Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie : Pinin sau Vitara ?


matteo_tgv

Postări Recomandate

Va salut,

 

stiu ca este topicul Mitsu (iar eu sunt mare fan Mitsu, am o Deli pe care o iubesc maxim si etern, chiar daca nu o mai folosesc pt ca am nevoie de ceva mic).

 

Asadar, umblu sa cumpar un 4x4 mic, de coclauri, sa se strecoare usor, rezistent, capabil rezonabil stock, cu intretinere rezonabila si consum rezonabil.

 

Ma uitam la Vitara dar nu stiu cum am facut si mi-am amintit ca exista si Pinin.

 

Ii rog pe cei care au habar sa-mi spuna si mie cum sta Pinin, comparativ cu Viara, la consum, fiabilitate, capacitate in teren. Vorbim de masini stock, numai cand ma gandesc la modificari, ma ia groaza. Stiu ce spun, am modificat 2 Discovery si un Forster si, clar, proasta afacere am facut, vizibila mai ales cand a venit momentul sa le vand.

 

Deci: cat consuma Pinin, cat e de rezistent, cum se descurca in teren? Multumesc!

 

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin sau Vitara

 

Si eu am avut dilema asta, insa eu cautam o masina de tavaleala.

 

Pinin

+ SuperSelect 4WD - poti merge si pe asfalt cu 4x4 + dif blocant spate (parca

+ tabla cred ca nu rugineste ca aia de Vitara

+ mai confortabila, e totusi o generatie mai noua

- piese mai scumpe si mai greu de gasit

 

Vitara

+ piese ieftine si pe toate drumurile

+ mai spatioasa decat Pinin

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin sau Vitara

 

Comparatia asta nu e asa usor de facut, din multe motive.

 

Capabilitate in teren..... pai depinde de anvelope, depinde de multe lucruri. In unele situatii o masina mai micuta e avantajata, in altele e bine sa ai o masina mai grea...

 

Fiabilitate...... in general amandoua sunt masini destul de fiabile, fiecare mai are bube specifice, ca orice masina. In conditiile in care te gandesti sa cumperi niste masini SH, clar e o loterie si sansa sa te arzi e mai mare la Vitara, ca e mai veche.

 

Consum..... ce compari? Vitara 1.6 16 sau 8v? Vitara 1.9 sau 2.0 TD? Vitara 2.0 V6 sau 16v? Pinin 1.8 sau 2.0? Etc. Fii un pic mai clar cu ce vrei de fapt.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin sau Vitara

 

am avut o vitara lwb 1,6 16v 1993

+ piese de pomana

+destul de rezistenta

consum 7 la 90 la ora

11 cu rulota

- fara abs,rare cele cu ac,numai dupa 1996 au airbag-uri

- lipsa blocant spate!

 

pinin are numai central blocat!!!nu spate

am aceeasi dilema ca si tine

astept si eu comentariile!!!!

sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin sau Vitara

 

Salutare, eu am Pinin si un prieten foarte bun are Vitara asa ca iti pot spune ca ne-am dat cu ele si stock dar si modificate.

 

Tabla: - la Pinin tabla e mai buna in sensul ca rugineste mai greu, sunt si unele zincate...depinde ce gasesti.

- la Vitara tabla rugineste destul de usor asa ca trebuie sa cauti una fara rugina daca ramai la Vitara.

 

Caroserie/sasiu: - Pinin este pe caroserie autoportanta

- Vitara e pe sasiu(chassis)

 

Comfort & siguranta: - Pinin are 4 airbaguri. In volan, pe locul din dreapta si in scaune/cortina.

- unele Pininuri sunt mai rigide la suspensie, altele

sunt mai moi

 

- Vitara e mai spatioasa

 

- Pinin-ul meu are clima si iti spun ca merita sa iei cu

clima daca gasesti

 

- Pinin are afisaj electronic pe care vezi si consumul

instantaneu si media si range-ul.

 

Motor: - motorul de 1.8 GDI e foarte bun si fiabil daca il ingrijesti cum trebuie. Eu am 1.8 GDI 16 valve si e destul de impresionant sincer. Are putere suficienta, nu ta face de ras nici in depasiri, nici la remorcaj sau daca scoti pe cineva dintrun sant, nici in deal. Are cuplu in turatii joase, lucru foarte bun. Ca si intretinere e ceva mai scump, trebuie benzina de 98-100. Consumul e relativ mic(eu scot 10.7 in oras, in traficul din Cluj).

 

- motorul de 1.6 8v e ceva mai lenes, consuma cam 11-11,5 dupa calculele noastre, e mai ieftin la intretinere, mai putin pretentios.

 

Ca si fiabilitate repet: daca sunt ingrijite cum trebuie sunt foarte multumitoare amandoua.

 

 

In oras: - Pinin-ul sta parca ceva mai bine in viraje

- Pinin are oglinzi mari si geamuri generoase fapt pt care vezi ft bine in jurul tau.

 

 

In teren: - acum pot sa zic ca orice parere ar avea unii, am ajuns dupa o vara de dat cu masinutele astea ca daca sunt stock sunt foarte asemanatoare in teren.

 

- Pinin are avantajul ca are LSD(limited slip differential) pe spate...repet, sunt unele cu si unele fara. Depinde ce gasesti.

 

-Daca ai Pinin cu Super Select ai si reductor mic si mare.

 

-Vitara are unghiul de atac mai mare pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin sau Vitara

 

@Kedu58 - iti multumesc pentru comparatia detaliata. Cred ca am citit-o de 5-6 ori de cand ai scris-o.

 

Nu reusesc deloc sa ma hotarasc, inca rumeg si tot rumeg.

 

La Vitara ma pune pe ganduri rugina despre care se plange toata lumea. La Pinin costurile de intretinere si faptul ca e o masina mai rara.

 

Spui ca Pinin cere benzina de 98-100. Si, daca ii dai de 95 (ca poate nu gasesti din aia buna peste tot), cat de grav e? Adica, se simte chiar atat de mult?

 

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.8 GDI sau 2.0 GDI

 

Va salut,

 

inteleg ca 2.0 are un plus de putere semnificativ.

 

Cum stau, insa, unul fata de celalalt la fiabilitate/intretinere si consum?

 

Sunt pe punctul de a face achizitia si stau intre Vitara si Pinin dar, pentru ca mi-e pur si simplu groaza sa ma apuc sa modific masina, inclin spre Pinin pentru ca, am inteles, in varianta stock sunt cam la fel in off-road iar Pinin are confort mai bun si consum mai bun (sper ca am inteles bine). Imi place si cum arata. Vitara nu arata bine deloc (chiar daca aspectul nu conteaza in padure).

 

Am citit intr-un alt topic ca 2.0 are consum mai omenesc. Asa este sau am inteles pe dos?

 

Cele de 1.8 sunt, in general, in 3 usi iar cele de 2.0 in 5. Ma tem de 5 usi pentru limitarea capacitatilor off-road.

 

Nu vreau sa modific masina ci doar sa-i pun niste anvelope cu profil mai eficient, insa ma intereseaza eficacitatea in off-road si, atunci, inclin spre 3 usi.

 

Va rog, luminati-ma.

 

Cele bune,

Matteo

Editat de Astral
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1.8 GDI sau 2.0 GDI

 

Fii mai explicit !

 

Vitara

- mai spartana

- mai lesne de modificat

- piese se gasesc mult mai usor la dezmembrari

- performanta in offroad este superioara Pinin-ului

 

Pinin

- mai confortabila

- mai greu de modificat

- greu de gasit piese la dezmembrari

- sa te fereasca sfantul sa se supere GDI-ul pe tine :)

 

Sunt opiniile mele, care le-a vazut indeaproape si condus. Nu imi apartin, am doi colegi care le au.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin sau Vitara

 

Salut. Eu am avut acum cativa ani un pinin 1.8 GDI scurt , acum am un vitara 2.0 tot scurt. Tehnologic Pininul este net superior . Majoritatea au AC. La vitara AC este rar , Pinunul are posibilitatea de 4X4 fara diferential central blocat , vitara nu , ceea ce pe timp de iarna sau carosabil alunecos este foarte important . Eu am ales acum vitara pentru ca modificarile spre extrem sunt mult mai usoare.

Parerea mea este ca daca iti permiti pinin-ul ia-l si nu-ti va parea rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Pinin sau Vitara ?

 

Depinde ce urmareste omul mai:grin:

 

Oricum colegii au dreptate, ca si piese si i tretinere vitara este mai convenabila, motiv pentru care sunt si asa multe.

 

 

Ps. In Pinin daca nu bagi benzina de 98 nu e problema mare, in ideea ca la noi benzina e proasta si sa nu cumva sa iti infunde filtrele, daca bagi o data, de doua ori nu are nimic.

 

Idee este ca in principiu ii place 98 cifra octanica.

 

Alegerea este a ta, cel mai bine pune pe foaie, ce are sau nu are fiecare si poate asa e mai usor.

 

Una are ceva dar alta are altceva, stiu cum este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Pinin sau Vitara ?

 

Idee este ca in principiu ii place 98 cifra octanica.

Nu cred ca e chiar asa. La a mea, de 2.0 GDI, i-am bagat numai de 95 (de la Rompetrol), timp de un an jumate cat am avut-o, si nu am avut nici o problema.

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Pinin sau Vitara ?

 

Nu cred ca e chiar asa. La a mea, de 2.0 GDI, i-am bagat numai de 95 (de la Rompetrol), timp de un an jumate cat am avut-o, si nu am avut nici o problema.

 

 

Poate ca de la Rompetrol merge dar eu iti spun ca aici la Cj e cam aiurea 95-ul din multe benzinarii(si nu fantoma).

 

Bine, nu e o regula dar la mine asa a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Pinin sau Vitara ?

 

In regula, dar cum sta la consum 1.8 GDI in 3 usi fata de 2.0 GDI in 5 usi?

 

Inteleg ca exista si un 1.8 MPI. Merita luat in calcul?

 

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Pinin sau Vitara ?

 

Inteleg ca exista si un 1.8 MPI. Merita luat in calcul?

Merita in sensul ca este un motor "clasic" si mai usor de priceput, in plus merge pus si GPL pe el. GDI-ul este un motor cu performante net mai bune, dar e mai sensibilos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Pinin sau Vitara ?

 

Ti-am unit cele doua topicuri, cred ca este destul unul singur pentru dilema ta. Bafta!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare