GTC Auto Shop
Pagina 2 din 14 PrimulPrimul 12345678912 ... UltimaUltima
Afisez rezultatele 11 la 20 din 140

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina
    Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

Implicit Re: Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

In general, cel de 2.0 GDI este mai bine echipat, cam in orice tara (ABS si EBS standard etc). Pentru offroad vrei un motor cat mai mare, dar nu m-am intins mai mult decat ma tine plapuma in termeni de taxe, impozit si consum. La 1.8 mai exista si varianta MPI, dar vroiam neaparat GDI pentru cuplu mai bun, consum mai mic. La cum intretin eu masinile, nu imi fac mari probleme cu fiabilitatea.

- 1.8 GDI

Europe: 88 kW (118 bhp) @ 5,250 rpm
    Europe: 174 Nm @ 3,500 rpm
    Fuel Consumption: 7.8L/11.2L/9.0L avg (26 mpg)

- 2.0 GDI

Maximum Output: 106.65 kW (145 PS) / 5,700 rpm (in manual apare 130 HP)
    Maximum Torque: 191.23 Nm @ 3,750 rpm
    Fuel Consumption: 7.9L/12.1L/9.4L avg (25 mpg)

Ca si consum mie imi ia 8.2 in afara, 11-12 in Bucuresti si 13-14 in offroad urcat pante de 35 grade in 4x4 low diff blocat. Pentru mai putin de 0.5 l sau 1 mpg in plus, nu vad de ce ar merita 1.8 GDI. Diferenta la taxa si impozit iar nu e sesizabila.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina

Ceva teste pe la un santier pe lacul Morii.

Click image for larger version. 

Name:	20141004_182732.jpg 
Views:	87 
Size:	431.4 KB 
ID:	225803

Name:	IMG-20141004-WA0002.jpg 
Views:	110 
Size:	145.8 KB 
ID:	225804

Name:	IMG-20141004-WA0003.jpg 
Views:	136 
Size:	103.4 KB 
ID:	225805

Name:	IMG-20141004-WA0004.jpg 
Views:	121 
Size:	84.0 KB 
ID:	225806

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina

As vrea sa trec si eu la niste cauciucuri adecvate de offroad soft, fara catarari pe stanca sau noroaie mai mari de 30cm. Dupa ceva cercetare, vreau AT inalte si inguste:

Goodyear Wrangler All-Terrain Adventure with Kevlar LT215/85R16

Pentru astea am nevoie de ceva suspension lift. Exista 3 variante sa le faci sa incapa:

1. Varianta buget foarte mic

- taiat oalele amortizoarelor stoc, si sudate vreo 4cm mai sus.
    - taiat 0.5-1 spire de pe arc, sau luate arcuri mai scurte, sa nu devina prea rigida.

2. Varianta de buget acceptabil

- amortizoare aftermarket care se potrivesc: Kayaba (2 x AMJ1085 - front + 2 x AMJ1086 - rear)
    - arcuri Belton Desert Fox (2 x URB1106 - front + 2 x URB1107 -rear) sau ceva de pe aici

3. Varianta de buget mare

- amortizoare OME/Koni
    - arcuri OME
    - extensie directie, furtune?

Nu am mai incercat nimeni una din solutii? Exista avantaje sau dezavantaje majore la vreuna din ele?
    Cel mai probabil trebuie puse distantiere pe roti si refacuta geometria dupa lift.

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina

Ieri am reusit si am terminat schimbul si la uleiul de la cutia de viteze, cutia de transfer si diferentiale. Am schimbat si uleiul de la servodirectie si lichidul de racire, pompa si lichidul de ambreiaj.
    Am pus discuri noi pe spate si urmeaza niste placute EBC astazi. Bujiile nu am reusit sa le scot, ca nu incapea tubulara. Chiar si cea mai ingusta din service nu intra prin "tunelul" din bloc. Se duce azi mecanicul la un strungar sa ii faca o liposuctie, sa vedem ce noroc am diseara Daca tot nu merge, va trebui sa caut o cheie de bujii speciala pentru GDI 2.0.

Mi-au ramas discurile vechi de pe spate, impreuna cu placutele. Discurile au carne, nu sunt mancate nici 1mm, dar posibil sa fie nevoie de rectificare intrucat nu sunt tocite egal de jur imprejur. Se poate face asta la aparat pentru discuri. Pot sa le dau cui are nevoie, dar nu vrea sa dea banii pe unele noi. Accept cat se considera ca merita.

Data Inscriere
    Nov 2008
    Varsta
    43
    Masina
    Samurai / Grand Vitara

Nu stiu cu ce tubulara ati incercat, dar merge cu orice tubulara ordinara pentru bujii. Eu le-am schimbat cu mana mea, cu o chinezarie, nu ai nevoie de nimic special.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    37
    Masina
    Pajero Pinin SWB

Trebuie neaparat schimbat si uleiul de la mecanismul de cuplare a puntii fata, e in puntea fata in stanga diferentialului, sunt doua busoane, intra max. 100 ml - in caz ca nu a fost schimbat. E trecut si in cartea de service. Eu m-am chinuit mult sa vad unde vin cei 0,1 l precizati in tabel.

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina

Ok multumesc, o sa ma uit cu atentie sa vad daca am ratat ceva.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    37
    Masina
    Pajero Pinin SWB

Eu zic ca sunt sanse mari ca cinzeaca aia de ulei sa nu fie schimbat niciodata, pentru atat efort (3 minute cu capu' sub masina) eu zic ca merita. Aici am pus poze de cand l-am schimbat eu:

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ri-si-nu-numai

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina

Citat Postat original de iulianul Vizualizare Mesaj
    Nu stiu cu ce tubulara ati incercat, dar merge cu orice tubulara ordinara pentru bujii. Eu le-am schimbat cu mana mea, cu o chinezarie, nu ai nevoie de nimic special.
    Posibil sa fi avut tu o tubulara foarte subtire. Cu cea din set (set cu vreo 30 capete reglabile) nu a mers, a trebuit luata la strung pana a mai ramas 1mm din perete.
    Prin urmare am reusit sa schimb si bujiile si uleiul la diferentialul fata, inclusiv cel din cutia mica din stanga.

Sambata am rupt arcul dreapta spate pe Baiului (probabil era cel original) si am dat comanda de 2 arcuri noi, originale, pentru puntea spate. In rest, totul merge bine.
    Last edited by Hyadum; 15th October 2014 at 10:30.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    37
    Masina
    Pajero Pinin SWB

La mine cand au schimbat bujiile au indesat o tubulara care s-a blocat acolo. S-au chinuit vreo 2 ore sa o scoata afara. Apoi au subtiat una la polizor.

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!