Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014


SOGO

Postări Recomandate

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

De la poiana horea la doda pili e drum practicabil? Intentionez sa vin prin gilau, poiana horea, doda pili, glavoi.

 

Gilau-Poiana Horii este betonat/asfaltat, cam cu gropi totusi, dar nu de speriat. Atentie mai mare pe malul lacului Fantanele, dupa ce cobori din Marisel, acolo drumul este facut din gropsoare, sparturi si crapaturi cu ceva asfalt printre :ha: .

 

Nu am facut niciodata segmentul Poiana Horii-Doda Pilii, asa ca nu stiu sigur. Dar tinand cont de starea altor drumurilor din zona si de faptul ca esti cu un 4x4 totusi, eu zic ca poti sa merg linistit.

 

Doda Pilii-Glavoi: asfalt/forestier/asfalt/forestier. Daca nu l-or fi asfaltat pe tot deja. Merge, no stres.

Editat de crisguide

"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana" A. Tarkovski

Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

De la poiana horea la doda pili e drum practicabil? Intentionez sa vin prin gilau, poiana horea, doda pili, glavoi.

 

Anul trecut am fost pe traseul Poiana Horea - Doda Pilii cu vw t4 fara nici un fel de problema, acuma nu stiu cum arata dupa ploile astea dar oricum cu 4x4 e practicabil!

Subaru justy 1,3 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Si eu sunt interesat de trasee si campari.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

eu merg in zona relativ des din ce directie vrei sa intri in rezervatie Razvane? Zi la ce te-ai gandit? si apoi mai vedem cum e mai bine :grin:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Pai anul trecut de 1 mai vroiam sa facem o tura, dar sotia insarcinata 8 luni....am renuntat.

Anul asta mai-iunie cu pitica mai putin de un an..... ma manca rau de un cort cu cele afernte si ceva fara oameni 3-5 zile,dar nu merge inca, din pacate .

 

acces dinspre Deva -Arieseni sau Cluj -Belis cam aceeasi distanta.

Ma intereseaza Pensiuni ok in zone cit mai salbatice ordinea este curatenie/pret/peisaj/zona .plimbare 4X4 si un drum rupt ,gropi,neasflatat nu sunt impedimente.

 

Si cit mai aproape de diferite chestii de vizitat accesibile in maxim o ora.....

Exista port-a-baby dar nu am de gind sa car toata ziua la fiemea + bagaje prin padure. Rapid si acces usor la obiective.Pesterile pica,lesne de inteles de ce.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

As vrea si eu sa fac o tura anul acesta prin Apuseni. Orice informatie este de mare ajutor. Incerc acum, pe timp de iarna, sa-mi stabilesc niste obiective turistice... cum ar fi cascada Valul Miresei, Cetatile Ponorului, Rosia Montana etc. Exclus pesterile.

Timp 5-6 zile

Dormit in masina.

Masina: Jeep GC stock, anvelope normale. Traseu usor, dar nici drumuri de Logan.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

fain ii si daca vii de la Deva Razvane, dar mai fain ar fi daca ai avea posibilitatea sa vii din Turda si sa mergi la Campeni si apoi la Arieseni. In felul asta vezi toata valea Ariesului care e foarte spectaculoasa in unele zone cu stanci de ambele parti ale raului. Inainte de Arieseni se poate vizita pestera Ghetarul Scarisoara si pestera lu Ionele ambele fiind amenajate cu ghid si sistem propriu de iluminare (nu tre sa fii speolog pt asta :wink:). Din centru din Arieseni daca vrei offroad soft se poate merge 50 km pe valea Coblesului , cheile Galbenei si apoi se ajunge in drumul asfaltat ce leaga satulbPetroasa de podisul Padis.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

ca si loc de cazare iti recomand cabana CP (Cetatile Ponorului) in mijloc de rezervatie, f izolata si singura cabana pe o raza de cativa km. Curentul e acolo pe generator si panouri solare. Ca alternativa de pe valea Coblesului se mai poate ajunge la cabana CP si pe traseul de trekking banda rosie (in varianta asta nu mai dai de asfalt din Arieseni pana in CP) aci insa ii de extrem , roti de la 31 in sus sunt recomandate si trolierile sunt mai mult ca sigure , nu recomand pt o singura masina si mai ales cu copil.

De la CP ajungi foarte usor peste tot. Se poate merge la P Cetatile Ponorului (cele 2 doline + balcoanele), se poate face lumea Pierduta, se poate merge la Pestera Ghetarul Focul Viu, se poate merge cu masina sau pe jos in podisul Padis, Izbuc Ponor, cu masina la Cheile Galbenei apoi traseul de trekking Cheile Galbenei (f spectaculos) se poate cobora cu masina la Piatra Bulzului , vizita la Portalul Pesterii Caput, traseul de pietrele Galbenei etc.

Ai o harta cu zona ? o harta asa 1 la 10.000 ca sa te lamuresti mai bine de ce ti-am spus pana acum?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Desi drumurile zonei sunt mai grele , cat m-am invartit pe acolo o saptamana , in fiecare zi ne gaseam sau ne gaseau cate cineva , nu te rupi de tot de lume daca se strica treaba .

 

Daca ajungi pe langa Cheile Galbenei si vremea nu e umeda e pacat sa ratezi , desi presupune oarece efort si picioare bune . Toata zona ( Ponoarele ) in sine nu poate fi vazuta din masina asa cum trebuie , piciorul e de baza , pe langa fapul ca miscarea iti duce ochii sa-ti vada multe bogatii pentru suflet , iti va lungi viata si prinzi si ceva roade ale padurii bune si curate .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

no vad ca acum toata lumea sare da cand sa iesim nimeni...cand am facut eu iesirea anul trecut am participat eu cu doua masini, noroc ca sofer am gasit! De drumuri si Trasee Nu ti teme ca tote duc inainte..Anul trecut am facut traseu de 3 zile: Huedin-Rachitele-Vladeasa-Padis-Garda-Poiana Horea- Belis cu tot ce s-a putut vizita asta avand in vedere ca am facut Padisu alta data. Traseul este usor zic eu dar restul cam se tineau din plans :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Multu domnilor de informare...pesterile cad pentru ca prconizez ca fimea va merge pana atunci dar sigur nu atit de bine, in brate in pestera cam greu,in port-a-bebe iar exclus ca-i trebuie casca- este mai inalta cu ~30 cm decit mine pusa acolo, si nu am de gind sa o dau cu capul de pereti niciodata.....

 

@ marius- man eu merg cu fetita de mai putin de un an noi trei, singuri, o masina...cum crezi tu ca pot face offroad sau cine poate agata troliul pe care oricum nu il am? nu-s atat de nebun vreau plimbare,relaxare si aer curat. La picior imi place maxim,dar sa nu fie nevoie sa car 10-12 kg de copil o zi in spate....1-2 ore cu pauze este ok....

Si masina este o amarata comoda cu 4x4 fara mari mofturi de offroad....adica poate,dar mai bine nu vreau :old

 

@ irod ia spune de unde pot face rost de o harta buna? fara gps ca soata nu se decurca decat cu harta clasica si eu nu am nervii necesari sa conduc,sa urmaresc GPS sa fac pe clovnul pt fiemea si sa fiu si dragut cu nevasta ce ar vrea sa stea la plaja la mamaia in vacanta asta... :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Toata zona Apusenilor e superba, asta-i un dat ce nu se poate comenta. Din fericire (sau din pacate pentru unii), obiectivele frumoase necesita un picut de talpa.

Ca atare, traiasca-ti fetita o suta de ani si sa va aduca numai bucurii, parerea mea este ca-ti va fi greu sa accesezi tot in conditiile date. Cu exceptia cazului in care ti-ai facut stagiul la vanatori de munte si esti obisnuit cu caratul si talpa sanatoasa....

Opinia mea este sa te cazezi undeva in zona Arieseniului si sa te rezumi la trasee/obiective usoare, accesibile fie pe jos (2-3 ore de mers) sau cu acaretul din dotare (Cascada Varciorog, Patrahaitesti si cascada, Varful Bihor, Pestera Scarisoara, Izbucul Tauz, Groapa Ruginoasa - 800 de m de urcat prin padure, mai dificil un pic in conditiile date, Dealul cu Melci, Rosia Montana, Detunatele, etc).

Cheile si Izbucul Galbenei sunt superbe, dar n-o sa le poti face cu fetita. Nici Cetatile Ponorului. Decat daca risti, si destul de mult.

Sugestie : daca esti din Bucuresti, ti-as recomanda sa ajungi in zona pe ruta Sibiu-Deva-Brad-Abrud-Campeni in loc de Sibiu-Sebes-Alba-Zlatna-Abrud-Campeni. Chiar daca traseul este un pic mai lung (dar ai avantajul autostrazii pana la Deva) portiunea Brad-Abrud este mai scurta decat Alba-Abrud, serpentine mai putine si drumul de o calitate mai buna. In conditii de trafic normal, pe Brad, faci cam cu vreo 30-45 minute mai mult decat pe Alba.

Sa aveti parte de un concediu relaxant!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Toata zona Apusenilor e superba, asta-i un dat ce nu se poate comenta. Din fericire (sau din pacate pentru unii), obiectivele frumoase necesita un picut de talpa.

Ca atare, traiasca-ti fetita o suta de ani si sa va aduca numai bucurii, parerea mea este ca-ti va fi greu sa accesezi tot in conditiile date. Cu exceptia cazului in care ti-ai facut stagiul la vanatori de munte si esti obisnuit cu caratul si talpa sanatoasa....

Opinia mea este sa te cazezi undeva in zona Arieseniului si sa te rezumi la trasee/obiective usoare, accesibile fie pe jos (2-3 ore de mers) sau cu acaretul din dotare (Cascada Varciorog, Patrahaitesti si cascada, Varful Bihor, Pestera Scarisoara, Izbucul Tauz, Groapa Ruginoasa - 800 de m de urcat prin padure, mai dificil un pic in conditiile date, Dealul cu Melci, Rosia Montana, Detunatele, etc).

Cheile si Izbucul Galbenei sunt superbe, dar n-o sa le poti face cu fetita. Nici Cetatile Ponorului. Decat daca risti, si destul de mult.

Sugestie : daca esti din Bucuresti, ti-as recomanda sa ajungi in zona pe ruta Sibiu-Deva-Brad-Abrud-Campeni in loc de Sibiu-Sebes-Alba-Zlatna-Abrud-Campeni. Chiar daca traseul este un pic mai lung (dar ai avantajul autostrazii pana la Deva) portiunea Brad-Abrud este mai scurta decat Alba-Abrud, serpentine mai putine si drumul de o calitate mai buna. In conditii de trafic normal, pe Brad, faci cam cu vreo 30-45 minute mai mult decat pe Alba.

Sa aveti parte de un concediu relaxant!

 

Multu, din care cauza ceream recomandari de cazare in zona si spuneam clar ca mai mult de doua ore maxim maxim cu pauze nu ma aventurez ....ca intervine plictiseala la copil si obosela la mine.Riscurile cu o zi de mers,si tur de forta in familie nu ma caracterizeaza.

Am retinut aspectul cu Autostrada si cu accesul mai usor.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Multu domnilor de informare...pesterile cad pentru ca prconizez ca fimea va merge pana atunci dar sigur nu atit de bine, in brate in pestera cam greu,in port-a-bebe iar exclus ca-i trebuie casca- este mai inalta cu ~30 cm decit mine pusa acolo, si nu am de gind sa o dau cu capul de pereti niciodata.....

 

Om bun,

am fost in Padis de 12 ori, prima data la 17 ani, ultima data anul trecut, la 42 de ani.

Am facut, de multe ori, la picior, toate traseele posibile cu plecare din platou - sunt de vis !!!!

Daca vrei sa faci traseele din Apuseni, n-ai ce cauta acolo cu copii mici.

Daca vrei aer curat si plimbari lejere in jurul cortului, zona e beton. Anul trecut am fost si eu cu cei mici (7 si 5 ani). Am urcat de doua ori cu ei din platou pana la Bisericuta Motului.

Mai mult n-am avut curaj sa-i duc, pentru ca stiu traseele bine de tot. O sa stai in Padis, cu gandul la trasee...asa cum am stat eu anul trecut...:fr2

Radesele (4-5 ore), Cetatile Ponorului (5-6 ore), Valea Galbenei (12 ore, fara Cetatile Ponorului), ce traseu vrei tu, sunt pentru cei care se pot descurca singuri. Ai de urcat si de coborat pe toate aceste trasee, de-ti vine-a spune, toate cate sunt pe lume...:grin:

E drept ca acum 4 ani am vazut un autocar plin cu copii (10-12 ani), basculati la coborarea spre Cetatile Ponorului. Eu zic si acum ca adultii care-i insoteau au fost complet inconstienti.

Coborarea in Cetatile Ponorului se face pe cablu ancorat in stanca, aproape vertical, pe bolovani uzi...

Ai pierdut priza, te-ai dus...

Iubesc Apusenii, sunt cei mai frumosi munti din tara asta (asa simt si cred eu).

Sunt superbi, dar toate traseele inseamna urcat, coborat, piatra neteda si aproape mereu uda...

 

Daca vrei poze, da-mi o adresa de mail sa-ti trimit (am o basculanta de poze).

Cu siguranta o sa-ti faci o idee.

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Traseul de cetati de la cabana CP prin dolina 1 apoi dolina 2 daca ii dai span se poate face intr-o ora. Apoi balcoane inca o ora apoi napoi la cabana.Toate astea pana isi face printesa mica somnul de ameaza supravegeata de mama ei :wink:. Traseul din doline este extreme sincer nici la trekking nu e sigur fara casca.

http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/1_zpsrzrrhy4o.jpg

http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/2_zpsq5a2ekpu.jpg

http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/3_zpsisrxhfbz.jpg

http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/4_zpstkobp0ws.jpg

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

Da , eu m-am intrebat de mai multe ori unde mi-a mi-a fost plecata mintea cand m-am bagat cu femeia si copilul dupa mine ... la fel de dese au fost si pauzele , dar totusi eu mi-am tinut vorbele in mine si nimeni m-a carait nimic ca ochii erau prea ocupati sa fure tot ce se putea din maretia zonei . Si ca bonus vremea a fost superba si astfel n-am avut incidente ... la balcoane am bagat zmeura ca era prea buna ( am zmeura si in gradina , soiuri mari si aromate de zici ca-s cirese dar nu exista comparatie intre zmeura de gradina si cea dintr-o poiana insorita ) .

 

... si la un popas niste tineri exersau ceva cantece bisericesti , inganadu-se cu ecoul ...

 

 

Trebuie neaparat o solutie de urgenta in caz de ploaie ... noi am purtat fiecare in buzunar cate o pelerina de plastic si eu am avut in permanenta un ruccsac mic cu ceva apa si o foaie de cort plus niste hainute mici si alte maruntisuri ... cand ma saturasem de carat degeaba a folosit maxim in ultima zi cand ne-a botezat o ploaie rece de o ora care s-a terminat exact cand am ajuns langa masina ... foarte utila foaia de cort ... fara o minima dotare poti indura aiurea ...

 

 

... daca s-ar putea ingheta toate sclavagismele zilnice , acum m-as ridica si as pleca iar ... cui ii place muntele si n-a fost ar trebui sa vada macar odata , viata e scurta ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apuseni 4x4 2-5 iulie 2014

 

cata dreptate ai Costele ! is amintiri unice care merita din plin , numa cine a fost stie :wink: din pacate problemele zilnice ne cam tin departe de aventura. In ultima poza (era seara asa pe la vreo 6) mergeam din dolina 1 spre Glavoi la cort, dupa 4-5 ore de stat in ploaie in dolina 2.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare