Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

fisura stalp C la J8


mm

Postări Recomandate

Salut,

 

Bantuind diverse forumuri, am dat peste discutia de mai jos:

 

http://forum.ih8mud.com/threads/cracking-in-c-pillars.42740/

 

Se pare ca e o problema destul de des intalnita la 80-urile de pana in 94. Practic, se pare ca din cauza formei metalului, stalpul din spatele usilor din spate are obiceiul sa se fizureze la baza geamului. De cele mai multe ori nu se vede decat ceva ca un defect de vopsea. Discutia este destul de veche pe forum si nu are o concluzie clara. Va atasez o poza cu masina mea:

 

photo-1stalp.JPG.31f66c0607af8d953807cc384e82f490.JPG

 

Intrebarea mea este ce solutie imi recomandati si cam cat de tare ar trebui sa ma ingrijorez?

 

Mentionez ca intentionez sa imi pun cort pe masina, deci vorbim si de o greutate suplimentara pe acoperis.

 

Multumesc,

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: fisura stalp C la J8

 

M-am si dus sa ma uit la al meu cum sta treaba. Din fericire nu are nici o crapatura.

Nu stiu daca din cauza formei sunt probleme, dar cand bati in acel loc suna a tabla subtire de tot. Cred ca s-au zgarcit la material acolo....

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: fisura stalp C la J8

 

Nici la mine nu se vede fisura propriu-zisa, doar o "cuta" in vopsea, dar cel mai probabil e din cauza unei fisuri. Am inteles ca e un defect de design, curba fiind mult prea stransa, ceea ce duce la cedarea materialului. cica s-ar fi remediat incepand cu masinile din 95.

in orice caz, revin cu rugamintea de a imi zice cum evaluati voi situatia si ce solutii de remediere/ranforsare vedeti, astfel incat sa pot sa imi pun linistit cort pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: fisura stalp C la J8

 

Poti verifica relativ simplu daca ai o fisura , cu un magnet si orice praf feromagnetic ( in teorie merge si cu praf de rugina ... dar in practica ai nevoie de putina pilitura de fier fina ) .

Un magnet numai bun gasesti intr-un hard defect , este suficient si chiar destul ( e neodium ) , iar cu doua grame de pilitura de fier in suspensie intr-o solutie slaba de apa cu zahar iti faci o solutie pe care o pensulezi cat mai uniform pe zona cercetata . Aplici magnetul ( cu polii in stg/dr ) la capatul prezumtivei fisuri si daca exista o separatie o vei vedea destul de clar ( peste o anumita limita , metoda fiind rudimentara nu va detecta si fisurile de 2 mm sau partiale in grosime , ci mai mari de 10 mm si fisurate total ) . Un petic de autocolant cat mai subtire ( etichete scolare ) lipt de magnet te ajuta sa nu deteriorezi vopseaua caroseriei in zona in care se aplica magnetul .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: fisura stalp C la J8

 

Multumesc pentru sfat. Oricum imi propun sa las masina la GTC saptamana viitoare pentru alte chestii si o sa ii rog sa imi verifice si treaba asta. Revin cu concluzii si eventuala solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare