

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Jimny-urile au in partea de sus a trager-ului doua piese de cauciuc carora li se poate ajusta inaltimea prin rotire si peste care se aseaza capota. As putea sa pariez ca o inaltime corecta, amuteste toate sunetele.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Va multumesc mult pentru sugestie! Nu-mi vine sa cred dar ati avut dreptate!!!! Azi am incercat sa deschid capota cind a inceput scartaiala si a disparut! Deci e de la mecanismul de inchidere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Desi e oarecum offtopic cred totusi ca are o legatura cu titlul discutiei: a facut cineva geometria la jimny? Se deregleaza usor? Masina e noua,am facut doar offroad usor pe forestiere, nu a luat gropi etc dar de o vreme a inceput sa traga la stanga. Anvelopele nu sunt de vina;indiferent cum le pun tot aia e; rulmenti nu par a fi la 23.000 km. alta idee nu am decit ca cumva s-a dereglat geometria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Eu o am din 2009 si nu i-am facut geometria niciodata, nu a fost nevoie, desi masina a trecut prin citeva incercari.

Chiar si cu amortizor, directia la Jimny e destul de sensibila. Testul trebuie sa-l faci pe drum perfect drept. Daca drumul e inclinat catre partea dreapta, o sa traga la dreapta, daca e inclinat spre stinga o sa traga spre stinga.

 

Mai verifica asa:

- sa nu ai un etrier blocat/gripat pe fata. Masina o sa traga inspre partea etrierului blocat.

Suspenda masina pe cric pe partea respectiva si roata fata trebuie sa se invirta foarte usor. Idem, daca intr-o panta usoara masina nu o ia singura inainte/inapoi, e gripat ceva pe undeva.

- daca tot ai masina suspendata, verifica sa nu ai joc in rulmentul de roata sau articulatii (rulmentii king-pin).

 

Geometria la Jimny se face usor, doar sa stie aia la service ce piulite sa gidile.

Editat de unde

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Multumesc pt sfaturi! Si eu ma gandesc ca e un etrier cu ceva noroi bagat pe undeva.Cind am schimbat rotile si era masina suspendata am incercat sa misc butucul rotii cu mana si intr-adevar se misca destul de greu. Din pacate nu am incercat si cealalta roata. O sa ridic masina sapt viitoare si elimin varianta cu etrierul blocat pana la a face geometria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Pentru verificarea asta masina trebuie sa fie in 2WD. Invirte rotile fata in ambele directii (inainte, inapoi). Rotile trebuie sa se miste foarte usor si cu acelasi efort in ambele directii.

Daca tot e suspendata masina verifica sa nu ai joc in articulatii si/sau rulment.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Domnule Dr. Unde (pe bune, la cat ne ajuti pe-aici iti zic dom' doctor de-acum), de la ce se tot blocheaza etrierii pe fata oare? Am avut problema asta pe dreapta, s-a rezolvat prin schimbarea lui. Acum a inceput pe stanga. Nu poti tine mana pe MRL dupa un drum pe DN1 de exemplu. L-au curatat si uns cei de la Suzuki dupa ce au verificat garnitura, acum se incalzeste doar, nu se mai incinge. Si e mai cald decat cel de pe partea cealalta. M-a innebunit chestia asta. Si am grija ca dupa fiecare iesire sa curat etrierii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Etrierii se blocheaza fix din aceleasi cauze pentru care se blocheaza si la restul masinilor:

- coroziune: mersul des la spalatorie + "sampon" face "minuni". Garantat mai devreme sau mai tirziu se intimpla ceva. Idem mersul la groapa cu noroi.

- depuneri de la uzura placutelor de frina. Astea impreuna cu apa se intaresc si nu e bine.

- lipsa etanseitate garnitura piston: daca lipseste iti dai seama si singur ce se intimpla

- lipsa etanseitate garnitura glisier etrier. Sint alea mai mici in prelungirea placutei de frina, ca sa zic asa. Glisierele trebuie sa aiba vaselina de calitate in interior, de preferat una care rezista la apa.

 

PS: recomandat e sa folosesti lichid de frina DOT 5.1, e cel mai putin coroziv. Pistonul poate fi corodat si din interior, mai ales daca nu se schimba lichidul de frina.

  • Like 2

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Astazi am verificat toate jocurie/ce mai este la puntea fata. Rezultatul e ca nu am jocuri, am reechilibrat rotile,le-am inversat,desfacut etrier , curatat, rezultatul e ca tot vrea spre stanga. Maine deci o asteapta un reglaj de geometrie. O sa vin cu un update maine sa vad cit de modificate erau. Ma ingrijoreaza un pic asta pt ca chiar nu am brutalizat-o. Ma gandesc ca o fi din cauza presiunii prea ridicate in anvelope pe drumuri cu macadam. Le-am tinut la 1.7 fata 1,9 spate si se simtea ca pe pietre.poate asta a afectat geometria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Le-am tinut la 1.7 fata 1,9 spate si se simtea ca pe pietre.poate asta a afectat geometria.

 

Presiunea corecta e 1.6 peste tot. Poti creste pina la 1.8 pe spate in functie de incarcare.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

schimba furtunul de la etrier.

 

Pentru?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Sa fac un update: am facut o geometrie; s-a descoperit o mica eroare, care teoretic nu ar explica trasul spre stanga. In urma geometriei s-a inbunatatit ceva dar nu tot. Ce am remarcat este ca tendinta este mai mult la viteze mici. La viteze mari, in afara masina chiar merge pe drept sau se supune inclinarii drumului intr-un mod normal. In legatura cu etrierul blocat, l-am desfacut, am curatat pe acolo, l-am vazut ca lucreaza si placutele nu au mizerie sa ramana blocate in port etrieri. De asemenea imediat cum l-am curatat si montat inapoi in asa fel incit roata se misca libera, am facut o mica proba cu masina, franand doar cu frana de mana ( ca sa elimin orice suspiciune ca s-ar bloca cumva pe drum dupa prima franare) si am concluzionat ca tot trage. Jocuri nu sunt deloc, rulmentii nu par sa se auda sau sa aiba joc. Am concluzionat ca o las asa pana sa fac nevroze sau alte tulburari care necesita terapie.:al

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

De asemenea imediat cum l-am curatat si montat inapoi in asa fel incit roata se misca libera, am facut o mica proba cu masina, franand doar cu frana de mana ( ca sa elimin orice suspiciune ca s-ar bloca cumva pe drum dupa prima franare) si am concluzionat ca tot trage. Jocuri nu sunt deloc, rulmentii nu par sa se auda sau sa aiba joc. Am concluzionat ca o las asa pana sa fac nevroze sau alte tulburari care necesita terapie.:al

 

Nu inteleg logica testului tau. Frina de mina e pe spate si diferentele de frinare intre roti sint mari oricum. In plus, testul asta poti sa-l faci la viteze (foarte) mici, pina in 20 de km/h si cu mult spatiu in jurul masinii. La viteze mai mari, deja devine periculos.

Eu as gresa si celalalt etrier, ma refer la cele doua glisiere.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Am zis ca sa elimin posibilitatea ca totusi dupa mai multe franari etrierul stang sa ramana insesizabil mai strans decit cel drept. Oricum nu mai conteaza pt ca azi am ridicat-o cu totul si am miscat fiecare roata. Toate se misca la fel. Ambele pe fata fac mai multe rotatii dc le dai un impuls,nu se aude nimic la rulmenti etc si cu toate astea la viteze mici are tendita sa o ia spre stanga ca si cum ar fi infranata roata. Unghiurile sunt ok,toate erau cu verde. Chiar o sa afisez reultatul la testare poate are nevoie cineva de valori. Cu trasul la stanga ma las pagubas. Am inversat si rotile intre ele si tot aia e. Nu gasesc o expplicatie.o sa merg asa, poate isi revine.:-x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Sa fac un update vis a vis de problema: dupa un drum in afara localitatii in care mi-am dat seama ca directia e f obositoare, m-am decis sa ma duc chiar la dealerul suzuki (doly iasi),masina fiind in garantie. Oamenii de acolo chiar m-au impresionat, au fost extrem de perseverenti. Dupa un alt reglaj de geometrie, in care nu s-a imbunatatit nimic, au verificat rotile, care se invart usor. Apoi au umblat la cremaliera si au observat ca volanul are o cursa mai scurta pana la bracarea maxima spre dreapta fata de stanga. Mi-au zis ca a umblat cineva la caseta dar... Eu nu am umblat si sunt sigur ca nici fostul proprietar, pentru ca era clar ca suruburile alea nu fusesera desfacute...plus ca nu era genul:hl . Mi-au zis clar ca de la gropi nu se poate intimpla asta...si oricum eu nu am brutalizat masina. Dupa ce au pus caseta aia pe punct si au refacut din nou geometria, plus au reglat un pic si jocul din caseta, masina merge ok. (Cel putin asa cred, pentru ca parca totusi la viteze mici mai are o tendinta de a o lua spre stanga, dar la drum intins merge drept si nu mai e enervanta). Oricum s-a rezolvat dar eu personal tot am ramas cu o nelamurire....daca geometria e ok si rotile nu sunt franate ce conteaza pe ce " punct " este cremaliera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Eu nu inteleg despre ce cremaliera vorbesti, Jimny NU are caseta de directie. Ai bara de directie (aia de se leaga de bratul Pitman (la servo)) si bara de conexiune, adica aia de vine in spatele puntii si conecteaza rotile intre ele.

 

Deci... ce anume nu era in regula la masina ta?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Asta e si ideea. Nu inteleg ce era in neregula la masina. Ei au desfacut sub capota "minicardanul " :wink: care vine dinspre volan si se prinde in servodirectie. Au schimbat nush ce acolo, au mai strans pe la servo si apoi au refacut geometria. Se pare ca daca erai cu rotile drepte si volanul drept si bracai maxim stanga/dreapta numarul de rotatii nu era egal. Adica de la pozitia inainte spre stanga volanul facea 1 rotatie si jumatate pe cind ca sa le brachezi la dreapta facea 2 rotatii si ceva. Au concluzionat ca cineva a umblat pe acolo si a dereglat tot, desi nu prea umblat deloc pe acolo.Ideea e ca la viteze mici parca tot trage putin spre stanga insa masina la viteza mai mare merge pe drept si pare mult mai stabila in traiectorie.

Editat de Ess1902
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Trosnet metalic punte spate Jimny la viraj stanga

 

Salutare! Pana la urma trebuie sa postez si aici. M-am incadrat mai rapid in trafic cu jimny si la plecarea brusca de pe loc s-a auzit un trosnet/carait urat si tare in zona puntii spate. Am oprit si am repetat faza in linie dreapta si pe asfalt si acelasi zgomot. La o plecare normala nu se aude nimic. Deasemenea daca merg cu o treapta de viteza si calc brusc acceleratia tot nu se aude zgomotul ala urat. Se aude un zgomot normal. Nu am mers in 4x4 pe strada, nu am fortat-o aiurea, am tras remorca cu ea dar fara socuri si fortari. Am patinat pe noroi, i-am facut joc de ambreiaj, am iesit si nu s-a auzit nimic suspect. Asta inainte de faza povestita mai sus.am schimbat uleiurile toate acum 15 mii de km si totul era ok in grupuri.

Intrebarea este daca asa se comporta un grup cu probleme sau poate fi si o cruce cardanica. La capitolul asta nu ma pricep bine. In rest totul e normal. A mai patit cineva ceva asemanator?

Multumesc!

Cauta! Nici albina nu gasaeste miere in fiecare floare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare