Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intrebare roof rack jimny


rostromer

Postări Recomandate

Am renuntat la barele de pe plafon si mi-am facut un roof rack la jimny dupa dimensiunile sculelor de pescuit Undeva la 1,70m lungime pe 1m latime . Este cat tot plafonul mai exact.

Forma este de cos cu margine inaltata 10cm de la baza ca sa pot proteja sculele foarte bine cand trec prin lastaris sau printre pomi. Treaba este ca l-am realizat din teava neagra de instalatii si mi se pare un pic cam greu estimez eu pe la vreo 20-25kg. Partea de sprijin pe caroserie este destul de lata si facuta din metal curbat ca cele de plastic originale cu cauciuc sub talpici.

Intrebare mea este urmatoarea: Tin cele 8 suruburi M6 de pe plafon greutatea asta?

Pe el nu vor mai fi decat max 15Kg incarcatura mai exact doua scaune vreo 4kg bucata si 3-4 scule de pescuit care cu tot cu husa ajung la aproape 1kg si tot aprox 3 kg juvelnice suporti masute de plastic, 2 umbrele si accesoriile scaunelor.

sa zicem vreo 35-40kg in total.

Ar trebui sa-mi fac griji la greutatea asta suplimentara?

O fi nevoie sa mai latesc masina mai ales ca am si destule inclinari laterale? (pana acum n-am avut probleme pe ele)

Multumesc,

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare roof rack jimny

 

Sarcina maxima autorizata pe plafon la Jimny este de 40 kg. Eu as reface roof-rack-ul ala, mi se pare mult prea greu ce ai tu acolo.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare roof rack jimny

 

Sarcina maxima autorizata pe plafon la Jimny este de 40 kg. Eu as reface roof-rack-ul ala, mi se pare mult prea greu ce ai tu acolo.

 

40Kg dat de producator? ca asa as fi in grafic :)

 

El este facut din teava destul de subtire 1/2 baza si 3/8 partea de sus. As mai putea sa dau jos de pe el vreo 5-6kg maxim dar este totusi mare ca am nevoie de un roofrack mare 1,7x1m. Car chestii usoare dar voluminoase.

Editat de rostromer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare roof rack jimny

 

Maine ii fac o poza pe masina, Acum este dat jos ca sa-i mai dau o mana de vopsea.

Aici am cateva poze din timpul constructiei facute cu telefonul meu de santier :)

acum mai are in plus doar o tabla de 0,5mm plina pentru aerodinamica in partea din fata si o tabla de 0,5mm perforata in partea din spate.

teava este de 1/2 partea de jos si de 3/8 partea de sus.

1.thumb.jpg.08fc1d72bdf60cfc57bcc55f18c6827c.jpg2.thumb.jpg.2eacb7ac70352d57703c94fc467c8706.jpg3.thumb.jpg.e1944bafb02e7d0203864e299e806626.jpg

Editat de rostromer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare roof rack jimny

 

nu-ti fa probleme...o sa tina...daca producatoru spune 40, el garanteaza pt aia 40 ca nu se intampla nimic dar sunt 100%ca duce si mai mult fara nici o problema....asa ca fapt divers teava de 1/2 are cam 1,2 kg/ml iar cea de 3/8 are cam 0,8 kg/ml...la fel si suruburile, o sa tina greutatea asta, bine atata timp cat nu te proptesti cu roof racku in ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare roof rack jimny

 

Acu ... pune macar suruburi de 10.9 ...daca nu mai tari ... si asta e , asa defilam .. se va sifona tabla inainte de a se rupe suruburile de 10.9 ( si mai bine ar fi de 12.9 ... depinde ce gasesti ... daca nu gasesti sa cumperi , o vizita la dezmembari auto e salvatoare ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare roof rack jimny

 

40Kg dat de producator? ca asa as fi in grafic :)

 

Da, cifra asta e de la producator si e in dinamica, static masina suporta mai mult, vezi sfatul colegului cos.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare roof rack jimny

 

Cand o sa am timp cred ca ma apuc si de o varianta mai usoara, sa vad ce o iesi :) Cam asa arata roofrack-ul pe masina urmeaza proiectoarele.[ATTACH=CONFIG]226040[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]226039[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]226038[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]226037[/ATTACH]

 

La cat e de mare nu stiu daca ai fi putut scoate unul cu mult mai usor de 20kg (cat are al tau)... poate doar din aluminiu.

Sa te folosesti de el cu placere ca arata bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare