Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Martor 4x4


bogdan_bc

Postări Recomandate

Salut tuturor!

De ceva vreme am o problema la care inc anu am gasit raspuns de la nici un mecanic ...

 

Detin un Jimny din '99 4X4. Anul trecut am avut ceva probleme cu sistemul 4x4 , imi scapa vaccum pe la roata din dreapta din cauza unei garnituri, pe care am schimbat`o.

Imediat dupa ce am scos masina din service, masina cupla 4x4 insa martorul din bord palpaie continuu de atunci.

 

Fiindca nu gasesc un meserias care sa-mi dea un raspuns , nici macar la reprezentanta din Bc

am descarcat eu la un moment dat de pe net sistemul de vaccum de la 4x4, insa fara prea mult succes. Am inlocuit electrovalva , dar fara rezultat.

 

Pareri ?!

 

Multam`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

Salut tuturor!

De ceva vreme am o problema la care inc anu am gasit raspuns de la nici un mecanic ...

 

Detin un Jimny din '99 4X4. Anul trecut am avut ceva probleme cu sistemul 4x4 , imi scapa vaccum pe la roata din dreapta din cauza unei garnituri, pe care am schimbat`o.

Imediat dupa ce am scos masina din service, masina cupla 4x4 insa martorul din bord palpaie continuu de atunci.

 

Fiindca nu gasesc un meserias care sa-mi dea un raspuns , nici macar la reprezentanta din Bc

am descarcat eu la un moment dat de pe net sistemul de vaccum de la 4x4, insa fara prea mult succes. Am inlocuit electrovalva , dar fara rezultat.

 

Pareri ?!

 

Multam`

 

 

Salut,

Ma intriga afirmatia: "Imediat dupa ce am scos masina din service, masina cupla 4x4 insa martorul din bord palpaie continuu de atunci."

Acum cupleaza sau nu cupleaza? Cum ai verificat ca a cuplat? Se aude un tacanit de la rotile fata cand cuplezi (semn ca vacuumul a actionat MRL-urile)? Faptul ca led-ul 4x4 palpaie este ca nu ai vacuum in instalatie sau ca informatia de vacuum nu este citita corect.

Editat de alexb25

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

Salut tuturor!

Am inlocuit electrovalva , dar fara rezultat.

 

Vezi ca sint doua electrovalve :wink: In principiu nu e nevoie sa le schimbi, e suficient sa le cureti.

Documentul pe care trebuie sa-l studiezi e asta:

http://www.bigjimny.com/images/documents/Check_the_vacuum_system.pdf

 

Mai verifica si daca nu a ajuns vaselina prin furtune din cauza ca mecanicii au pus prea multa vaselina in fuzeta.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

Salut,

Ma intriga afirmatia: "Imediat dupa ce am scos masina din service, masina cupla 4x4 insa martorul din bord palpaie continuu de atunci."

Acum cupleaza sau nu cupleaza? Cum ai verificat ca a cuplat? Se aude un tacanit de la rotile fata cand cuplezi (semn ca vacuumul a actionat MRL-urile)? Faptul ca led-ul 4x4 palpaie este ca nu ai vacuum in instalatie sau ca informatia de vacuum nu este citita corect.

 

Functioneaza 4x4, la ultima iesire la Bisoca-Buzau nu am avut probleme, e doar o problema de electrica...

 

@unde -Mersi frumos, am documentul asta listat prin masina. Datorita lui am inlocuit electrovalva...Nu stiu ce sa zic , ma mai uit...

Editat de bogdan_bc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

Functioneaza 4x4, la ultima iesire la Bisoca-Buzau nu am avut probleme, e doar o problema de electrica...

 

@unde -Mersi frumos, am documentul asta listat prin masina. Datorita lui am inlocuit electrovalva...Nu stiu ce sa zic , ma mai uit...

 

Esti sigur ca nu sunt cuplate MRL-urile permanent? E posibil ca ele nu mai cupleaza/decupleaza automat ci au ramas blocate (adica au ramas in pozitia cuplat - fuzetele sunt permanent legate la planetare). Fa verificarea asta daca mai e nevoie ca sa fii sigur. Ridici o roata pe fata nefiind cuplat 4x4 din cutia de transfer. Daca invarti de roata si se invarte cardanul fata atunci MRL-ul este cuplat.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

Esti sigur ca nu sunt cuplate MRL-urile permanent? E posibil ca ele nu mai cupleaza/decupleaza automat ci au ramas blocate (adica au ramas in pozitia cuplat - fuzetele sunt permanent legate la planetare). Fa verificarea asta daca mai e nevoie ca sa fii sigur. Ridici o roata pe fata nefiind cuplat 4x4 din cutia de transfer. Daca invarti de roata si se invarte cardanul fata atunci MRL-ul este cuplat.

 

Martorul nu palpaie permanent, ci doar cand actionez maneta din 2 in 4H sau din 2 in 4L .

Nu am testat cum zici tu insa am testat cand am ramas in noroi si nu facea fata 2x4. Cuplam 4x4 si ieseam, numai ca martorul palpaie intermitent cat timp sta cuplata 4x4.

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

Incerc sa explic altfel:

Daca ai MRL-urile cuplate permanent, cand cuplezi din cutia de transfer (din maneta) vei avea 4x4. Led-ul v-a clipi semnaland o problema cu cuplajul (respectiv cu vacuumul) dar tu AI 4x4 si iesi din noroi. Cand decuplezi din maneta (nu mai ai 4X4) normal ca se stinge led-ul, dar e posibil ca MRL-urile sa nu se decupleze asa cum ar fi normal. Nu ai cum sa stii pana nu verifici.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

Incerc sa explic altfel:

Daca ai MRL-urile cuplate permanent, cand cuplezi din cutia de transfer (din maneta) vei avea 4x4. Led-ul v-a clipi semnaland o problema cu cuplajul (respectiv cu vacuumul) dar tu AI 4x4 si iesi din noroi. Cand decuplezi din maneta (nu mai ai 4X4) normal ca se stinge led-ul, dar e posibil ca MRL-urile sa nu se decupleze asa cum ar fi normal. Nu ai cum sa stii pana nu verifici.

 

Inteleg acum , multumesc ! Verific! Cred ca as outea sa mi dau seama singur daca dau jos MRL urile. Stiu ca trebuie sa aibe o pozitie ferma acolo cilindrul ala zimtat din mrl. Ori e cuplat ori nu ! Nu ar trebui sa fie si o a treia pozitie , inteleg eu bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor 4x4

 

In pdf-ul de la bigjimny scrie foarte clar (in engleza):

"Checking the system

16.Before progressing through fault finding the system it is worth checking whether the system is really

working ok.

a.Put the handbrake on, put the gearbox in Neutral, start the engine.

b.Jack up ONE front wheel, make sure all the other wheels are on the ground.

c.Put the transfer box in 4WD, listen for a loud click from the hub and try and turn the car wheel by hand. If the wheel turns then it has not locked.

d.If it has locked then move the transfer box out of 4WD, listen for a loud click and try and turn the wheel by hand. If the wheel turns then it has unlocked ok.

e.Repeat for other front wheel."

Fa verificarile astea si spune-ne si noua rezultatul.

  • Like 1

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Martor 4x4

 

Piesa pe care o arata sageata galbena e un (prim) filtru al aerului care e aspirat pe circuitul de cuplare al rotilor fata. Daca nu e distrus buretele ala, se poate spala si monta la loc.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare