GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 15 din 15

Discutie: Revizii duster .

Data Inscriere
    Jun 2012
    Varsta
    49
    Masina
    Duster 4x4 benzina

Implicit Re: Revizii duster .

Atat costa o revizie anuala la un Duster diesel. Adica in plus fata de noi, filtrul de motorina si ulei pentru DPF/FAP. Si se pare ca, colegul Hog33 a devenit "fost"....
    Last edited by tavi_ro; 8th March 2016 at 11:57.

Data Inscriere
    Mar 2016
    Varsta
    42
    Masina
    Dacia Duster 4x4 1.6l 2010

Am facut si eu prima revizie la Dusterici de cand il am, pentru el insa ar fi cam a 5-a sau a 6-a revizie masina fiind din 2010 si un kilometraj de aprox. 63-64000 Km. Revizia facuta la Meridian Sud a inclus schimb ulei, filtre, curatat sabotii frana de spate, schimbat bujii ca era timpul, verificat calculatorul de bord (insa fara probleme). In total 804 lei cu TVA. Pe ansamblu nu foarte scump doar un pic peste cat ma asteptam eu sa fie (in jur de 6-700 lei) dar nu ma plang. Placutele de frana nu le-au schimbat ca mai aveau suficienta carne. Pe ansamblu multumit de prestatie, desi din auzite nu stralucesc cei de la Meridian, eu personal nu am ce sa le reprosez pana acum, poate doar ca nu sunt foarte pro-activi si/sau la zi cu ultimele noutati, update-uri, chestii de la Dacia pentru modelul asta. Dar am unde sa ma duc pentru asa ceva. Oricum masina s-a tinut bine pentru cat si pe unde am abuzat-o pana acum (ceva off-road, mers pe la munte, prin noroaie, pe gheata si noroi etc.)

Vedem mai departe cum se tine ca o asteapta plimbari vara asta :D
    The older I get, the faster I was...

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Salut baieti :))

Printr-un concurs de imprejurari in varianta "pleasca "am ajuns sa fiu posesor de Duster diesel,2011, 90CP -in varianta logan upgrade, adica fara leopard, doar gard - 4x2.
    Ceva km , ceva bubite, cam incomod si zgomotos dar masina merge ok,per ansamblu.... 3000km in prima luna, confort minim,consum minim, costuri la fel. Per ansamblu sunt multumit,dar ma asteptam la mai mult, sincer.

Acum, caut de 2 zile un carnet intervale service ,cel oficial, cu intervale de servisare und shit.Sa pot aproxima/verifica ce si cum a fost facut.Nu am nici un fel de info din spate.Doar garantia ca sunt facute.Si sunt, dar cum, unde si ce....
    Am gasit si luat de pe net manual de service si tot ce ar fi nevoie dar amaratul asta de caiet cu intervale nicaieri.....

Ideal carnetul scanat sau de luat in format PDF.

Sau punctual ,pinajung la un carnet oficial,ma intereseaza:

interval schimb ulei cutie
    recomandare schimb bujii si cu ce anume(original sau nu?)
    intervale schimb ulei si filtre-am citit si informat pe ici pe colo, dar vroiam din carte,nu din povesti si vorbe...
    ce se schimba, verifica, intretine dupa 100.000 km in general.

multu anticipat , sper sa nu dezgrop toti mortii
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    37
    Masina
    Daihatsu Feroza

Poti sa imi dai vin-ul sau cunosti istoricul?
    Skoda Octavia facelift 1.6 MPI 2010.The Green Shark
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Dat Vin, istoric ioc, verific facturi la momentul asta.
    Par sa fie scapari de tot felul si intervale fanteziste de schimb ceva gen cofetari.

mai caut. am primit intre timp si ceva date exacte cu schimburi si interventii.

Multumesc, Caphone
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!